COPD

Gillian   four letter word
24 stycznia 2022 18:08
Tak, historia zna takie przypadki 🙂
U nas OGROMNĄ różnice zrobiło samo otwarcie boksu 24/7. Tzn boks połączony z padoczkiem. Konieł sam decyduje kiedy i czego potrzebuje.
ptyśmiętowy, Super, to mi pozwala optymistycznie patrzeć. U nas też angielski boks, dodatkowo stale otwarty na padok.
Ujemne testy alergiczne cieszą, ale nie wskazują gdzie leży źródło problemu. Endoskopia i bal wskazują na początki astmy. Koń nie kaszle i nie dyszy, a poprosiłam o endoskopię, bo słyszałam, że rorer się pogłebił.
Jeśli nie alergeny organiczne z paneli go uczulają to... Może nieorganiczne pyły, cząstki kurzu itd. Dlatego wierzę, że chów otwarty pomoże.
A ja się zwroce z takim pytaniem. Kon juz byl badany przez kilku wetow ale ja już zalamuje ręce. Kon astmatyk, uczulony na kurz i jeszcze parę roślin. Ostatnia kuracja sterydem trwała 2 miesiące i teraz minely 2 tygodnie i świsty na wydechu i lekkie pompowanie wróciło. Czy ktos spotkal sie z takim leczeniem jak u ludzi? Zeby powiedzmy trzymac konia na lekach caly czas i jednoczesnie nie zrujnowac mu nimi organizmu? Sama jestem astmatykiem i kiedys przyjmowalam leki dzien w dzien latami, czy u konia jest jakies takie rozwiazanie?
A i dodam ze warunki bytowe ma zmienione, ograniczone pylenie do minimum.
Czy ktos mial tak z koniem ze objawy tak szybko wracaly? Bede wdzieczna za jakiekolwiek rady.
Reyline, i co dalej po nawrocie objawow po rapidexonie? Jakie dalsze postepowanie bylo? U mnie wlasnie taki sam scenariusz a ja juz zalamuje rece 🙁
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
02 lutego 2022 21:09
My przygotowujemy się do odczulania, już nie mam pomysłów na tego kucyka.
Ale powoli do przodu.
lusia722, Carmen23, - u konia mojej mamy zadziałała homeopatia. Ja nie wierzę, że to pisze, ale te czary z kupy żaby na prawdę robią robotę... a koń nie reagował na leki, jedyne co działało to steryd w dużych dawkach, a i to coraz słabiej.
Od prawie dwóch lat koń jest na tych specyfikach z mchu i paproci, jego stan się poprawił i jest stabilny, funkcjonuje na tyle, że mamcia jeździ na spacerki z galopami nawet. Gdzie było na prawdę źle.
Dla nas była to droga ostatniej szansy, próba na zasadzie "no pogorszyć się nie pogorszy, najwyżej nie zadziała". Ogólnie polecam temat.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
02 lutego 2022 21:59
keirashara, możesz przybliżyć temat.
U nas leki działają spoko, ale ja nie mogę trzymać go na sterydzie długo, bo on jest w wysokiej grupie ryzyka ochwatowego.
Wyszło mu z testów, że ma uczulenie na rośliny, które są składnikami siana, większości sieczek i pasz, ma też uczulenie na kilka gatunków drzew, które rosną w sąsiedztwie padoków. To by wyjaśniało, dlaczego pogarsza mu się jak więcej czasu spędza na zewnątrz. Muszę też kontrolować z czego zrobione są trociny, bo sosna go uczula.
Także poddałam się i odczulam go, bo ja nie wiem jak inaczej mu pomóc.

Z sieczek i trawokulek, które mu wolno zostały nam te z Espacerty🤡
Ja nawet nie wiedziałam, że takie są. Dzięki mojemu kucykowi moja wiedza znacząco się poszerza. Weterynarię to już powoli mogę zdawać w marszu.
anetakajper   Dolata i spółka
03 lutego 2022 08:04
keirashara, Ja też bardzo proszę o przybliżenie tematu.

Ja niestety dalej męczę się ze swoim przypadkiem :/
Odrobaczanie nic nie dało jeśli chodzi o kaszel. Po ok 2-3 tyg. zrobiłam badanie kału i wszystkie konie czyste.
Ok. 2 tyg. temu podałam mu wieczorem syrop z babki i tego wieczora miał atak kaszlu. Tylko to zmieniło się w diecie konia.
Ataki mocnego kaszlu zawsze zdarzają się wieczorem. Wieczorem daje wszystkie suple + syropki.
Miałam go zamknąć na cały dzień w stajni. Więc ostatnio przydarzyła się okazja bo wiało ponad 110 to nie wyszły przez 36h i nawet stajnia była zamknięta na 4 spusty. Koń nawet nie kichnął.
Przedwczoraj wieczorem podałam mu od serca syrop z babki. No i go dusiło !

W badaniach z lipca wyszło wszystko ujemne, a babka jest tam wskazana.
Za 10 dni robię kolejne badania z naciskiem na babkę i może coś wyjdzie.

Wiadomo że babka jest praktycznie wszędzie, a w syropie jest duże stężenie i może przez to kaszle.
Niestety szczegółów nie znam, ale podpytam mamcie 😉 Ma jakiegoś magika, który to prowadzi, robi mieszanki do żarcia, inhalacje (mamcia też robiła sama), jakieś tam właśnie dziwne wyciągi z pająków. Koszt pamiętam nie był duży (300zł miesięcznie), nie wiem jak teraz.
Gillian   four letter word
09 lutego 2022 09:51
Czy można łączyć zestaw ziół na rao ze sputolizyną?
Testuję zioła z Polskiego Żłobu, po tygodniu na razie super - glut płynie z dwóch dziur, oddech się fajnie uspokoił. Po zalaniu z meszem pięknie pachnie 😍 bez meszu niestety niejadalne no ale 🙄
W składzie jest - oregano, babka lancetowata, dzika róża, czystek, pokrzywa i makuch z czarnuszki. Mogę do tego dorzucać jeszcze porost islandzki? Zostało mi bardzo dużo i muszę jakoś to skarmić po trochu.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
09 lutego 2022 10:13
Gillian, podajesz też Zestaw ziołowy RAO ?

Co do porostu islandzkiego to myślę, że możesz dorzucić. Wiele mieszanek przeznaczonych dla kaszlaków go zawiera. Wedel "Medycyny Naturalnej dla Koni" fajna mieszanka dla takich koni zawierająca mech to: mech islandzki, prawoślaz, koper włoski i tymianek. Można osłodzić miodem dla lepszej smakowitości.
Gillian   four letter word
09 lutego 2022 10:32
Tak dokładnie zestaw ziołowy
Post został usunięty przez autora
Ktoś miał podobny przypadek?
Screenshot_20220117-101701~2.png Screenshot_20220117-101701~2.png
Taka ciekawostka. Dostałem konia za darmo z copd, nie potrafili sobie z nim poradzić. Po wprowadzeniu metody ZK, oczyszczone płuca - brak wydzieliny, w badaniach czysto, wszystko w normie. Znaczna poprawa ale oddechy trochę przyspieszone nie zawsze czasami słyszalny skurcz oskrzeli, osłuchowo płuca czyste. Koń miał kacheksje.
Kacheksja stan pomimo apetytu koń spada na masie, stan podobny jak u chorych nowotworowych po chemioterapii. Po dużych poszukiwaniach okazuje się że ten stan można odwrócić, a obiawy astmy( przyspieszony oddech i skurcz) jest w takim przypadku kompensacją organizmu, zaburzenia są spowodowane trochę innymi czynnikami. Tutaj bardziej wchodzimy w konie tzw rozedmowe, oczywiście astma alergiczna i rozedma może być razem. Jeśli macie konie z widoczną kacheksją, z podwyższonym potasem, raczej są dodatkowe zaburzenia z którymi trzeba podziałać. Za rok dwa podpowiem więcej. Szukajcie jakie zaburzenia są u nowotworowych z kacheksją. Pozdrawiam ZK. 🤔
Jest tu ktoś, którego koń dostawał zastrzyki ze sterydami? Mam na oku konia który dostaje sterydy w zastrzyku, właściciel mówi że co jakiś czas musi taki steryd otrzymać. Może jest tu ktoś kto powie mi coś więcej jak to w praktyce wygląda z takim koniem który sterydy dostaje? Koń ostatni raz dostał 3 tyg temu taki zastrzyk, zastanawia mnie czy może nie specjalnie do sprzedaży, czy rzeczywiście należy ostrzykiwać takiego konia i ludzie tak robią
doloruu,

mój koń ma zdiagnozowaną astmę w stanie umiarkowanym, w tym momencie jest w dobrej formie. Oczywiście zdarzało się niestety w przeszłości, że musieliśmy podawać steryd w zastrzyku, gdy było naprawdę źle. Ale, odpukać, na razie jest ok, a w razie zaostrzeń działam Berodualem w nebulizatorze i od chyba 1,5 roku nie musiałam ani razu sięgać po zastrzyk. Na pewno podawanie zastrzyków nieustannie może być niebezpieczne, przede wszystkim z uwagi na duże prawdopodobieństwo ochwatu. Jeśli tylko da się unikać zastrzyków, albo zastąpić je nebulizacjami/inhalacjami, to na pewno jest to lepsze rozwiązanie.
Za pewne właściciel podaje leki, bo chce utrzymać konia "w formie" do sprzedaży...
Ja swojego też kupiłam jak był świeżo po "terapii" sterydami, ale na szczęście udało nam się z tego wyjść - oczywiście na ile można w ogóle wyjść przy astmie ;-)
doloruu jak koń wybitny i bardzo tani, a ty możesz trzymać go pod domem w dobrych warunkach to możesz się w to bawić, ale jeżeli nie jest to żadna okazja finansowa i musiałabyś trzymać w pensjonacie to absolutnie się nie pakuj w chorego konia
doloruu, jak Equigrav, pisze.
Teraz koń funkcjonuje, a co będzie jak po zmianie miejsca przestanie? I zastrzyk nie starczy? I będzie trzeba robić nebulizację codziennie, kupić urządzenie, kupować leki ( nie czasami a do końca życia), kupować trociny oraz np. parować siano.
Pod domem u siebie to idzie to jakoś ułożyć, ale w pensjonacie już nie zawsze tak łatwo.
Utrzymanie miesięczne takiego konia może być ekstremalnie drogie po prostu.
Po co ci chory koń, jak w ogoszeniach jest miliony koni bez astmy?
A nie zapominajmy, że po długotrwałym leczeniu sterydem koń zapewne ma wrzody, dlatego jest chudy i tu już pasza nie starczy, a długie leczenie zazwyczaj.
doloruu, ja podawałam 2 lata temu, ale nie jeden zastrzyk tylko w czasie zaostrzenia choroby dostawał serię (zg z zaleceniami weta). W tamtym roku podawałam tylko steryd wziewnie i w tej formie ma mniej skutków ubocznych
Perlica Equigrav
Mam już jednego konia z astmą ale nigdy nie było sytuacji, żeby steryd podawać, a ma zaawansowane rao. Dlatego zastanawiam się czy ten koń musi rzeczywiście dostawać te zastrzyki, czy może jest to sposób właściciela, żeby koń pracował dalej (robi w rekreacji). Mam swoją stajnię, już jednego konia z rao, nie stoję w pensjonacie, mam wolnowybiegówkę, cena też całkiem całkiem…
doloruu, - są konie nie reagujące na standardowe leki, mojej mamy taki właśnie jest. Wypróbowaliśmy na nim wszystko. Tylko steryd do tchawicy działał. Musiał być podawany, bo się zwierz okresowo zwyczajnie dusił.
Jak tam nadejście wiosny u Waszych RAOwców? Duże różnice temperatur między nocą a dniem i u nas już kaszel i steryd...
Gillian   four letter word
14 marca 2022 20:23
Noooo kiepsko u nas także 🙁
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
15 marca 2022 07:16
U mnie też kaszel i glut. Dla nas marzec-kwiecień są zawsze najgorsze. Pylenie 🤐
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
24 marca 2022 12:55
Czy użytkuje ktoś nebulizator Hippomed Air One Flex?
https://sklep.bergo.pl/inhalator-dla-konia-hippomed-air-one-flex
Albo może ma porównanie z Flexineb? To byłoby idealnie 😉
zembria U nas w stajni mamy od jakiegoś czasu FlexiNeba, tego co podlinkowałaś nie widziałam na żywo, ale patrzę sobie na jego zdjęcia i zdecydowanie Flexineb wygrywa bo jest tylko maska jakby przy głowie konia, plus chyba ma kabel tak? Chociaż czytam, że niby jakaś rurkę można podłączyć. Tyle z porównania via foto :P Nie ma info o głośności, jest ultradźwiękowy więc jest szansa, że nie hałasuje mocno. FlexiNeba w ogóle praktycznie nie słychać! Trzeba się przysłuchać. Mieliśmy konia, który się bał dźwięku rozpuszczających się tabletek ACC, a tego FlexiNeba przyjął bez problemu.

Mogę naprawdę pochwalić FlexiNeba. Można z tym z koniem nawet spokojnie spacerować podczas inhalacji. Nawet największe boidudki i przypadki specjalne dawały sobie zrobić inhalacje. Jak coś chciecie wiedzieć to. Mogę poopowiadać bo profilaktycznie uzywamy czasami na dwóch koniach, a kilka już się przewinęło różnych gagatki korzystających z tego sprzętu.
Nie mam porównania tych dwóch ale przy okazji spytam. Flexineb jest też ultradźwiękowy?

Z tego co się orientuję to ultradźwiękowe nebulizatory nie powinny być używane ze sterydami czy antybiotykami. Czyli bezpiecznie można podawać sól fizjologiczną/hipertoniczną i tyle? Jak to jest?
Poczytaj na stronie producenta, chyba ma jakiś inny system tak czy siak na 100% można używać leków i sterydy na pewno też.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się