Ukraina

donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
20 marca 2022 11:28
Mieszkałam przez pewien czas w akademiku z Ukrainka i powiedziałabym że raczej się trzymają swoich, a przynajmniej w tamtych akademickich warunkach X lat temu. Czy nas nie lubiła, nie wiem, wiem jedynie że ciężko z nią było mieszkać bo rozmawiała tylko po rosyjsku, bardzo mało po angielsku (i w ogóle nic po polsku). Niemniej jednak mamy do czynienia z ludźmi którzy uciekają przed wojna a nie przyjechali na Erasmusa, nie znają języka ani obyczajów, faktem jest że gdyby nie wojna to by nigdzie nie wyjechali.

IMHO powód dlaczego zwracają się do Polaków a nie do swoich jest prosty. Jak ma im rodak pomóc? Skoro wszyscy przyjechali a raczej uciekli przed wojna, to tak samo tej drugiej osobie jest potrzebna pomoc. Nie znają tutejszej biurokracji, zwyczajów, nic z tych rzeczy. Dodalabym jeszcze że to DOBRZE że nie zbijają się w grupki i asymilują się z Polakami. Pójdę o krok dalej i powiem że wiele razy widziałam/słyszałam przykłady z własnego podworka na emigracji gdzie nadmierna ufność (bo to swój, z mojego kraju!) kończyła się nieciekawie... Np. taka rodzina której "kumpel kumpla" zorganizował pracę i pokój w UK, a potem zabrał im dokumenty, wypłatę podpiął pod swoje konto w banku i sam rozporządzał ile mają zarabiać. No przysługę im zrobił przecież, bo oni po angielsku nic nie rozumieją... I to nie jest odosobniony przypadek.
Więc nie wiem, może u nich jest podobnie, może są ostrożni i wolą zaufać takiemu Polakowi który za darmo gości ich w domu i nic nie chce za to. Ja tam to rozumiem.
Taka najdziwniejszą sytuacją jaka mnie spotkała był telefon od Pani dyrektor ze szkoły z miasta,ze mój mąż ukradł!!! im Ukraińców ze szkoły podczas ,gdy ja byłam w Krakowie a mąż w Radomsku :p Serio taka afera ,ze miałam ochotę wsiąść w pociąg i tą kobietę trzepnąć.
Taka najdziwniejszą sytuacją jaka mnie spotkała był telefon od Pani dyrektor ze szkoły z miasta,ze mój mąż ukradł!!! im Ukraińców ze szkoły podczas ,gdy ja byłam w Krakowie a mąż w Radomsku :p
Dekster, opad szczeny.
Tak swoją drogą to chyba za bardzo się przejmujesz.
Dekster , Majowa bo tu chodzi o kasę jakieś dofinansowanie pewnie jest pandemia niczego nikogo nie nauczyła wszędzie chodzi o kasę
Może nie do końca bo to było długo przed tym jak wprowadzili jakieś dofinansowania.Suma Summarum ucierpieli ludzie,którzy już widzieli dom,który na nich czeka i musieli zawrócić do obskurnej szkoły bo się Pani pomyliło.
Udostępniony post odnośnie spalenia żywcem zamkniętych w boksach 32 koni pod Kijowem zadziałał na mnie naprawdę mocno.
Nie rozumiem, jak można tak zrobić, bo co to ma wspólnego z wojną?
Na początku sobie tak myślałam,że w sumie chłopaki wywiezione niby na ćwiczenia, nie wiedzą gdzie są i po co do końca.
No, ale im dalej w las tym ciemniej.
Co to za naród jest k....ski
Serio jesteśmy zby papiescy wszyscy w tej Europie.

kon.PNG kon.PNG
konie UA.PNG konie UA.PNG
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
25 marca 2022 10:34
Perlica, po miesiącu walk to już chyba kumają, ze nie są na ćwiczeniach. Są głodni, nie widza sensu, bo nie mają przewodzących, mają mózgi wyprane propagandą.
Strzyga, dlatego napisałam na początku
Teraz doskonale wiedzą co czynią, bo Rosja to stan umysłu, jak pisałam wcześniej i nikt z EU tego nie zrozumie.
Mój kolega przyjechał na urlop do PL, mieszka na stałe w Rosji, ma żonę Rosjankę.
Po pierwszej panice wszystko się już tam uspokoiło, 70% popiera Putina i wojnę.
Przeciętny Rosjanin jest na dole piramidy Maslova, więc w zasadzie ma w dupie te sanckje, bo i tak go nie dotykają, bo on nie kupuje Iphone i nie lata Airbussem.
Bogaci i tak są bogaci, jakoś ich to dotyka, ale majątki mają w różnych miejscach, więc w sumie dadzą radę.
Moon   #kulistyzajebisty
25 marca 2022 11:21
Perlica, zryło mi to mózg doszczętnie. Jeszcze wczoraj mi mignęła na insta relacja DIOZu - dojechali pod Kijów do schroniska, w którym część zwierząt była już martwa lub konającą z głodu... A dosłownie nad głowami latały sobie rakiety.
Zapas przekleństw mi się wyczerpał.

Nie rozumiem, jak można tak zrobić, bo co to ma wspólnego z wojną?
A bombardowanie osiedli, szpitali (sic!), teatru, gdzie schronili się CYWILE...?! Punkty militarne jak uj. To jest już totalna rzeź, ja się niestety obawiam, że oni po prostu tak wyrżną powoli tam wszystkich...

A odnośnie ogarnięcia i poziomu IQ ruskiej armii - jak podają napromieniowani.pl, rzeczeni zrobili sobie okopy - w Czarnobylu, w tzw. Czerwonym Lesie. Okopy w ziemi specjalnie nie naruszanej od ponad 30 lat, żeby nie wzniecać radioaktywnych radionuklidów... #fuckthelogic
Moon, bombordowanie to jest trochę co innego, lecisz samolotem , dostajesz rozkaz i zrzucasz bombę na zadany cel. Nie wiesz kto tam jest, a kogo nie ma, więc zabijesz, ale tak jakby nie bezpośrednio? bo odlatujesz i nie widzisz wprost cierpienia rannych ludzi.
Ale to jest takie po prostu wprost, jesteś obok i robisz to świadomie.

Żeby nie było , że usprawiedliwiam bombardowania.
To tak jakby co innego zlecić zabójstwo płatnemu zabójcy a co innego pójść samemu i kogoś zabić.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
25 marca 2022 11:48
Co do ogarnięcia armii, to ci ogarnięci nie idą do artylerii tylko na atomowe okręty podwodne. To jest elita.
Zapominacie o jednej rzeczy - jak idziesz do wojska, to wykonujesz rozkazy czy ci się podobają czy nie. Nie ma opcji, że poprzednia władza nam się podobała to wykonywaliśmy rozkaz, a obecna już nie, więc nie posłuchamy. Na tym polega służba. I tak, dopóki będą mieć amunicję, to będą strzelać i równać wszystko z ziemią. Jedynym wyjściem byłby bunt całego oddziału albo dowódców. Jedna załoga czołgu nic nie zmieni, bo swoi ich odstrzelą za niesubordynację.

Kiedyś miałam podopiecznego, który był wojskowym. Nigdy nie marudził na jeździe. Nie ważne, czy miał jeździć na oklep, ćwiczebnym czy pół godziny w półsiadzie. Kiedyś powiedział: "Jestem wojskowym. Albo wykonuję rozkazy albo je wydaję".
Lanka_Cathar, masz rację.
No ale myślisz, że dostali rozkaz :proszę spalić żywcem konie sportowo-szkółkowe?
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
25 marca 2022 12:13
Nie, dostali rozkaz "zniszczyć zabudowania". I zniszczyli. Mnie też to boli. I boli mnie, że kraj, którego kultura i język są mi bliskie został przez swojego przywódcę pogrążony na dekady. W moim domu są trzy pokolenia filologów rusycystów - babcia, mama i ja. Babcia oczywiście już na emeryturze, ale moja mama nadal wykłada. I napisała mi chyba dwa tygodnie temu, że straciła motywację. Czuje się oszukana przez Putina. Teraz, na ochotnika, prowadzi zajęcia z języka polskiego dla Ukrainek, które zorganizowała uczelnia. Wszyscy moi znajomi z uczelni są wściekli. Nikt z nas nie chciał, żeby wzrost zapotrzebowania na naszą pracę związany był z wojną.
Lanka_Cathar, pewnie masz rację.
To ja się nie nadaję na żołnierza.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
25 marca 2022 12:23
Sądzę, że mało kto się nadaje. Dziś czytałam wywiad z człowiekiem, który organizuje wyjazdy Polaków do walki w tym międzynarodowym legionie na Ukrainie. I powiedział, że kilku chętnych wypadło już na etapie przeszkolenia na miejscu, bo akurat rakieta walnęła w budynek i wystraszyli się. Dotarło do nich, że to nie gra komputerowa tylko prawdziwa wojna. I wrócili do Polski.
Wczoraj miałam u siebie najazd jakiś dziwadeł.Przyjechali,myślałam,ze noclegu ktoś szuka wiec podeszłam a tam wysiada 5 chłopów ,wyglądali na muzułmanów i dają mi jakieś książeczki o zaginionej księżniczce po Polsku .Panowie zostali poinformowani,ze to teren prywatny i maja natychmiast pojechać.Niestety nie mieli najmniejszego zamiaru ,chodzili mi w koło domu i leżeli pod krzakami.Potem stwierdzili,ze musza pomodlic się do każdego drzewa ,w końcu wezwałam policję.Na UK rejestracjach.
8C853BD3-416E-4659-9B68-9BCB75BE4A8D.png 8C853BD3-416E-4659-9B68-9BCB75BE4A8D.png
FAED1494-0BE8-4C40-AE8E-B8D59FCBF72C.jpeg FAED1494-0BE8-4C40-AE8E-B8D59FCBF72C.jpeg
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
25 marca 2022 16:52
Dekster nie wiem kto to jest, brzmi faktycznie dziwne ale na 100% mogę ci powiedzieć że to nie są brytyjskie tablice, jeśli już to formatem wyglądają mi na bułgarskie. Policja przyjechała?
Dokładnie, to bułgarskie tablice, konkretniej CA to oznaczenie Sofii. Tylko czemu to w wątku "Ukraina"? 😃
donkeyboy, ludzie pisząc/mówiąc teraz UK mają na myśli Ukrainę i tablice wyglądają na ukraińskie.
Jeśli tablice mają UA to są ukraińskie a CA oznacza obwód czerkaski
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
25 marca 2022 18:01
BeAtra a to sory to źle zrozumiałam bo już chciałam Dekster sprawdzić w bazie danych tablice i myslalam że to jakieś fejki i na stówę podejrzane a tu chodziło o Ukrainę 😅

Niestety tego kawałka gdzie jest wskazany kraj nie mogę rozczytać, tak to bym nawet nie wyskoczyła jak Filip z konopi hahaha
donkeyboy, ja też nie widzę dobrze kawałka z krajem ale w połączeniu z tematem wątku i to że Dekster napisała że "Na UK rejestracjach" to myślę że jednak są ukraińskie 😉
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
25 marca 2022 18:43
BeAtra, no dla mnie UK niestety nie oznacza Ukrainy w żadnym kontekście, nawet tego wątku jak zresztą widać 😀
BeAtra, no tak, założenie że UK to Ukraina by wyjaśniało moje rozkminy co to ma wspólnego z wątkiem Ukraina 😅 i fakt, ukraińskie mają ten sam format, chociaż te nowsze mają większe odstępy między cyframi a literami w porównaniu z bułgarskimi i dlatego nie skojarzyłam. Ale nie wiem, nie widzę bo na nowej revolcie przeglądając z telefonu nie da się nawet przybliżyć zdjęcia, a Dekster widziała na żywo to pewnie faktycznie chodziło o UA.
Niemniej faktyczne dziwna akcja, kto by to nie był 😉
Tak tak ukraiński samochód.Mój błąd:p Translator mi poprawił i nie sprawdziłam .Tak przyjechali,ale im uciekli.Pojechali za nimi i nie wiem jak to się skończyło dalej.Ja się obawiałam ,ze pod pretekstem jakiś książeczek i modlitw do drzew przyjechali coś ukraść lub obczaić teren i wrócić w nocy.Niestety nie mam ogrodzenia,jedynie monitoring.
Przed wojną uciekają wszyscy, nie tylko potrzebujące pomocy matki z dziećmi, ale także bandyci, złodzieje , mordercy itp
Facella   Dawna re-volto wróć!
26 marca 2022 00:09
Dekster, jak pisałam kilka stron temu - mendy znajdą się zarówno u nas, jak i wśród uchodźców, a z weryfikacją (w obie strony) cienko. Uważajcie na siebie.
W związku z sytuacją w UA pojawily się oferty pracy i wolontariatu w Polsce dla organizacji międzynarodowych:
UNHCR praca
UN volunteering
Czy jest gdzieś jakiś spis marek które zostały w Rosji i co konkretnie do nich należy?
Dziś dowiedziałam się, np. że firma Alpro (od mlek roślinnnych) należy do Danone...
Moon   #kulistyzajebisty
05 kwietnia 2022 22:05
Fatalita, kurczę, dziś rano tę listę przeglądałam na kompie w pracy… 🙄🙈 linku oczywiście nie pamiętam.
Ale uderzyło mnie, że jest tam wciąż kilka polskich firm - m.im Bakoma i Black Red White i International Paper 😒
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się