Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Inne konie dostają siemię lniane dwa razy w tygodniu do paszy mielone, zalane wrzątkiem, czy temu też mogłabym do tych wysłodków trochę siemienia dać? Czy to nie dla takiego konia?
Gaga jest chudy, bo poprzedni właściciel oszczędzał na dobrym sianie, wszystkie jego konie były chude. Weterynarz go oglądał i miał robione jakieś badania pod kątem wrzodów i nic szczególnego nie wykryto. Teraz jest u mnie i samo dobre siano średnio pomaga, nie mam co prawda super jakości siana, no ale inne moje konie wyglądają na nim dobrze, a ten jeden już od 2 miesięcy jest u mnie i coś przytyć nie chce, nie widać poprawy.
BUCK   buttermilk buckskin
15 marca 2022 10:49
doloruu tłuszcz w karmieniu konia jest dużo bezpieczniejszy niż zboża i pasze melasowane - zatem bez obaw 🙂 a jakie masz wyniki krwi ?
doloruu nie wiem czy ktoś wcześniej ci nie napisał ale według mnie jak masz wykluczone wrzody to - zęby, odrobaczanie i badanie krwi . konik polski nawet na badylastym sianie nie powinien być chudy. u tej rasy to raczej jest problem z odchudzaniem a nie przytyciem
Blucha zęby miał robione z tego co wiem 1.5 roku temu, a dwa miesiące temu miał sprawdzane i wet powiedział, że robić jeszcze nie trzeba. Odrobaczany też był u mnie raz i u poprzedniego właściciela 3 razy, ale badań krwi nie robiłam. Może rzeczywiście robaki są tu problemem.
doloruu, - albo niedobory. Wystarczy brak jednego pierwiastka i można sobie karmić nie wiadomo ile, jak organizm nie działa prawidłowo...
Są też specjalne pasze dla koni z ryzykiem ochwatu, np. seria glyx hippoveta, ale w każdej większej marce znajdziesz taką. W pierwszej kolejności bym zrobiła wyniki, a potem skontaktowała się z dietetykiem. To są zwykle bezpłatne konsultacje, a będziesz miała dobrze ułożoną, zbilansowaną dietę.
U mnie kolejna sieczkowa wtopa - sieczka z HRS owocowa. Niestety mam wrażenie, że to dokładnie to samo co z Polskiego Żłobu. Masa zdrewniałych, aż ostrych łodyg, tylko tej niby owocowej wkładki nieco więcej niż w PŻ, ale może tak trafiłam. W każdym razie dla mnie masakra - tak ostre, że aż kaleczy mi dłonie, więc cześć wyrzucam, a do tego dużo pyłu, który zostaje na dnie i koń tego tknąć nie chce.
To czego nie wyrzuciłam, mieszam z Nubą kokosową - tu jest absolutna miłość, ale cena średnio przyjazna, więc szukam dalej ideału.
Tu pytanie - jak wygląda Hoveler Luzerne Mix? Mogę go mieć w lepszej cenie, bez kosztów wysyłki i zawsze 3kg więcej, więc nieco kusi, ale boje się kolejnej wtopy. Także jak to tu wygląda z miękkością i ilością pyłu?
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
16 marca 2022 14:45
Katasia, dość twarda ale ładna jasna, mało pyli
anetakajper   Dolata i spółka
16 marca 2022 17:19
Katasia, a próbowałaś z equifirsta. jest bardzo miękka. moja siwa to jadła
Witam , szukałam bardzo długo paszy dla mojego konia obecnie 13 lat po ochwatach dwóch i zespołem metabolicznym , trafiłam na cudownych ludzi którzy dobrali pasze i sieczki dla moich koni wprost idealnie pełen profesjonalizm polecam gorąco

P.H.U Masters Polska S.C. i Marstall Polska S.C.



mgr inż. Aleksandra Święcicka
Starszy specjalista do spraw żywienia koni i sprzedaży pasz
tel. 664 978 788
Katasia, jeśli sieczka ma być miekka to ja polecam Agrobs, dokladnie tą
https://sklep.hippovet.pl/produkty/prealpin-aspero-20-kg/
Aktualnie kończę worek i mój koń bardzo poleca - a wybrzydza w sieczkach 🙄
azazu93, I tak samo Agrobs z zielonego owsa jest miękki 😁
xxagaxx, a jak z cukrem w zielonym owsie?
Iskra de Baleron, na górze masz link do sklepu hippoveta. Wypada raczej standardowo jak na sieczke 😉 2-6%
Iskra de Baleron,
Cukier wg opisu 6,2%
Skrobia 2,25%
doloruu,
To dosc zlozony temat. I nie powinno sie patrzec na ukladanie diety powierzchownie, tylko dokladnie zgodnie z pewnymi zasadami funkcjonowania organizmu i ukladu trawiennego koni, gdyz jako taki, maja dosc specyficzny, calkowicie rozniacy sie od wszystkich innych kopytnych. Wiadomo, konie to zwierzeta monogastryczne, jednakze roślinożerne, maja jednokomorowy żołądek, który nie trawi wlokna surowego (np. siana), które to przetwarzane jest w jelicie grubym (dokladnie w okreznicy i jelicie slepym) i to tylko i wyłącznie dzięki innym mikroorganizmom, które to "zjadaja" to siano I w skutek procesu wydalania - produkują wolne kwasy tłuszczowe, które są wykorzystywane przez organizm konia jako zrodlo energii. Dlatego, pierwsze, o co należałoby zadbać, to o mikroflorę bakteryjna konia- w skrócie, polecam dodanie drożdży pastewnych. To po pierwsze. Wyslodki zawieraja głównie wlokno surowe i jesli organizm miałby czerpać energię z nich, to z pewnością wsparcie żywotności mikroorganizmów zasiedlających jelito grube jest jak najbardziej wskazane.
Co do wyslodkow? - produkty bogate w fosfor-otreby ryzowe sa super, zwlaszcza te sypkie, nieprzetworzone, tylko uwaga- musza być swieze (słodkie w smaku). Z pewnoscia dodałabym spiruline, po to by dostarczyć komplet aminokwasów egzogennych, dzieki ktorym kon wyprodukuje sobie wlasne bialka endogenne, potrzebne do budowy miesni. To jako baza, dodanie garstki musli, czy innej paszy tylko urozmaici dietę. Warto dodać dodatki witaminowe zawierajace magnez i cynk. Polecam tez ziarna ostropestu plamistego. Duzo siana. Podzielone dawki treściwego na min 3 porcje. Oraz ruch- jak najwięcej! Systematyczna jazda pod siodłem lub lonzowanie.
ma ktoś może zdjęcie, jak wygląda Mebio build up?
martrix, przeskocz na stronę 887
Dzięki wielkie! 😉
Katasia, ja skarmiłam worek tej owocowej i była bardzo miękka.
Fokusowa, o tej z Polskiego Żłobu tez ktoś pisał, że jeden worek był ok, a drugi już fatalny, może tu też jest taka loteria i ja trafiłam akurat źle, ale serio badyle takie mega zdrewniałe, żółte. Żeby nie było, ja nie chcę super miękkiej sieczki dla bezzębnego staruszka, ja porównuję do Dengie, które moim zdaniem są na prawdę fajne, tylko podniebienie jaśnie Pani nimi gardzi smakowo średnio po połowie worka niestety.
Jezuuu, alleluja, w końcu mam pusty żłób! Tfu tfu, ciekawe na ile (oby na zawsze). Mój wrzód (na dupie) przestawiony na brandona xs i musli hovelera puritan. Ta, dostaje dwie, bo musiałam sprawdzić, co raczy zjeść :P Nawet sieczkę dojada z rozpędu.
I przy okazji dziś niemiła niespodzianka - całe szczęście, że wypiął się na marstalla vito, którego przez to daję symbolicznie małą miarką, bo miałam w pellecie kawałek plastiku 💀 Pełnoporcjowo bym nie zauważyła. Już wysłałam maila do producenta. Nie był jakiś duży, jak mały paznokieć, ale jednak wolałabym, aby mój koń takich dodatków nie spożywał.
budyń, ja mojej też podaje musli hovelera pur itan + sieczkę + gastro balsam i wcina aż miło od kad podaje to musli .
Dobrze zrobiłaś ,że do nich napisałaś ,mały czy nie mały ,nie powinno go tam być .
Hej! W związku z pierwszym sezonem pracy mojego młodziaka (3,5 lat) szukam dobrze przyswajalnych witamin na stawy, ścięgna i mięśnie i dodatkowo coś na sierść/skórę. Aktualnie dostaje witaminę C i grow up z horseline. Ogólnie dobrze się sprawdza, ale potrzebuje czegoś co jest dedykowane dla starszych koni i koni rozpoczynających poważniejszą pracę 🙂
Foran Chevinal - lepszych supli dla konia w robocie chyba nie ma 😉
Słuchajcie, mam takie inne pytanie, pytanie głównie do właścicieli dużych koni:

Ile dajecie takim koniom treściwego jeść? Ile miarek musli/owsa na ile karmień?

Ja wiem, że to dużo zależy itp. itd.
Moje zwierzątko, pracuje ok. 4-5 razy w tyg. Powiedzmy ambitna rekreacja z duża ilością galopów (mamy robić mięśnie). Masa: ok 700-750 kg.
Dodam, że potrzebuje mieć stabilną energię do jazdy (brakuje mi odrobinę gazu w galopie), jesteśmy po dziwnej chorobie jelit, delikatne zmiany w żołądku, więc ze skrobią ostrożnie.
Generalnie potrzebuje go trochę przytyć/ budować mięśnie i mieć moc do jazdy, ale nie może mu ta moc walić w łeb, bo ogólnie jest trudny.
Je na chwilę obecną trawokulki+ otręby ryżowe+olej kukurydziany+malutkie ilości owsa, no i kupę suplementów na brzuch.

Generalnie odkąd go mam nie pracował tak dużo i systematycznie jak teraz, więc dostawał zawsze żarcie niskoenergetyczne z duża ilością włókna.

Nadmienię, że interesują mnie rozwiązania raczej budżetowe, albo jakaś jedna super pasza, która w niepełnoporcjowym podawaniu (+olej i owies) będzie dawać dobre efekty.
Alaska, jak się boisz owsa i skrobi to może energia z włókna? Z wysłodków buraczanych?
Alaska, - zerknij sobie na natur solo hippoveta, mój na tym stał. Dużo włókna, skrobia nisko, wysoko zmineralizowana, dodaje właśnie takiej stabilnej energii. Nie wali w łeb. Mój na niej nie tył, ale taka pasza + to co dajesz powinno być już ok combem na masę również.
Hoveler Pur Sport bardzo polecam. Daje dobrego kopa przy niewielkiej ilości, nie powoduje tycia, jest nisko skrobiowy i niskocukrowa. Moje kuce na wiecznej diecie dostają tą paszę w sezonie i mają fajną energię bez głupot.
Alaska, mój jadł podobnie, tylko zamiast trawokulek - wysłodki i sieczka (obecnie z zielonego owsa), bez owsa + aminoral. Bardzo ładnie się zaaokrąglił i miał energię do pracy. Teraz otręby zastąpiłam balancerem z Saracena.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się