Dopasowanie siodła

Aletra,

Ja mieszkam w USA więc moi chiropraktycy niestety Tobie się na nic nie zdadzą 😓
Czy jest godny polecenia saddle fitter, który dojedzie na Podlasie?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 lipca 2022 08:50
zuzia29, W "Stajni nad Wigrami" regularnie bywa Piotr Wierzchowski, on jest saddlefitterem Prestiga, ale inne siodła też ogarnia. Ja jestem zadowolona z jego usług.
zembria, czy mogę prosić o kontakt do tego pana?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 lipca 2022 07:37
Nie chcę wklepywać numeru, żeby boty nie dopadły 😜 Znalazłam fotkę na fb, mam nadzieję że telefon będzie widoczny.
img_1_1657776901774.jpg img_1_1657776901774.jpg
Cześć. Był u nas pasowacz i okazało się, że te siodło zupełnie źle leżało bo koń poszedł nam mocno wszerz 😅 zmienił wypełnienie i obniżył przód.
Co sądzicie?
IMG-20220709-WA0004.jpg IMG-20220709-WA0004.jpg
IMG-20220709-WA0003.jpg IMG-20220709-WA0003.jpg
IMG-20220709-WA0002.jpg IMG-20220709-WA0002.jpg
Patrycja95, a nie borykasz się przypadkiem z problemem siodła wędrującego na łopatki podczas jazdy? Generalnie fotki do oceny powinny być bez czapraka. Mam wątpliwość, czy siodło nie leży za blisko łopatek na tych zdjęciach.
Post został usunięty przez autora
Post został usunięty przez autora
Post został usunięty przez autora
Post został usunięty przez autora
Nie wiem dlaczego dodało mi ten post jeszcze 4 razy.....
Hmm....raczej nie zauważyłam. Mieliśmy problem z kołysaniem się siodła na boki i z przekrzywianiem
Rymarz chciał żebym wysłała mu zdjęcia jak osiodłam konia do jazy, stąd czaprak
Patrycja95 - sprawdz przed i po jeździe połozenie siodła - spróbuj np wymacać krawędź łopatki - też mam nieodparte wrażenie, że w ruchu polecicie na łopatki/szyję.
Patrycja95, Mocne wyżebrowanie konia na zdjęciu i kształt brzucha mogą z dużym prawdopodobieństwem sprawić że popręg będzie wędrował w najwęższe miejsce kłody, ergo pociąga ze sobą całe siodło w kierunku łopatki. By temu zapobiec, stosuje się specjalne kształty popręgów i mocowania przystuł. Może zrobisz fotki po galopie?
Aletra, po jeździe z galopem
IMG-20220714-WA0007.jpg IMG-20220714-WA0007.jpg
Patrycja95, Ciężko stwierdzić... Najlepiej będzie, jak sobie wymacasz łopatkę. Trzeba tylko pamiętać, że najdalej wysunięty punkt łopatki, który powinien być naszym wyznacznikiem, znajduje się nieco niżej i głębiej niż górna krawędź. Trzeba się odnosić do tej górno-bocznej 😉
Aletra, w sensie, że tu? O to ci chodzi?
20220715_133544.jpg 20220715_133544.jpg
Patrycja95, plus minus, najlepiej jest poprosić kogoś o pomoc, a samemu wziąć łapkę konia i wyciągnąć do przodu - wtedy widzimy, jak daleko sięga łopatka, ona staje się wtedy też bardziej wyraźna, jeśli jest problem w wymacaniu jej w stój. No i widzimy, jak dalego sięga, gdy koń wyciąga nogę. Niemniej brzuch tego konia - podobnie jak mojego - sprawia, że siodło może być ciągnięte w przód przez popręg. Próbowałaś popręgu półksiężycowego?

Jeszcze jedna ciekawostka - ZAZWYCZAJ koniec grzywy wyznacza koniec łopatki.

PS. Nie jestem saddle fitterem. Interesuje się jedynie tym tematem.

Ciekawa jeszcze jestem, czy Twój koń ma dominującą prawą łopatkę, tj. czy ona jest większa/wyższa/bardziej umięśniona?

Aletra, wiem jak znaleźć krawędź łopatki 😉 tylko pytałam czy akurat o te miejsce chodziło.
Kilka postów wyżej opisuje nasz problem z łopatkami właśnie i zjeżdżającym siodłem. Prawą łopatkę mamy mniejszą i dllatego siodło na tą stronę nam uciekało
Patrycja95, to tak jak u mnie. Można skorygować to odpowiednim ułożeniem podkladki korekcyjnej 🙂 i przystułami, odpowiednim zapięciem popręgu.
Aletra, ten problem myślę, że już mamy ogarnięty. Bez podkładki się udaje i już nam nie zjeżdża. Tylko co do dopasowania siodła mam wątpliwości cały czas 😕
Patrycja95, zazdroszczę. My wciąż walczymy. Właśnie będę wysyłała siodło do Andersza, by doszył nam przystuły dodatkowe, bym mogła lepiej ustabilizować siodło. Ja bym spróbowała na Twoim miejscu z tym półksiężycowym popręgiem. A jakie masz głównie wątpliwości co do Twojego siodła?
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
18 lipca 2022 10:43
Przepraszam że się wtrące z pytaniem z innej beczki.

Wiadomo że rozmiar tj. długość uda musi iść z rozmiarem siodła. Czy wie ktoś może o jakichś zaufanych materiałach online (bądź jakimś wzorze) gdzie można sobie poczytać jak to dokładnie zmierzyć i dopasować?


Wiadomo że rozmiar tj. długość uda musi iść z rozmiarem siodła. Czy wie ktoś może o jakichś zaufanych materiałach online (bądź jakimś wzorze) gdzie można sobie poczytać jak to dokładnie zmierzyć i dopasować?

donkeyboy,
Też była bym zainteresowana, zawsze myślałam że długość uda = długość tybinki.
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
18 lipca 2022 12:00
Iskra de Baleron, no właśnie ja mam rozjazd w materiałach które znalazłam bo wg. jednego 17.5 powinna być cacy (wzrost/waga/pi razy drzwi, IMHO średnio dokładne) a wg. innych powinna być 18 biorąc pod uwagę że mam nieproporcjonalne giry do reszty ciała (tutaj mierzone od kolana do pośladka). I też ciekawi mnie czy inaczej się mierzy na GP a inaczej na ujezdzeniowke, no bo te uje się siedzi głębiej i na dłuższych strzemionach.

Zauważyłam też że są różne sposoby pomiaru - jedni mierzą na krześle z kolanem pod kątem 90st. i mierzą od początku kolana do pośladków. Inni na siodle i od kości biodrowej do kolana. Nie wiem czy to ma znaczenie i czy robi różnicę. Tylko to są materiały ze stronki typu pitu pitu nie podpisane przez jakiegoś saddlefittera, chyba jedyne w miarę rzetelne to było na stronie Thorowgood ale że ich siodła uważam za szajs totalny to nie do końca ufam temu artykułowi
donkeyboy, - problem w tym, że siodła są zbudowane różnie, skątowanie tybinki, ustawienie klocka. Rozmiar 17 jednej marki też nie jest równy 17 u innego producenta. Wszystkie te pomiary na krześle i w teorii to takie pi razy drzwi. Bez konsultacji z przedstawicielem to bardziej wróżenie z fusów.
I nie, siedziska nie powinno się wybierać tylko przez długość nogi. Ja tak x czasu jeździłam w za dużym siodle 🙄 Jak się przesiadłam na mniejsze siedzisko, ale z wydłużoną tybinką to mi się połowa problemów z dosiadem rozwiązała sama.
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
18 lipca 2022 12:31
keirashara, zdaje sobie z tego sprawę i wiem że bez saddlefittera się nie obejdzie. Wiadomo że jak przyjdzie to i tak zweryfikuje problemy i dopasuje tylko zastanawiam się czy mam się przygotować na kupno innego siodła.

Ja szukam w sumie takiego info właśnie pi razy drzwi tylko chodzi mi o coś konkretniejszego i wiarygodniejszego niż artykuł z bloga equishopu na przykład, najchętniej od jakiegoś producenta (tylko nie takich typu Thorowgood 😅😉
donkeyboy nie ma chyba jednego uniwersalnego klucza, bo zbyt dużo jest zmiennych w siodłach - ustawienia tybinek, twisty, głębokości siedzisk, a pewnie i nawet szerokość konia, na którym siedzisz.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
17 sierpnia 2022 09:57
Jakie opinie o Pani Aleksandrze Zaborowskiej?
Gdzie dac siodło na wymianę paneli? Kogo polecacie? Chcialabym wełniane.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się