PSY

madmaddie   Życie to jednak strata jest
25 kwietnia 2022 17:48
epk, myślę że całkiem sporo jest takich psów. Kiedyś u nas jeszcze było, że jak do Aury dotarło za dużo bodzcow to kaplica, pies wyłączony. Teraz się wzmocniła i ewidentnie lubi robić co jej pasuje. Na owcach robi to samo, choć tu jednak działa instynkt i jednak wieksza chęć do pracy jest. Ale nie jest lekko.

Co Młody zrobił?
madmaddie, doprowadził do tego, że oblaliśmy nasz pierwszy egzamin ratowniczy.
Nie odszedł ode mnie podczas pierwszej części egzaminu. Pies, który od 3 lat tupie wszystkimi 4 łapami w blokach startowych jak czeka na puszczenie na sektor a wysłany odpala rakietę w tyłku i kołuje dookoła mnie w odległości 100-200m nie dał się wysłać nawet na 30m. Pozorant na sektorze leżał tak, że musiałabym go móc wysłać na jakieś 60-70 metrów z wiatrem, żeby wpadł w stożek i zawrócił do niego. Niestety postanowił mnie nie opuszczać i trenować chodzenie przy nodze. Akurat w tej części egzaminu mogę się poruszać tylko po ścieżce 50x5m i nie wolno wejść mi w sektory - stąd nie mogłam mu pomóc ruchem swoim (czasem to odpala psy, że przewodnik idzie). Nie dało rady go wysłać. Udało mi się ze 3 razy na jakieś 20m ale to było grubo za mało.

Wszyscy mówią - stres - ale ja jeszcze nigdy na żadnym egzaminie nie byłam tak wyluzowana. I to serio, serio - mi kasuje mózg zazwyczaj i mam problemy z wykonywaniem poleceń komisji a tu serio na luzaku byłam, na spokojnie aż sama byłam z siebie dumna bo stwierdziłam, że psa nie wkurwię. Odpięłam, rzuciłam hasło do szukania i zaliczyłam największego mindfucka w swoim życiu.
Druga opcja, to to, że on chyba był w szoku, że kazali mu na pustyni szukać. Jednak te sektory zawsze są w lesie. A tu amerykanie las wycięli, został ugór taki nierówny + korzenie drzew. I podejrzewam, że on zgłupiał co on ma tam robić
Albo obie opcje na raz. Może ja z tym swoim wyluzowaniem przesadziłam i pies się zszokował 🤣🤣🤣. No to ja też się zszokowałam, spodziewałam się staranowania pozoranta czy użycia pazurów na nim i akurat jakbym na tym oblała to bym uznała, że ok, było takie zagrożenie. Ale nie kurde odmowy pracy!!!!

W każdym razie mamy ciche dni. We wrześniu powtórka - jak się nie uda to idzie na kabanosy.

No dobra, ładny jest, matka właśnie wygrała klasę weteranów w Paryżu - wystawię na OLX, niech tam stracę...
majek   zwykle sobie żartuję
26 kwietnia 2022 10:23
Alert! Lisia kupa!

Kokos mi sie wytarzala w lisiej kupie, nie moge zmyc zapachu. Wykapalam 2 razy, raz w psim, raz w ludzkim szamponie, smierdzace miejsce dodatkowo plynem do mycia naczyn. . Nadal traci lisem. Help. Czego moge jeszcze sprobowac? Do pralki chyba?

Poslanie tez juz w pralce i recznik w ktorym przyjechala. Blleee
smartini   fb & insta: dokłaczone
26 kwietnia 2022 14:01
jeszcze w temacie ciuchów to akurat w RR jest promo i darmowa dostawa 😉
278663776_23851085403770321_6767668264991592079_n.jpeg 278663776_23851085403770321_6767668264991592079_n.jpeg
Wojenka   on the desert you can't remember your name
26 kwietnia 2022 14:12
majek, podobno sok pomidorowy niweluje nawet zapach skunksa 🙂

Co do spodni RR,ja jestem bardzo zadowolona. Mam dwie pary i ciuram je nonstop. Owczarkowe pazury ich nie ruszają.
majek   zwykle sobie żartuję
26 kwietnia 2022 17:08
Wojenka... Mina mojej corki, gdy weszla do lazienki gdy taplam psa w sosie pomidorowym...

Nie wiem, chyba nie smierdzi. Albo ja sie juz przyzwyczailam.
Gdzie kupię porządną obroże martingale?
Sprawdza się wam ten typ obroży przy dużych, silnych psach?Nie wychodzą z nich?
majek, W takich wypadkach polewałam spirytusem salicylowym
madmaddie   Życie to jednak strata jest
26 kwietnia 2022 19:29
epk, współczuję. Mam nadzieje, ze we wrześniu zdacie śpiewająco.
Minus wrazliwcow, drobny element i jest inaczej już całkiem :/
tobaccovanille, mundogalgo
Świetne wg mnie.
https://mundogalgo.com/category/obroze-z-materialu

Mi się sprawdza przy 40 kg borzoja.
Nie wiem jak z wychodzeniem z obroży, bo mój tego nie ma potrzeby robić, nigdy nie próbował.
smartini   fb & insta: dokłaczone
26 kwietnia 2022 20:17
tobaccovanille, ta konstrukcja właśnie szczególnie zapobiega wychodzeniu z obroży także jeśli jest dobrze dopasowana (rozmiar w spoczynku vs rozmiar w zacisku w stosunku do obwodu szyi tuż za uszami) to pies praktycznie nie ma szans jej zdjąć.
A co do tego gdzie zamawiać to w sumie zależy jaki materiał i 'styl' Ci odpowiada bo znaczna większość firm oferuje półzacisk więc to mocno ogólne kryterium.

Ja mam taśmową podszytą neoprenem z Dog Ahead, taśmową 'gołą' z Psyjaciół i z PVC od Hauki. Jedynie WeeHee (obszywana, nie z samej taśmy) się nie sprawdziła bo się luzowała jak dzika.
majek keczup/koncentrant pomidorowy!

Mój pies wytarzał się swego czasu w STAREJ ZDECHŁEJ RYBIE 🤢 dwa razy był kąpany i oblewany keczupem, pozostał wtedy zapaszek kutra rybackiego 😂
majek   zwykle sobie żartuję
29 kwietnia 2022 15:19
Wstyd sie przyznac, nie zglaszajcie mnie od razu do animalsow, ale tam, gdzie po pomidorach wciaz troche ciagnelo lisem ... potraktowalam ja pianka do dywanow/tapicerki, takiej `pet at home` czyli zabija zapachy zwierzat domowych. Doslownie na 5 minut, zmylam potem dokladnie woda. Na razie nikt nie zglasza zazalen, ze smierdzi, ja jak sie glebiej wwacham, to nadal czuje...

Po tych wszystkich kapielach (chyba 4 razy ja wykapalam od tamtej pory) jest bielusienka i nawet widac, ze ma troche takiej `hreczki` jasnobrazowej. Dobrze, ze latki sie nie zmyly!

Dzisiaj idziemy na kontrole do wetki, chyba ogarnelysmy w miare te cukrzyce. Zazdroszcze mojemu psu samopoczucia, ja chyba sie powinnam zbadac pod tym katem, bo chodza jak zombie od jakiegos czasu.

madmaddie, wydaje mi się, że rozumiem. Choć w moim przypadku to ja jestem tym słabym ogniwem i nie mam porownania. Ale humorki i własne zdanie, u nas jest grane regularnie. Na takie trele morele serio schodzi dużo czasu, energii itd. Wyobrażam sobie, że przy ambicjach na coś więcej jest to co najmniej frustrujące.
A jak oceniasz Leosia? Toż to taki klocuszek. Już przy moim widzę, że zwinna sarenka to to nie jest a przy takim x2 to ciekawi mnie czy z przyczyn czysto fizycznych nie będzie Wam nieco ciężej?
Ps. Zamówiłam wolfskiny. Argument o kapciach mnie przekonał 😉
smartini, dla krasnoludów promki nie ma 😂
majek, hmmm odważnie... Ja raz umyłam psa jak wpadł do rowu z jakimś rdzawym szlamem, szamponem dla świnek morskich (nie miałam dla psów). I z podkulonym ogonem prędko leciałam do siostry salonu (jest groomerem). Pies szału dostał tak go skóra swędziała po nim albo źle wypłukałam. Bądź co bądź trochę hardcore na żywą skórę kłaść chemię do wykładzin 😅
madmaddie   Życie to jednak strata jest
29 kwietnia 2022 19:42
majek, wit D sobie ogarnij. Mi pomaga jak nic innego na samopoczucie (oprócz antydepresantów 😂😉, ale serio niedobory dają mocno w kość.
falletta, mam nadzieję, że będziesz zadowolona! A wzięłaś na ichniejszej podeszwie, czy na vibramie? ja do vibrama mam mieszane uczucia, mam ich wolfskinową, wyrżnęłam jeno raz, jak się wdrapywałam na Wielką Sowę i stanęłam na lodzie po którym płynęła woda, pamiętam jak dziś 😅

Ja nie mam ambicji co do Aury. Serio jak mi nie pitnie na zawodach, to będę zadowolona. Wiadomo, że tyle lat i pieniędzy, to by się coś chciało, ale to wywiera presję mimo wszystko i piesek gaśnie. Nauczyłam się super opanowania ciała i emocji, a jak czuję, że jednak zaczynam się denerwować to kończę, bo takie treningi do niczego nie prowadzą. Ogarniam wszystkie cztery części treningu potrzebne do startu, a co się wydarzy, to już nie mam na to wiele wpływu, tbh.

Leoś. Leoś jest superanckim piesem, serio. Bardzo się stara, ale też łatwo frustruje, nie jest to owczar, inaczej myśli, wymaga innego prowadzenia. Jest zwinny dość, naturalnie ma dobre prędkości (ja nigdy nie poświęciłam nawet jednego ćwiczenia, żeby go przyśpieszać, a on zawsze leci galopem), ALE bardzo powoli dojrzewa i mentalnie, i fizycznie, więc sporo rzeczy które robiłabym np. ze szczeniakiem owczarka, to z nim dopiero zaczynam, bo za bardzo się czymś ekscytował i nie umiał długo panować nad emocjami, albo np. w chodzeniu przy nodze ciężko mu było osiągnąć docelową pozycję. Bardzo, bardzo kiepsko znosi też wyższe temperatury, jak jest zimno to ma dobrą wytrzymałość. Boję się też skrętu żołądka, bo trenujemy sporo na żarcie i sporo pije. :/
Leony dojrzewają trzy lata, trzy lata są dorosłe, potem już starość 🙁 niestety średnia wieku samca leosia to obecnie ok 7 lat, co mnie strasznie smuci. A tak realnie patrząc to do startow będzie gotowy za te właśnie 1,5-2 lata, głównie tak emocjonalnie.
madmaddie, Opis podeszwy "guma" 😂 model DOWNHILL Texapore Low W. Na moje laickie oko, podeszwa wydaje się solidna. Choć w deszczu jeszcze nie miałam okazji testować. Co do wygody - NB to to nie jest ale jak na tak obudowane buty to faktycznie fajnie się noszą 😀
Nie wiedziałam, że Leosie mają, aż tak krótką linie życia. Ale po tym co opisujesz, to względem owczarka, to totalnie inna bajka. Podziwiam Twój zasób cierpliwości i do jednego i drugiego 😜
W niedzielę na tropieniu poszliśmy lvl wyżej - po śladzie. I nie wiem, czy to kwestia pogody. Było bardzo ciepło, pies wyjęty z bagażnika po x czasie. Czy wcześniejszy dłuższy spacer w lesie albo just musi się obyć, ale poszło nam tak mocno mocno meh... Trzeba było stale naprowadzać, pomagać. Co trochę mnie zdziwiło, bo on sam z siebie lubi węszyć dołem, szybko wyłapuje nasze stare ślady spacerowe albo w lesie jak zgubi zabawkę to potrafi po nią wrócić po zapachu. Liczyłam na trochę lepsze zorientowanie. Muszę się zmobilizować do znalezienia jakiegoś sensownego miejsca do ćwiczeń. Najlepsze byłyby polany pod wałami, które mam pod nosem ale panuje tam taka kleszczoza, że mnie odrzuca od tego miejsca... 😐
madmaddie   Życie to jednak strata jest
04 maja 2022 00:34
falletta, nie wiem jak Marita uczy, ale mi się wiekszy kwadrat nie sprawdzał, pracę linką i prowadzenie początkowo podpatrzyłam tu i było znacznie lepiej

A potem umarłam z nudów i porzuciłam to zajecie. Dołożyła do tego sie moja alergia, w lecie każde pochylenie się nad trawa to atak ze skurczem oskrzeli w pakiecie. :P
Also, Aura musi mieć spacer przed treningiem, inaczej kiśnie. Robie ok 3-4km szybkim tempem, najlepiej się to sprawdza, ale ma też dobra kondycję. Testuję teraz ile przerwy może mieć pomiędzy jednym a drugim, wydluzam, żeby jakoś wziąć udział w zawodach. Rozgrzewka musi być do tego oczywiście.

Ja lubię dłubać w pracy z psem i kochom obedience. Choć Młodego mam plan teraz nauczyć mnóstwo sztuczek nieprzydatnych w obi, bo się za bardzo spinam. W każdym razie jestem ciekawa jak mu wyjdzie ten sport, leon na ringu to jednak egzotyka :P
A co do życia, statystka hodowców taka jest. Choć mam nadzieję, że mojego rak nie dopadnie i będzie sobie żył długo.
A ja z takim pytaniem - ktoś ma/miał i stosował kamizelki chłodzące na psa? Warto w to inwestować? Czy polecacie jakąś konkretną? Oczywiście nie zamierzam ich jeszcze używać (psiak musi się trochę przyzwyczajać jednak do coraz wyższych temperatur) ale jednak zakup takiej na smoka to może być spore wyzwanie i chciałabym się już zacząć szykować. Leoś już odmawia wychodzenia na dwór i widzę że mu ciężko a to dopiero maj
Sayu, ja czytałam, że to jest niezdrowe, ale w sumie to nie pamiętam argumentu.
Chyba że pies to się chłodzi od dołu, a nie od góry? w sensie że przez opuszki i dół psa?

Mój dyszy potwornie jak jest 20 teraz. Ponoć skoczył dziś z mega wysokiej skarpy do Ślęzy, bo stwierdził że nie dojdzie do swojego zejścia już i umrze z gorąca 🤣
smartini   fb & insta: dokłaczone
04 maja 2022 17:14
Sayu, to zależy.
Kamizelka po pierwsze powinna być prawidłowa, czyli chłodzić jedynie brzuch psa, chłodzenie całego torsu nie powinno mieć miejscs.
Po drugie, psy dość wydajnie chłodzą się przez łapy. Wstawienie psa po nadgarstki do strumienia (aka pojemnika/pojemników z zimną wodą) może być defacto skuteczniejsze.
Psa można chłodzić mgiełką wody (drobinki wody odbierają ciepło psa lepiej niż otoczenie) ale nie wolno psa wodą polewać, szczególnie po plecach.
Na koniec - lepiej unikać przegrzania niż potem chłodzić. Jeśli pies faktycznie wybitnie się przegrzewa warto rozważyć uszycie dereczki z silver meshu, który będzie odbijał promienie słoneczne i znacząco zmniejszał ilość ciepła docierającego do psa.
Warto też pamiętać o odpowiednim pojeniu i elektrolitach, tak generalnie w wysokich temperaturach czy w treningu.

Powyższe info z seminarium z Agnieszką Biały, nie moje prywatne przemyślenia, żeby nie było 😉

tl;dr; odpowiednia kamizelka może pomóc ale cudów nie poczyni i jest tylko składową. Pies do kwadratu też chyba dzisiaj pytała o kamizelki u siebie na facebooku 🙂
Wielkie dzięki dziewczyny!
Zostaje mi więc odkopać w garażu starą plastikową piaskownice dla dzieci i nalać do niej wody 😂
smartini   fb & insta: dokłaczone
04 maja 2022 17:39
Jeśli masz taką opcję a pies lubi wodę i np się w niej położy to może to być najbardziej skuteczna i najtańsza opcja zarazem ;D
Ja od siebie mogę polecić (jako uzupełnienie letniego wyposażenia) srebrny zacieniacz, np. od Breezy Weezy. Daje to naprawdę zacny cień, w którym po aktywnościach można się schować i doznać odczuwalnej ulgi. Mam od zeszłego roku - używam na tarpie na zawodach, na aucie na treningach. Wspaniałość. Trochę kosztuje, ale jeśli ktoś często jest na zewnątrz z psami, jeździ, trenuje to jest to genialna rzecz.
Na wyjazdy campingowe też się przydaje
smartini   fb & insta: dokłaczone
04 maja 2022 17:49
nasz set up z minionego weekendu ;D sreberko 4x6m (chyba to mamy) pasuje długością idealnie do decathlonowego tarpa (w zeszłym roku kupiony 🙃😉, na zewnątrz zaczynało prażyć, w tym cieniu momentami zakładałam bluzę
279511425_1820620508285399_947676539363637302_n.jpeg 279511425_1820620508285399_947676539363637302_n.jpeg
No my jakoś wybitnie nie trenujemy, ale kwestia spacerów zaczyna się robić kłopotliwa, stąd był pomysł o kamizelce.

Piaskownice mieliśmy już w zeszłym roku i dawała radę, ale robi sie kłopotliwa bo zlatuje sie do niej maaaasa robali później jak chwile postoi.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
04 maja 2022 18:11
ja dorzucę trzy gorsze - w kwestii kamizelki, to wybierać takie, które a)obejmują od dołu, b) są na polewaniu wodą oparte a nie na cold packach. Cold packi plus rozgrzane mięśnie to średnia opcja i tu leży "niezdrowość" takiej kamizelki.
Młode psy gorzej znoszą temperatury, później jest lepiej. Natomiast mój młody leoś normalnie popiernicza, tylko szybciej się nieco męczy (tzn. spokojniej sobie truchta, a nie biega jak poparzony), jeśli już jest taki problem, to w pierwszym odruchu sprawdziłabym serce, bo leony jednak są predysponowane do problemów.
Kamizelkę mam dla Aury, sprawdza się ok w największy gorąc, ale wtedy też rozsądnie z aktywnością. Na pewno mega pomogła jak pies był młodszy i było pierwsze lato. Mamy hurttę. Przede wszystkim to nawadniam psy przed aktywnością i w trakcie i to robi największą robotę, a z Młodym to i tak łażę tam gdzie jest jakaś nie syfiasta woda, bo Aura to wodą głęboko pogardza. A, no i porządne pozbycie się całego zalegającego podszerstka.
Breezusie muszę zakupić, ale to next month zdecydowanie :P
279451375_545131390312031_757592076399611022_n.jpg 279451375_545131390312031_757592076399611022_n.jpg
279441053_697072948281819_8838996917160547676_n.jpg 279441053_697072948281819_8838996917160547676_n.jpg
Serducho mamy jak dzwon 😀 podszerstek wydrapany do stanu minimum. Mój leoś wpada na spacerze w "świński trucht" i idzie jak czołg (czasem mam wrażenie że mógłby tak godzinami) nigdy nie miał ambicji parcia do przodu (tu wręcz jest problem by nie zaparkował za mną i idzie na 'holu'😉, ale widać już ze na przykład woli siedzieć w domu niż towarzyszyć mi na zewnątrz a na spacerze jęzor to sobie niedługo przydepnie - choć po zdjęciu madmaddie stwierdzam ze to chyba genetyczne 😂
Sayu, z czasem będzie lepiej. Mój rusek jako szczeniak nie chciał wyjść z domu jak było gorąco, jak go wytargałam za granicę cienia to się darł na głos🤣 jak żywcem palony 😁 myślę, jakiegoś wampira kupiłam 😁 jak dorósł to się przyzwyczaił i jak ma jakiś znajomków to będzie biegał i zapomni o upale, sam to biegać nie będzie ale na spacer pójdzie.
Poprzedni doberman też czarny i cyrków nie robił.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
04 maja 2022 21:12
Jakaś spoko karma sucha? Myślimy o zmianie, psy dobrze wykorzystują pasze :p
Duże pieski, po 30 i 35kg
Szukam czegoś w podobnym budżecie do Carnilova, ale jakby było droższe to też mogę przemyśleć 😉
Fitmin Performance jest wart zainteresowania?
Perlica, on jak pańcia - temperatura powyżej 18 stopni to już ostatni krąg piekieł 🤣 ale mam nadzieje że damy radę
Sayu, ja odwrotnie. Jestem w delegacji we Włoszech i dlugi rękaw, cienka puchówka😁
Pati2012, Empire?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się