Co mnie wkurza w jeździectwie?

Nevermind, pytanie o osiągnięcia w tym ujęciu jest chamskie i na niskim poziomie. To że ktoś nie jeździ sportowo, albo nie startuje w zawodach nie oznacza, że nie ma wiedzy albo nie wie jak dbać o dobro koni. Osobiście znam Osoby, które świetnie znają przepisy i realia zawodow i właśnie z tego powodu nie startują.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
07 czerwca 2022 22:27
Poprawcie mnie jeśli się mylę, szanowny Pan Pruchniewicz nie jeździ prawda?
A sędziuje 🙂
Podejrzewam że nie on jeden.
<b>Pati2012,</b> <br>
I myslisz ze po aferze z Szulc bede tutaj wypisywala nazwiska albo linkowala? Tych jezdzcow ujezdzeniowych na poziomie GP nie mamy aż tak dużo, mozesz sobie te kilka nazwisk sama przestalkować.

KaNie,

A niby czemu nie? Ktoś jest w sądzie z Panią Szulc? Z chęcią się dowiem jak jej poszło to strasznie.

A co do petycji, to ona trochę odrealnionym byla, nie powiem. Ale odpowiedź to już totalny odlot 🙈🙈
Nevermind   Tertium non datur
07 czerwca 2022 23:29
mindgame, Była nawet w tym wątku, strona 663 🙂

Iskra de Baleron, jabooshko, Tak jak mówiłam, sposób postawienia tego pytania, jak z resztą cała wypowiedź, jest niestety na niezbyt wysokim poziomie.
jabooshko, Akurat to że ktoś nie jeździ sportowo zmienia w tym kontekście dużo, bo zwyczajnie nie wie w jaki sposób można uszczelnić przepisy, gdzie system szwankuje, które ulepszenia najprawdopodobniej byłyby obchodzone. Przepisy cały czas się zmieniają a przez to zmienia się także ich egzekwowanie, więc nie wystarczy wyłącznie zapoznać się z treścią. I akurat ta petycja jest dowodem, że osobom niestartującym ciężko wymyślić sensowne żądania.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
07 czerwca 2022 23:54
Jak dla mnie to dodawanie obostrzeń nic nie zmieni - chociaż popieram panie z petycji za dobre chęci. Ale nasz naród już pokazał jak się nauczył obchodzić przepisy.
Trzebaby wymyśleć coś lepszego. Ale nie wiem co.
xxagaxx,
Nie wiem czy ktoś wogóle jest w sądzie, ale nie chce mi się zacząć czytać o sobie, że jestem gruba i nie mam zielonego pojęcia o jeździectwie 😅

No ale ogólnie to mnie mocno bulwersuje sposob jazdy naszych czołowych zawodników. Nie ma w tym za grosz finezji i delikatności. Coś mocno poszło nie tak.

Pytanie również jak wyegzekwować dobre traktowanie koni na treningu w domu?
haha odpowiedż PZJ taka ,,revoltowa,, 🤣 ile to razy na tym forum, gdy brakowało argumentów w dyskusji to padało : a kim ty jesteś, pokaż jak jezdzisz, czy jak wysoko skaczesz... no bo żeby np zauważyć lanie batem konia podczas przejazdu CC to trzeba samemu te CC startować 🙂 prawda ?
KaNie, Na zawodach krajowych można jeżdzić GP na wędzidle
blucha, hahhaha trochę tak 😀
blucha, - trochę tak 😂 ale trochę ta petycja też była w niezbyt dobrym stylu... w sensie, idea spoko, wykonanie mhmmmmm.

Generalnie to ja nie ogarniam, dlaczego ludzie niby jeżdżący nie widzą różnicy w świadomości popełnianych błędów, a tym, że fizycznie je naprawić to jednak nie jest takie proste, wymaga dupogodzin. Ja doskonale wiem, że mam problem z łapskiem i czasem żeby usiąść na tyłku. Mam problem na swoim koniu uruchomić biodra, bo jest za szeroki (na dzierżawionym sobie działają dużo lepiej same, bo jest węższy). Wiem o tym, pracuje nad tym i widzę to u siebie, jak i u innych. To, że moja ręka nie zawsze pracuje idealnie nie oznacza, że kurde nie widzę, jak ktoś na zbetonowaną. To mnie wkurza. Takie spłycanie tego.
diuk,
Ja sie odnosze do brzydkiego filmu gdzie zawodniczka sie cieszy ze swojego konia jezdzi na wedzidle, a nie na munsztuku i wyglada to strasznie moim zdaniem.
KaNie, serio nie wszyscy obserwujemy Insta i FB zawodników i w sumie to chyba nikt nie wie o co Ci chodzi .0246974398934E+34;
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
08 czerwca 2022 10:10
Petycja petycja, ale komisarze, sędziowie, luzacy, trenerzy, weterynarze, nie musza jeździć GP, żeby się znać na przepisać i wiedzieć jak wyglada ten sport. Często o wiele lepiej wiedzą jak wyglądają przepisy, od zawodników.
_Gaga,
Dla mnie to nie problem 😉
Jak dla mnie to dodawanie obostrzeń nic nie zmieni - chociaż popieram panie z petycji za dobre chęci. Ale nasz naród już pokazał jak się nauczył obchodzić przepisy.<br>
Trzebaby wymyśleć coś lepszego. Ale nie wiem co.

Muchozol2,
Jak zawodnicy obchodzą przepisy? Pytam jako sędzia i komisarz FEI... (?)
Sądząc po aktualnościach na ista KaNie chodzi o ilo_janasdressage

Mnie odpowiedź PZJ tak wkurzyła! Kurczę no, czemu oni dają argumenty tym dziwnym koniarkom typo Equivety? Dlaczego nie potrafią profesjonalnie odpisać czegoś w rodzaju: "Otrzymaliśmy, też zauważamy potrzebę zmiany ale część podpunktów z petycji może zadziałać na niekorzyść koni" itd.? Czemu musieli poobrażać 99% koniarzy w Polsce? I czy serio góra myśli, że nie ma piękniejszego i lepszego życia dla konia niż sport? Opad cycków...
kare_szczescie, w punk!!!
blucha, ja też dałabym sobie rękę uciąć, że to użytkownik revolty odpisał, a nie pzj 🙂

Moim zdaniem, ciężko jest postawić granicę, gdzie jest "trening i sport, który wymaga wyrzeczeń", a gdzie jest nadużycie.
Weźmy sobie na przykład użycie ostróg, są dozwolone, ok. Będziemy liczyć ile razy ktoś wbił je w bok konia? Zamontujemy czujniki, które będą liczyły sumaryczną siłę wbicia ostrogi na odcinku czasu? A czy jak koń chce wjechać w kogoś bo się boczy na baner, to już można wbić ostrogę, czy dobrostan konia? A jak boi się przeszkody albo trzeba dojechać, żeby nie wpaść w drągi, to można wbić? A jak nie chce piaffować, to ile razy można wbić ostrogę? Co krok to dużo? Co drugi może? Jak mocno? Granicę są tak płynne że nigdy nie uda się ustalić łatwych do egzekwowania zasad. To jest specyfika jeździectwa. Ludzie nie obchodzą przepisów, to przepisy niewielu obchodzą po prostu 😀
Roobina, z tym, że ostróg się nie wbija...
_Gaga, hahaha, a to sory, cofam wszystko co napisałam 😂
Generalnie tak długo jak bedziemy dawać przyzwolenie i przymykać oko na siłowe jeżdżenie ( szczególnie w domu ) , tak długo bedziemy oglądać rollkur, krew z pysków, niebieskie jezyki i rany po ostrodze. Tak długo jak bedziemy w trakcie treningu ignorować spietego i niezadowolonego konia, tak długo bedziemy takie konie ogladaç na czworobokach i parkurach.


Zresztą mam fajny przyklad w domu, konia ktorego mam od jeźdzca GP tyle ze niemieckiego. Gosciu pisze artykuły do gazet, robi kliniki, startuje etc. A koń którego dostałam dochodzi do siebie 2 rok. I dopiero teraz zaczyna ufać człowiekowi. A przyszedł własnie z typowego silowego jeżdżenia i parcia na "sztuczki". Nie nosił sam głowy, był slabo elastyczny, ale za to wystarczyło chciec jechać w bok to robił wszystko naraz i zgadywał w stresie czego chcesz. Konczył trening biały z potu, jak mu jakieś ćwiczenie nie wyszło i został mocniej przytrzymany, to w obawie ze dostanie ponosił mnie cwalem po ujeżdżalni i nie dało sie go zatrzymać. Przyjechał z ranami kącików i bliznami po starych otarciach, z bliznami na jezyku i dziasłach. Jasne, wyszkolony był. Jak patrzylo sie np na filmik z kliniki, to nie bylo widać tego co ten koń faktycznie przezył i przeżywa. Jakby go gosć miał dłużej to pewnie by i GP pojechał na nim. Ale to nie oznacza że był dobrym jeźdźcem. I nie oznacza ze wolno mu traktować jakiegokolwiek konia w sposób który powoduje strach, ból i dyskomfort, w imie wyrzeczeń... .
Wiecie co... siedzę właśnie przy placu na CSIO5*.
Zawodnicy sobie dziś jeżdżą na głównej arenie po płaskim. Konie luźne, zadowolone, spokojne... nie widzę póki co rollkuru, czy wbijania ostróg...

KaNie, jaki masz pomysł na kontrolę tego, co dzieje się w domu? Do wielu topowych stajni nawet nie wejdziesz... i tak wydaje mi się, że dziś z uwagi na socjal media, dużo mniej złego się dzieje w jeździectwie... ale może się mylę...
Nevermind   Tertium non datur
08 czerwca 2022 11:51
_Gaga, Ciekawa teza, ale wydaje mi się, że na socjal mediach po prostu nie widać tego co dzieje się nie tak. Filmów z siłowego „ustawiania” konia po prostu się nie wstawia, albo nawet pokazuje się same zdjęcia. I strona wygląda ładnie, a co na treningu to na treningu.
Chyba że chodziło o jakiś inny aspekt?

KaNie, I tu wracamy do tego czy jest sens w ogóle pisać taką petycję. Nadal obstaję przy tym, że lepiej zakasać rękawy i wziąć się do roboty. No chyba, że ktoś ma konkretne żądania, które naprawdę mogą zmienić coś na lepsze.
Moon   #kulistyzajebisty
08 czerwca 2022 11:53
Nevermind, jeśli pijesz do ostatniego postu Gagi, to odpowiem trochę za nią: ona siedzi NA MIEJSCU, widzi na żywo wszystkie treningi koni na CSIO5* w Sopocie.
<b>Sivrite,</b> Pytanie o osiągnięcia nie jest tutaj aż tak nie na miejscu, bo jak chce się zmieniać zawody GP to wypadałoby wiedzieć jak wyglądają od środka. Tylko zadane zostało bardzo nietaktownie.
Nevermind, pytanie o osiągnięcia jest w tej wypowiedzi zwyczajnie bezczelne, bo zadający je ma listę ludzi podpisanych imionami i nazwiskami, więc bardzo dobrze wie, jakie mają osiągnięcia. To pytanie ma tylko zdeprecjonować rozmówcę i jest mega dziecinnym zachowaniem w dyskusji.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
08 czerwca 2022 11:55
_Gaga, No nie wiem, jak sobie oglądałam Cavaliadowe przejazdy, to widziałam ostrogi wbijane w bok.
Od 42 sekundy można zobaczyć, że to nie są delikatne i precyzyjne sygnały, tylko nawet na takiej jakości, widać jak ostroga wchodzi w bok.



Ps. Tak, wiem, jeżdżę beznadziejnie, nie mam swojego konia i nigdy nie będę jak w/w. Ale mam oczy i widzę ostrogi wbijane w bok. I sędziowie raczej nie reagują.
A50FDB9E-1F54-46B8-936F-41F2D2C972F5.jpeg A50FDB9E-1F54-46B8-936F-41F2D2C972F5.jpeg
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
08 czerwca 2022 11:57
A jakie osiągnięcia ma w takim razie zarząd PZJ?
Bo zupełnie nie kojarzę niektórych nazwisk ze świata sportu, ale ja się tam nie znam

Jedynie H. Kierznowski brzmi mi znajomo
Nevermind   Tertium non datur
08 czerwca 2022 12:13
Moon, Jak to się ma do wpływu socjal mediów na świat jeździecki?
Strzyga, nawet na miniaturce tego filmu już jest pięta okręcona do konia, żeby --NIE WBIJAĆ BO TAK SIĘ NIE ROBI-- ostrogi 😀
Nazywajcie to jak chcecie, użycie ostróg, działanie ostróg, głaskanie ostrogą, cudowny aksamitny dotyk ostrogi... To tylko jeźdźcom jest od tego lepiej. Kiedy dziecko spojrzy na to "działanie", to po prostu widzi rzeczywistość taką, jaka ona jest.
Bardzo trudno jest patrzeć na jeździectwo ze środka, bo mieliśmy milion sytuacji, gdzie takie "pogłaskanie" ostrogą uratowało nam kark, łopatkę do wewnątrz, skok czy co tam jeszcze bardzo ważnego się robi na tych zwierzętach. Od środka patrzymy przez filtr stworzony przez nasze doświadczenia, przekonania, wiedzę teoretyczną. Ale tak jak napisała Strzyga w PSie: rzeczywistość jest jaka jest i KAŻDY może ją zobaczyć, nie potrzeba do tego 100 lat dupogodzin 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się