PSY

chomcia, zawsze mnie ta rasa czyli KBT intrygowała, że takie dziwne "owce".
Jako dziecko miałam taką książkę ze zdjęciami i tam właśnie była ta rasa, więc mi zapadł w pamięć bardzo.
Widziałam je rok temu na wystawie myśliwskiej w Poznaniu i nie mogłam się napatrzeć.

Ej no nie pomyliłam rasy, miałam na myśli Bedlingtona jednak.

A czemu nie bierzesz pod uwagę AT, skoro ma Twoja hodowczyni , a chyba jesteś zadowolona ze swojego pierwszego teriera od niej, w sensie że dobrze dobrany do oczekiwań?
Na grupie Zkwp ostatnio dużo poleceń odnośnie AT. Kiedyś one były dość popularne, przez chwilkę, jak chodziłam do przedszkola.
smartini   fb & insta: dokłaczone
09 czerwca 2022 12:13
chomcia, nie gorzej niż u borderów. Klasyki dla tego typu, dysplazja, padaczka, oczy, bywają MDR1+ więc trzeba pilnować jakie leki się podaje.
smartini, a co to za kombinacja borderrostaff? Internet pokazuje niewiele czyli nie jest to pies rasowy? Tylko hybryda bordera ze staffikiem czy AST?

smartini   fb & insta: dokłaczone
09 czerwca 2022 12:28
border x staffik, tak zwany mix sportowy (tak samo jak border whippety)
Bułka Pauli Gumińskiej jest Borderstaffikiem a Ru Pająka to border x staffik x whippet 😉
smartini, poszperałam w necie i nawet są mieszanki Border + JRT, to musi być dopiero wybuchowy mix.

Border + whippet widziałam ostatnio koło mojej wioski, jakaś Pani przyjechała na łąkę z 1 BC i 2 x Borderowhippet ( chyba).
smartini   fb & insta: dokłaczone
09 czerwca 2022 13:36
takich mixów jest mnóstwo wszelakich, szczególnie w USA. U nas mixy tych 3 raz są najpopularniejsze w sporcie i są faktycznie intencjonalnie hodowane z nastawieniem na stricte sportowy (zwykle frisbowo flyballowy) efekt końcowy. We Flyballu jest coraz więcej border x whippet x whippet, czyli drugie pokolenie, jeden rodzic borderwhippet, drugi czysty whippet
smartini, pamiętam, że kiedyś o tym pisałaś właśnie.
Ogólnie myślałam wcześniej, że w zawodach sportowych moga brać udział tylko psy Zkwp.

U mnie , w sensie Topacz ( kilka ha przeznaczone dla psów do luźnego biegania) przychodzi od niedawna Owczarek Holenderski. Bardzo mądry jest ten samiec, normalnie egzystuje sobie z psami wszelakimi,.
Bardzo mi sie ta rasa podobała w jakimś programie i na żywo też są piękne. Tak samo jak cały czas podobają mi się Belgii, w zasadzie wszystkie odmiany.
Przychodzi też od niedawna dog niemiecki, także samiec, ale jego zachowanie jest dość dziwne, bo niby dogaduje się z psami, ale taki widać po postawie niepewny i obawiam się, że za moment będzie z nim problem ( jeży się, powarkuje), a właściciele widać nie ogarniają zbytnio, bo przywołanie niezbyt działa, ale właściciele tłumaczą , że jeszcze się nie nauczył 😜 mimo , że ma koło roku i dodatkowo prowadzają go na szelkach🙃 Jak można doga prowadzić na szelkach to ja nie kumam? Przecież jak on pociągnie to ta Pani będzie zdzierać ziemię twarzą.

Ogólnie bardzo lubię słuchać o rasach oraz czytam wszystkie wątki na grupie Zkpw poleceń ras, gdy ktoś pyta co można by dopasować do niego.



smartini   fb & insta: dokłaczone
09 czerwca 2022 14:00
Perlica, mogą startować, natomiast w sportach pod FCI nie dostaną kwalifikacji na wszelkie Mistrzostwa itd. Czyli na szczyt się z takim psem nie zajdzie z uwagi na ograniczenia FCI.
Frisbee jest całkowicie poza tym cyrkiem więc startują na równi psy rasowe, intencjonalne mixy i pełne kundle. Nie wiem jak jest dokładnie we Flyballu
Wojenka   on the desert you can't remember your name
09 czerwca 2022 16:30
Perlica, na tych grupach ZkwP straszne bzdury wypisują w polecajkach. Ja to czytam na zasadzie "dajcie mi popkorn". Każdy zachwala swoją rasę i tyle. Jakiego pieska dla rodzinki z niemowlakiem? ON użytka 😅. Itp. Niemal jak na giełdzie w Slomczynie,gdzie ostatnio był znajomy i facet handlował "maliniakami". Zachwalał,że idealny pies dla dzieci,będzie bez protestu znosił ich tarmoszenie 🤦
Haha ja to się rozsiadam wygodnie i chipsy biorę. Najlepsze są wpisy dwóch nawiedzonych hodowczyni flatów polecających te psy zawsze i wszędzie - szczególnie do rodzin z małymi dziećmi i dogoterapii. Aż się nóż w kieszeni otwiera.
smartini, rozumiem.

Wojenka, to prawda, ale część opisów jest trafna rzeczywiście. Wiadomo,że często ludzie piszą bzdury 😉 najlepsze było jak na pierwszego psa ktoś polecił Azjatę😜
Perlica
Tak ten mój pierwszy terier w kwestii oczekiwań (które miałam jak go brałam) jest strzałem w dziesiątkę, psem idealnym 🙂
AT mahoniowy to moje marzenie, ale rozmawiałam z hodowczynią i jej pracownicą która bardzo dużo z tymi psami przebywa (z AT, lake i z KBT bo te 3 rasy ma hodowczyni), sama prywatnie ma AT z którym próbowała różnych aktywności - obie zgodnie twierdzą, że jeśli chcę coś z psem faktycznie robić to ich zdaniem z terierów zdecydowanie KBT.
chomcia, to może jej posłuchaj, skoro umie dobrać hodowczyni pod nabywcę, to pewnie przy KBT wybierze Ci odpowiednie szczenię.

A i Twój pies nr 1 chyba fajnie będzie się czuł w towarzystwie ziomala ze swojej grupy ras.

Mój pies bardzo lubi wszystkie rasy i ogólnie jest psem zawsze pozytwnym do każdego psa czy suki, no ale jeśli chodzi o zabawy to jako,że jest jak z porcelany to najlepiej się bawi z borzojką swoją, choć swoje z dzieciństwa ON i Bule też sobie wychował,że z nim się bawić można tylko delikatnie bez przepychania i wyrotek.
Perlica mój też jeśli już się faktycznie bawił to z innymi terierami najlepiej 🙂
Wrzucam foteczkę mojego z suczką tej samej rasy (mój szary, czyli w rasie niebieski).
IMG_9914.jpg IMG_9914.jpg
chomcia, no właśnie, to mam na myśli.
Choć mój też dobrze się bawi z kundelkami i całkiem malutkimi, ma np. Kolegę JRT i się uwielbiają. Mój się kładzie by tamten mógł na niego wskakiwać 🤣

smartini, małe sprostowanie 😉 w agility psy bez rodowodu nie wystartują tylko w Mistrzostwach Świata. W Mistrzostwach Europy, Polski startują i są normalnie klasyfikowane razem z psami ZKwP 🙂
Nie wiem dokładnie jak jest w OBI. Flayball ma swój własny związek, nie jest pod ZKwP, wiec nie sądzę, żeby były jakieś ograniczenia.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
09 czerwca 2022 22:27
Perlica, jak będą prowadząc na obrozy to i tak zaryją twarzą, to samo kolce w sumie. Jak pies tej wielkości się wnerwi konkretnie to siłą go raczej nie utrzymasz.
Testowane 🙂
Młodu teraz chodzi na szelkach głównie bo jest spokojniejszy wtedy, a gdyby zobaczył pieska do kasacji (tylko niektóre psy są do likwidacji, jak się źle popatrzą i znani sygnaliści zza płotów przy naszej ulicy), to ma kolce. Ale ja go nie jestem w stanie utrzymać gdyby faktycznie chciał mnie przeciorać, bo jest większy ode mnie.
Dobił do 53kg, nadal w kategoriach leośkowych niedożywion.
20220609_173514.jpg 20220609_173514.jpg
madmaddie, Borzoja też ciężko mi utrzymać jak idę na wioskę i są kojcowe ON, bo on waży 41 kg, a ja 49kg. Jednak nawet jak przegapie moment i on wyrwie to ja pojadę na butach 1,5 metra i jednak go przytrzymam, bo ma obrożę plus mój głos też działa razem z obrożą. Na szelkach by mnie pewnie dociągnał do samego płotu ONowego.
Wiadomo,że takie wielkie psy jak mają całkiem nie pokolei we łbie to tylko OE zatrzyma zapewne, ale to jak z koniem. Też silniejszy jest , no ale jednak jak przewidujesz niesubordynację to pójdziesz na spacer na ogłowiu, a nie na kantarku i lince.

Jak miałam dobermana, a ten bywał eksterminatorem prawdziwym, to chodził na początku na kolcach, potem już tylko na łańcuszku. Jak osiągnał wiek 4-5 lat to chodził na obroży z takiego materiału, która zresztą mam do dziś na pamiątkę, tudzież przy nodze bez smyczy. Bez etapu pierwszego za czasów młodzieńca nie byłoby opcji dojścia do obróżki materiałowej.
A to ciekawe, bo jak mój się sadzi do psa to dużo łatwiej ogarnę go na szelkach. W ogóle na obroży jest mnie w stanie przeciągnąć dużo bardziej niż w szelkach. Zupełnie inne przełożenie siły gdy szelki trzymają całe ciało a nie samą szyję. Inna sprawa że mam porządne szelki z mocnej taśmy szyte na jego wymiar i nie są to żadne wiotkie miękkie popierdułki. Nawet raz próbowaliśmy czy z nich sam może wyjść i no nie bardzo.
Też nie wiem jakie macie obserwacje ale mojemu na szelkach dużo mniej skaczą emocje, więc przy sytuacjach awaryjnych wolę go mieć na szelkach. Obroża powoduje mocny wyrzut wścieku 🙄.
W ogóle u niego im mocniejszy bodziec na niego tym eskalacja emocji większą co nikomu nie jest potrzebne i w ogóle nie poprawia sytuacji - więc np łańcuszek odpadł szybko a też stosowałam.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
10 czerwca 2022 08:45
epk, też mam takie obserwacje. Młody mi się zaczął OKROPNIE nakręcać spacerami, szedł i tylko czekał, aby się wywalić, więc wleciały szelki plus długa linka i tak sobie powoli pracowałam, żeby było git. I zeszło, teraz sobie tupta spokojniej dużo i jest przyjemnie. Rezygnuje często sam, na spacerze można się nawet zrelaksować. Siłowanie się z takim psem mogę sobie wsadzić w zadek, wiadomo, że przegram, musiał ogarnąć swoje ekscytacje. Poza tym, wciąż i nieustajaco - szele są zdrowsze:
https://phys.org/news/2020-05-collars-neck-injuries-dogs.html
Mam prąd, mam kolce, ale to awaryjnie. Nie pomaga to w nauce psa dobrych emocji jakoś szczególnie. Łańcuszków i zacisków. nie znoszę, z doświadczeń mało psów dobrze to ogarnia, zazwyczaj potęgują frustracje. Plus duszenie psów jest dla mnie jakoś takie... kolce to jest krótki klarowny sygnał, to samo prąd, zacisk nie jest taki.
a tak to nadal jestem team kolorowe szeleczki 🙃
Ja się ze swoim nawet mogę posiłować, to tylko 34kg 😉. Ale nie chcę i nie chcę, żeby emocje eskalowały tylko żeby sobie z nimi sam radził - a to fajnie załatwiają szelki plus długa linka. Zresztą serio napięcie linki na szelkach go cofa za to na obroży z automatu emocje idzie w górę, próg bólu pewnie też i wkracza do akcji cała flacia siła - to ja podziękuję 😉. Jestem jednak przekonana, że 95% szelek, które widuję na psach niestety w sytuacjach awaryjnych to co najwyżej zostaną w rękach człowieka a nie na psie 😉.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
10 czerwca 2022 09:28
epk, a to inna sprawa, ludzie w ogóle nie umieją dobrać szelek.
BTW. Jakie masz na wymiar?
Kynomaniacs - są świetne i pancerne. Przez to, że taśmy są szerokie + rozeta na klacie - nie przesuwają się, nie skręcają i nie bardzo jest opcja, żeby pies się z nich wysunął.
madmaddie, tak też podejrzewałam. Dzięki za upewnienie 🙂
epk, mam nadzieję, że jest jak mówisz. Bo właśnie nasze kynomaniacs się uszyły i jadą
falletta, jeśli tylko masz je dobrze pomierzone i tylna część będzie odpowiednio daleko (węższa ciut niż obwód klaty) to tak będzie 🙂
Które zapięcia wzięłaś? Ja mam te podróbki Cobry, mega zadowolona jestem z nich.

No i ja pilnuję, żeby szelki nie latały luźno po psie - to też ważne bo mam wrażenie, że zdecydowana większość psów chodzi w mocno za luźnych - są bo są.
epk, starałam się pomierzyć dobrze, ale poprosiłam o zapasy na + i - w razie błędu. No i z racji, że psiak mężnieje więc obecne wymiary nie są ostatecznymi. Zapięcia różowe "cobry" 😁
Jesu, też mnie to kuje w oczy takie prześwity w powykrzywianych szelkach. Mam nadzieję, że nasze uda się dopasować ideolo
No mnie właścicielka kazała aż filmik robić jak mierzę, bo nie wierzyła, że mój pies ma takie wymiary 🤣, bo ta część co do mostka idzie jest absurdalnie nieproporcjonalna no ale taka budowa flatów hahah
epk, a jaka to dysproporcja była? U nas zdjęcie zootechniczne wystarczyło. I faktycznie jest duża regulacja? Ja ogólnie szelki wzięłam głównie z uwagi na zajęcia z obrony (te pożyczane za duże były) i jakieś wypady w lasy na lince żeby się za szyję nie powiesił w razie W. Ale po ostatnich przeżyciach chyba jednak będą częściej używane bo póki co szlaban na biegi luzem a na swobodne bieganki też szkoda szyi
Generalnie flaty mają bardzo głęboką klatę w stosunku do obwodu. I wyglądało na to, że źle mierzę, bo górna linia strasznie krótka (o ile pamiętam 15cm) a ten dolny pasek 2-krotnie dłuższy (29-30) co się ponoć nie zdarza 😉. No ale jednak jest jak jest hahaha.
-Alvika-   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
10 czerwca 2022 21:52
Eeee tam, co wy wiecie o mierzeniu szelek psa - podajcie komuś wymiary charta 🤦 Foczek dostał szelki jako gówniarz, właśnie do ogarnięcia się, więc mam wciąż tamtego maila: grzbiet 80 cm, klatka 88 cm, a potem obwód u nasady szyjki... 32 cm.
I dwa telefony, czy to na pewno nie jest pomyłka 🤣
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się