Jakie pasze dajecie swoim koniom?

ComeBack, mojemu wrzodowi wyszła alergia na lucernę i objawiała się właśnie też napuchniętymi nogami. Teraz podaję jakieś inne sieczki bez lucerny i wydaje mi się że też dają radę, ale mamy też stały dostęp do siana.
ComeBack, możesz spróbować sieczki z traw, jest takich kilka na rynku.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
05 lipca 2022 11:35
ComeBack, Mój wrzodowiec też ma alergię na lucernę i dostaje Agrobsa Pre Alpin Aspero, smaczna chyba, bo oba konie żrą bez problemu.
mindgame, ja nie miałam na myśli spuchniętych nóg, a nie idealnie suche.
Perlica, może źle się wyraziłam. Nie chodzi mi o nogi jak baniaki tylko właśnie nie super suche. Z resztą przy alergii objawy mogą być silniejsze lub słabsze w zależności od różnych czynników. Wystarczy że jest dość ciepło i też będzie inaczej.
zembria, a jedynym Waszym objawem było puchnięcie nóg? I jakie są koszty takiego panelu alergicznego?
Stosował ktoś z Was Guidolin Wafer Fioc? Chciałam użyć z przeznaczeniem dla starszego ogiera, ktory troche mi gardzi wyslodkami a wiosna i latem dość się spala.
Lullaby,

Ja dawalam. U nas cala stajnia to jadla. Mozna na mokro i na sucho. To takie spore kulki, mozna dawac na mokro i na sucho
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
05 lipca 2022 12:53
ComeBack, Nie, nie, mojemu nogi nie puchną wcale. On ma rao i do tego kilka alergii pokarmowych, które to rao zaostrzają. Badanie robiłam już z 4 czy 5 lat temu, to płaciłam jakieś 700zł za alergeny wziewne i pokarmowe. Nie robiłam tego pierwszego badania przesiewowego, bo wiedziałam że na coś alergię ma na pewno więc nie było sensu robić 2x. Do tego na owady nie robiłam, bo on nie reaguje jakoś przesadnie na ukąszenia więc to też szkoda było robić bez potrzeby.
Siwa239, u mnie w wysłodkach hippolyta przechodzi absolutnie wszystko 😁
BUCK   buttermilk buckskin
05 lipca 2022 21:53
Lullaby swego czasu bardzo cenione w środowisku westowym, obecnie pojawiły się ponownie 🙂 nie będę twierdzić że to jakieś cudo, podobnych produktów jest trochę i zapewne zadecyduje sam zainteresowany 😉
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
05 lipca 2022 22:07
ComeBack, odpowiem odnośnie czosnku w obecnym składzie Brandon XS.

Ogólnie czosnek nie powinien być podawany stale - niezależnie od celu podawania. Jest to surowiec typowy dla infekcji dróg oddechowych (przeziębienie, grypa), nadciśnieniu i wysokim cholesterolu. Również przy lekkich, ale przewlekłych kłopotach na tle nieżytu jelit. Przeciwskazaniem jest natomiast ostry nieżyt jelit, niedociśnienie i problemy z nerkami (niezależnie od tła). To co mnie niepokoi w podawaniu koniom wrzodowym to to, że czosnek ma również działanie przeciwzakrzepowe i drażniące błony śluzowe.

W paszy nie wiadomo ile - ilościowo - jest tego czosnku, bo to warunkuje czy jest się czym przejmować, czy niekoniecznie. Jest kilka grup leków z jakimi nie powinno się czosnku podawać (np. leki przeciwpłytkowe). Dla ciekawostki dodam, że czosnek + olej rybi daje efekt wzajemnie wzmacniający działanie (synergizm) - to pomocne w sezonie przeziębieniowym 😉

Osobiście raczej zrezygnuje z Brandona XS po tej ostatniej zmianie, choć kobyłę (wrzodek, zaleczony) na nim miałam od kilku lat niezmiennie.
Czy ktoś spotkał się z podawaniem dorosłemu koniowi mleka w proszku dla cieląt? W celu nabrania masy.
Jasnowata, spotkałam się z podawaniem mleka w proszku (zwykłego) w celu podtuczemia. To w sumie stara metoda.
A do mnie dopiero dotarło 🙂 I właśnie uslyszalam o tym dla cieląt jako intensywne tuczenie. Chyba chciałabym wypróbować. Tylko nie wiem jakie, w jakiej ilości i czy po prostu proszek, czy rozrobione.
Czy ktoś spotkał się z podawaniem dorosłemu koniowi mleka w proszku dla cieląt? W celu nabrania masy.
Jasnowata,
tak. najlepsza metoda ever
Dla cieląt powyzej 3ciego miesiaca zycia, bez siemienia
na sucho
Epikea, a jakie dawkowanie? Koń maks 600kg
Post odnośnie nie suchości nóg.
Mój koń obecnie ma przymusowy postój, więc obcięłam żarcie o połowę co by nie rozniosła karuzeli.
I co to spowodowało? Idealnie suchusieńkie nogi.
Czyli oznacza to , że mój koń otrzymuje za dużo białka chyba, jesli dobrze myślę.
Dostawała : 1kg Spillers Gro and Win oraz 1,4 kg Spillers Shine Conditioning Mix
Białka w pierwszym 32% oraz 7% skrobii, a w drugim 14% białka i 18% skrobii, także niewiele.
Teraz obcięte dokładnie o połowę, mimo braku pracy nogi suchusieńkie jak u folbluta.
Skrobii jest nie dużo, więc obstawiam Białko.
Dostaje jeszcze lucernę i to się nie zmieniło.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 lipca 2022 21:59
Wracając do tematu zmiany składu Brandona XS. Zmiana jest na tyle duża, że widać ją w kolorze paszy. Stary (sprzed zmiany, mam pół worka poprzedniej) jest bardziej zielony, nowy (przyszedł mi kilka dni temu, dziś otwarłam żeby sprawdzić) jest bardziej brązowy, podobny kolorem do wysłodków buraczanych niemelasowanych lub otrębów ryżowych. Nie czuje w zapachu czosnku. Jutro wrzucę fotki porównawcze w świetle dziennym. Zalane granulki, się wyraźnie odcinają brązowe od zielonych. W sumie to nie wiem co zrobić. Do tej pory mój koń na tym wyglądał super, mam nadzieję że to się utrzyma po zmianach w składzie. Nie chciałabym stracić tego co udało się ugrać. Martwi mnie tylko ten czosnek, on nie lubi i nie chciałabym żeby jadł go cały czas. Może jednak udział jest znikomy.
Aleks, Bardzo byłabym wdzięczna za zdjęcia, kiedyś też stosowałam brandona i byłam zadowolona i chciałam do niego własnie wrócić....
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
21 lipca 2022 11:34
horseeq87 przesyłam zdjęcie, po prawej stary Brandon XS (zielony) po lewej nowa partia po zmianie składu (brązowy). Na dole (małe granulki) to suple.
DSC_0033-xs1000.jpg DSC_0033-xs1000.jpg
Wracam z pytaniem o sieczki 🙄 dokładnie o tą z lucerny jar paszu, drobno cietej. Czy rzeczywiście jest drobnocieta?? Koń mi się wypiął na egersmanową dla wrzodkow. Zostawia długie kawałki. Boguslawie też jest za twarda. A szukam dużych paczek.
siwaaa, Ja kupuję dengie (konkretnie tę czerwoną). Jest miękka, pachnąca i cudowna 🙂
tajnaa, dzieki to zamówię. Bo już mi witki opadają do tego gada 😉
Dengie jest cudowna, miękka, pachnąca. Żadnej innej sieczki nie jedzą tak chętnie moje cholery 😉
Mój koń gardzi nawet Dengie (meadow gras with herbs - jest też dość drobna) :P
Ostatnio dostałam próbkę Glyx Wiese Musli i o dziwo weszła na sucho. Także następnym razem kupuję już worek testowy i mam nadzieję, że zostanie przy niej na stałe.
Moje tez przestały zreć Dengie, a nawet wymieniałam smaki 😀
U nas nawet wchodzi Agrobs, lucerna i zielony owies. A w ramach a sucho daje Equimm i koń wylizuje żlób 😀
Jeszcze nigdy nie miałam styczności z dengie. Nawet się opłaca na allegro że smartem. Także spróbuję. Choć spróbuję jeszcze skarmic choć trochę egersmanową, bo mam cały wór plus ponad pół balota boguslawie...
siwaaa, eggersmanma co jakiś czas trefne partie. Sama się przekonalam. Juz nie kupuje pomimo fajnej ceny...
Miałam nadzieję, że będzie jakaś fajna, miękka. A tu lipa.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
22 lipca 2022 12:09
Jeśli chodzi o miękkie sieczki to tez polecam Agrobos Luzerne. Jest bardzo miękka i krótko cięta.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się