kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

właśnie o takie odpowiedzi mi chodziło 😉 mamy metalowe wędzidło, trochę porysowane już, ale właśnie zastanawiam się jak ocenić czy nadaje się już do wymiany czy nie.
mindgame, każdy metal się rysuje, jesli jest to kwestia wizualna to wędzidło nie będzie do wymiany zapewne nigdy😉 Jeśli ci się fizycznie uszkodziło (a tak łatwo jest zrobić z miedzią czy tworzywem) to widać i czuć to pod palcami. Takie wędzidło nie nadaje się do użytku.

Jedyne metalowe wędzidła które zdarzyło mi się wyrzucić to te utleniajace się 😉
mindgame, konie ślinią się nie równo najczęściej nie z powodów paszczowych a spięcia mieśni w ciele z jednej strony bardziej niż z drugiej. Oczywiście jeśli z paszczą wszystko ok.
Znam konie, które tak miały.

Wędzidła mam dobrych firm, więc od 10 lat te same przez całą stawkę koni.
Jedno kupiłam dupne, to jest do wywalenia po 3 miesiącach lub do owinięcia bandażem.
Perlica, no możliwe, że to od spięć bo koń generalnie jest w trakcie rehabilitacji, więc na pewno fizycznie nie jest równomiernie sprawny. Ciekawa jestem czy wizyta osteopaty/ fizjo poprawiłaby sytuację.
mindgame, to trzeba jeżdzić i wdrażać stopniowo, prawidłowa praca na pewno pomoże i problem znikinie po jakimś czasie.
Fizjo to jeszcze nikomu nie zaszkodziło, z osteopatią to już bywa bardzo różnie ....
Raz nam się zdażyła taka sytuacja i okazało się przy fizjo ze zblokował sobie z jednej strony skroniowo-żuchwowy.
Rudzielc_23, dzięki za odpowiedź! Dziś będzie u nas fizjo to zobaczymy🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
09 lipca 2022 18:56
Słuchajcie, bo już zgłupiałam, w galopie na prawo bardziej pracuje prawy półdupek, czy lewy? Zawsze mi sie wydawalo, że wewnętrzny 🤷
Zembria
Co masz na nysli mówiąc ze pracuje? To czy ten po wewnetrznej stronie jest w galopie na bardziej obciażony?
Geberalnie ani jeden ani 2 nie powinien być obciazony bardziej. Jest za to kwestia lekko cofnietego biodra i lydki. I cofniete jest zewnetrzne.
Ani w galopie, ani stepie, ani klusie , ani na woltach nie obciazamy wewnetrznej strony i nie kladziemy sie do wewnątrz - nie obnizamy ramienia wewnetrznego, nie skrecamy tulowia do wewnetrz.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
09 lipca 2022 21:18
A pytanie jeszcze czy chodzi ci o ludzki zad czy zad konia :p
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
09 lipca 2022 21:29
Nie, no koński, koński, chodzi mi o rozwój mięśni zadu. Czy w galopie na prawo bardziej rozwijamy prawą część zadu, czy lewą?
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
09 lipca 2022 21:59
zembria, mam podobna rozkmine ostatnio, bo teoretycznie zewnętrzna jest bardziej rozciagnieta z kolei wewnętrzną się mocniej zgina 😅 aczkolwiek jak mój koń miał kontuzje lewego tylu to mniej chętnie galopował w lewo
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
09 lipca 2022 22:12
Bardziej obciążona jest wewnętrzna tylna noga bo ona musi wykonać pełny krok i mocniej wejść pod kłodę. Zewnętrzna podczas galopu jest dostawiana, ona jakby tylko doskakuje do wewnętrznej nogi więc nie pracuje tak mocno.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
09 lipca 2022 22:26
Aleks, mocniej obciążona tak, wchodzi głębiej ale czy góra zadu pracuje faktycznie mocniej? Czy jednak zewnetrzna skoro ten krok niejako rozpoczyna się od tej nogi? 🤔
To zależy od tego czy w miarę po prostej czy w łuku. Po prostej - ZZ, bo na niej cały koń się unosi, od niej rozpoczyna foule. Im mniejszy promień łuku - tym mocniej pracuje WZ, bo musi głębiej wchodzić pod kłodę, uginać staw skokowy, mięsnie zadu mają większą amplitudę pracy. Ale np. w piruecie, w silnym zebraniu - znowu ZZ, bo dźwiga całą masę konia "uphill" i też musi podsunąć się w przód.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
10 lipca 2022 09:44
halo, Dziękuję, o takie wyjaśnienie mi chodziło, rozjaśniło mi to.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
10 lipca 2022 09:47
zembria założyłam, że na łuku bo pytałaś o galop ma prawo i w prawidłowym ustawieniu konia na kole, więc na łuku mocniej pracuje wewnętrzna zadnia, tak jak halo napisała. Wewnętrzne biodro konia obniża się, WZ ma w efekcie jakby mniej miejsca do ziemi i konie mniej zaawansowane będą wstawiać nogę bardziej pod kłodę nie chcąc jej mocniej uginać bo to jest trudne. Konie bardziej zaawansowane będą tę WZ nogę bardziej uginać w stawach i podstawiać co pociągną za sobą cały górny łańcuch mięśni i uniesie przód.
Generalnie pracując na kołach w prawidłowym wygięciu, wzmacnia się wewnętrzną stronę konia, a zewnętrzna strona uczy się pracować w rozluźnieniu.
Witam mam pytanie może ktoś się spotkał z czym takim. Koń był podkuty na 4 kopyta rozkuty został ponad tydzień temu. I od tej pory zaczął dziwnie chodzić. Na początku plątały mu się nogi a teraz jest lepiej ale wyglada jakby strychował. Nie wiem co moze byc tym spowodowane. 😒
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
10 lipca 2022 13:00
Aleks, nie, nie chodzilo mi o koło, o galop na prawą, lub lewą nogę po prostu. halo dobrze to opisała mi.
Ransom, powodem pewnie jest rozkucie. Zaczął macać podłoże, bo kopyta nie są przyzwyczajone do chodzenia bez podków. Może nie bez powodu ktoś kuł konia wcześniej.
Tylko co teraz zrobić podkuć go czy przeczekać aż się przyzwyczai?
Ransom, zależy od zdrowia konia i powodu kucia. Jak koń kuty na 4, rozsądniej rozkuć najpierw zad, a po 2 kuciach przód.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
10 lipca 2022 20:06
Ransom, kupić mu buty 😉
Właśnie o tym myślałam buty 😂😂🐎🐎 Tak mi doradzili w pensjonacie w którym stoi i teraz kłopot. On ma 3,5 roku kuty był ponieważ tam gdzie był wczesniej teren tego wymagał.
Ransom, - przez internety to też głównie można zgadywać 😉 Może też nie został zrobiony do końca zgodnie ze sztuką przez kowala. Może się podbił (sucho, twardo, wcześniej miał osłonę i łatwo o to). Buty mają tą wade, że koń raczej nie przebywa w nich 24h. Dobrze by było, żeby zobaczył to ktoś doświadczony lub nawet weterynarz. Koń spędza większość doby na nogach i dyskomfort ze strony kopyt to na prawdę paskudna sprawa, jeszcze czterech na raz.
Wiem dlatego napisałam już do Piotra Harfą mam nadzieje że uda mu się do nas wkrótce przyjechać.
anetakajper   Dolata i spółka
11 lipca 2022 08:09
Ransom, Jak ma zdrowe kopyta to bym okuła na przód, skoro mu sprawia dyskomfort chodzenie bez podków. Rozkułabym za 4 tyg jak narosną kopyta i nie zbierała dosłownie nic. Prawdopodobnie koń został wystrugany normalnie, a konie po kuciu potrzebują większej ochrony.

Ja tak zawsze robię ze swoimi i nawet kobyła z dużym sztorcem nie ma problemów z bieganiem po ściągnięciu podków.
anetkajper właśnie że kopyta fatalne. Ale dzisiaj już ok czyli kwestia przyzwyczajenia była.
A ja mam takie pytanie... Istnieje u koni pamięć bólowa? I jak długo trwać?
Kucyk jest po operacji kolana, zdaniem weta nie powinno tam nic boleć. A jednak odciąża tą noge niemal tak samo jak dawniej. Chodzi na tą noge bardzo ładnie. Da się coś zrobić żeby ogarnąć czy to boli czy pamieta że bolało? Jakieś zabiegi? Jakieś ćwiczenia?
RobaczekM, z tego co się orientowałam to pamięc bólowa u koni nie istnieje, ale jeśli koń długo chodził z bólem kolana to istnieje coś takiego jak pamięć mięśniowa.
To nie jest tak , że po operacji wstanie ze stołu i pójdzie pełnym zakresem ruchu, bo jednak jeśli ileś miesiecy non stop nie używał nogi w pełnym zakresie to wszystkie mięśnie, więzadła są skrócone i trzeba to rehabilitacją zacząć używać na nowo "po całości".

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się