Jak dbamy o zęby naszych koni?

Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
11 maja 2022 08:43
Strzyga, bo to pewnie trudne i niemożliwe do wykonania by dojść tak daleko w pysk jakąś szczoteczką bez rozwieracza? 😉
BUCK   buttermilk buckskin
11 maja 2022 09:03
bo różnica w typie karmy ? że mięso a włókno to inny typ resztek ?
Właśnie też mnie zastanawia, czy da się coś z próchnicą robić, tak samemu? Czy niestety, nydyrydy i tylko regularnie kontrole.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
11 maja 2022 10:45
Nique, dzięki za trochę informacji. Ale nadal szkoda, ze nikt nic nie wymyślił, bo masa koni cierpi przez żeby i odpowiedzią jest tylko tarnikowanie/wyrwanie.
Strzyga zgadzam się... Ja jedynie jak pomagam pomiędzy wizytami to ściągam samodzielnie kamień z kłów, bo akurat mój ma predyspozycje do odkładania się kamienia. Z czasem zauważyłam, że ten zabieg albo jest dla niego przyjemny, albo przynosi ulgę, bo zawsze stoi super grzecznie i wręcz się relaksuje :P
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
12 maja 2022 21:47
Nie mogę się narazie dodzwonic do Jankowiaka. Ktoś jeszcze jeździ po Polsce ze stomatologów ogarniający temat plomb itd ?
uszatkowa   Insta: kingaielif
12 maja 2022 22:04
Koniom którym robiły się diastemy i pomiędzy nie wchodziły źdźbła i resztki paszy powodując cofanie się dziąseł i stan zapalny, przed treningiem czyściłam przestrzenie między zębami i smarowałam maścią dentystyczną 🙂. Zalecenie końskiego dentysty, więc coś tam się czasami czyści
BUCK   buttermilk buckskin
12 maja 2022 22:07
uszatkowa przybliżysz temat 🙂 mój ma 24 lata i diastemy to niedaleka przyszłość. jak czyściłaś przestrzenie ? co za maść dentystyczna ?
uszatkowa   Insta: kingaielif
12 maja 2022 22:25
BUCK, używałam jednopęczkową szczotkę do zębów, przed jazdą smarowałam dentiseptem, dokładnie to pasta do zębów dla psów 😉, a po miodem manuka. Chodziło o to, żeby preparaty podziałały w momencie, gdy koń nic nie je.
BUCK   buttermilk buckskin
13 maja 2022 12:20
uszatkowa dziękuję 🌷
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
20 maja 2022 20:32
Czy ktoś usuwał ząb w stajni, w sensie nie jechał do kliniki ? Jestem po wizycie wet i okazało się, że ząb, który był pęknięty już na ten moment kwalifikuje się do usunięcia. Wetka stwierdziła, że się chwieje na tyle, że można by usunąć w stajni. Poleciła mi innego lekarza, który dysponuje sprzętem by to zrobić, ale ciekawi mnie czy ktoś z Was przechodził taki zabieg w stajni i może się podzielić doświadczeniami. Jak to wygląda ? Ile trwa mniej więcej ? Jak z opieka po wyrwaniu ? Klacz ma 24 lata. Będę wdzięczna za info.
Aleks, taki pęknięty usuwałam w stajni, też 24 latce. Z tym, że do usunięcia był kawałek trzonowego, reszta opiłowana, aby nie kaleczyła i po krzyku. Po kilku dniach kontrola. Po usunięciu dobrze by to było płukać, ale kobyła niedotykalska, więc dałam spokój.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
21 maja 2022 09:09
Gaga - dzięki, uspokoiłaś mnie 🌻 . W takim razie zabiorę się za temat na miejscu.
Mój koń z EORTH od pewnego czasu ma problemy z pobieraniem pokarmu. Długo przeżuwa i czasem się dławi. Do tej pory jadł musli lub musli razem z namoczonymi otrębami ryżowymi. Czy jest godna polecenia pasza, którą mogłabym podawać w formie papki, ale wspomagająca przyrost mięśni? Ewentualnie w jaki sposób najlepiej komponować takie papki?
zuzia29, - agrobs ma coś takiego jak "Myo Protein Flakes płatki białkowe na przyrost masy mięśniowej". Może akurat?
Czy ktoś byłby w stanie pomóc mi ocenić wiek konia po zębach?
Cześć i czołem! W jakim wieku robić pierwszą kontrole uzębienia? 🙂
Bajahorses, ja robię dopiero w wieku 2.5-3 lat kontrolę przez weta, chyba że coś mnie niepokoi - źle gryzą, niechętnie jedzą, zęby wyglądają dziwnie (widoczne na oko, bez rozwieracza i wiedzy czego się szuka zajrzenie głębiej jest trudne). Wtedy trwa już wymiana zębów i w razie czego dentysta wyłapie nieprawidłowości. Sama zerkam w pierwszych dniach życia na zgryz i potem kontroluje regularnie, tak samo wykorzystuje jakieś ziewanie itp żeby rzucić okiem czy nie ma nic co wygląda mi podejrzanie.


Pytanie
Przy okazji odświeżam wątek - nie zęby a pokaleczone i opuchnięte śluzówki/afty w miejscach gdzie zębów nie ma. Koń ma dostęp do pastwisk i lubi sobie poobgryzac co mu przyjdzie do głowy - od drzew i desek ogrodzenia (impregnowanych) po gałęzie. Czy ktoś się spotkał z podobnymi objawami i co Wasze konie podrażniło/poparzyło? Inne wątki diagnostyczne są w toku, ale mam cichą nadzieję, że to po prostu jakiś chwast/krzak/drzewo które wystarczy ogrodzić albo wykasować. U nas teraz jest też masa grzybów po deszczach, ale mam nadzieję że koniowaty aż tak nie chce nagrody Darwina żeby lizać i skubać muchomory.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
05 października 2022 08:35
karolina_, U mojego takie afty były przy wirusie jakimś. Koń jadł jakby ząb złamał, albo coś w paszczy utknęło, po założeniu rozwieracza okazało się, że właśnie na policzkach, podniebieniu sporo takich zmian jak afty.
A z grzybami nie byłabym taka pewna, parę dni temu przyłapałam Łaciatego jak maślaki wciąga na łące 🙈
zembria, o wirusie wspominała dentystka, okaże się w badaniu krwi
Hej, ile w tym roku kosztuje ternikowanie zębów? Małopolska/ świętokrzyskie. Tak orientacyjnie pytam.
shewolf, - miesiąc temu płaciłam 350zł z dojazdem, dolnośląskie.
Czy ktoś w ostatnim czasie plombował swojemu kochanemu konikowi darmozjadowi zęby? Ile płaciliście?
Ja dosłownie tydzień temu skończyłam swój własny dentystyczny maraton, no to mój koń postanowił też mieć próchnicę xD
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
23 listopada 2022 20:18
Ja robiłam. 2 zeby z mega dziurami. Bodajże jak pamiętam 1800 zł
😨
Rozumiem, że to za oba? Jak za jednego to pierdzielę i wyrywamy 🤣
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
23 listopada 2022 20:35
Oba oba. Choć i tak niezle mnie przegielo 😂
budyń, - ja za wyrwanie przedtrzonowca dałam więcej, więc to nie do końca tańsza opcja 🤣 ale tam nie było co ratować, bo pękł w pół.
No dobra, to muszę mieć na uwadze w budżecie. Choć przy tej inflacji za 8 miesięcy to pewnie będzie i te 1800 za jednego 😑
Jak widzę, że ludzie mając średnie prace sobie teraz kupują konie to rynce opadajo.
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
23 listopada 2022 22:28
No mnie też to przeraża bo został nam jeszcze jeden ząb przynajmniej tak było w trakcie tamtej wizyty 😱 ale.na szczęście mógł poczekać na nowy rok . No i już się boje 🤣
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się