Co mnie wkurza w jeździectwie?

Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
25 marca 2022 11:44
alcatraz, chyba chodzi o to że za darmo. Bo o ile poszukiwaniom prawnika się nie dziwię, to temu za darmo też się dziwię.
Nevermind   Tertium non datur
25 marca 2022 11:45
Chyba rzeczywiście te pisma od prawnika poszły w ruch…
Facella, Akurat w przypadku sprawy z kotbury nie było żadnego straszenia pozwami, tylko post na facebooku, bardzo kulturalny z resztą. Nadal tam jest, możecie go sobie przeczytać.
0C0276B5-1B44-4104-933F-B1221F8EF91D.jpeg 0C0276B5-1B44-4104-933F-B1221F8EF91D.jpeg
Przeprosiny nie z tego powodu. Powinnam od razu jakimś giga fontem i pogrubione napisać to, co napsiałam wtedy ale umknęło i totalnie nie wybrzmiało. Zacytuję ponownie:
"kare_szczescie, nie ujmę jej niczego. Jest młoda i pracuje na swój sukces.
Jednak nadal dla mnie jednak wiedzę warto brać z książek i treningów niż z insta stories osób."
&
"A pojazd jest raczej związany z tematem insta ekspertek. Nie ma w nim niechęci ad persona."

Po prostu na fali sytuacji po HPP dotarło do mnie, że komunikacja netowa ma spore ograniczenia. I czytanie kawałka nie daje obrazu całości. I wychodzi bardzo, bardzo krzywe zwierciadło. Z resztą to widać po tamtej dyskusji, gdzie sprostowane było- ale komentowane były wpisy wcześniejsze i z pominięciem wielu fragementów.
Nie muszę się zgadzać z odbiorem wyrwanych z całości wypowiedzi. Ale jednak z jakiegoś powodu tak zostały odebrane. Więc warto wyjaśnić, przeprosić, szczególnie jeśli ktoś oczekuje takich przeprosin.

Ja mam ostatnio olbrzymi personalny problem z taką formą komunikacji. O czym się tu przekonałam wielokrotnie, także samemu np. źle rozumiejąc czyjeś wypowiedzi. I dlatego powoli się odmeldowywuję. Brak możliwości edycji jest jednak bronią obusieczną. widząc, że coś jest odebrane inaczej niż był zamysł, nie możesz tego skorygować- bezpośrednio w miejscu, do którego ludzie się odnoszą. Nadpisanie czegoś potem, wyjaśnienia (jak widać po moim przykładzie choćby) - się nie sprawdza. Bo dyskusja się odkleja- jedni komentują pierwsze inni kolejne wpisy - i już nie wiadomo kto do czego się odnosi.

W sytuacji z hejtem na HPP myślę, że tutaj na re-volcie działa dokładnie ten sam mechanizm. Ludzie przeczytali gdzieś tam wycinek , potem kolejni odnoszą się do komentarzy, a jeszcze kolejni do komentarzy tychże komentarzy. Totalnie nie ma obrazu całości.

To nie tylko to forum. To wszystkie social media i komentarze. do tego algorytmy tego, które decydują jakie komcie zobaczymy jako pierwsze... - to taki przepis na katastrofę w wielu dziedzinach. Choćby teraz jeśli chodzi o politykę itd.
Już miałam pisać, żeby kotbury mrugnęła 2 razy jeżeli została do tego zmuszona. I jak widać, no niejako przymuszona została.
Szacun dla p. Wosik za adekwatną reakcje

Widzieliście tę petycję co stworzyły jurneje i inne pulpety do PZJ? Zapis, że zawody mają być nie ważne jeżeli para medalowa nie przeskoczy pułapu 70% czemu ma służyć? Jak tym poprawiają etyczność w jeździectwie? Raczej to działa na niekorzyść i będzie (tj. nie będzie, bo to nigdy nie przejdzie, ale załóżmy, że w ich wyimaginowanym świecie) powodować podciąganie ocen za słabszy przejazd.
Drugi zapis, że medale nie mogą zostać rozdane jeżeli jest mniej niż 10 startujących par tylko mnie uświadczył w tym, że przez te Panie przechodzi jawna zazdrość. Już nie mówię o tym, że byłaby to śmierć do sportu ujeżdżeniowego w PL. I po raz drugi zadaje pytanie- co na tym zyskają te biedne, nieetycznie jeżdżone koniki?
Nasuwa mi się bardzo elokwentny komentarz - "xD"

Nie wiem czy w całym kraju nazbieramy 10 par na poziomie GP, a tym bardziej robiących wyniki na poziomie 70% w CS. Czemu to ma służyć w ogóle?
Totalnie nie widzę korzyści z takich zapisów. Raczej negatywne konsekwencje...
O, a ja widziałam inną chyba, bo nie było nic o 10 parach ani 70%. Ale jakakolwiek by nie była, to coś wątpię, aby PZJ w ogóle to obeszło :P
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
25 marca 2022 13:14
kare_szczescie, chciały dobrze, ale wyszło jak zwykle. Jeśli byłoby uczciwe sędziowanie i nie byłoby naciąganych ocen, to może by to miało sens - po co na siłę jechać GP jeśli i tak nic z tego nie będzie (medalu, nagrody, satysfakcji czy po co tam kto jedzie). A że miałoby to skutek odwrotny to wszyscy wiemy.
Wymóg 10 par to chyba ta sama "podstawa". Przynajmniej ja tak to widzę.

Nie jest to moja opinia i popieram po prostu "uczciwe sędziowanie" bez petycji itp. Próbuje tylko zrozumieć drugą stronę.
budyń podrzucam w załącznikach
received_500848561696748.jpeg received_500848561696748.jpeg
received_1098905164289311.jpeg received_1098905164289311.jpeg
kare_szczescie, jest gdzieś ta petycja w całości? Bo te postulaty śmieszno-straszne i naprawdę nie wiem, czemu by to miało służyć…
Ja panienkom prowadzącym „konta edukacyjne” z całego serca życzę romansu z polskim sądownictwem, bo pal licho, że nie mają żadnych kompetencji ani wiedzy do przekazania - chcą tresować kucyki to niech sobie tresują. Ale zastanawiam się, jaka część grupy odbiorców i zasięgów została zbudowana właśnie dzięki krytyce innych. Uzasadniona czy nie - jest czerpaniem realnych korzyści z szargania wizerunku innej osoby. Jak sobie wymyśliły taki pomysł na „biznes”, to ciekawe, czy im starczy z kieszonkowych na prawnika 😎

Zadziwiające, że konta prowadzone przez osoby, które naprawdę coś osiągnęły w sporcie jeździeckim, nie noszą ani grama krytyki kolegów po fachu. Ciekawe, czy dlatego, że brakuje im misji, czy dlatego, że to wstyd…
kare_szczescie to zniknęło chyba, bo nie widzę w petycji :P
Nevermind   Tertium non datur
25 marca 2022 13:27
Z tego co wiem te dwa punkty już zniknęły, ale do niczego jest jeszcze ten o nagrodzie dla najbardziej etycznego zawodnika... bo na zawodach zachowywał się okej wobec konia, a co się dzieje w domu to inna sprawa. Ostatni punkt również budzi moje wątpliwości
https://www.petycjeonline.com/list_otwarty_do_polskiego_zwiazku_jezdzieckiego?u=8101330&s=94882329
Nevermind   Tertium non datur
25 marca 2022 13:38
No i niestety nie mam ochoty podpisywać petycji, którą autorki mogą sobie edytować jak dusza zapragnie. Przykro mi, ale nie
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
25 marca 2022 13:45
Dzizas. Nie no niektóre punkty z tego listu fajne, edukować sędziów nie zaszkodzi. Ja to jeszcze chciałabym zaznaczyć przejrzystość tych ocen. Wiem że będę brzmieć jak zepsute radio i się powtarzać ale FEI ma super wyjaśnione tabelki ile za co powinno być, i te przejścia piaff-pasaż itd tam są ładnie opisane a patrząc na arkusze to nieadekwatnie ocenione. A może się czepiam. No nie wiem.

Co do tych 70% i nagrody dla najbardziej etycznego zawodnika to XDDDDDD most eco friendly formiula łan drajwer of the day no błagam...
Przecież każdy z głową na karku wie co by się wtedy działo - sędziowanie poszłoby w górę żeby zakwalifikować to minimum 10 par i potem w finale byłoby już tylko dopasowywanie z góry ustalonego pułapu wyniku żeby te 7 dych było. Zresztą - bez urazy dla zainteresowanych - i tak moim zdaniem już tak jest że w te 70tki się celuje o czym wspomniałam wcześniej. Phi, nawet sama p. Milczarek stwierdziła w którymś wywiadzie po wygraniu któregoś MP że "oczywiście wysoki wynik cieszy bardzo ale tutaj zawsze oceniają wyżej".

I mam takie pytanie - serio do HMP nie trzeba się kwalifikować czy ja jakaś niekumata jestem i źle zrozumiałam ten podpunkt?
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
25 marca 2022 13:46
lillid, powodów może być wiele, również to, ze środowisko jest małe, a kruk krukowi oka nie wykole.
ja za to jestem ciekawa ile osób podpisze petycję nie zaglądając nawet (choćby wyrywkowo) do jej treści
Strzyga w skali całego świata nie wydaje mi się, by było takie małe. Raczej skłaniałabym się ku skupieniu na "własnym cyrku i własnych małpach". Można sobie pobieżnie przejrzeć i porównać poziom kont "edukacyjnych" (krytykanckich), a realnie edukacyjnych i top zawodników (ich kontent jest głównie rozrywkowy jednak). Wnioski wysuwają się same.

Przeczytałam tą petycję i padłam ze śmiechu już na trzecim akapicie, gdzie "czarę goryczy przelały błędy tak podstawowe, jak (...) bardzo słabe przejścia" 🙄 pozwolę sobie przy przypomnieć, że chodzi o przejścia piaff-pasaż. Zaiste, bardzo podstawowe 🤦 No i faktycznie sztuka jeździecka i dobrostan konia szalenie ucierpiały na krzywym zatrzymaniu na linii środkowej 😂 Kto to pisał w ogóle...
ja za to jestem ciekawa ile osób podpisze petycję nie zaglądając nawet (choćby wyrywkowo) do jej treści<br>
any,

Cała rzesza wyznawców...
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
25 marca 2022 14:12
Mam wrażenie, że teraz te rzesze "behamwiorystek", biomechanicznych jeźdźców, czy wyznawców R+ (czy co to tam) to taki wysyp jak naturalsów kilka lat temu...
Klapki na oczach, inni źli, sport to zuo itd
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
25 marca 2022 14:28
lillid, tak samo jak weci nie wypowiadają się o nieudanym leczeniu innych wetow.
Wiadomo, ze taka petycja nigdy nie przejdzie w całości, że bedą tam rzeczy z którymi wiele osób się nie zgodzi i każdy taki punkt byłby pod każdym kątem wpierw zwalidowany. Chodzi raczej o rozpoczęcie rozmowy i zmianę priorytetów - z wyników/ własnych interesów na dobrostan konia.
Punkty o przejściach, liniach środkowych itp - to koresponduje raczej z opisem tego co ma prezentować para na zawodach klasy grand prix i zapisem z regulaminu - ze kon musi być gotowy do startu na określonym poziomie. I jest to opisane jako podstawa do eliminacji. Oczywiście przepis martwy.

Mam wrażenie, ze masa osób jest negatywnie nastawiona bo kogoś tam nie lubi, czy poczuła się urażona, albo uważa ze takie działania są zabawne. No przynajmniej coś robią w kierunku poprawy dobrostanu koni. Czego nie można powiedzieć o wszystkich tych, którzy wszelakie próby zmiany próbują hamować i wyśmiewać.

Pisanie też o sektach i wyznawcach... akcję z tego co wiem poparły osoby o dużym zaufaniu publicznym. Nie sądzę by były one również wyznawcami instagramerek 🙂

Zamiast dyskredytować akcję, moze warto do nich napisać prywatnie i przedyskutować punkty które wam nie odpowiadają? Tak się zaczynają zmiany - od rozmowy, i ja tę petycję tak rozumiem.

Na ten moment petycję podpisało 500 osób.
Facella   Dawna re-volto wróć!
25 marca 2022 14:32
Nevermind, nie śledzę tej dramy na Facebooku. Ot wyglądało to tak jakby ktoś zwrócił uwagę i wymagał tych przeprosin, takie to było oficjalne. Już się zamykam bo to akurat nic nie wnosi do dyskusji.
Widziałam tą petycję, choć nie wiem w której wersji 😉
Trochę śmiechłam bo jest dosyć oszołomska i mało w niej sensownej treści…
Jednocześnie trochę się przeraziłam że ludzie bez pojęcia o pojęciu - takie można odnieść wrażenie po przeczytaniu jednej z wersji - biorą się za „naprawę” przepisów.

Jednocześnie uważam że jasne i czytelne reguły i ich standaryzacja działały by na korzyść.
Czemu przepisy PZJ nie mogą wprost korespondować z FEI?
donkeyboy, - w PL też są takie tabelki. Tylko interpretuje się je czasem subiektywnie 🤠 Generalnie każda ocena ma swój opis. Nawet miałam taką rozpiskę od sędziego gdzieś. Bardzo zmieniło to mój ogląd na oceny.
Fakt, że do tego dochodzą uwagi w arkuszach, sama czasem czytałam sędziemu wskazówkę oceny w przejazdach, bo ten sam ruch w różnych klasach może mieć różne wskazówki do oceny w arkuszu. Można się w tym pogubić.
Pati2012, - yup, jeszcze połowa to o tej biomechanice bredzi jak potłuczona, coś usłyszeli, resztę zmyślili, a widzą całe 💩 i 💩 z ich treningów wychodzi.
lillid, - nie bronię wojowniczek z insta, ale niestety przejścia z utratą rytmu nie były tylko piaff/pasaż. Ewidentnie było konisko spięte i rozpadał się miejscami, przy dojazdach do płotków na przykład. Natomiast sugerowanie, że pewnie nie umie tego robić i jakieś znęcania się to już mocna nadinterpretacja.
kotbury, - szanuję.
lillid piszesz bardzo tendencyjnie, można odnieść wrażenie, że jesteś blisko krytykowanego środowiska 😉

Zabawy w pozwy są ryzykowne dla dwóch stron. Przypomnę tylko, że "zwykli ludzie", którzy nie mają pojęcia o jeździectwie mogą zinterpretować niektóre obrazki jako "dźganie zwierzęcia po brzuchu szpikulcami i uderzanie go w dziąsła metalowym prętem". Jak aferę podłapią sekciarskie, korporacyjnie fundacje z prawniczym zapleczem, dużym budżetem i publiką takich właśnie "zwykłych ludzi" to dopiero się zacznie.
alcatraz ja mam problem bo dla mnie osoba która stworzyła ankietę sama nie reprezentuje etycznego jeździectwa. Plus brak znajomości przepisów, odklejenie od rzeczywistości, wybicie się na krytykowaniu i brak klasy. Edycja już podpisanej przez ludzi petycji? Nie, nie, nie i jeszcze raz nie.
kare_szczescie, Postulaty sa bzdurne. Od dawna jak są tylko 3 pary to nie rozgrywa się mistrzostw. musi być chyba min. 6 par
kare_szczescie, diuk A kto stworzył tę petycję? Bo z tego co ja wiem, to całkiem spora interdyscyplinarna grupa ludzi związanych z jeździectwem? Również sportem.

Wg relacji zaraz po publikacji zostały usunięte 2 zapisy: o 70% i 10 parach. Nic nie zostało dodane i poszło zapewnienie że ni po za tym nie będzie zmieniane. Każda następna zmiana będzie już szła aneksem po przekazaniu listu.
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
25 marca 2022 15:17
alcatraz fajnie by było jakby inicjatywa była jakoś omówiona przed wystosowaniem listu do PZJ. Tak jak inni widziałam ten list w kilku wersjach bo treść się zmienia. To w jakiej wersji zobaczy to PZJ (jeśli w ogóle)? Taka petycja musi być jednolita, wszelkie zmiany powinny być zaznaczone a nie usunięte bez żadnej aktualizacji ani noty.

Szczerze? Nie znam nikogo z tych i influencerek, spośrod osób startujących do wszystkich mam stosunek neutralny bo nie znam aż tak wybitnie polskiej sceny ujezdzeniowej. Ani mnie te nazwiska grzeją ani ziębią.
Ciężko mi jest podpisać się pod listem który ma częściowo solidne punkty a niektóre brzmią jak jakiś koncert życzeń, "wishful thinking". Z paniami powinien usiąść jakiś inny sędzia, komisarz, ktokolwiek tego typu kto ma pojęcie czy i jakie przepisy mogą stać się rzeczywistością. A jeśli nawet nie, to nie szkodzi podejrzeć systemy w innych krajach, każdy w dzisiejszych czasach liznął angielskiego, jest google translate i na tym bazować rozwiązania które istnieją i grają.

Dla mnie ten list ma jak najlepsze intencje, panie mają najlepsze intencje ale wiele z tego listu (w postaci jakiej widziałam) to są pobożne życzenia które nie znajdą pokrycia w rzeczywistości i PZJ nawet jak to zobaczy to machnie ręką.

Jestem absolutnie za doszkalaniem sędziów (jeśli do tej pory to leży), jestem za zmianą przepisów (dziwi mnie że nie są już jednolite z FEI, u mnie są po prostu skopiowane od nich), a i nawet za zmianą formuły (osobiście uważam że rozgrywanie MP powinno być podzielone na klasy a i idealnie rozdzielone typami zawodników żeby każdego motywować do perfekcji na danym poziomie, ale u nas na to kasy, sponsorów ani chętnych nie będzie). No ale inne założenia to jest po prostu kosmos, nagroda dla etycznego jeźdźca wtf? 70 dych? I co, wtedy będziemy mieli turbo przejazdy po 90%, Charlotte może buty czyścić.

keirashara to tym bardziej WTF jeśli jest coś na miejscu a się do tego nie stosuje. Ja rozumiem sędzia się może pogubić, można wybaczyć na regionalkach czy coś, zwłaszcza jak nie "objeżdżony" ale to jest nieakceptowalne na poziomie mistrzostw, w GP. No nie i tyle...
Equigrav no to Cię zdziwię (a może i nie), ale jestem daleko. Nawet bardzo daleko. W sensie - nie trenuję, nie startuję, nie siedzę w kółkach różańcowych osób, które trenują/startują.
Piszę "bardzo tendencyjnie", bo wkurza mnie etyka środowiska, a raczej jej brak. I tak, będę się upierać przy tym, że uzyskiwanie realnej korzyści z krytyki czyjejś pracy jest obrzydliwe. A jak widać są osoby, które się tym zajmują, a nawet z tego słyną.

Weterynarze na szczęście zdążyli już sobie tą etykę wypracować i chwała im za to. Kowale, fizjoterapeuci, trenerzy i pasowacze się dopiero uczą. Obawiam się, że do influencerek kaganek oświaty zapuka dopiero razem z pozwem.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się