ciąża, wyźrebienie, źrebak

Siesiepy   Ponczek bez rączek
20 kwietnia 2022 12:59
secretary, no widząc po samym forum, co druga osoba 2-3 tydzień czeka. I jeszcze mówisz, że u Ciebie pełno. Wow.
Ciekawe czemu przenoszą, nawet moja pewniaczka która zwykle się źrebi jak w zegarku.
Przez te chłodne noce?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 kwietnia 2022 13:07
Mi się wydaje, że kwestia pogody. Mróz w nocy. Może jest tak jak z rujami, że ciepła słoneczna pogoda "pobija", to tu ziąb opóźnia.
nokia6002, Moja z maksymalnie długim sromem chodziła 5 dni albo i dłużej, dopiero jak były od rana do nocy świeczki niepodważalne to na drugi dzień kapało trochę, kolejnego już całkiem nogi skidane, i dopiero potem poród
Właśnie też chciałam pisać że ten rok jest strasznie bogaty w przeterminowane źrebaki 😅,gdzie nie patrzę tam się źrebią po terminie .
Post został usunięty przez autora
Świętujemy 1 miesiąc wcześniaczkowego życia 😍
Screenshot_20220420-161500_Gallery.jpg Screenshot_20220420-161500_Gallery.jpg
Screenshot_20220420-161426_Gallery.jpg Screenshot_20220420-161426_Gallery.jpg
Screenshot_20220420-161354_Gallery.jpg Screenshot_20220420-161354_Gallery.jpg
milenka_falbana, ależ ona piękna 😍 tak idealnie równo malowana 😍
Dużo zdrówka dla niej ,niech dalej tak zdrowo rośnie 😘
Fajnie widzieć taki przypadek jak Wasz ze szczęśliwym zakończeniem
kasia2107rafal - dzięki! Jestem strasznie szczęśliwa, że się udało maluchowi pomoc...
To łogierek! Choć rzeczywiście bardzo subtelnej urody 😍 Fajter Nieustraszony 😝 Przez ten trudny początek jest tak niechcący "zimprintingowany" że nic na nim wrażenia nie robi... Dzisiaj matka miała zęby robione. O! Tarnik elektryczny, jak fajnie! 😜
20220419_194922.jpg 20220419_194922.jpg
Oj to jeszcze trochę poczekam. Teraz już nic nie widać żadnych świeczek. Zobaczę co będzie w nocy. Mam nadzieję, że nie będzie mnie tyle trzymać w niepewności 😀 strasznie dziś je siano, cały dzień na padoku przy sianie się kręciła i teraz też od dobrej godziny je i je i je. Jakby siana nie dostawała, a ma dostęp bez ograniczeń. Nie wiem czy jej nie dołożę kostki jeszcze, żeby do rana starczyło.
Też myślę, że to zależy od pogody, a te co już wytrzymać nie mogły to się rozpakowały. 😉 Zapowiadaja zaraz po 18 stopni także się posypią 😉
Czy ktoś z Was, doświadczonych hodowców miał do czynienia z "rują urojoną" u źrebnej klaczy? Dostaliśmy do użytkowania klaczkę, rzekomo w ciąży i badana 2 tygodnie przed przyjazdem do Nas, hodowca twierdzi że nie ma opcji żeby zrzuciła ciążę, ale ewidentnie "błyska sromem" co trochę nas niepokoi, czy to normalne? dodam jeszcze że kobyłka karmi małą źróbkę
milenka_falbana, ojej a tak uroczy jak klaczka 😆 no,no będzie przystojniak .
Widzę że nic mu nie straszne 😆 wygląda jak łosiek z tymi rękawiczkami 😆
Madzikowska, możliwość zresorbowania zarodka istnieje zawsze. Warto zrobić USG.
anetakajper   Dolata i spółka
21 kwietnia 2022 07:21
milenka_falbana, widać, że urósł dużo. Bardzo urodziwy on🙂

Madzikowska, jak nie znasz klaczy to lepiej zbadać dla pewności. Moja ruda kiedyś w 3cim miesiącu ciąży jeszcze pokazywała ruję
milenka_falbana no to teraz już z górki? czy jakieś szczególne "zaopiekowanie" jeszcze musi być? Wysiłek pewnie nie mały w to wszystko włożyliście, no szacun.
A ja mam pytko - jak i czym odrobaczacie klacz i źrebaka (gdyż moim wiejskim wetom, od których usłyszałam już wiele herezji, nie dowierzam)?
anetakajper   Dolata i spółka
21 kwietnia 2022 10:09
Zaraz przed wyżrebieniem -im bliżej terminu trafisz tym lepiej 🙂 My 5 dni przed porodem zdążyliśmy- equest.
Odrobaczenie żrebaka 3-4 tyg. 4 dni panacur

Jak nie zdążyłaś z odrobaczaniem klaczy przed porodem to odrobacz żrebaka 3 tyg + matka.
Matkę można wcześniej, ale ja bym już razem je robiła 😉
Anetakajper - dziękuję! A dalej już normalnie jak całe stado? Bo kojarzę, że źrebaki nie każdym środkiem można i że trzeba znacząco częściej?
anetakajper   Dolata i spółka
21 kwietnia 2022 11:08
olq, żrebaki - co 6-8 tyg. Ja do 6tego miesiąca sam panacur. wg zaleceń weta 3-4dni.
Pod koniec lipca odrobaczyłam 4dni panacur, później dopiero w listopadzie to były trupy :/ w 6tym miesiącu -ivermektyna (na przyzwyczajenie), equest + 3 dni panacur -. po 2 tyg sam equest . Takie odrobaczenie robiłam w połowie listopada 2021. Czyli do 10 grudnia szedł drugi equest.

Teraz odrobaczałam na początku kwietnia 5x panacur na 400kg i dopiero po czwartej paście znalazłam 1 trupa, co nie znaczy, że nie było strawionych trupów.
Madzikowska, znam taka klacz, znajomy badał z 8 razy w sumie bo pokazywała ruje... urodziła zdrowego zrebaka.
U mnie dziś jakaś mikro świeczka, ale 'mleko' nadal wodniste. No ciekawa jestem kiedy się wykluje.
U mnie dziś jakaś mikro świeczka, ale 'mleko' nadal wodniste. No ciekawa jestem kiedy się wykluje.
20220421_090312.jpg 20220421_090312.jpg
U mnie bez świeczek ale jak nacisnę to leci wodniste ,,coś” - to jeszcze mam czas?😀 termin na 7.05 wiec teoretycznie ma czas…
Moja z takimi wodnistymi świeczkami i cieknącym wodnistym mlekiem czekała jeszcze z dwa tygodnie, dopiero jak mleko zbielało to urodziła 🙂
U mnie termin na 28.04, dwa lata temu od takich wodnistych świeczek urodziła w 3 dni zobaczymy co nam da rok 2022😄
Czy ktoś z Was, doświadczonych hodowców miał do czynienia z "rują urojoną" u źrebnej klaczy? Dostaliśmy do użytkowania klaczkę, rzekomo w ciąży i badana 2 tygodnie przed przyjazdem do Nas, hodowca twierdzi że nie ma opcji żeby zrzuciła ciążę, ale ewidentnie "błyska sromem" co trochę nas niepokoi, czy to normalne? dodam jeszcze że kobyłka karmi małą źróbkę
Madzikowska,
rekordzistka grzała się regularnie do 7 miesiąca. Była zazrebiana jakoś poźno, jako, że cały czas pokazywała ruję, chyba nawet nie była badana czy zrebna - no bo przecież się grzeje 😀 Sezon się skonczył, nastał nowy, pojechała "pod ogiera", wet sprawdził jak tam owulacja i "źrebię go kopnęło" . Najszybsze krycie i ciąża świata - 4 miechy 😀 😀 😀
Kobyła nie miała rui urojonych. Ona miała regularne jak w zegarku, ze wszystkimi objawami.
A żeby było śmieszniej, jak wróciła do stajni donosić ciążę i urodzić, zakończyła pokazywanie rui. Chyba jednak usłyszała, że jest w ciąży. Może na usg zobaczyła i zrozumiała, że jednak źrebna 😉
Madzikowska,
Moja klacz grzała się regularnie co 3tyg. do samego końca ciąży.
Urodziła i grzała się dalej 🙈🤣🤣
Dzięki\ wszystkim za odpowiedzi! Gdyby kobyła była moja na papierze, na pewno zdecydowałabym się na badanie (szczególnie że właśnie ścigam weta żeby wpadł do naszej kobyły na usg), jednak jej właściciel jest innego zdania 😉 może "ten typ tak ma", pocieszyliście mnie w każdym razie 😅
anetakajper, saganek odpukać- wygląda na to, że już z górki... Uważam jeszcze na kiepskie pogody, zimne deszcze i wiatry ale normalnie już od tygodnia wychodzi z matką na cały dzień na padok z naszymi seniorami i dokazuje 🙂 Był dzisiaj kowal, zerknął, wszystko mu się w pokemonie podobało😉 W maju będzie u nas fizjoterapeutka, poprosiłam żeby go sprawdzila jeszcze na wszelki wypadek.
Jedyny widoczny problem jaki został z cech rozwojowych to lekki przodozgryz. Na szczęście różnica jest niewielka, ok 0,5 cm. Wet powiedziała, że jeśli będzie ponad 1 cm to trzeba będzie interweniować ale szczerze mówiąc nie mam pojęcia w jaki sposób bo mi nie odpisała jeszcze ... 😉 Jednym słowem: pokemon pod obserwacją jest.
Być może cechą rozwojowa są też jego ogromne oczy i uszy a także filigranowa główka i cienkie nóżencje. Ale tak ogólnie wygląda dosc proporcjonalnie więc nie wiem. To wszystko razem plus te jego loczki ...powodują, że się rozpływam 😍
Umysłowo w każdym razie nic mu nie dolega 😉
A kantarek dopasowałam w rozmiarze "pony foal"👍
P.S. Epikea ale historia!!! ancyk0991 końska nimfomania haha 😀
20220420_183124.jpg 20220420_183124.jpg
anetakajper   Dolata i spółka
22 kwietnia 2022 06:54
milenka_falbana, jak to pony foal ? skąd takowy masz?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się