Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

Falco1, ciężko ułożyć dietę on line. Skoro koń ma problem z pobieraniem paszy, to trzeba kombinować z miękką sieczką i trawokulkami. Na kilku ostatnich stronach jest sporo rozwiązań dla koni z problemami z zębami: od papek, poprzez kupowane, miękkie sieczki, po zakup sieczkarni... proponuję poczytać i próbować co zadziała
Na pewno o tej porze roku bardzo ważne jest utrzymanie ciepła u starszego konia. Skoro chudnie - trzeba by zaderkować w 100 - 200 gr minimum.
Cześć wszystkim, wpadam z pytaniem czym obecnie karmicie swoich seniorów? Najbardziej ciekawią mnie tacy bezzębni, w okolicach 30 lub starsi 😉
My jak co rok kombinujemy z trawokulkami - jadł rolnet, było ok, nie wybrzydzał, ale chyba skończył im się surowiec, więc wróciliśmy do velti, które przez jakiś czas było fajne, ale coś się zmieniło i jest wybrzydzanie. Ratujemy się obecnie trawokulkami z rs ściółki. I nie, karmienie marstallem/hippolytem/agrobsem nie jest wykonalne - koń w ogóle nie je siana, więc wiadomo ile tego schodzi…
Z treściwego je obecnie granulat sukces hodowlany (2 kg dziennie) i brandona xs (niecałe 1.5 kg dziennie) oraz siemię i otręby (ok. 400g). Plus wiadomo, różne takie starcze suplementy…
Gdybam czy jest szansa zrobić to taniej. Samo zastąpienie siana trawokulkami + trociny, żeby nie zatkał się słomą, to lekki dramat finansowy, a wszyscy dobrze wiemy co się teraz dzieje na rynku. Koń niestety wybrzydzający, chudnący. Wysłodki lubi, aczkolwiek nigdy nie ruszył mi na nich z masą.
Może jest ktoś tutaj z podobną inflacyjną zagwozdką 😐
BUCK   buttermilk buckskin
26 kwietnia 2022 12:21
a KCM ? reklamują się na na FB, wąchałam wczoraj w stajni ich pelet i pachnie ok 🙂 czekam na dostawę dla mojego wtedy bedę i wiedzieć więcej (jak się zachowuje po zalaniu wodą) i w razie czego podzielić się do sprawdzenia
timianowa, Mam konia w wieku 35 lat, który ma co prawda wszystkie zęby ale nie jest w stanie nimi gryżć. Zadnych trawokulek nie znosi. Kupiłam tonę najtańszych. Mieszam z wysłodkami, otrębami pszennymi i żytnimi i moczę. Podaję 7 porcji na dobę. Pierwsza o 6 rano ostatnia 23-24. Nie wychodzi jakoś bardzo drogo. Zresztą na wszelki wypadek tego nie podliczam, żeby się nie denerwować. Drugi mój senior ma 28 lat i zaczyna chudnąć, mimo, że siano i owies jeszcze wcina, więc pewnie będę musiała też mu zmodyfikować żywienie. Oba konie jeszcze pracują pod siodłem.
BUCK   buttermilk buckskin
26 kwietnia 2022 12:49
diuk a każda z tych 7 porcji, to ile jest wielkościowo ? wiadro takie +- 15l ?
BUCK, Róznie- od 3 litrów do 8. To jest konik żmudzki i wazy ok. 300kg
BUCK   buttermilk buckskin
26 kwietnia 2022 21:13
diuk oooo 300kg maleństwo 🙂 chyba za bardzo przywykłam mnożyć dawki x9 😉
timianowa,
Ile posiłków dziennie je Twój koń (ile może jeść)?
U naszych staruszków na masę i dosmaczanie trawokulek najlepiej działał makuch lniany - tylko koniecznie świeży, tłusty. Kolejnym hitem ostatnio jest jeszcze pasza z Chrupki - Omega Fiber. Żodyn mu się nie potrafił oprzeć ;p Dobrze jeszcze wchodziły granulaty z agro-vital i ich mieszanka Basic i Endure na podstawie z wysłodków. To wszystko w roli dosmaczania trawokulek - u nas podstawą są aktualnie Velti, wcześniej był Ardex. Jeden z emerytów niestety jest tak wybredny, że musi mieć nadal mieszane 1:1 z trawokulkami hippolita. Także nie mają rozdzielanych trawokulek od treściwego - na każdy z posiłków dostają mieszankę niczym kociołek Panoramixa - pasza, trawokulki, wysłodki, makuch zamiennie z olejem i to co jeszcze się zamiennie znajdzie do dosmaczenia - mesz, otręby, tarte warzywa...
BUCK   buttermilk buckskin
27 kwietnia 2022 08:41
casssia kociołek Panoramixa 😋 zakochałam się w tym określeniu 😍
casssia, je 3 razy dziennie, dostaje po 2/3 miski i sobie dawkuje, w lato jak są upały zmieniamy system, no bo wiadomo - upał i wszystko się kisi jak postoi.
Ja trawokulek takich samych to też nie daję, mieszam z granulatem lub otrębami, ale jak się trafią w jego mniemaniu złe trawokulki to z niczym nie zje… chociaż czasami strzela focha i nawet agrobsa nie chce jeść 🙄 straszną mam zagwozdkę co tu zrobić i nie zbankrutować, a i żeby koń nie schudł. Makuch lniany też mamy na stanie i dorzucam jak siemię mi się skończy.
Omega fiber znamy, na początku nie chciał tego jeść, potem się przekonał, ale nie widzę po tym takiego efektu jak na brandonie…
timianowa, u mnie działają trawokulki z vital-zam ( 36,50 za 25 kg z przesyłką smart) https://allegro.pl/oferta/trawokulki-siano-granulowane-pellet-25-kg-11762710235 Do tego granulat sukcesu ale podstawowy, otręby pszenne, muslie sukces senior. Na razie bardzo ładnie trzyma masę a ja jeszcze nie poszłam z torbami. Velti średnio wchodziły, dużo zostawiał.
Potwierdzam: mój absolutnie wszystkożerny koń, który nawet kiedyś sobie grzyby w lesie wyszukiwał i zjadał, trawokulek nie chce jeść. Zaskoczył mnie. Dosmaczamy gniecionym owsem, tartą marchwią. Trawokulki wprowadziłam w tym roku, bo działające dotychczas wysłodki plus owies plus mesz 3 razy w tygodniu nie wystarczają. Koń ze startymi zębami, więc nie przeżuwa siana. Za chwilę pójdzie na łąki i problem zniknie, ale zawsze bardzo chudnie na przedwiośnie. Od końca lutego nie wsiadam, bo nie ma na co.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
21 maja 2022 09:17
Pisałam w paszowym, ale chyba tutaj jest bardziej odpowiedni wątek na to.

Czy ktoś z Was karmi emeryta z problematycznymi zębami Nubą Longlife Musli ? Kurcze, kupiłam na spróbowanie dla klaczy, która ma starte powierzchnie ścierne na zębach i jeden pęknięty ząb kwalifikujący się już do usunięcia i ... nie spodziewałam się w tym tak dużo sieczki .... Będę wdzięczna za info jak radzą sobie z tą paszą Wasze dziadki ?
BUCK   buttermilk buckskin
13 czerwca 2022 16:23
tak sobie tu westchnę..... mój obecnie 24, właśnie pogruchotał rysik...... nawet mi przez myśl przeszło słowo "osteoporoza" 😉
BUCK, operacyjnie, czy dr czas pomoże? Konie są głupkowate bez względu na wiek :/

Ja mam dylemat. Moja 24 latka stała pierwszą zimę bez derki. Zarosła mocno i nadal ma trochę zimowej sierści. Na weekend zapowiadają mega upały - nie wiem czy golić czy co... gorzej że lipcówkowa i też póki co bez derki bo nic się na razie w tym względzie nie dzieje (tfu tfu). Boję się, że po ogoleniu będzie gorzej 🙁
Jakieś pomysły?
_Gaga, Ogolić zawsze zdążysz
diuk, niby fakt, ale boję się przegrzania a to w takim wieku niebezpieczne mocno 🙁 i nie wiem
_Gaga, - z tego co pamiętam Meise goliła swojego w zimie maszynką dla psów na 6mm. Może to by było wyjście? Ogolić, ale na dłużej niż normalnymi końskimi?
_Gaga, Bez przesady, stara nie jest, a dłuższa sierść może zabezpieczy ją przed lipcówką.
keirashara, nie mam takiej nakładki. Mam maszynki dla koni. Ale poczekam. W sumie w każdej chwili rzeczywiście mogę ogolić. Dzięki 🙂
BUCK   buttermilk buckskin
16 czerwca 2022 22:39
_Gaga Pani wet na razie zarządziła karcer na miesiąc, wcieranie Audevard Ekyflogyl, którego w pioruny nigdzie nie ma, a po miesiącu RTG i wtedy dalsze dyspozycje. na razie konio w mega szoku, że przychodzę i NIE biorę na spacer ! oczy ma na wierzchu jak rasowy arab 😉 wcieram tymczasem ludzki żel opokan zanim coś DMSO do mnie dotrze....
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
16 czerwca 2022 23:58
Istnieje coś na apetyt dla koni ? Moja 23 latka wypina się już dosłownie na wszystko. Jak ma dzień to zje siano, owies , mesz. Ale jak jej się nie chce to nie ruszy niczego. Niestety jest coraz więcej takich dni. Mogę jej cos dorzucic co wspomoże chęć na jedzonko ?
domiwa, - niedobory witamin z grupy B mogą powodować brak apetytu. Może warto by było zbadać, uzupełnić? 😉
domiwa, Poza niedoborami -> banalna sprawa, ale.... zęby...? syndrom EOTRH...? Nie chcę ofc być naczelnym czarnowidzem, ale sprawdzić warto.

_Gaga, Tej sierści jest tylko trochę czy koń nadal zarośnięty jak mamut? Bo jak trochę i ona się w ogóle nie poci, to ja bym zostawiła... Nie wiem jak w zach-pom, ale u mnie coś tych upałów nie widać. Jeszcze jakaś burza przeszła. No i wieczory są.... dosyć zimne. W dzień ciepło/duszno, wieczorem chłodno.
Sankaritarina, nie ma dramatu, ale jest jeszcze sporo podszerstka. Będę obserwować... w zachpomie teraz 23 st. Jutro ma być 30 i więcej 🙁
domiwa nie wiem czy dalej mają to w ofercie ale kilka lat temu podawałam mojej Seniorce tabletki z Dromy na poprawe apetytu. Działały 🙂
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
17 czerwca 2022 20:50
No właśnie też mi zęby przeszły przez myśl ale to wtedy by w ogóle nie jadła. A ona ma takie rzuty. Albo nie je wcale albo wszystko albo tylko siano/ owies .
domiwa, przy EOTRH tak jest że raz jedzą, raz nie. Zęby zawsze warto sprawdzić. Krew też.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
17 czerwca 2022 22:17
domiwa, Cushing? Tam też spadki apetytu są objawem. Jestem na bieżąco bo dziś rano pobrałam krew i jechałam prawie 100km do labu sprawdzać czy i nas nie dopadło, a wcześniej siedziałam i czytałam o wszelkich możliwych objawach 😝
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
17 czerwca 2022 23:53
Zembria to chyba bym wykluczyła innych objawów brak. Pójdziemy w sprawdzenie zębów i krew. Choć zęby miala do tej pory regularnie robione możliwe że to sie tak szybko porobiło ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się