Ścięgna - urazy, leczenie, pielęgnacja

xxagaxx, mi się wydaje, że ta grzeczność w karuzeli wynika z ograniczonej przestrzeni. Ten sam gamoń stępowany po innej kontuzji w karuzeli - chodził grzeczniutko. Jak próbowałam spacerować na hali, to jakbym latawiec puszczała 😉 puszczony na mały padoczek polazł totalnie bez emocji (ja miałam w tym czasie z 3 zawały, a on nic...). Więc ten... no nie ogarniesz 😉
Tak czy inaczej końskie kontuzje zdarzają się w najbardziej kontrolowanym środowisku. Ot ostatnio moja babka Kataira lat 24 tak się spieszyła na pastwisko, że jej się zad rozjechał i pociągnęło ją na ziemę. W ręku szła. Po karuzeli, bo kilka dni nie wychodziły przez lód na padokach... koninie nic się nie stało, ale relację od właściciela stajni miałam natychmiast - że jakby kulawa była, to się głuptak wywalił... prowadzony w ręku koń mający łatkę najgrzeczniejszego w stajni... i czyja to wina? Prowadzący miał ją łapać jak leciała, czy co?
Co polecacie na wzmocnienie ścięgien? Wet powiedział że koń ma słabe tkanki, a jest cały czas faszerowany różnymi suplementami.
mindgame, ale pytasz o źrebaka czy dorosłego konia? Ile koń ma lat?
Perlica, dorosły 14 letni koń
mindgame, no to poza dobrym karmieniem oraz wsparciem z zewnątrz typu kwas dożylny, tildren czy osphos to raczej nie za dużo można zrobić. Jest to jakis support, ale tez nie sprawi, że koń będzie miał mocniejszą tkankę, bo nie ma takiego czegoś.
Faszerowanie suplementami to nie za wiele jednak daje, bo nie zostało nigdy udowodnione naukowo, że cokolwiek się wchłania i działa gdzie powinno.
mindgame, wzmacnianie mięśni pomoże. Żadne suplementy nie wzmocnią ścięgien, ale ćwiczenia jak najbardziej.
pomoże ktoś jakimś rysunkiem ścięgien w kończynach tylnych? nie mogę nic sensownego znaleźć w necie.
inne pytanie od czego może być opuchlizna kończyny tylnej od pęciny w górę? czy to już raczej pewne, że to uraz ścięgna?
Równie dobrze ropa w kopycie...
_Gaga, ropa to byłoby marzenie.... Nie liczę na to.. ale ktoś kiedyś gdzieś pisał że ścięgno to puchnie tylna noga od wewnątrz ?
mindgame, - wpis kokos z innego wątku, imo bardzo fajny i pomocny, wraz z grafikami:
https://ogloszenia.re-volta.pl/forum/topic/1412/3/?s=opuchlizna
keirashara, dzięki!
Ale szukam czegoś o tylnych nogach bo tam same przednie 😅
fanelia   Never give up
15 marca 2022 06:00
Mindgame - niedawno miałam opuchliznę tylnej nogi od grudy. Niby widziałam rankę, smarowałam, dbałam, ale jakoś mikroby wlazły i wdało się zakażenie. Noga spuchnięta konkretnie. Po antybiotyku i przeciwzapalanych wszystko szybko zeszło.
Update: opuchlizna sklęsła tam gdzie woreczek chłodzący się uchował, a powyżej noga jest dalej spuchnięta - stamtąd drugi woreczek spadł w nocy. Wygląda to conajmniej dziwnie. Miał ktoś podobną sytuację z nierównomierną opuchlizną? Na 1 zdjęciu z woreczkiem który się ostał. Ewidentnie widać że pasuje w tę "dziurę". Koń jeśli kuleje to nie ewidentnie - mnie trudno to stwierdzić.
IMG_20220315_150153.jpg IMG_20220315_150153.jpg
IMG_20220315_150118.jpg IMG_20220315_150118.jpg
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
15 marca 2022 15:35
mindgame, To oczywiście nie reguła, ale z moich doswiadczeń wynika, że taka rozlana, ciastowata opuchlizna, która ustępuje pod naciskiem, to nie jest od urazu. Predzej jakiś zastój, albo infekcja/gruda, rana lub ropa. Najczęściej urazowy obrzęk jest mniej podatny na chłodzenie i ucisk. Ale to piszę wyłącznie o swoich doświadczeniach
zembria, ok, twoja odpowiedź mi się podoba 😉
Jedna z moich kobył ma podobne, nawracające kuliste zmiany, o ile dobrze widzę na zdjęciu, u niej to są opoje. Pojawiają się po zjedzeniu zbyt bogatej w białko paszy. Pierwszym razem strzeliłam taką panikę, że szok, ale luz, oglądało to dwóch wetów i u każdego diagnoza jest ta sama. U mojej schodzi z czasem, a interwencyjnie po ruchu i schłodzeniu. Nie mam zdjęcia, ale to wygląda tak jakby ktoś pod i nad stawem pęcinowym wepchnął pod skórę kilka kuleczek.
jagoda1966, opoje niestety to nie jest wada urody jedynie. Pokazuje, ze tam się robi ciągle i ciągle stan zapalny poniekąd. "Kuleczki nad stawem" to często nieprawidłowo działające więzadło pierścieniowe.
Moja kobyła ma opoje na tyłach w standardzie, taką ją kupiłam i od kilku lat może był 1 dzień, że zniknęły 🙂 tutaj mi chodziło o tę opuchliznę między pęciną a stawem skokowym. Teraz już w zasadzie zeszła, ale co ciekawe na drugi dzień koń dostał wysypki alergicznej na ciele, niestety ma wiele alergii pokarmowych. Dzień przed opuchniętą nogą dałam jej 1 raz trawokulki i też nie bardzo chce mi się wierzyć że od trawokulek spuchła by tylko 1 noga. No ale koń nie kuleje, a i tak z innego powodu tylko stępujemy, więc dopiero w kwietniu jak przyjedzie wet to poproszę o zrobienie USG tej nogi. Kowal sprawdził kopyto i nic nie znalazł. Niestety już nie mam zaufania co do zależności kulawizny i ścięgna. Bo jak widać czasem ścięgno dziurawe, a koń niekoniecznie kulawy.
Mam pytanie o zabieg blistrowania - czy ktoś mógłby opisać jak to aktualnie wygląda i jak zachowuje się leczone miejsce po zabiegu? Mój koń ma uraz międzykostnego przy którym weterynarz, jako jedną z opcji leczenia, proponuje blistrowanie. Chciałabym zrozumieć na ile to jest bolesne dla konia, żeby zważyć plusy i minusy tego scenariusza.
kotbury, jasne, podłoże może być różne. Natomiast u mnie zostało to zbadanie przez lekarzy i ocenione jako metaboliczne, zresztą, na własne oczy, widzę związek z żarciem.
jagoda1966, chcę powiedzeć, że jedno zawsze ma wpływ na drugie. Problemy metaboliczne zawsze w końcu zorają stawy, bo się rownają permanentny stan zapalny- wikszy lub mniejszy ale ciągły.
I na odwrót. Problem mechaniczny, który spowoduje stan zapalny będzie odpowiadał za nogi bardziej wrażliwe metabolicznie u wielu koni. I jak najbardziej może być wtedy tak, że na już "zdrowej nodze" po trawokulkach np. pojawią się opoje tylko na jednej nodze.
Zgadzam się, Dlatego uważam z żarciem, staram się minimalizować te stany 😉 ale najczęściej wiosną przegrywam.
To takie pytanie do was. Jakie zatem pasze, czy składniki, konkretne powodują tendencje do powstawania opojów? Czy zaobserwowałyście na przykładzie swoich koni, czy coś konkretnego je powoduje lub może mieć znaczący wpływ?

Pytam z ciekawości, mój koń ma małe opoje ale wydaje mi się, że powstają głównie przy klasycznie zrastaniu/zmianach temp czy ciśnienia. Ma też jedną nogę po urazie naderwania ścięgna, dawno zaleczone. Opoje nie są jakieś super duże i często znikają do zera. Zastanawiam się, czy jest coś jednak w paszy jaką podaje co może mieć wpływ.
jagoda1966, ja mam pierwszą wiosnę (tfu, tfu na psa urok) gdzie na razie nie puchną nam nogi. Ale żarcie mój koń ma tak monoskładnikowe jak mnich buddyjski i niestety trwa won 🙁
kotbury, dajesz mi nadzieję, że to jednak nowe żarcie spowodowało opuchliznę, a nie jakaś nowa kontuzja 😉 chyba że źle zrozumiałam i to ukryta nowa kontuzja w połączeniu z trawokulkami spowodowała opuchliznę?
mindgame, nie lepiej zrobić USG, zamiast gdybać?

milamar, użyj wyszukiwarki. Blistrowanie chemiczne jest w wątku opisane kilkukrotnie...

Sasini, opoje może powodować za dużo białka w diecie. Poza tym wszystko, na co koń jest wrażliwy...
_Gaga, o dziękuję, dobrze wiedzieć 🍀
_Gaga, zrobię USG jak przyjedzie weterynarz, ale to dopiero w przyszłym tygodniu jak nic po drodze się nie wydarzy 🙂
mindgame, to trzymam kciuki , aby skończyło się na panice 😉
Poradźcie proszę czym można wspomóc, suplementować konia przy urazie ścięgna? Przy przecięciu nogi został naruszony, przecięty w połowie prostownik.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się