kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 maja 2022 00:52
RobaczekM, makuch lniany, firma nie ma głębszego znaczenia. Ja zamawiam na olx z małej olejarni, świeży mają, bo na bieżąco olej tłoczą.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
03 maja 2022 09:55
A makuch lniany nie jest zwiększający masę?
Ktoś chyba tu pisał, że używał dla podtuczenia
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 maja 2022 10:12
Pati2012, też, ma sporo białka, ale w ilości potrzebnej do dodania poślizgu, nie powinien aż tak tuczyć. A na pewno mniej niż całe siemie zmielone, albo proponowany wczesniej olej. Interwencyjnie w tej sytuacji myślę, że będzie dobrym rozwiązaniem.
zembria mam straszną blokade przed kupowaniem czegoś dla koni, co nie ma na opakowaniu konia 🙈
Podałam już drugi dzień jedna czubatą łyżke całego siemienia, zalałam duża ilością wody i zrobił sie taki kisiel.
RobaczekM, szkoda, że masz taką blokadę bo wszystko co ma na opakowaniu konia jest 5x droższe niż to co nie ma 🙃
RobaczekM, - jeśli chodzi o podawanie koniu paszy dla kurczaków czy miksów witamin dla trzody, czy leków dla innych zwierząt to ok. Natomiast "czyste" ziółka, ziarna i związki (jak wit C) to nie mają prawa różnic się od tych końskich. Siemię to siemię. Olej to olej. Tymianek to tymianek. Kwas L-askorbinowy też nie zmienia skladu po dorysowaniu konia na pudełku 😉
Można kupić naklejki z koniem i sobie przykleić 😉
Wybaczcie mam dzisiaj głupawkę 💐
😉
No ja niby o tym wiem, że to wszystko jednakowe ale mam jakieś opory 🙉 ile ja już takich rzeczy kupiłam i nigdy nie podałam koniom 🤷
A ten makuch kupi się gdzieś na kilogramy?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 maja 2022 15:09
RobaczekM, na olx poszukaj. Dopiero co kupiłam z Olvita czy jakos tak.
ElMadziarra   Mam zaświadczenie!
03 maja 2022 15:19
Ja akurat teraz na allegro kupuję. Np w workach ma sianokielce soymix czy rolmar. Biorę zazwyczaj niepeletowany.
RobaczekM, w Krzeszowicach i Liszkach jest sklep rolniczy, Agro-centrum. Ja tam kupowałam takie rzeczy w dobrych cenach, na wagę jest.
Aha, bo widzę, że to ważne xD opakowania nie mają nalepek z koniem! Ale mój koń prawdziwy jadł niejednokrotnie i nie zdechł.
Gdzie szukać informacji o zawodach towarzyskich/ niskich klasach/ parkurach i czworobokach otwartych? Szczególnie w Mazowieckim 🙂
Jakaś grupa na facebooku? 👀
infantil, - szczerze? To chyba trzeba niestety "ręcznie" po profilach stajni lub drogą pantoflową. Może w Mazowieckim jest inaczej, ale generalnie taką tendencję widzę 😅
ZT są często też przy ZR, więc możesz popatrzeć w kalendarzu OZJ na regionalki i potem tym tropem szukać, czy robią przy okazji ZT. Patrz na te, zgdzie nie ma ZO (nie można zrobić towarzyskich przy ogólnopolskich).
infantil, na www.zawodykonne.com jest większość zawodów wpisana (te niskie klasy też - przynajmniej w moim województwie podają).
infantil, kalendarz WMZJtu jest tu:
https://wmzj.waw.pl/kalendarz-zawodow/3895-2/
Dzięki bardzo! 🌷
Zimą tego roku kupiłam czterolatka, stał w ciepłej stajni bez derki i miał ładną, gładką (jak na zimową) sierść. Przewiozłam go do siebie do stajni (zimno, czasem przeciągi) i zarósł jak mamut. Do dzisiaj nie zrzucił, ani nie zamierza najwyraźniej zrzucić tej sierści, mimo tego, że jest już maj, a na dworze po 20 stopni. Wszystkie inne konie w stajni zmieniły już sierść na letnią (albo są w trakcie), a jemu absolutnie nie wychodzi ani pół włosa. Zmieni jeszcze? Czy trzeba golić?
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
04 maja 2022 11:14
Equitrade, golić, po co koń ma się męczyć?
Dlaczego zakładasz, że się męczy? Mój też jeszcze nie gubi, a nie wygląda na nieszczęśliwego. Poza tym noce są jeszcze zimne.
infantil, www.zawodykonne.com Towarzyskie też są tam wpisywane. Ale nie wiem czy wszystkie
Może warto się dowiedzieć które stajnie organizują tego typu zawody i dopytywać co jakiś czas.

Edit: Nie zauważyłam, że już ktoś wcześniej podał.
espana, no jak pracuje to się na pewno mocno poci.
Moja 4 latka się poci, a wygubiła i jest łysa praktycznie już, a dużo nie pracuje jak na ten wiek przystało.
Perlica, źle sformułowałam pytanie. Chodzi mi o to, czy jak do maja nie wylnial i nie lnieje w ogóle na ten moment to czy jest szansa, ze jakoś niedługo zacznie? Czy raczej postanowił, ze to będzie jego futro letnie?
Pierwszy raz mi się taki przypadek trafił i aż się zastanawiam czy to, ze zmienił sierść pod koniec zimy na jeszcze grubsza (w związku ze zmiana stajni) go jakoś nie rozregulowało…
Equitrade, bardziej obawiałabym się jakiejś choroby metabolicznej, czy cushinga...
A skoro nie linieje, na pewno warto ogolić.
Ale on bardzo ładnie wyglada, a przed ta zmiana sierści (z powodu przeprowadzki do zimnej i wietrznej stajni) wyglądał super: miał w środku zimy gładka, błyszcząca sierść. Teraz tez się błyszczy ale ma futro jak w połowie stycznia, a nie jak majowe…
Chyba poczekam jeszcze z tydzień i ogole w takim razie…
Equitrade, - mój w tym roku wyjątkowo powoli gubi, też ma jeszcze pełno zimowej sierści. Jeśli podejrzewasz, że coś jest nie tak, to poza goleniem zbadałabym krew. Choć u 4 latka nie powinno jeszcze być chorób metabolicznych, to może jakieś niedobory. Niedobory potrafią wyjść nawet u top błyszczącego konia. Mój wiecznie przygruby ślązak jest pół życia na skraju anemii, także ten 🙃 można się przejechać oceniając na oko i to grubo.
Tęczusia   Po małym sporcie pozostał już tylko kac.
04 maja 2022 21:23
Mój koń prawdopodobnie został przedwcześnie rozderkowany w tym roku i w czasie powrotu nocnych mrozów nieco zarósł. Nie jest golony i nigdy nie był, a derkę zakładamy na zimę bo tak nam zostało po poprzednim właścicielu.
Tak czy siak, dążę do tego, że już prawie nie ma tych włosów. A odkąd dostał futerka a je zgubił minęło bardzo mało czasu, może miesiąc?
Equitrade, ja się nie spotkałam z tym co piszesz.
infantil, jeszcze konieregio.pl
Equitrade,
Kupiliśmy na jesień źrebaka na aukcji. Przyjechał z chowu stajennego ( czyli wiekszosc czasu stał w cieplutkiej stajni albo na biegalni pod dachem ). Przyjechał z letnią sierścią. Nasz wtedy miesieczny zrebak, chowany 24h na pastwisku miał już mamucią zimową sierść.
I ten biedak kupiony zaczął dopiero u nas tą sierść produkować. Bo zaczał wychodzic na dwór w każdąpogodę. Aktualnie ten ktory się u nas urodził ma już sierść letnią, a ten kupiony nadal obrośnięty. Też jeszcze nie linieje. Ale się blyszczy, je normalnie, wyglada zdrowo, wiec wnioskuje , że to wina zabrzonego czasu na porost sierści zimowej.

Wiec ja bym na Twoim miejscu zwyczajnie ogoliła, jeśli przeszkadza Ci ta sierść w treningu.
No właśnie dopiero zaczynamy prace, wiec łatwiej by mi było jakby chłopak sam przypomniał sobie o zmianie sierści. Dam mu jeszcze ze dwa tygodnie i najwyżej ogole. Dziękuje bardzo za rady!
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się