Osioł nauczyciel i przyjaciel. I muł też.

Podchodzi puma i pyta "Ty, z uszami, kto ty jesteś?" - "A ja jestem koń". I puma umiera ze śmiechu.
Pokrzepił mnie ten temat nieco. Przynajmniej nie czuję się jak kosmita z moją słabością do oślego uroku.
Od teraz, jak tylko będę w miejscu, gdzie są wilki to na spacer zabieram ze sobą osła...  😁
Mozna sie smiac, ale przez pol roku bylam wlascicielka mini-mulicy, z osla i kuca szetlandzkiego. Miala na imie Molly i trafila do nas z likwidowanej farmy. Przez piec minut, kiedy kowal robiacy kopyta naszej klaczy (Molly byla kupiona jej do towarzystwa), kopnela kowala proto w nos, ugryzla mnie w reke i nastapila na noge. To bylo pierwsze i ostatnie spotkanie z kowalem w jej zyciu, przynajmniej z nami.
alarm jej sie wlaczal o godzinie 8 rano i ryczala dotad az wyszlam i nasypalam miski. Siano sie nie liczylo. Nauczyla drzec sie klacz, wiec potem koncerty byly na dwa glosy.
Potem nauczyla sie tez otwierac wszelkie bramy i bramki, zaczelismy uzywac lancucha z zaknieciem. Kiedy usilowalam wyprowadzic klacz do osiodlania, Molly ...przeskakiwala poltorej metrowe ogrodzenie i przejazdzke trzeba bylo odlozyc a zajac sie lapaniem mula  😵. I tak kilkukrotnie.
Kiedy w koncu dokupilismy drugiego konia, przegonila go kopami naokolo pastwiska. Jak tylko biedal przystanal, robila obrot o 180 stopni i celowala mu w zad z dwururki.
Bylam szcesliwa, ze znalazlam dla niej inny dom. Przyszlych wlascicieli powiadomilam o narowach, tylko ich zachwycily. Powiedzieli, ze w ciagu tygodnia naucza ja ciagnac minibryczke i chodzic pod siodlem. Heh...do jej zlapania trzeba bylo dwoch kowbojow z lassami i pol godziny. Jednego przeciagnela na brzuchu przez nawoz na lassie. Trzeba ja bylo spetac jak salceson, zeby moc wciagnac do przyczepy. A tam juz stala jak aniolek i tylko strzygla uszami "ale o ssso chozi?"

Tak wygladala:








Spętać jak salceson  😁 😁 W takim razie trzeba życzyć powodzenia nowym właścicielom jeżeli mają takie podejście i plany jak piszesz.
Ja tez jestem ciekawa jak idzie praca nad nia. Niestety gdy moj tel sie zepsul , stracilam nr do nich, a nie wiem dokladnie jak do nich trafic, zeby pojechac z wizyta. Jendo ejst pewne, nie ma u nich zle, bo trzymali starenkie konie z lekowatymi grzbietami, kury (kazda ma imie!), kilka psow, kroliki itp. Nie w celach konsumpcyjnych, po prostu lubia zwierzeta.
Ow pan przez ponad dwadziescia lat hodowal i mial muly, wiec mysle ze zna ich psychike, co do ktorej osobiscie sie poddalam.
Kupilam ja jako zwierze przyjazne ludziom i zwierzetom, a dostalam dzikie zwierze, ktorego nawet nie moglam dotknac i omijalo ludzi na dystans. Teraz rozumiem mine wlasciciela, jak zapytalam czy Molly byla szczepiona i odrobaczona  🤣
A tak się zastanawiam - można gdzieś w Polsce kupić muła?  👀
A tak się zastanawiam - można gdzieś w Polsce kupić muła?  👀

Można.
😂
A serio to tak. Są ogłoszenia.
Taniu Rozwaliłaś mnie. Leżę i kwiczę :-) Żona paczy na mnie jak na idiotę :-)
Euphorycznie ja mogę sprzedać, nigdzie go nie wystawiam, bo aczkolwiek aż tak mi na tym nie zależy.. A poza tym mamy już drugiego osła i one u nas psów też nienawidzą, trzeba bać się o psa a nie  osła. Obecny ogier jest strasznie uparty , często chodzi po podwórku i żeby wjechać można trabic i trabic i się nie przesunie. Wtedy się wysiada osła się za zadek pcha z całej siły zapierając o ziemię. Są naprawdę uparte.
Mówią, że kto pyta nie błądzi, soł: Czy muł może startować w zawodach? (tzn. nie jakichś takich wysokich rangą, ale też nie podwórkowych). Pomyślałam, że ten wątek to dobre miejsce na to pytanie, bo zastanawia mnie kwestia czy są przepisy, które zabraniałyby/zezwalałyby na start muła  😁
ontaria

Chyba może, bo pacz.  😎
Właśnie widziałam filmy, ale to wszystko nie Polska. Może źle sprecyzowałam pytanie 😀
U nas w Teksasie muly sa popularne do jazdy i innych celow.

Mini mul ciagnacy bryczke vs Shire  🤣




Muly  wierzchowe




Mul ciezszy, ze skrzyzowania konia pociagowego. To wlasnie ma podkreslac jego uprzaz na paradzie 🙂

Mówią, że kto pyta nie błądzi, soł: Czy muł może startować w zawodach? (tzn. nie jakichś takich wysokich rangą, ale też nie podwórkowych). Pomyślałam, że ten wątek to dobre miejsce na to pytanie, bo zastanawia mnie kwestia czy są przepisy, które zabraniałyby/zezwalałyby na start muła  😁

Dwa lata temu widziałam muła startującego w LL  😀
A tak się zastanawiam - można gdzieś w Polsce kupić muła?  👀


Ja mam dwa czarne  😉 
Dzięki za odpowiedzi  :kwiatek:
monia Ty to z tego co widzę masz małe rude źrebaczki - i teraz mnie będą małe rude prześladować.  😁
Pytałam, bo ciekawa jestem na ile one są popularne u nas.  😉
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
22 marca 2022 12:03
Odświeżam wątek z pytaniem.
Jak wygląda temat siodła dla muła. Z wywiadu wiem, że grzbietem muł się różni od konia. Czy siodła bezterlicowe mogą się sprawdzić? Jak muły sobie radzą z jazda na oklep?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się