Co mnie wkurza w jeździectwie?

kare_szczescie, nie wiedziałam czy chodzi o HMP czy HPP.
Zerknęłam na filmik, no rzeczywiście nie był to najlepszy przejazd Siwka i Oli Szulc, jeśli o ta parę chodzi.
No , ale nie widziałam pozostałych, więc trudno mi się wypowiadać.
Hala taka mało przyjazna z tymi pasami ostrego światła.
kare_szczescie, - dalej dostępna jest cała relacja na stronie, ale post z przejazdem finałowym został usunięty, co trochę mówi samo za siebie 🙃

Mnie rozłożyły oceny powyżej 7 za harmonię, której tam absolutnie nie było. Jeśli to na prawdę był najlepszy przejazd to strach oglądać pozostałe...

Żeby nie było. Ja rozumiem hala, ciężkie warunki, koń się spiął, blablablabla. Tylko to są MP, a problemy były z wjazdem na środek w finałach, nie pierwszego dnia. Z przjesciami między chodami. Oceny w tym wypadku to jakiś nieśmieszny żart, upudrowanie rzeczywistości.
Obejrzałam finał i żałuję.
Nie takie przejazdy chce się oglądać na Halowych Mistrzostwach Polski w ujeżdżeniu.
Nie rozpędzajcie się tak z oceną tego przejazdu. Jedna dziewczyna na Instagramie napisała że przejazd jej się nie podobał i już ponoć leci pozew od prawnika. �‍♀️
Malina_Z_Gryzina, jak to mówią, kpisz czy o drogę pytasz? :P podobno leci 😀 daj znać jak doleci 😉
Malina_z-Gryzina i w sumie dobrze, bo to co te pseudo edukonta wyprawiają na instagramie to jakaś wolna amerykanka. Pomówienia i obrażanie, kradzież zdjęć i cała lista innych przewinień. Jako, że ostatnio wstawiły zdjęcie mojej zawodniczki z rundy honorowej z podpisem o znęcaniu się na rozprężalni (okazało się, że tej osoby nie było oczywiście na zawodach) to interweniowałam. Zaproponowałam rozmowę telefoniczną podając mój numer telefonu, spotkanie u mnie na kawie albo zaproszenie na treningi. Oczywiście zdjęcie zostało zdjęte ale żadna opcja realnego kontaktu i realnego działania nie została przyjęta.
One biją pianę, żeby bić pianę i jak im znikną te brzydkie obrazki to nie będą już miały kontentu. Coś jak z fundacjami. Przy czym jak konto koń_pulpet wrzuciła jakiś swój trening ujeżdżeniowy to sama wyglądała gorzej i powodowała większy dyskomfort swojemu wierzchowcowi niż wszyscy jeźdźcy których wyśmiewa. Więc insta świętoszkom życzę wszystkich pozwów.
Nie rozpędzajcie się tak z oceną tego przejazdu. Jedna dziewczyna na Instagramie napisała że przejazd jej się nie podobał i już ponoć leci pozew od prawnika. �‍♀️
Malina_Z_Gryzina,

a co to? Druga Rosja? 😀
Wszystkie konie z pudła zaliczyły duże błędy, harmonii i rozluźnienia tam zbytnio nie było.
I to by nie było zle gdyby nie ranga zawodów.
Iskra de Baleron, No właśnie o tą rangę się rozchodzi.
kare_szczescie, A niech sobie pozywają, tylko jeśli nie ma przytyków ad person to nie bardzo jest o co.
anetakajper   Dolata i spółka
21 marca 2022 10:48
A kto miał wygrać wg was? To były najlepsze przejazdy z najgorszych.
Taki mamy poziom jeżdziectwa w PL 😖
anetakajper, Prawda
anetakajper to nie kwestia tego kto miał wygrać, a kto nie, ale oceny momentami powinny być o stopień lub 2 niższe
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
21 marca 2022 11:09
kare_szczescie, właśnie obejrzałam story tej dziewczyny i spojrzałam później też na jej obrazki z jazdy
I powiem tak
"xD"
belki we własnym oku się nie widzi, ale u innego drzazgę tak?
Łatwo krytykować sędziowanie, siedząc przed monitorem. Po pierwsze sędzia nie ma kamery w oku aby sobie parę przybliżać, a 60 m to spora odległość i czegoś można nie wyłapać. Ponadto niestety początkowe pary mają wpływ na poziom sędziowania. Najważniejsze aby cały konkurs trzymać jeden poziom. Oczywiście bywa, że sędziowie stawiają noty na wyrost, lub poniżej wykonania - ważne jednak aby podział miejsc był podobny u wszystkich sędziów.
Co do poziomu jazdy - ja się nie wypowiadam, bo żaden ze mnie trener ujeżdżenia. Na pewno jednak koniom dresażowym hala z cieniami nie ułatwia pracy - wiele z nich traktuje się jak przysłowiowe jajka, trzymając z dala od traktorów, biegających psów itp. I później na zawodach kłopocik, bo koń zamiast się skupić na robocie - jest sztywny, bo szuka diabłów w narożnikach...
Tu jest konfilkt dwojaki: z jednej strony to sorry, ale mogę widzieć, że przyjazd wyglądał źle sama nie potrafiąc pojechać piaffu. Bo nie potrafię, ale jednak widzę, że było źle. Z drugiej strony jest różnica między dyskusją na jakimś poziomie, a hejtem.
Dla mnie nawet nie tyle niesmaczne były przyjazdy, bo każdy orze jak może. Taki mamy poziom i widać lepszych par nie było. Przykre, nie to by się chciało widzieć na MP, ale trudno. Niesmaczne były oceny za te przejazdy, bo są totalnie nieadekwatne do tego co widać na filmie. I argument, że nie poszło, ale ktoś jeździ ogólnie dobrze to nie jest argument, bo ocenia się przejazd tu i teraz. Gdzie tu i teraz zdecydowanie nie zasługiwało na takie procenty. To mnie strasznie wkurza, że człowiek patrzy na te oceny, patrzy na przejazd i ma zwyczajnego mindfucka.
keirashara, Jakbym mogła, dałabym tutaj "lubię to".
keirashara, tak samo +1, nic do dodania
Kare_Szczęście, były, już są usunięte. Komuś nie spodobały się komentarze pod przejazdem złotej medalistki... A były naprawdę stonowane, żadnego hejtu. Coś czuję następną gownoburzę, jak po poprzednim komentarzu po zawodach ogólnopolskich, po którym dziewczyna została publicznie poszczuta na FB i prywatnie z nazwiska...

EDIT: Nie pokazała mi się cała następna strona wątku... A sprawdziłam. 😤
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
21 marca 2022 13:34
_Gaga, to nie hejt w Twoją stronę, tak się chyba zastanwiam, że chyba w ujeżdżeniu się ocenia posłuszeństwo konia i koń który jest sztywny, bo traktor albo cień, nie jest jednak posłuszny i nie odpowiada na pomoce tak jak powinien. Może jednak takie ujezdzenie, gdzie traktuje się konia jak jajko, nie jest dobrym kierunkiem i nie powinno być przymykane na to oko? I sędziowie powinni to oceniać, a nie brać pod uwagę?
Ja nie twierdzę, że to dobrze. Dla mnie koń GP, który boi się cieni na hali, na której przed konkursem trenował - nie jest koniem GP. Tak mi się tylko skojarzyło z oburzeniem jednej z polskich zawodniczek na Cavaliadzie i jej wycofaniem z rozgrywek - bo w trakcie treningu na placu konkursowym, równali rozprężalnię...
Koń wkkw też idzie czworobok, a obok kros budują włączając piły... i musi ogarnąć 😉
_Gaga, jak przeczytałam ten post o "traktorze" to myślałam że umrę :P Naprawdę dresiarstwo to stan umysłu xD
_Gaga "początkowe pary mają wpływ na poziom sędziowania"??? Licencyjny kurs sędziowski. Słyszę właśnie coś takiego jak ty napisałaś, że cały konkurs ma "się trzymać kupy". Zadaję niewinne/naiwne pytanie: Dobrze, a skąd mam wiedzieć, czy pierwszy przejazd nie będzie najlepszy? Na to podnosi się chóralne: Głupia jesteś??? Przecież masz listę, widzisz KTO jedzie! Kurtyna.
keirashara,
Też mnie dziwią takie oceny szczególnie w kontekście np. siebie. Jeżdżę niskie konkursy na średniej jakości koniu. Podstawową oceną jaką dostaje jest ocena 6-6,5 za przykładowo normalne równe zatrzymanie dostaje 6,5. Z kolei patrzę, że za wjazd w GP gdzie koń "tańczy" zadem na lewo i prawo zanim osiągnie nieruchomość wskakuje ocena 8. Nie rozumiem dlaczego w GP takie oceny wskakują z urzędu, że jedzie się tą klasę, a z kolei na "gorszym" koniu w odpowiedniej dla niego klasie jest niemożliwe by je osiągnąć
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
21 marca 2022 15:17
halo, miałam coś pisać, nawet zaczęłam ale za dobrze to podsumowałaś 😀 sędziowie myśleli że końcówka (czyli czołówka) będzie najlepsza a tu bęc. I to jest w zasadzie podsumowanie dlaczego wyniki były takie a nie inne. No nie można było przecież wycofać poprzednich, popatrzeć na całokształt i ocenić jeszcze raz.
Cały konkurs trzymałby się kupy gdyby sędziowie zamiast oceniać widząc listę zawodników, ocenialiby przejazd w kontekście ideału, tego magicznego 100% a jak wiemy ideałów nie ma i przejazdów na 100% brak. To zawsze powinien być punkt zaczepienia a nie jak tu wycyrklowac wyniki żeby się trzymało kupy. Chyba że ci sędziowie mają jakieś inne obrazki w głowie jak powinien wyglądać przejazd 70% w GP. U mnie na mistrzostwach kraju w GP Freestyle 70% to zwykle druga połowa stawki (maks 10 par) i stepujących piaffów tam brak. Chciałabym zobaczyć wyniki jakby przysłać sędziów od nas i zobaczyć takie obiektywne oceny które nie znają nazwisk ani koni ani kto z kim trenuje, tylko widzą ten obrazek na czworoboku i tyle.

A z zawodniczek nie będę drzeć bo po minach było widać że conajmniej dwie - zwłaszcza Aleksandra Szulc i Ilona Janas - nie były zadowolone z przejazdu. I już nawet ignorując oceny, końcowa klasyfikacja reflektowała kto pojechał lepiej.
Romantic miał poważne nieposłuszeństwo i rozjazd z muzyką, ale dla mnie to był najbardziej równy i harmonijny obrazek HMP
donkeyboy, był sędzia zagraniczny na MPMK zdaje się i oprócz suchych ocen był szeroki komentarz. Bardzo to było pouczające 😎
A propo sędziowania w ujeżdżeniu to mnie najbardziej denerwuje, że wjeżdżając już na linię środkową sędziowie mają wyrobioną opinię o koniu. I do tego dopasowują oceny. I tym sposobem w klasie D1, na 5-letnim koniu mam w uwagach "mało zebrania", którego de facto tam nawet nie musi być, bo tam są tylko i wyłącznie chody robocze tylko dlatego, że koń jest w typowym ujeżdżeniowym typie. Wyjeżdżam drugim, trudniejszym, za wysoko ustawionym i nawet robiąc bardziej precyzyjny rysunek, zagalopowania tam gdzie trzeba itp. mam prawie 10% mniej. A już jak jechałam konikiem z rekreacji to w ogóle nie zrobiłam nawet 60% mimo, że koń robił wszystko tam gdzie trzeba, cały przejazd szedł równo. Ale się nijak nie ruszał.

To mnie wkurza, że sędziowie nie oceniają elementów tego konkretnego konia na tym przejeździe i mogę zrobić teoretycznie lepsze dodanie w kłusie, bo koń mi odpowie prawidłowo koniem bez wykroku niż takim który ledwo co się ruszy mocniej, ale macha nogami, a i tak dostanę za nie mniej punktów. Na razie spotkałam tylko jednego sędziego, który ocenia konia tu i teraz, a nie go porównuje do innych.
halo, mi totalnie nie chodzi o to kto konkretnie jedzie. Ale jeśli pierwsze 2-3 pary pojadą przeciętnie i wysędziuje się je za wysoko, to przy lepiej wykonanych elementach trzeba sędziować wyżej, bo "ukarałoby się" lepszych. Oczywiście, że świat byłby idealny gdyby sędziowie byli totalnie obiektywni, jednak sędziowanie ujeżdżenia jest subiektywne niestety. Co więcej nie ma jednego obrazu idealnie wykonanego elementu... i tu mamy dużo miejsca na dyskusje, czy np. zatrzymanie i wjazd były na 5 czy na 7...Dodam do tego, że niewielu mamy w Polsce na prawdę profesjonalnych sędziów ujeżdżenia i często sędziuje się jeźdźca, czy konia, nie przejazd tu i teraz... Pamiętam jak jeszcze sędziowałam ujeżdżAnie: ZO, zawodnik z bardzo znanym nazwiskiem zamarkował element, ale go nie wykonał. Ponieważ zamarkował i próbował, może ze 2 kroki mu wyszły - dostał ode mnie 2kę za ten element. Od innych sędziów 7 i 8... więc ten...
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
21 marca 2022 22:01
Ktoś coś o pozwach pisał
Screenshot_2022-03-21-21-57-12-166_com.instagram.android.jpg Screenshot_2022-03-21-21-57-12-166_com.instagram.android.jpg
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
21 marca 2022 22:19
Pati2012, ahahaha, lekka megalomania wyszła 😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się