Syndrom Head Shaking

Jspia, kwestia czy koń robi tak przy próbie kontaktu a na luźnej wodzy nie? Wtedy szukamy problemu np. zwyrodnieniowego.
Gdy koń pokazuje HS tylko w konkretnych sytuacjach to warto go poobserwować czy nie jest to na tle nerwowym lub daje znać, że coś gdzieś boli.
Frans, ma takie delikatne momenty kiedy potrząsa głową na padoku, ale jest to faktycznie bardzo delikatne. Jak tylko ubieram ogłowie i idziemy na plac bądź spacer w teren - 5 min/10 min i się zaczyna. Natomiast jak już się "nakręci" to rzuca również jak z niego zejde, w stój, przy rozbieraniu itd. Być może jest to problem zwyrodnieniowy, ale czy takie rzeczy da się w ogóle leczyć? Bo na ten moment to koń na łąki dlatego zastanawiam się nad zwróceniem go po prostu z powodów finansowych. Tani nie był, a nie mogę go użytkować w żaden sposób :/ jak pisałam wyżej - w masce, bez maski, z wędzidłem, bez wędzidła - jest dokładnie to samo :/ ciekawi mnie, że jak byłam go próbować to rzucał na tyle delikatnie, ze byłam pewna, że to od mojej ręki. Czy jest możliwość żeby ktoś mu podał tak silne uspokajacze, że zatrzymalo to jakoś te reakcje? Wiecie coś o tym?
Plus on sie zachowuje jakby mu się cos w głowie dzialo jak zacznie rzucać to chce sie ocierać wycierać - nie patrzy na co o kogo potrafi uszkodzić siebie albo rzeczy dookoła... Rozumiem, że muszę zawołać weta i przebadać koniecznie. Nie wiem, czy to ma sens po prostu i dlatego chciałam zapytać o wasze doświadczenia
Frans, i jak sobie z tym poradziliscie? Mam wrażenie, że u nas trochę też słońce dziala negatywnie plus stres/wysiłek - ale umówmy się, to nie jest coś czego mozna uniknąć podczas treningu. Natomiast maska nic nie daje, więc może to faktycznie kwestia temperatury i mu się głowa przegrzewa 🙄
Może być tak, że zmiana warunków życiowych wywołała stres i pogorszenie HS.
Generalnie rokowania dla HSowcow są marne, bo wciąż nie ma 100% leczenia ani nawet diagnozowania, wszystko metoda eliminacji.
Jspia, dokładnie jak pisze Faith jest to droga eliminacji.
Jak kupowapaś konia robiłaś jakieś prześwietlenia czy krew?

Może warto aby konia zobaczył osteopata, podpowie czy nie zrobić rtg np szyji z potylicą oraz głowy czy nie ma zwyrodnień.

Może to worki powietrzne albo zapalenie ucha środkowego - często ludzie o tym piszą na zagranicznych forach.

Jeśli wet wykluczy alergię.

Rozumiem, że ciężko się rozstać ze zwierzakiem zwłaszcza, że nie wiadomo gdzie trafi ale jeśli masz możliwość a nie śpisz na pieniądzach, to oddaj sprzedającemu- HS to studnia bez dna.
Frans, tak, mamy aktualne rtg pleców i nóg z lutego, ale tam nic nie ma :/ wetka przyjedzie zrobić zęby, ale na stajni mi tutaj tak doradzają, że to raczej nie będzie od zębów. HS podchodzi pod wadę ukrytą? Przy ewentualnym zwrocie? Bo powiedziała mi wet ze wystawi taką opinie, że koń ma HS i z tego powodu mam możliwość go oddać wg niej.
Gdyby tam w badaniach coś wyszło nie tak, to ja bym go nie brała - kosztował ponad 30 tys. A jest to na ten moment koń na łąki :/ zaczął u nas machać już na padoku, więc to jakoś baaaardzo szybko postępuje i szczerze mówiąc to mnie najbardziej dziwi.
Masz 24 miesiące na zwrot konia jeśli udowodnisz że koń nie nabawił się HS u ciebie.
Jest środek sezonu na objawy więc nagle pogorszenie wcale nie dziwi.
faith, dzisiaj doszły swedzace oczy �‍♀️ schodzi mu skora, ma taką suchą wokół oczu i wyciera się nimi o wszystko - naprawdę kon jest u nas dwa tygodnie, je to samo co w poprzedniej stajni i jest CORAZ GORZEJ :/
To raczej do lekarza wet lub sprzedającego z tymi obserwacjami...
Nie wiem czy to HSS ale machanie glowa mi pasuje. Czy kogos kon machal glowa TYLKO przy jedzeniu? Tak jakby miala jakies "tiki", wyrzuca glowe i wraca do jedzenia. Na poczatku robila tak jedzac granulat, po zaczeciu moczenia granulatu przestala. Za jakis czas znowu to samo ale nie tak mocno (na poczatku wrecz ze zlosci ze nie moze jesc z bolu kopala noga w ziemie), pozniej zmienilam granulat na musli, przestala. Niecaly miesiac byl spokoj i teraz zaczela znowu nawet mimo moczenia musli. Wet powiedzial ze to przez przerwy miedzy zebami ktore mogly zrobic sie ze starosci. Ktos ma inny pomysl? Nawet co sprawdzic ewentualnie przy kontroli?
Alaska2705, a wet te zęby sprawdził dokładnie? Bo objawy dość typowe dla bólu zębów.
Mam pytanie do wykrywania tego schorzenia.
Czy weterynarz jest w stanie wykryć to podczas badania TUV, czy są jakieś badania dzięki, którym weterynarz przed zakupem konia jest w stajnie to zdiagnozować ?
O ile nie ma widocznych objawów to raczej nie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się