kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Facella   Dawna re-volto wróć!
25 maja 2022 08:10
O rany, o konia pytasz 😅 u koni to nie wiem.
Myślałam że to wątek „wszystko o co chcielibyście zapytać”
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
25 maja 2022 08:14
Facella, 🤣🤣
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
25 maja 2022 09:50
Pytanie do osób trzymających na noc konie w stajni w ochraniaczach magnetycznych. Czy jeśli noce są już ciepłe, powiedzmy od + 15 stopni, ochraniacze magnetyczne nie przegrzeją ścięgien ?
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
25 maja 2022 09:51
zembria, u ludzi po stanie zapalnym, powiększone węzły chłonne mogą się jeszcze jakiś czas utrzymywać.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
25 maja 2022 11:09
Strzyga, dzieki.

Dziewczyny przy okazji, szukam forumowiczki, która jakoś parę miesięcy temu wrzucała zdjęcia ogra z zawodów ujezdzeniowych. Ogr ciemny ze skarpetami "po kolana" i białym ogonem. Kryjący. Help!
zembria, M - Komandor?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
25 maja 2022 11:23
Iskra de Baleron, Tak! Nie mogłam sobie za nic przypomnieć! Dziękuję 🙃
Aleks, ja mam Torpola z futrem i nic nie przegrzewa. Noga jest sucha i wypoczęta 😉
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
25 maja 2022 13:31
jagoda Dzięki to uspokoiłaś mnie 🙂 . Generalnie mam konie wolnowybiegowo/całodobowo i nie korzystam z ochraniaczy na noc, ale tutaj wyjątek się trafił i póki było chłodno to nie miałam wątpliwości, a jak teraz zrobiło się ciepło, to zaczęłam się zastanawiać. U nas też nogi suche, nie nabrane, ciepłe ale nie gorące więc nie wymyślam i użytkuje dalej 🙂 . Dzięki 🌷
Usagi   Unikalne ciasteczko
28 maja 2022 09:18
Co robicie ze swoim koniem, gdy wyjeżdżacie (albo z innych względów nie możecie się nim zająć) na parę miesięcy? Oddajecie w trening czy koń wychodzi sobie tylko na padoczek? 😉
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
28 maja 2022 09:24
Usagi to zależy od wielu czynników, na pewno od zasobności portfela 😉 . Jedna moja znajoma wyjeżdżała na pół roku i koń po prostu wychodził na padok/łąkę, druga szła na operacje, wiedziała, że przynajmniej przez 3 miesiące nie będzie mogła nic z koniem robić więc oddała w trening do wybranej przez siebie trenerki.
Podobnie jak koleżanka Aleks, oddałam w trening łącznie na pół roku. Jest to rozwiązanie kosztowne, przy właściwym wyborze trenera bardzo opłacalne 🙂
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
28 maja 2022 09:33
Gdybym sama znalazła się w takiej sytuacji to mojego osobistego konia oddałabym w trening. Raz już był przez pół roku w treningu i nie żałuje ani jednej złotówki, która poszła na to. Aczkolwiek było niemało 🙂 . Natomiast dwa pozostałe moje konie (emeryt i zimna klacz, która ciąga różne rzeczy od czasu do czasu i pracuje głównie z ziemi dla zdrowotności) stałyby na łące po prostu.
borkowa.   silesian team
28 maja 2022 11:33
czy ktoś posiada artykuł naukowy, w którym napisane jest, że objawem wrzodów może wywoływać reakcje obronne podczas czyszczenia/siodłania?🙂
Usagi   Unikalne ciasteczko
28 maja 2022 12:11
Aleks, Iskra de Baleron, jeszcze nie podjęłam decyzji, każda ma jakieś plusy i minusy 🤔 Ale dałyście mi do myślenia i trochę sobie poukładałam w głowie, dzięki! 🌷
borkowa.   silesian team
28 maja 2022 12:57
Iskra de Baleron, tak super, dzięki! 😀
w ogóle teraz zauwazyłam jak bardzo nie po polsku napisałam poprzedni post😅
Usagi, moja kobyła zrobiła olbrzymi skok szkoleniowy. Były to najlepiej wydane niemałe pieniądze ever 😉
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
28 maja 2022 17:52
<b>Usagi,</b> moja kobyła zrobiła olbrzymi skok szkoleniowy. Były to najlepiej wydane niemałe pieniądze ever 😉
Iskra de Baleron,

Ja tylko potwierdzę te słowa, w nawiązaniu do mojego wałacha 🙂 .
Niestety grupa ,,Sprzedam Konia Sportowego” na FB została usunięta. Znacie może inne grupy sprzedażowe koni z dużą ilością członków?
Siano zmoczone przez ulewę nadal nadaje się dla konia do spożycia? Mam na myśli kilka kg siana podane na kwaterze.
mindgame, tak.
Jeżeli zaraz po zmoczeniu( nie spleśniałe itp) to jak najbardziej.
Wrzucam tu, bo w sumie nie wiem gdzie powinno to być. Kilka dyskusji już było w tym temacie.
Myślę, że to ciekawy temat, skopiowane z fb W. Mickunasa:
"Złoty Koń

ILE MOŻE WAŻYĆ JEŹDZIEC
Jazda w harmonii z koniem wymaga dopasowania obu partnerów – istotna jest m.in proporcja wagowa.
1) Istnieją wyrażone w % zalecenia, jakiej wagi jeździec z wyposażeniem nie powinien przekraczać: wynoszą one wg różnych źródeł od 10 % do 20 % (podręczniki kawaleryjskie z początku XX wieku). Potwierdzono, że waga 25-30% powoduje uszkodzenia grzbietu i ból. 10 % wagi konia to 60 kg dla 600 kg wierzchowca; 15 % to 90. Oczywiście koń nie maszyna i nie da się wg wzoru dokładnie ustalić jednej granicy.
2) mimo, że prywatnemu właścicielowi nikt nie zakaże sadzać 100 kg na kucyka, w praktyce stajnie rekreacyjne stosują limity wagi – do 85, do 100, do 105 kg. Ważący 120 kg siadają głównie na WŁASNE konie, bo nawet nastawiona na kasę stajnia nie chce ryzykować szybkiego i trwałego uszkodzenia grzbietów.
3) konie potrafią chować ból, 'idą do przodu' nawet pod siodłem pod którym jest jedna krwawa rana – np te wożące 'turystów' w Egipcie. Koń pod ciężkim jeźdźcem będzie szedł, biegł, i skakał – nie znaczy to, że czuje się OK. Przeciążenie zwierzęcia powoduje: przeciążenie grzbietu, uszkodzenie kręgosłupa, upośledzenie krążenia i odżywienia mięśni, odgniecenia, naciągnięcia ścięgien i więzadeł, przykurcze, stany zapalne i ich objaw – ból.
4) siodło jest ważne – ułatwia rozłożenie ciężaru; ale go nie niweluje! Kulbaki westernowe wbrew częstym opiniom nie na każdego konia pasują i same są ciężkie. Może być potrzebne siodło na miarę – siedzenie w za małym nie pomaga. Jeśli jeździec nie mieści się na szerokość – obciąża niewłaściwe partie grzbietu konia i utrudnia zachowanie równowagi.
5) waga to nie wszystko – często pada argument, że źle jeżdżący lekki jeździec jest gorszy, niż ciężki o lepszej technice. Cóż, oboje są uciążliwi dla konia! Ciężki o złej technice (a z wagą poziom umiejętności jeździeckich magicznie nie wzrasta) zaś szczególnie.
6) nie każdy jest otyły z własnej winy – ale też nikt nie musi jeździć konno. Jest waga, przy której można dobrać odpowiedniego konia i siodło – i taka, przy której wypada schudnąć lub zmienić hobby.
7) Jak najbardziej jeździec ważący 90 czy 100 kg może znaleźć konia dla siebie – pamiętając o kilku sprawach 🙂 Sama wielkość konia nie powoduje, że jest super silny. Ważna jest budowa, umięśnienie, wytrenowanie: jeździec słusznej postury potrzebuje na to zwrócić szczególną uwagę. Odpowiednie konie można znaleźć wśród cięższych ciepłokrwistych (np ślązaki i krzyżówki) i pogrubionych. Nie każdy musi mieć araba 😉
😎 częsty przykład 'rycerzy co ważyli 150 kg i tez jeździli' warto opatrzyć komentarzem o a) innym typie tych koni – ciężkie, zbliżone do dzisiejszych perszeronów; b) krótszym czasie ich życia (jeszcze niedawno nastoletni koń to był 'stary' a co dopiero w średniowieczu c) niskim poziomie sentymentu do zwierzęcia – nie wszystko z przeszłości warto powielać 'bo kiedyś tak robili'. Życie ludzkie było wtedy mało cenione a co dopiero końskie."

I tabelka w załączeniu, źródło nieznane.
Waga.PNG Waga.PNG
Pytanko, może ktoś z Was się orientuje albo nie dawno stawiał.
Ile kosztuje hala namiotowa 25 x 50m ?
A ile hala gdzie już się da normalnie pojeździć, murowana ?
Sonika, hala namiotowa o takich wymiarach w Wielkopolsce to koszt 400-500 tys zł na dzień dzisiejszy.
Co do murowanej to nie mam pojęcia szczerze mówiąc
Facella   Dawna re-volto wróć!
31 maja 2022 13:52
Perlica, temat wałkowany wielokrotnie. Ja zawsze powtarzam - wymagasz od konia, to wymagaj najpierw od siebie. I najczęściej jestem opluwana, bo moje BMI jest bliżej wychudzenia niż otyłości, więc nie mam prawa głosu 🙃
Facella, dla mnie to właśnie najlepszy motywator żeby pilnować własnej wagi ! Czytaj zdrowie mojego konia🙂 a o konia dbam bardziej niż o siebie 🙂
IskraADHD, jejku, znalazłam za 250tys i myślałam że jakaś mocno wygórowana oferta a piszesz że dwa razy tyle chcą 😱 to murowana już pewnie koło miliona.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się