Ukraina

A ja tylko przypomnę, ze jeśli pojawia się problemy z rodzinami zabranymi przez osoby indywidualne, to dla bezpieczeństwa wszystkich, a zwłaszcza ob.UA, najprostszym i najszybszym wyjściem będzie odwiezienie ich do punktów recepcyjnych utworzonych i koordynowanych przez wojewodów, sa otwarte 24h.
_Gaga, ja znam historie od tej drugiej strony, czyli "nasi" ukraińcy" wynajmowali mieszkanie. Większość osób brała dużo większą kaucję ale już notariusza nie było. Do tej pory niejako pośredniczyłam w wynajmie dla 3 różnych rodzin.
<br>
<b>KaNie,</b> zdecydowanie zmieniłam zdanie i mam teraz tak samo.

Majowa,

A co się u Ciebie stało?
Moon   #kulistyzajebisty
19 kwietnia 2022 07:06
_Gaga, moja mama wynajmuje mieszkanie po prababci osobie z Ukrainy, ale takiej, która mieszka tutaj już ponad 2 albo i 3 lata. Trochę miała wątpliwości i stresy, zwłaszcza, jak rozstała się z partnerem i zmieniała pracę (Ukrainka, nie mama :P). Wiem, że to nie jest żadna reguła, ale też bywa, że ma trochę roszczeniową postawę (przykładowo: klamka się zepsuła - taki sms. Na to odpowiedź: Pani X, użytkuje pani to mieszkanie, rekomenduję naprawić.) Były jeszcze jakieś niewielkie zapędy w stylu czy można wytapetować pokój (czyste, białe ściany niedawno malowane, mama nie bardzo chciałaby tam tapet) więc po prostu, grzecznie i stanowczo ucina takie pomysły i jest ok. Na początku miała oczywiście pełno wyrzutów sumienia, jeździła do niej, pomagała trochę z urzędami, ale no, musiała się nauczyć asertywności, bo mam wrażenie, że pani X weszłaby jej trochę na głowę.

I w ogóle, kilku moich znajomych, wiedząc o mieszkaniu mamy, już mnie kilka razy pytało, czy jest może na wynajem dla uchodźców właśnie, tak więc to co teraz się dzieje na rynku najmu to jest istna amba.
No jest amba. Nie wiem ile osób dziś będzie oglądać, bo TŻ się pogubił , a ja się nie wtrącam
Najlepsze są smsy czy wiadomości pisane cyrylicą, niby miałam rosyjski w podstawówce, ale nie specjalnie pamiętam 😉
Dodam, że z takimi ludźmi nie rozmawiamy. Jak ktoś nie korzysta nawet z google translatora, to jak się z nim na codzień dogadywać?
_Gaga, jaką masz gwarancję że polacy nie będą roszczeniowi, nie zniszczą nic, nie zrezygnują po miesiącu?
Moon   #kulistyzajebisty
19 kwietnia 2022 07:59
magda, dokładnie, wszędzie są ludzie i ludziska, niezależnie od narodowości.

Nie zapomnę syfu jaki zostawiła w tym mieszkaniu pewna rodzinka (polska) kilka lat temu - i nie mówię tu o normalnie używanych rzeczach - mi się autentycznie chciało wymiotować jak zajrzałam do lodówki czy spojrzałam na kafelki nad kuchenką. Bleh.

Gaga, dokładnie. Jak wystawiliśmy to mieszkanie na wynajem, te 2, 3 lata temu to też miałam milion odpowiedzi na fejsie napisanych... cyrylicą. (a ja w szkole rosyjskiego nie miałam, więc dla mnie to jak napisanie po chińsku) I najpierw sobie to tłumaczyłam, odpisywałam nawet. Ale potem się puknęłam w czoło - kurdę no, to oni chcą tu mieszkać, oni się wprowadzają do mojego kraju, w którym będą żyć - to jak się będziemy potem dogadywać?! No i jak znowu dostawałam cyrylicę, to pytałam czy możemy przejść na, chociaż, angielski, jak mówili że nie kumają, to sorry batory, pisz albo po polsku, ale nie zawracaj gitary.

magda, nie ma takiej gwarancji ale Polakowi możesz wypowiedzieć wynajem a uchodźcy nie. To jest ogromna różnica.
Majowa, dlaczego nie możesz wypowiedzieć najmu? Nie weszla ta jakas ustawa zeby właśnie chronić posiadaczy mieszkan? Wszyscy ukraincy których ja znam, musieli podpisać umowę na rok, nikt nie chciał na krócej.

Generalnie ostatnie 2 lata to nikomu nie można było wypowiedziec umowy bo pandemia 😉 ale gdzieś na Onecie mignal mi artykuł ze to się zmieniło.
Majowa, dlaczego nie możesz wypowiedzieć umowy? Pomijając ustawę covidową, na mocy której do końca pandemii nikomu nie możesz wypowiedzieć umowy najmu - to chyba Ukraińca mogę wywalić tak jak każdego innego najemcę.

Ja nie twierdzę, że ludzie z Ukrainy są jacyś gorsi, bałaganią, czy imprezują. Bardziej obawiam się właśnie problemów z porozumieniem, czy samym procesem podpisania umowy najmu...
_Gaga, gwarantuje to specustawa z marca tego roku.
Majowa, a konkretnie który fragment, bo nie mogę tego kompletnie zlokalizować...
Doczytałam tylko że nie obowiązuje tu ustawa covidowa , oraz że odpada najem okazjonalny 🙁 lub inaczej: nie obowiązuje wskazanie adresu do najmu okazjonalnego...
nie pamiętam. Przepraszam ale teraz nie mam do tego głowy.
Szkoda, bo totalnie nie wiem o co chodzi i tym bardziej mam wątpliwości co do najmu 🙁
Ustawę przeczytałam i nic takiego nie znalazłam, ale prawnikiem nie jestem - mogłam czegoś nie ogarnąć...
_Gaga, https://www.prawo.pl/biznes/eksmisja-z-lokalu-obywatela-ukrainy,513943.html
tak na szybko.
Znajomy nie może się pozbyć lokatorów i czeka na wyrok sądu. To se poczeka
Majowa, ale to nie ma znaczenia skąd jest lokator. Ukarincy nie maja specjalnej ochrony... to oznacza ze masz problem z pozbyciem się lokatora który nie jest uprawniony do innego mieszkania .
W linku jest informacja, że zakaz eksmisji jest zniesiony, więc ten... nie ogarniam
Na pewno pójdę do prawnika przed podjęciem decyzji...
Mojego Ukraina story ciąg dalszy. Story którego coraz bardziej nie rozumiem. Moja Ukrainka pocieła swojego chłopaka nożem. On ma 3 dzieci, ona jedno. Prawdopodobnie tą jedną dziewczynke niemieckie służby zabiorą... . Nie miesci mi się to w głowie. I tak mi żal tych dzieciaków, że sobie nawet nie wyobrażacie.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
19 kwietnia 2022 17:15
KaNie, może te dzieciaki akurat wygrały życie, ze przyjechały do Niemiec? Może zmieniłaś ich życie?
KaNie ale to oni nadal u Ciebie mieszkają? Jakaś totalna patologia:/
larabarson,
Nie. W czwartek ich przeprowadzilismy na ich wlasne mieszkanie.
Ja wiedziałam że ta laska jest ostro rąbnieta, ale nie wiedzuałam że aż tak.

Strzyga
Ja mocno trzymam kciuki za te dzieci. Bo to sa fantastyczne dzieciaki, ktore mase przeszły. I nie zaslugują na to co się dzisiaj stało. I mam nadzieje ze zmienilam ich życie i że będzie dla nich tylko lepiej.
Dzisiaj w UM przyszła kobieta z Ukrainką i małym dzieckiem. Chciały wypełnić dokumenty na jakieś świadczenia. I teraz robi się dziwnie. Kobieta (Polka) powiedziała żeby przesłać pieniądze na jej konto i że w ZUSie też tak zrobiły. Dla mnie to nieakceptowalne. Świadczenia powinny być przelewane na konto tej ukraińskiej kobiety. Dziwna jestem ?
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
20 kwietnia 2022 19:53
Majowa, absolutnie. U mnie w urzędzie jest stanowisko z banku i od razu przy załatwianiu dokumentów mogą otworzyć konto.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
21 kwietnia 2022 09:55
I konto można założyć nawet bez peselu. Masakra :/
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
21 kwietnia 2022 10:37
Kolejne pole do nadużyć, to nie powinno mieć miejsca. Jeden odda te pieniądze we właściwe ręce a inni sobie przytulą.
Kolejne pole do nadużyć, to nie powinno mieć miejsca. Jeden odda te pieniądze we właściwe ręce a inni sobie przytulą.
TRATATA, no właśnie. Zastanawiam się jak to możliwe i dlaczego urzędnicy się na to zgadzają.
Mogła przecież kłamać, że w ZUS-ie się zgodzili. Mało to takich? "Zawsze tak robiłam", "x tak robiła", "od lat tak to robię", "w x się zgodzili". Może tego próbować w każdej placówce po kolei.
Wydawało mi się,że już o tym pisałam .W Mopsie składały moje dziewczyny 300+ na moje konto co powinno być absolutnie zabronione.Ja im dałam te pieniądze z kieszeni a sama czekam już 4 tydzień.Sami nie wiedzieli co składają ,kazałam się podpisać to podpisali .Potem urządziłam im pogadankę o nie podpisywaniu absolutnie niczego jeżeli nie wiedzą co to jest.Nawet w urzędzie.Nic ,nikomu,absolutnie ,nigdzie i żadnych dokumentów komuś do ręki.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
24 kwietnia 2022 13:54
Pozdrawiam.
6D7F4181-AE8D-44DF-AD27-B25EA3CB8AA0.jpeg 6D7F4181-AE8D-44DF-AD27-B25EA3CB8AA0.jpeg
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
24 kwietnia 2022 15:15
Strzyga, a co jeśli to też są osoby bezdomne, głodujące?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się