ciąża, wyźrebienie, źrebak

Iskra de Baleron, ja właśnie w życiu nie widziałam takiej imprezy na żywo.
Byłam tylko raz ze starszakami na Intercarpathia w Salio czyli na skokach luzem.
Także fajne doświadczenie.
Iskra de Baleron, też mam takie wrażenie, dlatego chyba Vitalis x Sir Donnerhall działa 😅

Perlica ja jak skokowe pokazują to idę zapalić, nie znam się na tym kompletnie, czasami któryś mnie złapie za oko bo się dobrze rusza
Ja mam 3 Vitalisy ze spoko szyjami. Ale mam Sir Donnerhallowa klacz i ona ma szeroka i krotką szyje 😁

Iskra de Baleron
Ale ten Twój bardzo fajny. Mnie się podoba. I jest faktycznie chlopiecy bardzo.
karolina_, spoko, tak myślałam, ale może czyta wątek ktoś kto będzie zainteresowany zgłoszeniem 😉
Nie trzeba zaplatać samemu, bo w cenie będzie ekipa do tego😜 jakby moja była młodsza to bym zglosiła, bo mam Z i nie cierpię zaplatać 🤣
Ogólnie się cieszę, bo u nas rzadko coś jest organizowane , a ośrodek mamy naprawdę z potencjałem na imprezy.
Hejka. o 5 miałam całkiem sprawny poród(znaczy klacz🙃😉, źrebak duży,silny, nawet wstaje sprawnie, ale... nie może złapać za sutka, klacz pierwiastka, stoi ładnie, siara leci a co małe nie umie złapać to nie umie. zdoiłam z dwa razy już i dałam z butli po niecałych trzech godzinach od porodu. Jakiś pomysł?
saganek
Pomagaj tak dlugo aż złapie. Kiedyś w mojej poprzedniej pracy urodzila sie klaczka, która nie potrafiła ogarnąć z jakieś 10h. Te 10h pomagałam jej z luzaczką. W sumie udało się ją nauczyć na butelkę dla niemowlaka. Jedna osoba nakierowywała źrebaka na sutki klaczy, a 2 stala po 2 stronie z butelką z mlekiem. Pozwalałyśmy jej łapać smoczek i trochę się napić, a potem probowała łapać sutki. Generalnie wspólczuje bo to mega stresujące.
No pokazuje, cała jestem już lepiąca... ona nie umie tego łepka tak wygiąć, jak druga osoba chce ją równolegle ustawić do kobyły to ma focha i się cofa... no jest to mega stresujące... cyca udo, mnie cyca, moje palce to ssie mocno... idę walczyć. duży plus że kobyła jest mega spokojna i ogarnia mimo, że rano zdziwiła się co z niej wyszło😂
saganek, zdajać i dawać butelkę między nogami klaczy, przy cycach.
Takie nabrzmiałe wymię pierwiastki, gdzie nie ma wyciągniętych strzyków wcale nie jest łatwo złapać i niedużo różni się od kolana 😉
Rok temu przerabiałam to samo.
U mnie próby ustawiania źrebaka przynosiły efekt odwrotny od zamierzonego. Zostawiłam gówniaka w spokoju i po pewnym czasie załapał.
saganek, spróbuj najpierw zdoic (np do zamrożenia) a potem dostawic do tego samego strzyka kierując źrebaka po własnym palcu. Tak jak pisze Iskra de Baleron, jak wymię jest bardzo nabrzmiałe to maluchom często ciężko złapać, tym bardziej u pierwiastki
saganek, Często robimy błąd zbyt wcześnie starając się źrebaka do sądzić i do tego oblewając ręce siarą. Źrebak od tego traci orientację, gdzie i jak. Zbyt szybko podjęta decyzja o karmieniu z butelką też bywa ryzykowna. Owszem jeżeli sytuacja jest krytyczna to nie ma co zwlekać. Często jednak chcemy by za szybko wszystko się działo. Też tak mam, to co opisujecie mnie też się przytrafia. Zwróćcie uwagę, że przy wyźrebieniach niekontrolowanych zastajemy suchego źrebaka ciągnącego klacz z miłym dla ucha mlaskaniem i wszystko jest ok.
saganek, Miało być: dosadzić zamiast "do sądzić"
Czy ktoś stosowal np rivanol do przemywania pępowiny zamiast jodyny .?
Wcześniak kończy jutro 3 miesiące i tyle wystarczyło żeby całkiem dogonil rówieśnika 😍 Jedyne z czym mamy kłopot to zgryz, jestem już wstępnie umówiona do kliniki na założenie aparatu ale dr zaleciła jeszcze jakiś czas poobserwować i robić zdjęcia raz w tygodniu. Także czekamy. Chłopaki wyglądają jak bliźniaki 😀 Siwa okazała się bardzo troskliwa matka, dzisiaj nawet pozwoliła drugiemu ogierkowi się napić... 🙈
20220616_113310.jpg 20220616_113310.jpg
VideoCapture_20220616-121146.jpg VideoCapture_20220616-121146.jpg
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
19 czerwca 2022 12:54
Kucynkq, rivanol też odkaża, ale jodyna przy okazji bardziej zasusza
Kucynkq, Nie ryzykowałbym stosowania rywanolu na pępowinę. Tu potrzebne jest zastosowanie trwalszej ochrony. Jodyna lub ostatnio wypróbowany Pigmentum castelani - koniecznie w rękawiczkach.
Siesiepy   Ponczek bez rączek
20 czerwca 2022 06:45
Chwalę się.
Ruda źrebna!
Co najlepsze, zarodek musiał nam zejść później, bo podczas badania w piątek na równo 2 tygodnie (zalewana w piątek wieczorem, owulacja w nocy z piątku na sobotę, badana po dwóch tygodniach ale z rana) nie było go widać. Ewentualnie przeoczenie, chociaż macica była pięknie widoczna na badaniu.

Dzisiaj badamy już pod kątem kolejnej rui, przygotowałam się przez weekend mentalnie do następnej próby a tu bum.
Mamy to. 😁 Cieszę się jak dziecko.

Śmieje się, że efekt czerwonych gaci powieszonych w sobotę u progu domu, co by złe uroki odczyniać.
Hej, melduję się, problem ze złapaniem wymienia nieaktualny. I tak były próby jak wcześniej pisałam podstawiania, butelka z 3 razy, ale wiecie co? Generalnie najbardziej sprawdziło się... odpuszczenie... Iskra de Baleron, melehowicz popieram co piszecie, człowiek się za dużo naczyta i wtedy jak coś nie jest jak wytyczne to panikuje... Najbardziej zła na siebie jestem, że to nie pierwszy źrebak i tak się dałam wkręcić 😉
sorry za jakość zdjęcia - dziecko robiło telefonem.
k2.jpg k2.jpg
k1.jpg k1.jpg
anetakajper   Dolata i spółka
20 czerwca 2022 08:27
saganek, gratulacje
saganek
Super, ciesze siś że się udało. Swoja droga ładny źrebak 🙂
saganek, super że się udało!
Niech zdrowo rośnie 🍀
A my wczoraj robilismy matkom jakieś zdjęcia i mam fajne gdzie są dzieciaki. Normalnie nie lubię źrebaków, ale te 2 w tym roku są mega udane i przyjazne.

Mieliśmy ich nie źrebić przed sprzedaża, ale jednak zmieniliśmy zdanie. 1 matka już po inseminacji ogierem Vivaldos
https://sosath.com/de/hengste_de/unsere-hengste_de/vivaldos.html
Jestem ciekawa co z tego wyjdzie. Ponoć aktualnie popularny ogier w DE.
2 klacz jeszcze nie qiem czym pokryjemy.
IMG_20220619_191229_328.jpg IMG_20220619_191229_328.jpg
IMG-20220619-WA0125.jpg IMG-20220619-WA0125.jpg
KaNie, te matki są spokrewnione?
KaNie, fajny zad ma żrebak nr 2
Iskra de Baleron
Nie, nie są. Ale wiem że są bardzo podobne. Mialam problem z odróznieniem ich. Szczegolnie że ta jedna, jak nie jest w ciąży to nie jest taka potężna.
KaNie, Vivaldos fajny, ale nieduży. Chociaż moim faworytem tam jest For Dance 😍 Tylko w Polsce kupcy ani o jednym ani o drugim nigdy nie słyszeli, pierwszego pomylą z Vitalisem a przy drugim zapytają czy to nazwa zespołu disco polo
karolina_
Chcielismy mniejszego, bo obie klacze dają mega duże źrebaki. Szczegolnie ta większa, daje wszystkie powyżej 175cm.
Vivaldos to słabe imie ogolnie 🤣 Mnie się niezmiennie to jakoś zmienia w Pindolos 😉
Na szczeście Polska to nie jedyny kraj gdzie można sprzedac konia.
A topowe ogiery, ciężko jest teraz dostać na już niestety.

A co do For Dance to ja nie przepadam za tym rodowodwm. Nie lubię koni od Romaciera.
karolina_, jest masa pięknych ogierów o których nikt nigdy nie słyszał 😉
Niestety przedstawiciele zachodnich stacji nie bardzo zajmują się promowaniem.
Iskra de Baleron, no w Polsce nie promują poza Schocko/Helgstrand, Bonhomme i Celle bo i rynek jest nieduży i też dochodzi trochę bariera językowa

KaNie Czemu nie lubisz koni po FR? Ja jestem z tegorocznej mega zadowolona, super typ, ramowa, swobodna łopatka, bdb step. Jest tak piękna że Jamesona można schować do szafy przy niej. Właściciele tych co znam też zadowoleni i z Furst Romancierow i z For Romance.
Moja jedna już w domu, druga po drugiej inseminacji pusta 🙁 w weekend podjęta została próba nr. 3, także proszę o kciuki!
karolina_, kto promuje Celle bo jakoś mi się w oczy nie rzuciło? 🤔

Nirv, 🤞🤞🤞
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się