własna przydomowa stajnia

Iskra de Baleron dziękuję 😘
Drzewa na działce mają pokaźne obwody, część z nich zostawiam, ale chce też zrobić konkretne pastwiska, a Lzr zajmuje mi dużą ilość działek i niestety zostało to zaniedbane tak, że jest drzewo obok drzewa...
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
29 kwietnia 2022 21:39
A działkę masz rolną w mpzp czy leśną? Na poprzedniej działce miałam lasek i dużo krzaków, to pani w armirze stwierdziła, że trzeba to odlesić (czyt. wyciąć sobie), bo konie tam nie mogą chodzić i nie może dać dopłat 😅. Ale też wiem, ze urzednik nie zawsze ma rację.
Na obecnej działce z kolei sadzę koniom lasek i tu muszę się pochwalić - wymyśliliśmy sobie wiatę rosnącą 😀.
wiata.jpg wiata.jpg
Działka Lzr-RIII

Podpieram się tym przepisem:
"Zgodnie z art. 83f ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody nie ma obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.

Jednak musi być to usunięcie z gruntów rolnych, a nie nieużytków rolnych. Nieużytki (N), są gruntami rolnymi, ale nie są użytkami rolnymi. Użytkami rolnymi są: grunty orne (R), sady (S), łąki trwałe (Ł), pastwiska trwałe (Ps), grunty rolne zabudowane (Br), grunty pod stawami (Wsr), grunty pod rowami (W) i grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych (Lzr)."
Piaffallo, rozmawiałaś ze swoją gminą?
Iskra de Baleron zostałam odesłana do przepisów
My na rolnej zglosilismy do gminy ze chcemy wyciac drzewa przy stawie. Ktos przyjechal zmierzyl obwod drzew wypisal jakas zgode i mozna ciąć. Spytajcie w waszej gminie. Od ilus tam cm trzeba zglaszac
Muchozol2, nie zeżrą tego?
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
30 kwietnia 2022 00:12
Sombre, na razie 2 lata czekania 🙂. Przyrost 2.5 m rocznie. Jak już urośnie to chyba ciężko im będzie. Zwłaszcza że mają dużo trawy i siana.
Jq wycinałam pod pretekstem przywrócenia do działalności rolniczej, nikt mnie póki co nie ściga 😉
Muchozol2, fajnie będą miały trochę cienia.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
30 kwietnia 2022 08:35
Sombre, dzięki. Na cień, to im jeszcze sadzimy lasek 🙂.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
30 kwietnia 2022 09:57
My też odlesialiśmy kawałek działki, z połowa była zarośnięta bardzo gęsto samosiejkami. Trzeba było to zgłosić, tzn. iść do gminy, powiedzieć co i jak, babeczka popatrzyła na mapy, zobaczyła, że druga część pola nadal ma ślady użytkowania (na satelicie było widać ślady orki) i nie było najmniejszego problemu. Nie musieliśmy nic na piśmie składać, ale wymóg jest taki, że w ewidencji to musi być jako grunt orny. Przynajmniej u nas w gminie tak się to odbyło 😉
Odlesić to można las. Robi się to w trybie ustawy o ochronie gruntów leśnych rolnych lub ustawy o lasach. To o czym tu piszecie to usuwanie zadrzewień. regulują to przepisy ustawy o ochronie przyrody i rozporządzenie wykonawcze w tym zakresie. Prawdą jest że te przepisy są sformułowane w sposób uciążliwy dla czytającego - trzeba cierpliwości i trochę praktyki.
Ogólnie usuniecie drzew i krzewów w celu przywrócenie gruntów rolnych do użytkowania nie wymaga nawet zgłoszenia. Odrębną sprawą są dopłaty - tu na pastwisku dopuszcza się do 50 drzew na 1 ha.
Chyba w tym wątku czytałam kiedyś o godnych polecenia słupkach z włókna szklanego. Są np na stronie Decathlonu takowe. Ale nie mają żadnych zaczepów na linkę czy drut. Jak się w takim razie mocuje? Owija się? Ew czy mogę.prosic o polecenie jakichś dosyć mocnych i niezachwianych słupków?
shewolf, dokupujesz oddzielnie 😉
any, dzięki, a podalabys linka? Same wkręcane mi wyskakują
shewolf, https://www.google.pl/search?q=izolator+do+slupka+z+wlokna&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=pl-pl&client=safari

Link się rozpada, wpisz w Google izolator do słupka z włókna

😀
shewolf, tak jak wyżej zostało już podane 😉 ja ostatnim razem kupiłam tego typu: https://allegro.pl/oferta/izolator-do-tasmy-slupki-z-wlokna-szklanego-10szt-9103542714?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_content=lvsku&utm_term=desc-yes
siedzą sztywno, wygodniej się montuje i chyba bardziej mi się podobają niż te skręcane - w skręcanych potrafi ta 'obrączka' pęknąć :/ tak czy siak na dłuższą metę te słupki dużo lepiej wypadają - używam od kilku lat i ani jednego nie straciłam 😉 jedynie część izolatorów poszła do kosza, ale to koszt dużo mniejszy niż wymiana palika, a nawet jak izolator się zepsuje to taśmę można owinąć wokół palika i choćby jako czasowe rozwiązanie zda egzamin 😉
Dzięki dobre duchy� już zamówiłam, ciekawe jak się sprawdzi.
Moja 15 arowa kwatera pastwiskowa już przycieta. Buszują tam w dzień. Na 10a wybiegu konie zostawiam na noc więc rano go podlewam i w ciągu dnia się reanimuje.
W przyszlym tygodniu grodzimy kolejną kwaterę pastwiskową 😊
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
04 maja 2022 07:16
nie wiem czy na temat ale zadam pytanie: mamy tu jakaś mamę dziecka która posiada własną stajnie? <br>
Rodzę za kilka dni a posiadam własną stajnie aktualnie 26 koni. Kurde boje się jak to będzie gdy mnie nie będzie. Mąż i moje dziewczyny poradzą sobie, ale mając szczęście, że całą ciąże byłam na nogach i godzinami spędzałam czas na stajni doglądałam wszystkiego. A tu teraz zniknę na jakiś czas 😱 Jak sobie z tym radziłyście?


megruda, Dadzą sobie radę, w szpitalu jak wszystko będzie dobrze będziesz 3 dni i do domu, potem się nie cackaj tylko wychodź na spacery, dziecko zostawiaj z mężem choćby na godzinę (na początku na dłużej nie bardzo), ten ciężki czas szybko zleci. Tylko nie szalej z ciężkimi pracami przez cały czas połogu bo może się to źle skończyć. Dacie sobie radę!!! Jak coś to wal na dzieciowy, tam zawsze grupa wsparcia działa.
Megruda właśnie extra, że masz stajnie i możliwości. Bo całodobowa opieka nad dzieckiem potrafi kobietę wykończyć, a jak wiesz żeasz obowiązki stajenne to tam Ci głową odpocznie. Jestem mamą 3 dzieci z przerwami w wieku co 5 lat, najstarszy ze spektrum. Także wyjście na obrządek do stajni to coś pięknego!
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
04 maja 2022 12:57
U was też taka susza? U mnie od połowy lutego padało 3x i to tak troszkę tylko. Jest dramat 🙄 Myślałam, że po majowce to już puszcze konie na pastwisko na noc całą, ale trawa jeszcze nie rośnie nic.
U mnie trawa też słabo rośnie, ale dlatego, że ciągle zimno było. Dopiero teraz coś cieplej się zrobiło. Suszy u nas nie ma. Mam tak mokro na dużym pastwisku, że boję się puścić konie. Sama miejscami w gumiakach tone. Już dawno tak nie miałam.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
04 maja 2022 14:24
U nas w sam raz. Trochę kropiło, trawa pięknie podrosła. Ale też przez to stanęły pracę z ujeżdżalnią, bo musi być suchutko jak drenaż zacznie wjeżdżać.
U mnie też sucho, ale u mnie piachy mazowieckie... w każdym razie chyba bardziej od zimna trawa dopiero ruszyła z tydzień temu, mam nadzieję, że jak łaskawie popada teraz to nadrobi.
BUCK   buttermilk buckskin
04 maja 2022 15:03
też mazowieckie ale dokładnie odwrotnie, bez kaloszy nie ma co po konie na padoki chodzić, a traktor nadal grzęźnie..... niech to w końcu wyschnie !! 😖
Zazdroszczę. Zach-pom suchutko, od marca chyba nie padało..
Konie puściłam na pastwiska 18 kwietnia. Pasą się cały dzień. Ale mają za to wydzielanie kwatery. Siano na padoku nie ruszone. Liczę na deszcze aby trawa na siano ruszyła. Żeby 1 pokos tylko zebrać.
U mnie trawa o połowę mniejsza niż w ubiegłym roku.
Coś tam nawet popadywało, niestety było zimno. Teraz noce są cieplejsze, trawa ruszyła to padać przestało 🙈
Jak nie urok to...
My tez mamy problem z trawą( jestem na niemieckim pomorzu przednim). Takiej lichej jeszcze nie widzialam. Nadal skarmiam czesc koni sianem 😑 Mam 2 grupy ktore nie poszly jeszcze na pastwiska 24h, tylko je prowadzam na trawe i sciagam na noc na piaskowe padoki z sianem.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się