Zadziwiające, nietypowe ogłoszenia

Viridila, racja.
Mnie się ten koń podoba całkiem.
Parkur jedzie się na głowie i szyji jaka pasuje koniowi do jego naturalnej budowy , a nie uwalonym dole.
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
21 czerwca 2022 22:50
Perlica, z ustawieniem głowy i szyi w skokach fakt. Napisałam o tej luźnej wodzy i niższym ustawieniu, bo żeby nieco pomóc się "osadzić" na kontakcie dla xx'ów zarówno zmiana ramy (kilka dobrze znanych mi xx'ów intuicyjnie reaguje też na tzw neck reining - w westernowej jeździe koń skręca ustępując od dotknięcia wodzą szyi), jak i chody boczne im bardzo pomagają - to jest często coś totalnie nowego, czego nie trzeba "nadpisywać na nowo", a przy xx'ach robionych pod skoki bywa pomijana taka praca ujeżdżeniowa 😀
No, ale to już off top do tematu wątku (i w zasadzie nic wnoszącego, bo żadne odkrycie, że chody boczne i praca ujeżdżeniowa potrafi sporo pomóc) 🤐
Viridila, - no wszystko się da, ale moim zdaniem on nie jest warty 60K, nie po tym filmiku. Nawet nie poszedł na czysto tych skoków. 30, no może 40k jak by sie okazał zdrowy i miły, tak, spoko. Natomiast pakowanie 60k i kolejnych kilka patyków żeby śmignąć być może kiedyś N... no nie widzę tego. Szczególnie, że konik niewielki. Amator raczej by kastrował, kolejny koszt. Jeśli nie, to robi się problem z pensjonatem, jak pisałam. Brzydki nie jest, ale to nie eyecatcher. Ot, w miarę spoko poskładany rudzielec z niebrzydką głową, koń jak koń.
Za tą kwotę widziałam dużo ciekawsze, młodsze konie, bez przeszłości na torach. Która, nie oszukujmy, lubi się odbić na zdrowiu 😉
Że z konia idzie wyciągnąć dużo chcąc to wiem. Ze swojego wyciągnęłam sporo. Czy to się opłacało? No ni cholery tak szczerze mówiąc. Kupując konia jednak patrzy się też na to, nie serduszkiem.
Edit: Do wkkw może faktycznie, o tym nie pomyślałam.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
22 czerwca 2022 07:22
mindgame, Oczywiście, że komentarz jest przesadzony, tam jest " 😉 " Jednak nadal moim zdaniem koń bardziej w przedziale 3 a nie 6 dych. I zgadzam się z Fokusową, że bez tego filmu ogłoszenie wypadałoby dużo lepiej. Taki film mnie osobiście by zniechęcił do jechania i oglądania tego konia.
Czasem mam wrażenie, że takie, z pogardą, "L, P w porywach" piszą ludzie, którzy na widok parkuru 80 cm mówią: ojojoj. Takie "P w porywach" na czysto pójdzie może 10% koni, odliczając zimnokrwiste i inne wynalazki. A ten pójdzie. Jest półsurowy, ale chętny, zmyślny, uważny, dynamiczny, gdy ma szanse - zabiera nogi. Jedyne co, to ciut niski, ale to pewnie uczciwa dokładna miara. 7 lat to wiek w sam raz na kastrację, ale trzeba się przyjrzeć, jaki on miał handicap, bo może być szansa na licencję dla półkrwi. Na przygotowanie do GP trochę mało czasu, ale niejeden folblut zaskakiwał, a Via Vitae w potędze skoku pozostaje niemal nie do pobicia. Jej syn szedł finał Pucharu Świata.
Zawsze wydawało mi się, że kupując konia patrzy się jaki ma potencjał a nie jaki aktualnie tworzy obrazek.
Pewne jest, że ktoś kto 10 lat zbiera się do brązu takiego konia nie kupi.
No i ciekawe, że to "L, P w porywach" napisała keirashara, , która z tego co kojarzę parkurów nie jeździ.
Nie nazwałabym tego konia także nieujeżdżonym,bo nie ma nigdzie filmu z ujeżdżenia.
Wkkw pod Marianem chodził na 68% ujeżdżenie w sensie 31pkt.

Ile to jest koni showman-ów na rozprężalni na pojedynczej przeszkodzie, potencjał na GP, ale w P zawsze zrobi jedną zrzutkę 😉
To wcale nie jest proste znaleźć konia skutecznego parkurowo.
Myśle, że nikt nie miał nic złego na myśli. Ot filmik jest fatalny według mnie. Prędzej bym konia pojechała oglądać po samych zdjęciach, filmik mnie zniechęcił. Nie wrzuciłam go ze względu na cenę tylko sposób przygotowania ogłoszenia.
Perlica, - nie jeżdżę, bo wolę deptać kapustę :P natomiast nie ze strachu, zwyczajnie mnie skoki nie jarają tak. I nawet mam srebro, więc argumentacja nie do końca trafna 😜
Natomiast cała moja była okolica to skoki, skoki i trochę wkkw. Na jakieś 100 koni w Drzo ujeżdżenie jako ujeżdżenie trenowałam ja jedna 😂 Więc trochę się skoczków naoglądałam.

I tak, sorry, po tym filmie koń mi nie wygląda na prospekt do skoków 🤷 Skoro najlepsze co można było nagrać to nieczysto przejechany parkur na wysokości jakiegoś metra.
I dla mnie korelacja ceny w stosunku do tego filmiku jest z czapy. Możecie mnie dalej przekonywać, że ten konik ma milion ukrytych talentów, może ma, może totalnie się nie znam. Dla mnie to niewielki konik dla amatora, nie potencjał.
Plus L/P nie miało być prześmiewcze. To wcale nie jest takie proste jeździć uczciwie L/P i znam trochę ludzi, którym konia na to brakowało. Zwyczajnie jest to wg. mnie realny poziom dla tego konika 😉 Nie mówię, że jest zły, tylko opis vs film vs cena nie grają.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
22 czerwca 2022 20:00
To normalna szyja u koni wyścigowych, ale łatwo wchodzą potem na kontakt, bo przy zajazdce nikt ich nie piłuje jak głupich i nie chowają się za wędzidłem.
keirashara, zabrzmiała Twoja wypowiedź, jakby ten koń był odpadem, bo pójdzie zaledwie P.
Dodałaś też, że jest nieujeżdżony, a koń może być na wysokiej szyji i być ujeżdżony.
Nikt nie napisał, że ten koń jest prospektem na GP.
Co do ceny, to niestety ceny jakiś czas temu wzrosły i realnie ciężko kupić konia, względnie zdrowego z docelową możliwością jechania docelowo P/N w skokach.
Wiem, bo szukałam kilka miesięcy, konie oglądałam mniej więcej do 25 tyś euro od chodzących, po surowe 3latki i wyboru nie było za dużego, a ja nie szukałam prospektu na GP przecie, tylko konia dla amatora docelowo na MR.
keirashara Dokładnie, tonie jest takie proste jeździć uczciwie L/P. patrząc na ceny - nijak nie mogę pojąć, czemu akurat ten koń miałby nie być wart 60 tys. W każdym razie słabo to widzę - kupić za zaledwie 60 tys. naskakanego 7-latka nie wykluczającego(!) zrobienia III licencji.

Fokusowa A szukasz tego typu konia? Chyba wolałabym, żeby wszyscy wrzucali ogłoszenia typu "koń jaki jest każdy widzi" a nie "zachęcające". Potem pretensje, że zdjęcia/filmiki takie ładne, a tu "trup". Ile czasu i pieniędzy tracą potencjalni nabywcy przez zabiegi marketingowe. Ilu ludzi ląduje z koniem, którego w życiu by nie kupili gdyby nie zostali nabrani. Choć koń w handlu to prawnie przedmiot, dobrze wiemy, że nawiązujemy z końmi bliskie i głębokie relacje. Zbyt wybielony "PR" może unieszczęśliwi wiele par. Wiem, takie życie 🙁 Ale nadal wolałabym, aby ogłoszenia były prawdziwsze, a nie "ładny obrazek". A przynajmniej - może nie potępiać tych prawdziwszych/
halo, bardzo dobrze napisane, bo przynajmniej po filmiku wiadomo,że jak nie mam stabilnej ręki to nie pojadę tego konia próbować, bo nie będzie on funkcjonował pod kimś bez delikatnej ręki.
Dla mnie to całkowicie normalne , uczciwe ogłoszenie. Cena, wiasomo ,że chciałoby się mieć niższą, szczególnie 6-7 lat temu kupowałam konie w innych cenach, a 10 lat temu to nawet nie będę pisać po ile, bo aż wstyd.
Perlica, - nigdzie nie napisałam, że jest nieujeżdżony, proszę mi nie wmawiać :P Napisałam po torach - bardziej w kontekście konsekwencji zdrowotnych.
halo, - patrząc po koniach i cenach, jakie obserwowałam jeszcze rok temu na codzień, to imo on nie jest tyle wart, ze względu na wcześniej wymienione wady. Wzrost (162cm), jajka (albo cięcie i kolejne koszty, albo problemy z pensjonatem i warunkami), folbluta nie każdy chce, konie po torach lubią mieć pamiątki zdrowotne po tym. Treningowo tam też jest jeszcze trochę roboty. Skoki nie były czyste i nie ma równych, czystych wyników. Także wg mnie on mógłby się sprzedać w granicach 30, może 40k.
Film to można było choć uciąć albo powtórzyć, niech sobie idzie w swoim stylu, ale choć bez zrzutek. Jak wali zrzutkami na tej wysokości regularnie, to nawet do jeżdżenia L słabo 😉
Kurduplowaty folblut po torach z potencjałem na L, w porywach P. W dodatku ogier, w wieku, gdzie jest ostatni dzwonek na kastrację, jeśli nie za późno. Patrząc po filmie ujeżdżony średnio, wyglądem nie robi wow. Może nie jedno zero za dużo, ale cena z 2x za wysoka spokojnie 😉
keirashara, Napisałaś ujeżdżony średnio, wg mnie koń, który na regionie wkkw idzie ujeżdżenie na 31pkt jest ujeżdżony i to dobrze.

Nevermind   Tertium non datur
23 czerwca 2022 09:39
Perlica, Ciężko mi uwierzyć, że ten koń robi coś poważniejszego ujeżdżeniowo, on nie jedzie tylko z podniesioną głową, jedzie kompletnie wylamiony. Zauważ, że w samym ogłoszeniu nawet nie ma zaznaczone, że koń do ujeżdżenia - a tam zazwyczaj podaje się wszystko w co koń jakkolwiek się wpisuje.

U mnie w okolicy po 40 chodzą konie profesory, nie takie po nie wiadomo jak wysokich klasach, ale doświadczone w zawodach, mogące bez problemu uczyć amatorów. Dlatego jakoś nie chce mi się wierzyć, że koń-prospekt bez wypasionego rodowodu naprawdę jest wart 6 dych, tylko dlatego, że skacze.

I zgadzam się z keirashara, mogliby przyciąć ten film. Zrzutka nic więcej nie powie, a gro osób zniechęci.
Perlica, - ale tego na filmie nie widać i to napisałam :P I to o filmik chodzi, że widzisz szarpiącego się, nierównego konia robiącego zrzutki i cenę 60k. W opisie, że wow, wow, raz w życiu był drugi na regionalkach, bez podania klasy w której nawet. No... nie xD
Ile z was sprawdzałoby wyniki po tym filmiku, gdyby ogłoszenie nie trafiło w ten wątek? 😉
Nevermind, zrzutka na filmie to rzadkość , bo każdy je wycina niestety. Zrzutka mówi o koniu bardzo wiele, bo dla skoczka to bardzo ważną rzeczą jest jak koń się zachowa PO zrzutce.


keirashara, jak szukałam konia to sprawdzałam wszystko, tego bym nie sprawdziła, bo ja szukałam tylko klacz, ale jakby był klaczą to bym sprawdziła wszystko poczynajac od wyników na torze oraz filmów z wyścigów kończąć na ZK. XX akurat nie był moim marzeniem, ale w desperacji wytestowania wielu koni w różnych cześciach kraju byłam także umówiona na testowanie dwóch klaczy xx.
Może jeszcze z 3 miesiące temu by był tyle warty. Ludzie kupowali byle co, za ogromne kwoty. Ale teraz czy ja wiem. Rynek koński zaczyna się załamywać, ludzie zaczynają wyprzedawać swoje konie, a nie bardzo ma je kto kupić. A będzie tylko gorzej.
anp, fakt, wojna na ukrainie jak się rozpoczęła to ludzie się chwilę zastanawiali czy to czas na kupno konia. Teraz myślę ruch znowu rozpocznie się po wakacjach. Nie widzę tego o czym piszesz, żeby ktoś wyprzedawał fajne konie.
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
23 czerwca 2022 17:41
Wracając do tego Tebidoro to możemy nie dowierzać w jego ujeżdżenie czy fakt, że może sensownie chodzić L, P i może ciut wyżej. Możemy sobie tutaj dywagować o tym co prezentuje filmik (pod juniorką z tego co widzę = koń nie jest typem ogiera zabijaki), ale wyniki mówią jednoznacznie co potrafi: https://pzj.pl/wp-content/uploads/2020/07/Wyniki_koncowe___12_07_2020.pdf - 63% w ujeżdżeniu w 2020r. pod Mariuszem Kleniukiem. To nie jest start za losową stodołą, a sędziowie też nieprzypadkowo pełnią swoją rolę.

Podsumowując:
• Folbluta nie każdy chce, ale taka osoba po prostu ominie to ogłoszenie (tak sądzę, choć pewnie są wyjątki od reguły), a fakt rasy nie powinien powodować pogardliwszego patrzenia na cenę sprzedaży (zwłaszcza, że osoba realnie zainteresowana zawsze wyczuje +/- potencjał negocjacyjny - a jak go nie ma to rynek i tak cenę zrewiduje, mnie to osobiście nie boli jak za jakiś czas go zobaczymy za inną kwotę).
• Koń ma udokumentowaną karierę wyścigową (nie najgorszą) oraz kilka startów w WKKW pod sensownym zawodnikiem. Koń jest sprawdzony w warunkach zawodów i to na wyższej presji - mało typowych skoczków 7-8 letnich jest tak dobrze sprawdzonych w "warunkach bojowych".
• Zrzutki zdarzają się każdemu koniowi, na każdych wysokościach. Jednym taki filmik w ogłoszeniu dostarczy informacji (np. jak koń reaguje na zrzutkę, bo może palą mu się styki i jest po sprawie, nie dokończy parkuru - a tego na pewno nikt nie szuka), a dla innych będzie brzydkim marketingiem. Nie dogodzi się wszystkim 😉
• Jeśli jest całkiem zdrowy (mimo kariery wyścigowej - a osobiście nie wierzę w 100% zdrowe konie, nawet surowe - "zawsze kurka coś"😉 to fakt przejścia próby wyścigowej bezkontuzyjnie świadczy np. o "dobrych nogach" i wydolności całego organizmu.

Innymi słowy konia i tak nie kupi nikt kto uważa, że:
• Folbluta nie chce/nie lubi/obawia się z jakichkolwiek powodów (słusznych lub nie - nie oceniam).
• Szuka konia 165+cm, bo np. jest osobą wysoką i nijak na 162cm xx'ie się nie czuje.
• Ma problem z tym, że to ogier (niezależnie czy chce kastrować, czy zrobić licencję na półkrew - pomijając już dyskusję czy koń wart rozrodu, bo tutaj znowu dyskusja o tzw. zaawansowaniu w krew wchodzi co np. w WKKW jest bardzo pożądane).
• Nie lubi kasztanów.
• Uważa, że to za dużo i szuka dalej - ma do tego pełne prawo.

Na koniec - rozumiem, że jakość konia na filmiku odbiega od oczekiwań niektórych osób tutaj względem ceny jaka jest podana w ogłoszeniu. To jest w pełni normalne, bo zwyczajnie ludzie różnią się między sobą oczekiwaniami i preferencjami - i "mierzymy" zawsze wg własnego poczucia oczekiwań odnosząc do tego co znamy z własnego doświadczenia. Niespełnienie warunków, które mamy - w swojej głowie - zdefiniowane jako oczywiste, niezbędne i mile widziane powoduje po prostu zgrzyt i swego rodzaju frustrację. I na tym polega dyskusja o tym koniu - jedni doświadczają zgrzytu widząc konia-filmik-cenę, inni nie 😀 Akceptuję to.
Nevermind   Tertium non datur
23 czerwca 2022 18:02
Możemy sobie tutaj dywagować o tym co prezentuje filmik (pod juniorką z tego co widzę = koń nie jest typem ogiera zabijaki), ale wyniki mówią jednoznacznie co potrafi: https://pzj.pl/wp-content/uploads/2020/07/Wyniki_koncowe___12_07_2020.pdf - 63% w ujeżdżeniu w 2020r. pod Mariuszem Kleniukiem. To nie jest start za losową stodołą, a sędziowie też nieprzypadkowo pełnią swoją rolę.
Viridila, wobec tego muszę się zgodzić z Fokusową, filmik do niego zniechęca i to mocno. Koń wygląda na nim na ujeżdżeniowe zero. Choćby fragment kłusa na kontakcie znacznie ociepliłby jego wizerunek.
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
23 czerwca 2022 18:20
Nevermind, rozumiem, ale cóż zrobić - nikt z komentujących tutaj nie jest autorem ogłoszenia (a wątpię by autor/osoba odpowiedzialna za ogłoszenie była tutaj).

Mnie np. filmik nie zniechęcił - poszukałam o tym koniu informacji by znaleźć poparcie dla ceny (tak jakbym to robiła, gdybym realnie go rozważyła jako konia dla siebie - no, mnie akurat złapał gamoń za oko, co poradzę). Znalazłam takie informacje + mając moje doświadczenie z xx'ami po prostu uznałam za niesłuszne obcinanie temu koniowi wartości o - przysłowiowe - jedno zero czy przyrównanie jego możliwości do tzw. "trupka". Teraz rozumiejąc, że sprawa nie jest o - realną wartość konia - a o sposób jego prezentacji w ogłoszeniu mogę tylko przytaknąć ze zrozumieniem, że inni mają pełne prawo czuć frustrację i zniechęcenie, mimo że ja tego nie czuję w tym wypadku.

By ta dyskusja miała więcej wartości (a nie tylko strona zniechęcona vs strona widząca potencjał) to warto rozważyć jakie filmy w ogłoszeniach być powinny - tak by te były możliwie miarodajne dla kupującego, bez skrajności w różne strony. To jest w sumie ciekawe - i znowu - może wyjść, że co osoba to inne oczekiwania 😀
Dla mnie np. ważny jest film z ruchu luzem/stania luzem (by zobaczyć konia nie jako wyselekcjonowany kadr z aparatu, a tego zazwyczaj nie ma w ogłoszeniach) oraz film spod siodła (i tutaj lubię nieidealne obrazki, zwłaszcza jak - w wypadku wspomnianego wyżej xx'a - ogier ma udokumentowane starty, a film jest pod juniorką na hali z innymi końmi). Tylko to moje preferencje obecnie, mogą się z czasem zmienić - ogłoszenia przeglądam obecnie hobbystycznie raczej 😅
A chyba najbardziej mi brakuje często dokładniejszych zdjęć kopyt - irytowały mnie ala zootechniczne na wyższej trawie (bo zdjęcia podeszwy x4 to już chyba tylko w świecie idealnym 😂 ).
Nevermind, jedno oko zobaczy, że ten koń ma dość rytmiczny galop, lekkość w ruchu i stara się nie zrzucić, a oko inneczo człeka skupi się na lamiastej szyji.
Opuszczenie takiej szyji, trwa zwykle 5 minut pod wprawną osobą i jest to jedna z najłtwiejszych chyba czynności do nauczenia konia, przynajmniej w mojej skali trudności.
Bo ja za trudne uważam podniesienie uwalonego konia na przodzie.


Viridila, ten wynik przytaczałam w moich postach 2 razy 😉
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
23 czerwca 2022 20:22
Perlica, dokładnie to samo napisałam. Konie z wyścigów nie jest trudno opuścić i wjechać na kontakt. Wyjechać i podnieść konia uwalonego/schowanego za wędzidłem, to już więcej roboty
Nevermind   Tertium non datur
24 czerwca 2022 10:52
Perlica, Wszystko się robi łatwo na koniu, na którym się nie siedzi 😉 Faktem pozostaje, że kasztanek nie podejmuje próby wejścia na kontakt, a słaby jeździec jest tylko jednym z możliwych wytłumaczeń. Nie chodzi nawet o tę głowę w górze, chodzi o bardzo mocno opuszczony grzbiet, downhill i cały przejazd zrobiony w prawym wygięciu. Przy odrobinie szczęścia wszystko to da się łatwo naprawić, ale może się okazać i tak, że praca z tym koniem to będzie płacz i zgrzytanie zębów. Dlatego zawsze lepiej by było widzieć, że koń jest już „zrobiony”, a nie „do zrobienia”.
Strzyga, To że da się coś da się łatwo zrobić nie przekreśla faktu, że jest niezrobione.

Viridila, A to jest ciekawy temat i chętnie poczytam, co kto sądzi 🙂 Dla mnie kompletnie niemiarodajne jest, kiedy ktoś daje np. film w jednym chodzie albo tylko luzem.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
24 czerwca 2022 11:49
Nevermind, Jak spojrzysz na parkiet, nawet na CSIo to nie wszystkie konie w środku parkuru idą na niskiej szyi idealnie wygięte
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
24 czerwca 2022 12:06
Na parkur, nie parkiet. I to również klasy GP

Patrząc po tych zdjęciach rozumiem, zaden nie jest wart więcej niż 6000 zł.

4B104CA9-7B33-4DE5-9579-EE186DFFE219.jpeg 4B104CA9-7B33-4DE5-9579-EE186DFFE219.jpeg
5375FB96-9642-4F92-A203-87E217889275.jpeg 5375FB96-9642-4F92-A203-87E217889275.jpeg
1195F5CE-0AE6-4730-A80A-1BB0A077AAE5.jpeg 1195F5CE-0AE6-4730-A80A-1BB0A077AAE5.jpeg
DA6E5009-1924-4D51-8B73-95D45C97FCB2.jpeg DA6E5009-1924-4D51-8B73-95D45C97FCB2.jpeg
E75AB2E6-8C9F-477F-8818-28E62B060C94.jpeg E75AB2E6-8C9F-477F-8818-28E62B060C94.jpeg
BE64F0EC-3DD6-4CBF-A7B7-97B6188424D4.jpeg BE64F0EC-3DD6-4CBF-A7B7-97B6188424D4.jpeg
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
24 czerwca 2022 12:16
Strzyga, ale ty serio? Nie widzisz różnicy między koniem który unosi łeb, gdzies tam się przez chwilę szarpie a filmem, na którym koń cały czas idzie odgięty, stuka w każdy prawie drąg i do tego robi zrzutkę? Cała dyskusja odnosi się do tego że ten konkretny koń na tym konkretnym filmie wypada źle, po prostu źle. Nie zachęca. Bez tego konkretnego filmu ogloszenie wyglądałoby o wiele korzystniej.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
24 czerwca 2022 12:33
zembria, No znam konie, które chodza GP, a ich styl nie powala.

A ten jak się szarpie. Pewnie trupek
https://swiatkoni.pl/cocaine-du-val---gregory-cottard---csio-sopot-2022
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się