Jakie pasze dajecie swoim koniom?

borkowa.   silesian team
31 marca 2022 15:56
nie mogę znaleźć przez wyszukiwarkę, czy ktoś kupował lucernokulki na allegro od użytkownika KJK-Rolnictwo?
Czy ten granulat z lucerny trzeba moczyć przed podaniem jak wysłodki?
Witam,
podpowiecie mi gdzie dostanę w sklepach jeździeckich ,sklepach z paszami itp - próbki sieczki z lucerny niemelasowanej, zależy mi na małym opakowaniu dla sprawdzenia podniebienia konia 😀
Balanga1988, Nuba ma taką sieczke i sprzedają próbki na swojej stronie.
Balanga1988, Sukces ma taką sieczkę. Tania, 10kg także stosunkowo mały worek. Ja zakupiłam ostatnio w sumie po kilku latach przerwy i wygląda naprawdę fajnie. Widać, że świeżo zapakowane, zero kurzu 🙂
tereska te też brałam pod uwagę, chociaż z tego co widziałam to zdania były podzielone, jak oceniasz?
z tego co ogarniałam to "przy większych ilościach można podawać namoczone", od jakiej ilości zaczyna się "większa ilość"? w jakich ilościach podajecie koniom? sorki za pytania, ale dopiero przymierzam się do zakupu i chciałabym wiedzieć z czym to się je 😉
borkowa., Chyba jak dajesz pełnooporcjowo tj. wiem na pewno, że niektórzy ludzie mający wiekowe konie (takie bezzębne na przykład), podawali takie granulaty namoczone, jako pasza objętościowa.
Miałam któreś trawokulki (albo z Jarpasza albo z Bogusławie) i najczęściej jednak moczyłam (bo mieszałam tam też inne suple, a koń proszków nie chciał jeść), ale po 1 namoczeniu zauważyłam, że one w żaden sposób nie pęcznieją, nie zmieniają swojej objętości, więć właściwie nie widziałam przeciwwskazań do podawania po prostu na sucho. Producent też nie miał sugestii, żeby moczyć, z tego co pamiętam.

Balanga1988, Lucerna z Sukcesa była spoko. Trochę "mocno sucha", że tak powiem, ale to efekt bycia niemelasowaną lucerną.
Z innych niemelasowanych: Derby, Dengie Molassenfree, Allfibre Lucerne, Hartog Lucerne-Mix digest. Tylko nie wiem czy gdzieś są próbki.
SIWA FOLBLUTKA   i jej miedziana arabka
01 kwietnia 2022 21:46
Jakiej firmy polecacie trawokulki? Zależy mi na takich, które można zalać zimną wodą i podać po kilku godzinach i żeby były smaczne.

Jak z Waszego doświadczenia pęcznieją trawokulki i jaką ilością wody należy je zalać?

W jakiej ilości można podawać trawokulki na jeden posiłek, przy założeniu, że koń będzie jadł je 3 razy dziennie i mają połowicznie zastąpić siano?
BUCK   buttermilk buckskin
01 kwietnia 2022 22:53
SIWA FOLBLUTKA odpowiedź ukryta jest w cenie. polskie produkcje bywają tragiczne i można się naciąć. kilka mega znanych producentów robi towar z wysokiej półki w wysokich cenach
carolajna ja od x-lat podaje otręby z wysłodkami +mesz. Obecnie kobyła ma 21 lat i pierwszy raz po zimie wygląda jak przed, bo ją zaderkowałam pomimo ze stoi w stajni a na dwór wychodzi tylko na kilka godzin. Nie spaliła masy na ogrzewanie się. Kiedyś kombinowałam z paszami jednak u nas finalnie sprawdził się ten zestaw. Moja baba zawsze musiała jeść wiadrami żeby zachować masę (ma ok 183 w kłębie). Na tym zestawie udawało się ją zachować i na szczęście ona świetnie toleruje otręby. Zresztą ona to wszystko by "przepaliła" o ile by to chciała zjeść bo z tym było też różnie.
SIWA FOLBLUTKA, najlepsze robi Marstall i Agrobs. W zasadzie do ten sam produkt, bo siano pozyskane w tym samym regionie. Jeśli chcesz podawać 3x dziennie jako uzupełnienie to nie ma sensu więcej niż 1kg suchych kulek na raz, bo po namoczeniu wychodzi z tego całe wiadro, a latem to nie może stać dłużej niż 4h.
Zalewasz w proporcjach 1:3. Jak wrzątek to może być nawet 1:2. Jak mam konia, któremu przeszkadza „zupa” w trawokulkach, to właśnie zalewam wrzątkiem w mniejszej ilości - wszystko się pięknie rozpada, ale nie jest papką.
Dziennika dawka kulek na konia 550 kg przy stosowaniu jako jedyna pasza objętościowa to 6 kg.
Sankaritarina dzięki za info!😀
Moje jedzą agrobsa ale hitem były trawokulki z optifeedu, żarły jak wściekle.
Mój ogólnie nie lubi trawokulek i patrzy na nie krzywo...takich z allegro nie chciał nawet się tknąć....wchodzi ( i dobrze wyglądają, jakbym była koniem to bym jadła): Marstall i St. hippolyt (Pre Alpin). Agrobs też jest w porządku. Na pewno Agrobs ma któreś w postaci takich grubych płatków, więc one bardzo szybko się robią, a to czasami się przydaje 🙂
BUCK   buttermilk buckskin
02 kwietnia 2022 22:57
Alaska Agrobs Wiesenflakes. również coś podobnego ma muehldorfer.pl
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
03 kwietnia 2022 13:34
Czy ktoś wie gdzie dostać sieczkę/ trawokulki z esparcety poza HRS Feed?
Z tego co widzę to koniomania i animavet. I pewnie jeszcze kilka innych sklepów. Wystarczy wrzucić nazwę w wyszukiwarkę 🙂
BUCK   buttermilk buckskin
03 kwietnia 2022 19:33
wydaje mi się, że lusia722 szuka innego produktu z esparcety, a nie inny sklep który sprzedaje ten sam produkt co Hoeveler. w sumie mnie to też zainteresowało 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 kwietnia 2022 20:14
A ja właśnie wyciągnęłam nie lada znalezisko z worka sieczko Agrobs PreAlpin Aspero 🤢😖
Cała sprasowana mysz polna! 😨 fuj nad fuje!
20220403_200205.jpeg 20220403_200205.jpeg
20220403_200155.jpeg 20220403_200155.jpeg
20220403_200140.jpeg 20220403_200140.jpeg
zembria, o fuuuuu! Reklamuj!
SIWA FOLBLUTKA   i jej miedziana arabka
03 kwietnia 2022 20:38
Dzięki dziewczyny, czyli trzeba od razu kupić trawokulki z wyższej półki.

Zembria, poproś o wymianę na inny worek, myślę, że taka zawartość podlega reklamacji.
zembria, biorąc pod uwagę, że sieczke zawsze nakładam ręką to chyba dostałabym zawału wyciągając coś takiego 😱
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
03 kwietnia 2022 23:38
BUCK, jeszcze Masters coś sprowadza, ale u nas odpada, bo jest bodajże z tymotką.
lusia722, mogę spytać czemu tymotka u Ciebie odpada? Z ciekawości
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
04 kwietnia 2022 07:16
Będę do nich pisała dziś, bo bez jaj, cała mysz to trochę przegięcie!
zembria, jak by tak szukać pozytywów to może lepiej, że cała? - przynajmniej miałaś szansę ją znaleźć... jak by była 'zsieczkowana' to koń by jeszcze zeżarł 😮 bleeeach 🤢
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
04 kwietnia 2022 10:22
any, No coś w tym jest 😉 Niemniej jak chwyciłam (oczywiście gołą ręką) tą 'podeszwę" i wyciągnęłam to nieco mnie zmroziło.
Sklep już się kontaktuje z producentem. Zobaczymy jak to się potoczy dalej.
BUCK   buttermilk buckskin
04 kwietnia 2022 10:52
lusia722 Mastersa sieczka Ruwvoermix Royal u mnie odpada bo zawiera płatki kukurydziane
Hej, mam pytanie do osób, których konie są na "diecie pudełkowej": jakiej wielkości macie pudełka i gdzie je kupujecie? Wyliczyłam sobie, że okrągłe wiadereczka po końskich smaczkach pasują idealnie objętościowo, ale za mało ich wchodzi na półkę, więc szukam czegoś prostokątnego i w możliwie niskim budżecie, co nie rozleci się po tygodniu używania. Any ideas? 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się