jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

_Gaga, dobrze, że mówisz🤣
Ja i tak zamawiam w poniedziałek to zwykłe.
Kameleonik   Bo życie jest piękne...
03 kwietnia 2022 10:19
Szukam pelhamu gumowego, prostego, elastycznego z krótką czanka. Myślałam o tym https://cordeo.pl/dla-konia/oglowia-i-akcesoria/wedzidla/pelham-prosty-waldhausen-equimouth-elastyczny.html#/353-rozmiary_wedzidel-135_cm ale już niestety nie jest dostępny. Widział ktoś może takie wędzidło najlepiej do 500zł?
Perlica, i jak wrażenia?
kameleonik możesz jeszcze szukać w kimblewickach/kimberwickach i tutaj wskakuje np. Winderen.
Kameleonik   Bo życie jest piękne...
03 kwietnia 2022 12:17
O winderenie wiem, mają też pelham. Zastanawiam się czy nie ma tańszej alternatywy.
_Gaga, dopięlam je do ogłowia lonżowego i sobie dziś lonżowałam , było ok, no ale też ten koń jest na takim etapie,że trudno mi będzie cokolwiek na plus czy minus skomentować.
Normalne wędzidło bez udziwniania, dobrze wykonane, zapakowane w woreczek w super cenie. 13,5 wydaje mi się mniejsze od innych 13,5, ale minimalnie.
Wsiadę sobie na koniec tygodnia, bo zmogło mnie jakieś wirusisko to sobie potestuje pod siodłem, ale nie spodziewam się niewiadomo czego, bo kobyła żuje każde, ślini sie i reaguje. Uczymy się poprawnego gięcia w zakręcie.
Także taki etap póki co.
Kameleonik, proszę

https://horsetack.pl/pl/p/Pelham-prosty-Beris-Comfort-Bar-krotkie-czanki-24h/27298

Wolałabym dołożyć 40 pln i mieć Berisa, niż kupować taki zwykły plastik, który zaraz będzie trzeba owijać bandażem , który kosztuje już 80 pln.
kameleonik a musisz mieć z tworzywa sztangę?
Moon   #kulistyzajebisty
04 kwietnia 2022 08:06
Dobra, moich wędzidłowych rozkmin ciąg dalszy 😂

Nie wiem dlaczego żyłam w przeświadczeniu, że Nathe wypada sztywniej niż flexi Winderena, serio 🤦😅 Wczoraj se organoleptycznie pomacałam kilka no i doznałam olśnienia dlaczego Kulisty jest stabilniejszy i lepszy na kontakcie na 'wcale-nie-gumiastym" flexi - jakby ułożył mi się ciąg przyczynowo-skutkowy 😁 + Winderen jest grubszy zdecydowanie niż Nathe.
kolejna eureka - poskakałam na flexi no i kuuurłaaa... koniu w ręku cały czas, idący w rękę, gdzie w galopie parkurowym zwłaszcza, miewałam problemy z koniem "nad wędzidłem"

Także, yhm, nie miała baba problemu... mam nadzieję, że nie zeżre tego flexi za szybko 😒
Perlica, to nie jest plastik, ten materiał jest taki bardzo gumowy, elastyczny 🙂

mam to wędzidło, aktualnie nawet na sprzedaż, ale rozmiar 12.5 🙁
azzawa, w berisie to chyba zależy jaki rodzaj sciegierza wybierzesz. Czy miekki czy twardy
azzawa, w sesnie, że w tym Waldhausen to nie plastik?
Czyli podobny do Berisa w dotyku czy Winderena?
Tak, chodziło mi o to equimouth, mam tez berisa i wg mnie on jest bardziej plastikowy w dotyku, ale mam ten sztywny wiec moze dlatego. Winderen mi się kojarzy bardziej z lateksem przy macaniu, ale dla odmiany winderena macałam tylko tego miękkiego
azzawa, jeśli to nie plastki, który łatwo zjeść to bardzo przystępna cena tego wędzidła.
Kameleonik   Bo życie jest piękne...
04 kwietnia 2022 23:44
Wchodzi w grę niestety tylko pelham z tworzywa. Moja klacz innego wędzidła nie toleruje. Miałam przez jaki czas https://www.hooks.se/hast/hastutrustning/bett/bett-nova. Pelham obecnie mam sztywny z czarnej gumy, ale chciałbym coś bardziej elastycznego.
Pierwszy raz mam kontakt z gumowym wędzidłem, czy to normalne że ta czarna guma brudzi?

Zamówiłam nowe, 2 razy lamane wędzidło Horze, wyjęłam z paczki, wzięłam w ręce i mam całe dłonie czarne... i takie mam obiekcje żeby koniowi to do paszczy ubrać.
Pytanie do użytkowników Berisa, co oznacza "2" w kółku na wędzidle? To jest miękkie czy twarde?
Pożyczyłam od znajomej i to jest "to" - tylko nie mam ani rozmiaru ani informacji o twardości, bo nie wie.
Jak się w sumie mierzy rozmiar tego wędzidła jeśli jest port? Normalnie od kółka do kółka? 🙂
Mam pytanie odnośnie Berisa, czy on ma w środku metalowy rdzeń?
Melanie, tak, normalnie od kołka do kółka. Wędzidła mają 2 twardości, twarde i miękkie i nie da się ich pomylić. Jedno będzie praktycznie jak metalowe, jedyna różnica że to jednak tworzywo 😉 Drugie będziesz w stanie bez problemu wyginać.

Sasini, wydaje mi się że nie, ale nie widać tego. Scięgierz miękki, przez swoją miękkość moze mieć co najwyżej zatopioną żyłkę, bo za mocno pracuje na jakiś większy stelaż w środku.
xxagaxx, hm kurde, no to kiepsko... no nic dzięki za info
Melanie, a i jeszcze pamiętaj że jest wędzidło powiedzmy sobie zwykłe z portem i konnex, czyli ma lekko spłaszczony, cieńszy ścięgierz miejscami.

Sasini, osobiście uważam że nie łatwo je przegryżć, ale wiadomo, konie są zdolne.
Moja Lila chodzi teraz na Novabett, to jest dopiero łatwe do zjedzenia wędzidlo. Chyba jakby bardzo chciała to by się na jednej jeździe z tym uporała.
xxagaxx, nie o to chodzi, szukam wędzidła z którym wpuszczą mnie na czworobok 🙃
Został winderen w takim razie.
Sasini, totalnie nie ogarniam przepisów ujeżdżeniowych takie info po trudach znalazłam:

https://www.assemblymade.com/2019/09/which-happy-mouth-bits-are-dressage-legal/#Are_Beris_bits_dressage_legal

Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
13 kwietnia 2022 08:13
W ujeżdżeniu wędzidła syntetyczne nie muszą już mieć rdzenia. Polecam sprawdzać zawsze aktualną wersję przepisów, bo to się zmienia regularnie co można. https://pzj.pl/wp-content/uploads/2022/01/Zal-2-do-regulaminu-ujezdzenia-kielzna-2022_clean.pdf Tu obecnie obowiązujące regulacje co do kiełzn i ogłowi.
Koniczka, ooo okej ja dostałam takie info od osoby która ostatnio startowała i potraktowałam jako pewnik

xxagaxx, dzięki
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
13 kwietnia 2022 09:54
Koniczka, pierwszy raz od dawna zagłębiłam się w przepisy dotyczące ujeżdżenia, bo w sumie coś tam chciałam niebawem pojechać, ale czy dobrze rozumiem, że nie mogę startować w ogłowiu z cofniętą potylicą?
do Internetu-4188.jpg do Internetu-4188.jpg
xxagaxx, kurde Aga dzięki! Nie zwróciłam uwagi, że zwykły jest "okrągły", ona faktycznie ma wersję Konnex, no i miękki, bo trochę się jednak wygina. Jeszcze raz dzięki za zwrócenie uwagi. 🙂
Co do berisa, wejdźcie sobie na ich stronę, tam jest katalog do obejrzenia. Naprawdę nie wiedziałam, że oprócz tych z tworzywa robią takie fajne metalowe wędzidła. Polecam zerknąć. I mają wersję mega miękką wędzidła oraz dla koni z małą szparą wędzidło chudsze.
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
13 kwietnia 2022 20:53
Hermes, dobrze rozumiesz
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
14 kwietnia 2022 06:14
Koniczka, o kurde, tyle czasu żyłam w błędzie! Dzięki 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się