Ukraina

<b>Majowa,</b> nie, nie oczekuje, po prostu znam też hotelarzy, którzy wzięli tylko kilka osób, których są w stanie utrzymać tak długo jak będzie trzeba. A spora grupa chciała tylko zarobić przed sezonem, wypisywali na fb że ich serca i hotele są otwarte a teraz, no sorry, won. Wiem, że to przedsiębiorstwa i muszą zarabiać tylko po co te szopki z wielkimi sercami, chyba tylko dla reklamy. Kto chce zarabiać to nie brał uchodźców albo wziął tylko rodziny swoich pracowników.
TRATATA, ale jak zarabiać ? Gadaj szybko, bo chyba mam w domu żyłę złota , tylko nic o tym nie wiem .
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
10 kwietnia 2022 10:20
TRATATA, próbowałaś kiedyś utrzymać 20 osób? I tak, nie wszyscy się spodziewali, ze to będzie trwało miesiącami. Ludzie widzieli uchodźców na dworcach i pomagali jak mogli. A ze mogli tylko 2 miesiące? Kurde, to jest ogromna ilość kasy, pracy i odpowiedzialności. Ja tez miałam w pewnym momencie dość, bo się okropnie martwiłam.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
10 kwietnia 2022 11:02
Dobra, zabrnęłam za daleko. W każdym razie w moim powiecie za 3 tygodnie ogrom ludzi zostanie bez dachu nad głową.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
10 kwietnia 2022 11:09
TRATATA, problemem nie są hotelarze, a brak państwowej, systemowej pomocy 🙁
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
10 kwietnia 2022 11:15
TRATATA, bo nie ma mieszkań. Od lat budownictwo "państwowe" nie istnieje. Wszystko co się buduje to /pato/deweloperka z cenami z kosmosu i w rękach prywatnych. Tych ludzi realnie nie ma gdzie ulokować i od samego początku słyszałam, że polacy swoją pomocą dają jedynie rządowi czas na ogarnięcie czegoś i ... wyszło jak zwykle.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
10 kwietnia 2022 11:28
safie, jeszcze stopy procentowe wzrosną i domy, mieszkania będą sprzedawane za bezcen. Więc będzie, gdzie ich ulokować. Gorzej z zadlużonymi Polakami. W powiecie, w którym mieszkam, nie ma nic do wynajęcia (oprócz mieszkania z horrendalną ceną z dopiskiem, że wynajem tylko dla Polaków).

A podczas wolontariatu w punkcie przyjęć Ukraińców, skąd wyjeżdżali do innych krajów, też się różnych rzeczy naoglądałam i doświadczyłam. Jak wszędzie--cześć ludzi jest normalna, można z nimi po rosyjsku pogadać (inni komunikowali się po rosyjsku lub angielsku, ale ja lepiej znam rosyjski) , a niektórzy mają roszczenia i robią burdę, bo nie dostaną tego, co chcą. Choroby też się przewijają--widoczne zwłaszcza nocą.
Mi osobiście najbardziej było żal ludzi leżących, niedołężnych, bo nikt, dosłownie nikt nie umiał mi powiedzieć, kto się nimi opiekuje. Część jest z kimś z rodziny, jedna osoba została pdrzucona na łóżku medycznym. Gdy byłam innego dnia, większości z tych osób nie widziałam na salach- może zabrano ich do szpitali, hospicjów, domu opieki.

Obecnie sama jestem chora- coś dziwnego złapałam po pobycie tam i nie mogę się pozbierać. Mam nadzieję, że do świąt wyzdrowieję.
<b>TRATATA,</b> bo nie ma mieszkań. Od lat budownictwo "państwowe" nie istnieje. Wszystko co się buduje to /pato/deweloperka z cenami z kosmosu i w rękach prywatnych. Tych ludzi realnie nie ma gdzie ulokować i od samego początku słyszałam, że polacy swoją pomocą dają jedynie rządowi czas na ogarnięcie czegoś i ... wyszło jak zwykle.
safie, teraz trzeba tych ludzi wysłać do Makreli i Makarona. Niech przyjaciele Putina troszkę się zaangażują. Cała odpowiedzialność za tych ludzi ma spaść na nas ?
Demantek zdrowia życzę
Majowa
Ale w DE jest juz bardzo dużo Uchodzców i jest bardzo duża pomoc ze strony państwa. Dużo wieksza niż w PL. Przy czym nikt do DE nie chce jechać. Ukraińcy sami chcą byc w Polsce. Ja długo szukalam ludzi chętnych na przyjazd tutaj.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
10 kwietnia 2022 14:56
KaNie, to pewnie wynika z tego, że jednak Ukraińcom bliżej do Polaków - kulturowo, mentalnie i językowo. Dodatkowo Polska jest bliżej domu.
Sama wolałabym uciekać do Czech niż do Niemiec czy Francji.
Majowa<br>
Ale w DE jest juz bardzo dużo Uchodzców i jest bardzo duża pomoc ze strony państwa. Dużo wieksza niż w PL. Przy czym nikt do DE nie chce jechać. Ukraińcy sami chcą byc w Polsce. Ja długo szukalam ludzi chętnych na przyjazd tutaj.

KaNie, tylko w DE jest ok 300 tys a w Polsce 2 mln uważam, że UE powinna przeznaczyć fundusze na pomoc. Turcji można było przekazać poważne kwoty a nam nie ? Dlaczego ?
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
10 kwietnia 2022 16:06
Majowa, a nie przeznacza?
Polska dostanie natychmiast pieniądze z UE. Popłyną do nas miliony euro
Miliardy na pomoc uchodźcom. Parlament UE zdecydował

A tu USA USA przekażą prawie 48 mln dolarów na wsparcie ukraińskich uchodźców w Polsce

Mam wrażenie, że czasem zapomina się, że to nie są prywatne pieniądze, które ktoś sobie może wyjąć z kieszeni i dać komu chce, a pieniądze publiczne, które wymagają najpierw pewnych kroków wynikających z przepisów.

edit:
RP z 20.03
oby te pieniądze jak najszybciej trafiły w odpowiednie ręce
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
10 kwietnia 2022 18:31
Majowa, trafią, do morawieckich, obajtkow i sasinow
Majowa, ale to chyba logiczne, że w PL jest więcej ,bo graniczymy z Ukrainą, a do DE trzeba się sporo nagimnastykować zeby się dostać. Co bez pieniedzy i znajomości języka jest raczej trudne. Poza tym wiekszość z nich nie zna nawet angelskiego, więc słabo zeby cokolwiek tutaj samodzielnie ogarniali. Aczkolwiek dziwi mnie że tutaj nie przyjeżdżają, bo tu mają zapewnione mieszkanie socjalne, a jak nie socjalne to miasto im zapłaci roczny wynajem + część rachunków, Tafel daje im dwa razy w tyg żarcie za darmo, szkoła, lekarz za darmo, przedszkole za darmo + spora kasa do reki z urzedu przed 2 albo 3 miesiące - moja 6 osobowa rodzina dostanie ok 2500e na miesiac plus reszta rzeczy za darmoszke. Jak zaczną pracę, to kasa na dzieci też im wpada ( ok 210e na jedno dziecko ).
Kanie
Nie trzeba się w ogole nagimnastykowac, by pojechać do DE. Wystarczy w punkcie recepcyjnym wsiasć do podstawionego autokaru (my sugerujemy raczej te opcje aniżeli indywidualnych wolontariuszy-cudzoziemcow zabierających swoim autem, ze względu na większe bezpieczeństwo). Plus faktycznie w DE, CHE, IT, LT, ES, krajach nordyckich oferowany jest tzw. all inclusive czyli nie tylko socjal, ale też szkoła, praca, nauka języka dla całej rodziny, wsparcie z dokumentami i psychologiczne.
I gdyby to były pełne rodziny, to byłoby więcej chętnych.
Ale! To nie sa pełne rodziny. Nie dość, że Ukrainki są same z dziećmi, zazwyczaj same są bardzo młode, większość w ogóle nie zna angielskiego (mocno mnie to zszokowalo, nie mają obowiązku w szkole?), wiekszosc pierwszy raz wyjechala za granice, chcą zostać blisko granicy i raczej w Pl, wiele kompletnie nie ma pomysłu na zycie tym bardziej gdy same z dziećmi trafiły do obcego kraju, i co najmniej cześć wydaje się dość niesamodzielna. Boją się wyjechać. I czekają albo na połączenie ze swoimi mezami, albo na powrót do UA (niektóre razem z dziećmi z naszych punktów wracały na UA).

A co do roszczeniowosci i różnych trudnych sytuacji. Jest niezły projekt w radiu "jak pomagać, jak nie pomagac", w którym wyjaśniają konieczność stawiania granic czasowych, finansowych, obowiązków, a w razie konieczności odwiezienia rodziny do najblizszego punktu recepcyjnego.
Na punkty tez zgłasza się sporo osób chętnych, by kogoś do siebie wziąć. Ale przeprowadzając z nimi wywiady jest oczywiste, że większość nie ma pojęcia, że to oznacza wzięcie ludzi i w pełni zajęcie się nimi (w tym konieczność wzięcia urlopu i raczej też wszelkich kosztów na siebie, i że to nie jest np. kolezanka-zabawka dla wnuczki, ani nie jest to okazja na dorobienie - nawet jeśli może dostanie się te 40zl/ dobe/ osobe).
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
10 kwietnia 2022 20:44
baba_jaga, z tym brakiem pełnych rodzin to bym polemizowała. Są też ,, studenci z Ukrainy": czarnoskórzy, arabowie, hindusi- tu akurat sami mężczyźni. Nie wiem akurat, jaki kierunek ich interesował. Bo tak to niektórzy wyjeżdżali też do USA czy Meksyku. A niektórzy musieli zmienić plany wyjazdowe że względu na swoje zwierzęta, gdyż nie miały odpowiednich dokumentów weterynaryjnych.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
10 kwietnia 2022 21:09
KaNie, pewnie nie chcą jechać daleko, u nas większość twierdzi, że 9 maja wracają do domu.
Dementek
Specustawa obejmuje wyłącznie Ukraincow i ich rodziny.Wśród nich pełne rodziny (czyli z mezczyzna w wieku poborowym) wypuszczane są przez ukraińska straż graniczna wyłącznie jeśli rodzina ma dzieci troje i więcej lub mężczyzna ma stwierdzona niepełnosprawność (ale już np. z nogą w gipsie to mezczyznom nie pozwalaja wyjezdzac).

Natomiast, specustawa NIE obejmuje obywateli państw trzecich (czyli innych niż UA i ich rodziny). Ci mają prawo wjechac do Pl, a następnie mają obowiązek w ciagu 15 dni zorganizowac sobie powrot do własnych krajow, we własnym zakresie lub przy wsparciu swoich placówek dyplomatycznych. Placówki dyplomatyczne mają obowiązek zająć się swoimi obywatelami, co przynajmniej część czyni (sciagneli dodatkowy personel do Pl, wspieraja finansowo swoich obywateli, organizują zbiorowe transporty dla swoich obywateli i inne wsparcie). Odpowiednie służby polskie tez działają w terenie. A to ze cześć cudzoziemcow z krajow trzecich usiłuje robic z siebie uchodźców (w odniesieniu do def. Z konwencji genewskiej) i ofiary rasizmu polskiego, no cóż wykorzystują sytuacje - ktoś słyszał żeby np. Japończycy, Amerykanie, Francuzi uciekający z UA lamentowali ze są uchodźcami i nie chcieli wracać z Pl do swoich krajów?
Poza tym, trzeba pamiętać że studia w krajach ościennych UE/Schengen czyli np. UA lub Turcja i później kontynuacja studiów lub Erasmus w np. Pl to jedna z form legalnego przedostatnia się do UE/Schengen.
W samej Pl mamy obecnie prawie 150 uczelni wyższych prywatnych (oprocz publicznych uniwersytetów, akademii i politechnik), które otrzymały zezwolenie MSWIA na przyjmowanie zagranicznych studentów na studia.
Przy okazji, z tego co obserwuje to cudzoziemcy z Afryki w UA byli glownie studentami, natomiast Azja czy Azja Centralna to głównie do pracy, zwłaszcza Azja Centralna bo kryzys w Fed.Ros. odciął im mozliwości zarobkowania. w Fed.Ros

A co do zwierząt to nie wiem jakie nie są wpuszczane ? Bo małe to ja widzę czyli psy koty papuzki - są szczepione i chipowane, dostają paszporty od naszych służb weterynaryjnych.
Może mi ktoś podpowie gdzie szukać oferty pracy z zamieszkaniem, matka niecałe 50 lat, córka w lipcu kończy 18, chętnie pojechały by do Niemiec, do prac typu pomoc kuchenne, sprzątanie, opieka nad starszą osobą, w ogrodnictwie/ rolnictwie. Mówią po ukraińsku, rosyjsku, słabiutko po polsku, sporo rozumieją. Mają polski pesel i konto. Może być oferta pracy w Polsce.
(...) Nie dość, że Ukrainki są same z dziećmi, zazwyczaj same są bardzo młode, większość w ogóle nie zna angielskiego (mocno mnie to zszokowalo, nie mają obowiązku w szkole?),(...).
baba_jaga, Teoretycznie w szkołach był przedmiot (nie wiem czy we wszystkich szkołach), ale ten angielski dotychczas nie był Ukrainie do niczego potrzebny tj,
a) na wakacje za granicę to tyle o ile, tyle ile nasi Janusze&Grażyny przemówią w Marmaris czy innym Egipcie na last minute.
b) do pracy za granicę angielski też niespecjalnie potrzebny (no bo do Polski to w ogole, a w inne kraje nie wszyscy jeździli, bo dalej, większa "papierologia", jednak inna kultura... )
c) a internetach niespecjalnie potrzebny tj. robiąc youtuba czy instagrama i tak łatwiej celować w rosjojęzyczną część świata....
d) ukraińskie kobiety to tak, hmmm..... no, małżeństwo (albo jak złośliwi mawiali "przerzucenie ramion z szyi ojca na szyję męża") jednak było wyższym priorytetem niż wykształcenie, znajomość świata etc. Ale trzeba też pamiętać, że rozwód dużo, dużo łatwiej było zdobyć niż np. w Polsce (1 dzień w urzędzie....). Oczywiście, wiadomo, NIE wszystkie Ukrainki, ale spora część w wieku 18-25 lat = mąż & dzieci.
Z resztą, w polskiej szkole jest obowiązek nauki języków (najczęściej angielskiego + drugiego języka, ale konfiguracje różne), a efekty takie sobie. Nie wiem czy młode pokolenie gada tj. jeśli mają prywatne korepetycje (co jest bardzo możliwe) to pewnie bez problemu, ale bazując na samej nauce przedmiotu w szkole = nie sądzę.

Btw, tak z ciekawości, co z tymi Azjatami chcącymi do pracy? Tj jest jakaś opcja, żeby jakąś pracę tu mogli wykonywać czy raczej średnio?
Kopyciak, jak jechać do pracy do Niemiec bez żadnej znajomości języka? Nawet w kuchni, czy sprzątając trzeba się porozumiewać przecież...
W Polsce są lokalne grupy pomocowe na FB. Proponuję tam szukać pracy.
zakładając , że dana osoba ma środki na wynajem mieszkania\pokoju ile dać jej czasu znalezienia takowego ? Chodzi o Warszawę.
Majowa, chyba do skutku... podobno rynek wynajmu zwariował i albo nic nie ma, albo ceny z Księżyca.
Zawsze można pomóc szukać 🙂
Kopyciak
Nie wiem skad jesteś, ale najszybciej to telelon lub pojechać osobiście do tzw. miedzynarodowego hub, z którego odjeżdżają autokary za granicę np. kolo Warszawy będzie to Expo w Nadarzynie.l sprawdzić czy i na jakie kierunki/kraje zbierają ludzi na wyjazd w pełni zorganizowany.

Gaga
To nie jest standardowa sytuacja stąd nie tylko nikt się nie przejmuje brakiem znajomości jezyka, ale wręcz ten brak zakłada (i prawidlowo).
Jak pisałam wyżej zorganizowane oferty z zagranicy to najczęściej all inclusive łącznie z nauką języka dla dorosłych i dzieci.

Ogólnie, obecna sytuacja stanowi idealną okazję do wyjazdu za granicę, w tym w szczególności dla osób które dotychczas nie miały na wyjazd finansów, nie znają języka, nie mają znajomości. Plus obecnie (jeszcze) są pozytywnie przyjmowane.
Muszę podać jakąś rozsądną datę. Inaczej nie będzie motywacji. Moja pomoc jest zbędna bo kobieta świetnie sobie radzi.
Majowa
A co sprawia, że jeszcze nie znalazła skoro jest aktywna i ogarnieta? Zakładając, że ma środki na to co jest obecnie dostępne na rynku.

Sankarita
W Pl mamy setki tysięcy cudzoziemców - imigrantów zarobkowych, w tym z krajów innych niż UA. Któreś ministerstwo, moze MRIPS lub MSWIA, publikowało info o rekordzie w 2021 - ok. 3 mln zezwoleń na prace i oświadczeń. Byłoby więcej, bo pracodawcy zgłaszają wolne wakaty, ale administracja w kraju czyli glownie urzedy wojewódzkie oraz polskie konsulaty za granicą nie mają wystarczającej liczby ludzi do przeprocesowania tej masy wniosków.
Do Pl ciągnie głównie Azja Centralna czyli co tam jest Kazachstan, Turkmenistan, Uzbekistan, Kirgistan (znają rosyjski, a rynek w Fed.Ros. nie jest dla nich tak dostępny jak kiedyś), Filipiny (gdzie działa jakaś państwowa agencja pracy, nie kojarzę jeszcze na jakich zasadach - moja lista "do przeczytania/ do analizy" jest dlùuuuuuuga a wojna w UA nie pomaga w jej skroceniu), trochę Indie Bangladesz (zwłaszcza przez agencje i rekruterow działających na Bliskim Wschodzie i w innych regionach swiata/ ogólnie rekrutacja przez FB i whatsapp to taki standard), poki co mniej Magreb i czarna Afryka bo oni maja wyrobione kanały do zachodniej Europy (umowy, kolonie, inne), zobaczymy czy Turcja sie na nas skusi mimo że normalnie ciągną do DE - no ale mają teraz problem gospodarczy u siebie.
Oczywiście większość to prace proste i za min krajowa obecnie 3010 zł brutto. Zakłady przetwórstwa żywności, ubojnie i patroszenie ryb, całoroczne (np. Pieczarki) i sezonowe prace w rolnictwie, transport głównie kierowcy z kategoria C i CE, logistyka i magazyny, wszelkie pakowanie i konfekcje, budownictwo, trochę gastronomia i hotelarstwo, usługi sprzątania, zakłady utylizacji i segregacji śmieci.
Ale i z kwalifikacjami np. Spawaczy itp. Są pojedyncze firmy, agencje zatrudnienia czy outsourcing które zatrudniają po kilka tysięcy osób. W niektórych regionach są kampanie promocyjne związane z przyjazdem dużych grup cudzoziemców żeby nie było wrogich reakcji, np Police Hyundai w zach-pom.
Cudzoziemcy są jednak głównie poza miastami stąd ich tak nie widać. Byłoby więcej pracowników zza granicy ale jak wspomniałam w niektórych miastach czeka się kilka miesięcy na zezwolenie, tak samo w niektórych państwach na wize. Plus pracodawcy mają problem z kwaterunkiem dla takiej liczby pracownikow w regionach (biora całe hotele/ hostele, budują/ adaptuja swoje lokale na pokoje, rynek kwater pracowniczych jest w Polsce w rozkwicie wiec jak macie dom w okolicy zakładów to można zarobić 10-20 tys. Zł miesięcznie). Plus dotychczas z Pl wyjechało ok. 300 tys. Ob.UA.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
11 kwietnia 2022 09:52
baba_jaga, nie mówiłam o wpuszczaniu zwierząt domowych do Polski, a o wyjeżdżających 😉 Żeby zrobić badania miareczkowania po szczepieniu przeciwko wsciekliźnie trzeba poczekać conajmniej miesiąc od szczepienia + czekanie na wyniki. Po zezwolenia wydanym na granicy może sobie jechać z pupilem po krajach UE (nie wiem, jak teraz jest z Anglią), ale dalej, czyli do USA, Meksyku, Argentyny nie pojadą, bo są dodatkowe wymagania, z których u nas na razie zrezygnowano.
Ta konkretną osoba, której próbowałam pomóc przy zwrocie biletów właśnie z tego powodu, że nie mogła wziąć na pokład samolotu psa, zmieniła planu z wylotu za ocean na rzecz wyjazdu do innego kraju UE.
Majowa<br>
A co sprawia, że jeszcze nie znalazła skoro jest aktywna i ogarnieta? Zakładając, że ma środki na to co jest obecnie dostępne na rynku.<br>
<br>
Sankarita<br>

baba_jaga, Ja to sprawiłam. Nie określiłam norm czasowych pobytu u nas i zapewniłam super komfortowe warunki.
zakładając , że dana osoba ma środki na wynajem mieszkania\pokoju ile dać jej czasu znalezienia takowego ? Chodzi o Warszawę.
Majowa, Zależy ile ma tych środków. Ceny pokoi są mniej-więcej takie same wszędzie w większych miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław...), natomiast wynajem mieszkania w Warszawie to tak mniej więcej, od 2200-3000 + opłaty. Takie mieszkania są, natomiast taniej może być ciężko znaleźć... No, nie wiem, ale wartałoby chyba określić jakiekolwiek normy czasowe, bo bez nich i tak się będzie rozwlekać i rozwlekać.

baba_jaga, Tak pytam z ciekawości, bo głównie na Uberze zaobserwowałam przyrost kierowców z Tadżykistanu, Uzbekistanu & właśnie tych tam "środkowych" "-stanów" i tak się zastanawiałam jak sytuacja.Tj oni sami dość optymistycznie nastawieni i wyraźnie zadowoleni z przebywania w Polsce, ale interesowała mnie skala.
Hmm.... Filipiny & Indie chyba nadal mają dość dobre opcje wyjazdu np. do UK, więc nie wiem czy w Polsce ktokolwiek zostanie jakoś dłużej.
Majowa
Ja byl dała max miesiąc. To jest bardzo dużo czasu na załatwienie wszystkich formalnosci i przeprowadzki.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się