ciąża, wyźrebienie, źrebak

Siesiepy   Ponczek bez rączek
27 maja 2022 17:29
Kurde. U Was też mają być teraz takie szalone temperatury typu 5 stopni w nocy, 10 w dzień?
Mojej rudej ruja miała przypadać na przełom maja/czerwca i się martwię, że nie pokaże/będzie problem z zarastaniem i innymi cudami.
Wasze źrebaki też maja sraczki kiedy kobyły dostają 1 ruję?

Victoria (Vitalis x Romanov )z mamą i Victor ( Vitalis x Laurent ).
IMG-20220527-WA0031.jpg IMG-20220527-WA0031.jpg
IMG-20220527-WA0026.jpg IMG-20220527-WA0026.jpg
Siesiepy, moja ma mieć identycznie ruję 😅 zobaczymy co z tego będzie .
anetakajper, dlatego ja bym nie kombinowała tylko zawiozła do weta który rozdzielał już dużo razy i ogarnia. Mój własny zlepiony bliźniak znaleziony na ostatnią chwilę (16 dzień) biega sobie obecnie po pastwisku. A odległe bliźniaki wygniataja bez problemu lokalni lekarze. Zawsze może nie wyjść, ale jak się na 16 dzień nie uda i oba obumrą albo się nie da rozdzielić to jakieś szanse są, a jak nie spróbujesz albo od razu daz PGF na bliźniaki to nie ma żadnych. Ale to moje osobiste zdanie.
Siesiepy   Ponczek bez rączek
28 maja 2022 01:54
kasia2107rafal, to siedzimy w tym razem. Dawaj znać. 💪
KaNie, tak, mój miał. 😀 będę monotematyczna, ale cudowne paskudy, tfu tfu.
karolina_ a czy to taki wielki problem poczekać na następną ruję gdy będzie tylko jedno ? nie każdy jest nastawiony na ,,produkcje,, 🙂
blucha, w maju już bym się bała czekać, bo to wystarczy że raz coś się losowo wykrzaczy (klacz ucieknie, ogier nie będzie dostępny, itd) i dostajesz z jedną próba do końca sezonu i być może przepadnieta kasa.
anetakajper   Dolata i spółka
28 maja 2022 18:27
karolina_, ale te pęcherzyki były na niby 9 dzien (u nas 17) po wyżrebieniu. Raczej nie zaleca się inseminacji na pierwszą ruję, a że ona pięknie się obkurczyła to chciałam sprawdzić czy wetka powie że możemy zaryzykować.
Została zainseminowana na 38 dzień i za tydzień sprawdzamy czy żrebna 🙂
anetakajper, trzymam kciuki. U mnie chwila prawdy jest jutro, jedna obstawiam że zrebna, druga albo wcale albo conajmniej bliźniaki (u niej żadne czekanie nic nie daje, zawsze są minimum dwa pęcherzyki, czasem więcej i bliźniaki to coroczny standard).

A z poznymi wyzrebieniami niestety bywa słabo, ja miałam raz czerwcowe źrebię i raz lipcowe, przy czerwcowym właśnie losowy układ (raz niedostępny ogier, raz nie udało się rozdzielić bliźniaków) i kasa przepadła. Przy lipcowym wetowi szło tak "cudownie" z dużo prostszymi klaczami że od razu odpuściłam, bo to dosłownie tyle czasu co ruja poporodowa i jeszcze jedna goniona na PGF i koniec sezonu. Ale Twoja wcale wychodzi że nie późno się zrebila no to mieliście czas 🙂
U mnie Esme pusta, obstawiam że to się wydarzyło gdy miała upławy, szkoda ze Wet wtedy nie dotarł…
Teraz był bardzo ładny pęcherzyk ale strach zalewać w ciemno, wynik badan byłby po inseminacji…
Trochę jestem rozgoryczona takim obrotem spraw.
Czekam na wyniki wymazu i posiewu. Zalewamy w czerwcu, jak nie zaskoczy odpuszczam w tym roku i będę próbowała kwiecień/maj.
E18132CA-7FD2-4B28-8514-18CB5AD2DE1D.jpeg E18132CA-7FD2-4B28-8514-18CB5AD2DE1D.jpeg
Iskra de Baleron, u mojej jednej takie objawy dała rana w pochwie. Gwiazda czochrala się chyba o drzewo na padoku, bo około 5cm w głąb pochwy miała solidne rozcięcie, które się nieźle zainfekowało od moczu. Ale to wet by znalazł natychmiast przy inseminacji, albo przy pobieraniu wymazu. Jeśli masz infekcje na tapecie to ja bym czekała, jutro u mnie będzie wiadomy wynik inseminacji i leczenia w tej samej rui, nie nastawiam się pozytywnie, próbowane było tylko dlatego że jest późno a klacz jest starsza i trudna i u niej trzeba łapać każda dobra ruje, bo kolejnej może nie być (oczywiście wszystko po to żeby wyhodować trakena który nigdy się nie zwróci i będzie moim prywatnym konikiem do jazdy 🤣😉
Po przerwie powracam do wątku.
13-to dniowy Caroly 😍
Klacz jeszcze w klinice, czekamy na jeszcze jedno badanie za 3-4 dni by wykluczyć ciąże bliźniaczą i zabieramy ją w końcu do domu. Jestem zaskoczona, moja uparta baba w tym roku zaskoczyła za pierwszym razem 😁 ( zazwyczaj udawało się za 3-cim). Co prawda ona akurat kończy już swoją karierę hodowlaną ale myślę że każda kolejną klacz będę wywyozić do inseminacji gdzieś do kliniki. Praktycznie zero stresu, opieka dobra i efekty również.
caroly.jpg caroly.jpg
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
29 maja 2022 14:10
Czy ktoś ma doświadczenie w związku z zazrebianiem starszych klaczy które wcześniej nie miały źrebaków?? Do którego roku życia to bezpieczne? Bo, jak się domyślam, pierwsza ciąża w wieku 20 lat to już kiepski pomysł?
taggi, bardzo indywidualne, niektóre takie starsze klacze jest ciężko zazrebic. Na pewno bym celowała w dobrą klinikę
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
29 maja 2022 22:31
karolina_ w dobrą klinikę w celu samego zaźrebienia czy w późniejszym czasie też? mi też chodzi na ile sama ciąża i poród w tym wieku są bezpieczne dla klaczy wcześniej nie rodzącej. czy w ogóle się praktykuje tego typu działania

edit: kompletnie nie mam doświadczenia w hodowli. odchowałam jednego źrebaka, ale nic więcej
Dobra klinikę do zazrebienia. Jeśli klacz jest w dobrej kondycji to sama ciąża i poród nie powinny być dla niej problemem, jeśli będzie kłopot z utrzymaniem wagi przy laktacji to przy inseminacji na 30tke już będzie widać i po prostu po jednym mozesz odpuścić.
Siesiepy   Ponczek bez rączek
29 maja 2022 23:45
Ja nie wiem czy filmy działają dla niezalogowanych członków fejsbuka, ale wrzucam swojego cwaniaka.
Jestem zachwycona tym, jaki miły źrebak trafił mi się na pierwszy raz.
Drugie wiązanie, pierwsze podawanie zadnich nóżek bez asekuracji, drugie w ogóle.
https://fb.watch/djEGAUidob/
Blondyna,
Ja wypuszczam zawsze po 24 godzinach, jesli jest ladna pogoda i źrebak stabilnie stoi. Po 3 dniach to juz mam źrebaka na dworze na ok 4 godziny.

A na fotce Van Halen ( Vitalis x Romanov ) roczniak, pełny brat klaczki która nam sie urodzila.
Mam nadzieje że uda się go zrobic ogierem.
Fotka tu.
Screenshot_20220530-090714_Gallery.jpg Screenshot_20220530-090714_Gallery.jpg
KaNie, bardzo fajny. Sami będzie próbowali uznać czy już sprzedany?
karolina_,
Sami. Nie do końca opłaca się go sprzedać w tym momencie. A mój szef ma znajomych, którzy profesjonalnie się zajmują przygotowaniem ogierów do körung .

Mamy też 2 z tego rocznika i też chcemy go na ogiera. Tyle ze ten kupiony na aukcji. To jest Bon Courage x Krack C jeśli dobrze pamiętam z paszportu.
Screenshot_20220530-124712_Gallery.jpg Screenshot_20220530-124712_Gallery.jpg
KaNie, no jak macie kogoś znajomego to pewnie, lepiej nawet jak się nie uzna sprzedać na aukcji.

Bon Courage fajny, masz aktualny film?
Moja druga zalana w sobotę wieczorem, także trzymam kciuki, żeby tym razem pykło 😀
karolina_,
A nie mam aktualnych. On zreszta teraz wygląda brzydko. Ten kary jak był pólroczny to wygladał jak mały mamut, a teraz nagle wypiękniał, a kasztan na odwrót, był przepiekny jako 6 miesieczny , a teraz jest brzydki 😅 Mam jego film tylko z aukcji.
KaNie, widzę że nie tylko moje niektóre lepiej nie oglądać między wiekiem 5 m-cy a skończone 2 lata 🤣

Nirv powodzenia, czym?
karolina_, na ACapellę poszedł Big Star Jr, Siwka źrebna ok 20 dzień Le Blue Diamond van’t Ruytershof 😁
zembria,

Mi robiła usg dróg rodnych klaczy i używałam jej do innych rzeczy tez i byłam bardzo zadowolona
Nirv, trzymam kciuki żeby obie się udały 🙂 u mnie mam nadzieję uda się ogarnąć komplet (jedna została do zbadania), wtedy w kwietniu 2023 to ja nie wiem czy legalne specyfiki wystarcza żeby to upilnować, w tym dwie pierwiastki które nie zawsze dają się wydoić na test wapnia i pH a to jedyne co działa 😅 oczywiście zakładając że się ciążę utrzymają... Oby
Ja dopiero jutro badam moja ,bo wydaje mi się że zaczęła dzisiaj ruję ,a ona tak subtelnie pokazuje te swoje ruję że ja na serio muszę być wyczulona na wszelkie zmiany i sygnały 😅
Oby w tej rui się udało ,bo będzie stres jak w tą nie złapie .
Siesiepy   Ponczek bez rączek
03 czerwca 2022 09:40
kasia2107rafal, najważniejsze to znać klacz, wtedy może nawet uda się wyczaić. 😀

U mnie dzisiaj ruda będzie zalewana na wieczór. 😀 Stresuję się bardziej niż jakbym miała jechać do ogiera z nią.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się