Aparaty fotograficzne i inne sprzęty foto

Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
02 maja 2022 15:48
Portretowi może być ok, ale w ruchu już stalka jest bardzo trudna, zwłaszcza tak krótka.
Portretowi może być ok, ale w ruchu już stalka jest bardzo trudna, zwłaszcza tak krótka.
Strzyga, ale jak na stalkę ma bardzo dobry AF, tzn działa szybko, mam wrażenie że szybciej niż mój staruszek C 70-200 f4, który używałam właśnie do koni w ruchu. Na FB mam "znajomego" który tą 85ką robi zdjęcia koszykówki. Oczywiście to, że on sport robi stałką nie znaczy, że to idealny do tego sprzęt, jemu akurat się sprawdza bardzo dobrze.
Koni nie fotografowałam jeszcze, ale moje brykające koziołki tak 😉 i jestem z efektu zadowolona, choć przeznaczenie tego obiektywu to portrety i sesje plenerowe 😉 i tu jest naprawdę świetny.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
03 maja 2022 09:44
Megane, Ja robiłam zdjęcia na hali 50 1.8, jak jeszcze nie miałam 70-200, jasne, że się da. Ale po co?
No ja głównie z zamysłem na portrety, ale ciekawa jestem po prostu jak w ruchu sobie radzi. Wiem, że mrzonka, ale marzy mi się mieć jeden obiektyw do wszystkiego 😂
Facella   Dawna re-volto wróć!
03 maja 2022 13:05
budyń, takiego to jeszcze nie wymyślili 😉 ja robiłam zdjęcia na lonzowniku 50/1.8, bo chciałam objąć całego konia stojąc w środku, a 70 było już za ciasno, na hali też, bo hala bardzo ciemna i wtedy powstało moje zdjęcie życia - obiektywem którego nie zamierzałam do koni w ogóle używać 😉 nie ma co demonizować, możesz 85 do koni jak najbardziej używać, zrobisz tym ładne portrety czy backstage na zawodach, ale już np. na parkurze będzie ciężko o tyle, że ograniczy Cię brak zooma. Choć ja osobiście na zawody jeżdżę z trzema obiektywami i sobie nimi żongluję w trakcie - chyba muszę dokupić drugie body 😝 wszystko można jak masz w tym cel, zamysł, określoną wizję.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
03 maja 2022 15:09
budyń, jak coś jest do wszystkiego… 🙂
Można i robić zdjęcia telefonem, nikomu nie zabronię. Ale jednak jezdziectwo z krótkim obiektywem to raczej udręka niż przyjemność.
<b>Megane,</b> Ja robiłam zdjęcia na hali 50 1.8, jak jeszcze nie miałam 70-200, jasne, że się da. Ale po co?
Strzyga, tylko ten mój znajomy robi zdjęcia koszykówki stałką z premedytacją 😉 on po prostu bardzo ją lubi, a zoom też posiada.
Megane,
Boisko do kosza jest niewielkie w porównaniu do zawodów jeździeckich na hali. O otwartych parkurach już nie wspomnę 😁
Myślę jednak, że ustawienie się z tą 85 mm tak, żeby mieć w zasięgu obiektywu ze trzy przeszkody mogłoby się odwdzięczyć fajnymi zdjęciami.
Jako amator chętnie bym się taką stałką pobawiła.
Dla tych co na fotografii zarabiają to nie jest dobry pomysł.
Jedno z moich ulubionych zdjęć zrobiłam na Torwarze pięćdziesiątką 1,8.
Facella   Dawna re-volto wróć!
03 maja 2022 20:53
To ja jakaś dziwna jestem jak na parkurze mam 18-55 podpięty i robię zdjęcia z dwóch-trzech przeszkód (tam gdzie 55 mm dosięga). Albo na crossie zmieniam obiektywy biegnąc między przeszkodami, bo używam trzech zamiennie.
Sprzęt ma służyć nam, nie my sprzętowi. Niektórzy robią zdjęcia manualnymi szkłami albo analogami, gdzie inni mogliby się dziwić „można ale po co” i uważać to za utrudnienie. Ty jak fotograf masz swój cel, a sprzęt to tylko środek jego osiągnięcia i to co wybierzesz by tam dotrzeć jest zależne od Ciebie, nie od opinii innych. Albo po prostu się bawisz, eksperymentujesz i sprawdzasz możliwości. Weź sobie te 85 do stajni, zobacz co z tego możesz ulepić i kombinuj, nie ma lepszej metody.
Szemrana, a czy ja gdzieś napisałam, że 85 jest idealne do zawodów jeździeckich? Nie. Ale fakt, trening koleżanki na ujeżdżalni też fotografowałam np 50ką. Ot tam gdzie było ciekawiej, tam szłam 😉 a 85 Art ma jeszcze jedną wielką zaletę, można spokojnie fotkę powiększyć i przyciąć. Ja wiem, że po co? Uczę się jej i naprawdę myślę, że można nim spokojnie 80% zdjęć robić 😉 Chce sprzedać C 70-200 f4 i dozbierać do np 35ki art. Wtedy będę już miała tylko stalki o potrzebnych ogniskowych 😉
Na tę 85art to ja mam chrapkę od jakiegoś czasu.
Rozsądek mi jednak podpowiada, że nie jest mi potrzebna 😁
Facella   Dawna re-volto wróć!
04 maja 2022 08:52
Przez to wszystko zaczęłam przeglądać body 🤣 warto iść w D600? Obecnie mam D300s i nie przeszkadza mi aby nadal było głównym body, szukam sobie czegoś w miarę taniego jako drugie body, żeby nie żonglować obiektywami non stop. Na pewno nie chcę pierdółek typu D40-D70, D3xxx, D5xxx. Nie zależy mi też jakoś bardzo na FF, ale rzuciło mi się w miarę przystępne cenowo D600… albo to, albo skończę z drugim D300s 🤣 chociaż chciałabym coś innego.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
04 maja 2022 09:30
Megane, jest różnica między boskiem do koszykówki, a parkurem, nie mówiąc l krosie 🙂 No na parkur w czasie zawodów sobie nie pójdziesz gdzie Ci lepiej 🙂 na krosie podejście tez nie jest łatwe.
Tak jak mówiłam, jak ktoś foci portrety, czemu nie. Jak focisz tak, ze musisz złapać konia na kilku przeszkodach. Czy na parkurze czy krosie, to 85 to jest mega krótko. Po prostu.
Ależ ja nie napisałam nigdzie niczego, co by mówiło, że 85 jest do zawodów jeździeckich. Albo ja pisać nie potrafię, albo Wy czytać 😉
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
05 maja 2022 10:57
Megane, ja tylko mowie z mojego własnego, dość długiego już doswiadczenia (starość 😀) z doceniam jeździectwa. Nie koni portretowych, bo wiem, ze Kasia okrzesik najbardziej na przykład lubi sigme 105, tutaj jest mega wybór. Natomiast do sportu, jak jest krótko to jest niewygodnie. Da się, ale no jest niewygodnie.
Swoją droga kupiłam sigme 70-200, a potem nikona i muszę sprzedać sigme, nie chce nikt kupić? Tylko to jest starsza wersja, nie sport.
Megane
Spokojnie 😁
Ja też nie piszę , że Ty piszesz 😁
Nie trzeba się bronić bo nikt nie atakuje.
Ja piszę raczej o własnych doświadczeniach i moim zdaniu.
Nie wiem jak Strzyga ale...w jej przypadku też nie widzę cech zaczepnych. 👍
Peace
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
05 maja 2022 11:52
Ja się raczej dziele swoim doświadczeniem 🙂
Bo wiem, ze przy osobach, które nie maja dużego doświadczenia ze sprzętem, niektóre rzeczy mogą być niejasne. Ja tych obiektywów w życiu już kilka przeszłam, w kilku miejscach zdjęcia robiłam i po prostu mowie o tym, co wygodnie. Ale zaznaczam, że mowie o sporcie.
Teraz jestem na wkkw i bym się popłakała bez tego 200, a tak ogarniam sobie, że mogę robić czasem 3-4 przeszkody, co zawodnicy mega doceniają.
Uffff.... Bo już myślałam, że coś że mną nie tak 😁

Strzyga, a jaka masz tą Sigmę? Tą że stabilizacją F2,8, którą produkowali chyba do 2018 roku? Czy tą starszą bez stabilizacji? Ta ze stabilizacją była bardzo fajna, tyle że ciężka i sprzedałam. Kupiłam Canona f4 bez stabilizacji, bo był pół kilograma lżejszy a też okazało się, że już mi 2,8 niepotrzebne a jednak 70-200 czasem się przydaje (także za niższą cenę) 😉 więc mam i leży 😉
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
05 maja 2022 20:38
Megane, tą ze stabilizacją. Ona jest chyba lżejsza niż Nikkor, ale ja już nie zauważam tych kilogramów 😀
Kobietki, wiem, że jest osobny temat graficzny, ale większość z tych, którzy robią zdjęcia pewnie pracuje w Adobe.
Czy ktoś jeszcze ma tak jak ja, że z poziomu Lightrooma nie można usunąć zdjęć z komputera?
Stary LR Classic miał sprawną taką funkcję i bardzo to ułatwiało pracę, a po aktualizacji do obecnego mogę zdjęcia usuwać tylko w programie. Na dysku zostają.
Pomocy, ktoś wie co można pozmieniać, żeby to działało?
Nie ogarniam w edycję postu, więc przepraszam na jeden pod drugim.
Znalazłam. Używałam LR który miał dane w chmurze zamiast na dysku, ot i po zainstalowaniu LR Classic problem się rozwiązał 🙂
Nikt nie ogarnia edycji postów, bo są możliwe jedynie przez 10 minut 🙂
Cześć wszystkim
Mój stary, wysłużony Nikon D80 właśnie kończy żywota migawki i stwierdziłam, że zamiast bawić się w wymiany, kupię wreszcie coś nowszego z lepszą matrycą.

Doradźcie mi proszę co się u was sprawdza?
Kiedyś myślałam o D300s ale na dzień dzisiejszy to też już chyba staroć?
Potem w kolejce mam coś z serii 7xxx to by był lepszy wybór?

Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi
Facella   Dawna re-volto wróć!
26 maja 2022 10:16
wabankowa, pracuję na D300s od 6 lat i jestem z niego bardzo zadowolona. Możesz sobie na moim fanpage podejrzeć zdjęcia. Może i jest stary, ale bardzo solidny. Osobiście przymierzam się do wymiany na D500 lub D750, jeszcze nie zdecydowałam. Wymieniam tylko ze względu na chciejstwo i trochę potrzebę wyższego użytkowego ISO.
Jaki masz budżet? Co głównie fotografujesz, co jest Twoją największą potrzebą - szybka seria, bezbłędny AF, wysokie użytkowe ISO, duża rozdzielczość? Wolisz pełną klatkę czy nie? Bo wiesz, ktoś mógłby Ci doradzić np. Z7 II, tylko czy chcesz bezlustro za 17 kafli?
Facella podeślesz nawet na priv link do fanpage'a bo za chiny nie pamiętam który to twój 😉

Bawię się totalnie amatorsko dla własnej przyjemności tylko konie (pastwisko/treningi/zawody) i ewentualnie zdjęcia z wakacji jakieś krajobrazy itp. dlatego budżet mniej więcej do 2,5k to taki max

W tym moim D80 najbardziej boli mnie właśnie słabe, użytkowe ISO
Halę mamy ciemną i zdjęć robić nie mogłam praktycznie wcale, ale tak o, na dworze to w sumie dawał radę o ile nie wymyśliłam sobie jakiejś sesji o zachodzie słońca 😅
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
26 maja 2022 10:50
D300s jest super. Ma kiepskie iso, ale to szybki i bardzo dobrze zbudowany aparat.
Facella   Dawna re-volto wróć!
26 maja 2022 12:54
wabankowa, zapomniałam, że na tej nowej revolcie nie ma już podpisów, a zawsze miałam tam link 🙄 już puszczam priv.
W tej kwocie to rzeczywiście D300s wydaje się rozsądnym wyborem. Ewentualnie D600/D610, ale one miały sporo wad fabrycznych i to loteria co Ci się trafi, więc musiałabyś wziąć do ręki dany egzemplarz, zrobić testowe foty i dopiero wtedy decydować, ewentualnie szukać z tzw. gwarancją rozruchową. I jest to już pełna klatka.
Na halę to przy ciemnym obiektywie żadne ISO nie pomoże 😉
Dooobra, kupiłam D300s 🙈
Podejrzewam, że jak na moje wymagania będzie ok i posłuży trochę
Jak w tych waszych żywotność migawki?
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
26 maja 2022 23:06
wabankowa, moj używałam 10 lat, miałam wypstrykane nie wiem ile, ale podejrzewam, ze lekka ręką 200-250 tys.
Facella   Dawna re-volto wróć!
27 maja 2022 08:22
wabankowa, ja swój kupiłam z jakimś wybitnie niskim przebiegiem 6 lat temu, zrobiłam coś koło 150 tys. i shuttercount mi pokazuje, że to nie jest nawet 50% żywotności migawki 🙈 sądzę że będziesz zadowolona, ja na tym sprzęcie obskoczyłam ME WKKW, wydruki w dużym formacie (banery i to z przyciętego zdjęcia!) i mnie nigdy nie zawiódł.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się