Zioła, ziółka, mieszanki i właściwości - dla konia

Ja bym dała chyba cały owoc z uwagi na to, ze jak dla konia będzie za dużo to jest w stanie sobie ten owoc pominąć zjadając posiłek. Oczywiście jeśli chcemy sie zdać na mądrość konia i to, ze sam wie najlepiej czego mu trzeba 😀 bo niektóre wybredne przypadki to większość składników w ząbki gryzie a znowu inne są w stanie najeść sie rzeczy niekoniecznie dobrych dla ich zdrowia
Viridila, - dziękuję bardzo 🌷
vanille, - mój nijak nie jest wybredny. Jak coś się do zeżreć to zeżre. I nie bardzo też łapie koncept "za dużo jedzonków", jedzonków w jego odczuciu zawsze jest za mało 😉

Sorry za odpowiedź na dwa razy, nowe cudowne forum ucięło pół 🙄
keirashara, to tym lepiej 😀 ja podaje akurat cały suszony owoc, po garstce na śniadanie i kolacje. Jeśli Twój jest wszystkozerny to możesz mu tez podawać natkę pietruszki. Ma w opór wit c ale nie każdy koń zjada
Gillian   four letter word
02 stycznia 2022 18:28
A ktoś z Was tu licznie zgromadzonych daje aktualnie porost?
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
02 stycznia 2022 20:44
keirashara, tak tylko dopiszę, że chodziło tam do dawkowanie owocu dzikiej róży (ale aronię i rokitnik tak samo się dawkuje). Co do dawkowania kolagenu to już zgodnie z preparatem (niektóre mają dodatki i to może zmieniać m.in. "efekt pierwszego przejścia" - musimy w suplementacji i lekach brać pod uwagę uwagę, że wszystko co wchłaniane z jelit "przechodzi przez wątrobę"😉.
Viridila, - collagen mam czysty, proszek i daje jak przykazali, ale na opakowaniu jest "najlepiej podawać z witaminą C", to chciałam podrasować 😉
vanille, - o, o natce w ogóle nie pomyślałam 😅 Na jego apetyt też nie narzekam, przynajmniej nigdy nie mam spiny czy on raczy coś zjeść.
keirashara, No to warto spróbować, ja daje trochę róży, trochę natki, tak dla urozmaicenia 😀 choć natka to był pierwszy składnik, przy którym mój "odkurzacz" powiedział pas i cześć oddaliśmy innemu koniowi. Do tego momentu myślałam, ze ten koń nie ma żadnych instynktów i niczego nie odmówi ale jednak bywają sytuacje, kiedy czegoś ma dosyć
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 stycznia 2022 11:44
Kurczę, a dlaczego lukrecję lepiej parzyć, niż suchą dawać? Podaję od 2 miesięcy wrzodowi suchą.... mam nadzieję, że nie poszło to w pizdu ... 😑🙄
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
03 stycznia 2022 18:32
Z lukrecją (i ogólnie produktami z korzeni) jest tak, że możemy "przyspieszyć" działanie po zaparzeniu, ale nie jest to must have. Stosowana u ludzi jest głównie w formie już jakoś przygotowanej, u koni ma to również zastosowanie.

Obecnie dr Biazik poleca lukrecje z tego co wiem, a z mojej wiedzy, należy z nią uważać i robić przerwy po 4-6 tygodniach (u ludzi ew. przedłużenie tylko pod kontrolą lekarza i badań). Pisze o tym, bo po prostu żaden lekarz medycyny czy weterynarii nie musi w 100% znać się na surowcach zielarskich i ich przeciwskazaniach.
Długotrwałe i stałe dawkowanie lukrecji w diecie powoduje wzrost stężenia mineralokortykosteroidów (hormony z kory nadnerczy, najbardziej kojarzonyz tej grupy jest aldosteron) -> zatrzymywanie sodu i wody w organizmie (obserwować ew. obrzęki), przy jednoczesnej utracie potasu. Długotrwałe efekty takiej utraty mogą być nieciekawe dla wydolności całego organizmu.

Sama lukrecja nie powinna być też podawana z m.in. z lekami moczopędnymi, pochodnymi triazydu (zwiekszona utrata jonów K+ powoduje większą wrażliwość na nasercowe glikozydy) czy preparatów przeczyszczających zawierających aloinę (z aloesu = nie mieszamy lukrecji i aloesu w diecie konia jednocześnie, tak dla bezpieczeństwa).

To tyle co wygrzebałam z pamięci i literatury jaką mam pod ręką teraz (czekam u weta z psiakiem). Na PubMed były na pewno jakieś badania z 2002 roku dot. koni i aldosteronu (więc nie bezpośrednio z lukrecją, ale takich badań nie jest dużo ogólnie). Akurat piszę pracę dyplomową o koniach wrzodowych i zastosowaniu fitoterapii do wsparcia leczenia weterynaryjnego oraz profilaktyki i szukanie obszernych/konkretniejszych badań młodszych niż 5-10 lat bywa czasami trudne przy wielu surowcach 😐
Viridila, mega ciekawe co piszesz, bo ja miałam zalecenie dawac lukrecje i aloes. I w sumie chwile tak podawałam, ale ze kon fanem lukrecji nie jest, to skarciłam tylko 1kg.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
03 stycznia 2022 22:19
Ja też ostatnio czytałam o tym, że lukrecji nie powinno podawać się długotrwale. Zainteresowałam się tym bo podaje Ulcosan, który zawiera korzeń lukrecji (lub podawałam bo mój koń dziś przestał chcieć go jeść ... ). No i także trafiłam na info, że nie powinno się łączyć lukrecji z aloesem, który także miałam zamiar podawać.
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
06 stycznia 2022 00:27
Cały urok ziół i leków w tym, jak długo podawać i z czym nie mieszać (dla mnie to mega ciekawa sprawa od lat 😀😉. Lukrecję w przypadku koni podawałabym po prostu zgodnie z zaleceniami dr Biazik, ale z ograniczeniem co do długości kuracji i np. powtarzała co jakiś czas.

Aloes też można podawać (choć też warto poczytać o przeciwskazaniach), tylko nie razem z lukrecją 🙂

W przypadku takich surowców wykluczających się, warto też zrobić ~2 tygodni przerwy zanim się zamieni np. lukrecje na aloes w diecie. U wrażliwszych koni nawet nieco dłużej - zakładając, że innych większych zmian diety i suplementacji nie planujemy). Wydaje się najbardziej logicznym i rozsądnym podejściem.
Viridila, planujesz jakas książkę wydać? 😁
To mega ciekawe i też od dawna się interesuje wspomaganiem ziołami. Najbardziej mi zawsze brakuje właśnie interakcji i czego z czym nie łączyć, lub wręcz przeciwnie jakie zioła wzmacniają swoje podobne działanie i warto podawać je razem.
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
07 stycznia 2022 03:42
Alaska, póki co zrobiłam rok temu mega proste tabelki w PDF ("Prosty Zielnik" - jestem w trakcie prac nad "Prosty Zielnik v2", gdzie nadal będzie tylko tak w pigułce wiedza, ale nieco bogatsza treściowo mimo wszystko). Niestety tego typu projekty są u mnie po godzinach pracy i po godzinach nauki - trudno czasowo czasami wszystko ogarnąć, w efekcie piszę posty o 3:30 🤣 Ogólnie jestem januszem biznesu, bo jakiś ktoś by za to choćby 5zł chciał żeby się za prąd miało szansę zwrócić 😂

Na coś poważniejszego przyjdzie czas jak będę już po całym kursie, egzaminach i obronie - wtedy będę mieć komplet uprawnień. I będzie można działać 😀 Bardzo mi zależy, żeby nie być "domorosłym szamanem", a faktycznie się szkolić i inwestować w tą wiedzę (a wszystko zaczęło się od "Medycyna naturalna koni" ponad 10 lat temu 😅😉.
Viridila, zrób szkic aplikacji z tym. Takiej, która gdy właściciel wylistuje problemy to mu podsunie gotowy rozwiązania co i ile i jak często. a potem pomogę ci poszukać finansowania na realizację. gdyby to była apka "człowiek, koń, pies" itd. to już w ogóle petarda.
Dzień dobry. Moi drodzy mam pytanie, jak podawać babkę płesznik?
Doniaa, Babkę przed podaniem koniom należy namoczyć w proporcji 1-2 łyżki nasion na 1-2 szklanki wody, po namoczeniu powstaje kleik, który można zadawać sam lub z dodatkiem paszy treściwej. Podaje się ją w formie kuracji przez około 10 dni. Pierwsze dwa dni 40 – 70 g (ziarno ważone przed namoczeniem) następnie 100 - 120 g dla konia ważącego 500 - 600 kg.
indianaj, czyli moczyć w zimnej wodzie? Zamówiłam babkę płesznik, w sposobie podawania jest napisane, że zalać gorącą wodą lub gotować. Stąd moje pytanie. Czy obie wersje są poprawne, jak mam to rozumieć?
To chyba zależy w jakim celu ma być podana.
Jeśli na odpiaszczanie- znacznie więcej (0,5 do 1 g na kg masy ciała!) i najlepiej na sucho do jednego posiłku (ma zżelować w jelitach, ciągnąc ze sobą piasek).

Jeśli chodzi o właściwości tworzenia żelu i dobroczynny wpływ na układ pokarmowy, funkcje prebiotyczną- myślę, że mniej, ale nie mam doświadczeń.
Ogólna zasada mówi, że koniowi ze skłonnością do biegunki najlepiej podać na sucho, ze skłonnością do zaparć na mokro.
Alaska, tak, chcę odpiaszczyć profilaktycznie. Dziękuję bardzo za odpowiedź.
SIWA FOLBLUTKA   i jej miedziana arabka
29 kwietnia 2022 00:11
Czy ktoś z tu obecnych podawał babkę płesznik na stan zapalny jelit? Mam kilka pytań...
Dzień dobry. Mam pytanie co do mniszka lekarskiego. Jak zbierać? Liście, korzeń i kwiaty? Korzystając z okazji, że mam pełno na ogródku, chciałabym ususzyć aby zrobić zapas na zimę. 🙂
SIWA FOLBLUTKA, ja jestem w temacie, mam konia z zapaleniem jelit, babkę daję bo go odpiaszczam, ale będę też dawać przyszłościowo jako suplement, tyle że zamierzam mieloną 🙂
Alaska, W sensie, że koń na tym płeszniku będzie żył całorocznie? Nie będziesz robiła przerw?
SIWA FOLBLUTKA   i jej miedziana arabka
04 maja 2022 13:42
Alaska, piszę wiadomość :-)
Sankaritarina, Myślę, że przerwy będą.
Na razie nasz cel to odpiaszczyć się porządnie.
Zrobiłam ponownie też testy w labie na piasek (czekam na wyniki), zobaczymy czy się w końcu udało go pozbyć z konia. 😉
Później zobaczę i będę dostosowywać się do sytuacji.
Na pewno będziemy się regularnie odpiaszczać.
Rozmawiałam też z osobą, która ma konia ze zdiagnozowanym IBD, z tego co wiem, podaje nie wielkie ilości mielonej babki płesznik codziennie. Ustaliła sobie taką dietę i dodatki, że koń na nich czuje się dobrze (a ogólnie jest mocnym alergikiem na wiele rzeczy).
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
08 maja 2022 20:37
Odkopuję wątek 😉 Czy ktoś bawił się w bar ziołowy i ma jakiekolwiek efekty?
znajoma jakiś czas temu zrobiła swojemu kopytnemu taki test i pod to dobrała "terapię ziołową" na jakiś czas
do mnie sama ta idea nie przemawia szczególnie i myślę, że mój koń opierdzieliłby większość ziół tak o, w ramach degustacji
Ale może się mylę i macie jakieś doświadczenia i przemyślenia w tym nowym - modnym temacie? 😉
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
08 maja 2022 21:17
Koń zeżre pączka, kanapkę z szynką i spleśniały chleb, a potem umiera na kolkę. Średnio mnie ta idea przekonuje 😀
Różne konie u mnie wybierały różne zioła, często pokrywalo się to z dolegliwościami. Bywa, że jakiegoś zioła jadły mnóstwo, później nie tykały. Bat ziołowy stosuje zimą... Co do efektów... Konik polski geriatryk ochwatowiec dostał skrzydeł. Nie jest to zapewne wynik tylko baru, ale sądzę, że się do tego przyczynił. Spróbuj z ciekawości😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się