kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

RobaczekM, obstawiam że jest coś takiego. Miałam kiedyś sytuację, że koń po kontuzji ścięgna wracał do skoków i po skoku bryknął po czym zaczął iść na 3 nogach. Wyglądało to słabo ale dosłownie po chwili zaczął normalnie chodzić i mogliśmy wrócić do treningu. Więc obstawiam, że jest coś takiego jak pamięć bólową u konia.
Tylko nie bardzo rozumiem w jakiej sytuacji odciąża tę nogę skoro mówisz że ładnie chodzi?
RobaczekM, - istnieje. Mój to często pokazuje 😅 Nie raz miałam zagadkę czy go faktycznie jeszcze boli, czy pamięta, że bolało. Zawsze to warto sprawdzić z wetem.
Jest też coś takiego jak pamięć powięzi i tu ogarnięty fizjo zrobi magię 🙂 Ogólnie fizjo potrafi zrobić wow i to duże, w razie czego zaleci odpowiednie ćwiczenia. Mój miał problem kiedyś w ruchomością obręczy barkowej, obecnie tego nie ma, bujaliśmy kółeczka. Mało tego, jest ćwiczeniami też porozciągany, że nowa fizjo sprawdzając jego zakresy zrobiła "wow", a koń od roku kontuzjowany... ciekawe co by powiedziała na takiego w formie 😉
uszatkowa   Insta: kingaielif
13 lipca 2022 22:38
RobaczekM, albo może kojarzyć sytuację która powodowała ból. Pracowałam kiedyś z kobyłą, która w przeszłości miała tak niedopasowane siodło, że doszło do zapalenia mięśni na grzbiecie. Długo była rehabilitowana i wyprowadzana, i od tamtej pory trzeba było ostrożnie ją siodłać, bo potrafiła się napinać na widok siodła, choć plecy już były zdrowe, a nowe siodło dobrze dopasowane.
Kucyk jest 3 miesiące po operacji, był areszt boksowy, później stopniowo wdrażany ruch, później zgoda na padok... Pewnie byłoby teraz coś więcej ale musiały sie zje... kopyta.
Ona ma niestabilność rzepki, ta rzepka latała lewa prawa (nie zadzierzgnięcie), teraz jest po plastyce powięzi i namarszczaniu torebki stawowej, siedzi lepiej ale nie idealnie - czasem jeszcze przeskakuje, tu ma nam pomóc praca. Widzę, że odciąża tą nogę tak jak dawniej. Jak stoi to przeważnie staje na "zdrowej" nodze, ta ma tak ją... No wiecie albo tak na czubku kopyta opartą jak koń jak sobie drzemie, albo lekko wsunięta pod brzuch.
Nasza fizjo będzie na początku sierpnia, pewnie powie coś więcej i zostawi jakieś ćwiczenia. Jestem ciekawa, czy istnieje właśnie taka pamięć bólowa czy się nie łudzić i jasno powiedzieć, że noga boli
RobaczekM, Wg badań z USA nie istnieje.

Jednak z tego co opisujesz nie było rehabilitacji jako takiej, więc ma prawo mieć wszystko "po staremu" w mięśniach , więzadłach.
A czy taką rehabilitacje powinien rozpisać mi jak krowie na rowie wet czy to już sprawa fizjo?
RobaczekM, no lekarz prowadzący w teorii. Jednak wiadomo jak jest z wetami: brak czasu.
Mi kiedyś przy kontuzji kolana rozpisał wet, taki plan że ludzie w pensjonacie patrzyli jak na wariatkę,jak to wdrażałam, ale jak coś jest głupie, a działa to nie jest głupie.

nie wiem, gdzie zapytać
Czy ktoś mi poleci jakieś dobre wapno łagodzące objawy alergii pokarmowej (chyba uczulenie na jakieś zioła/trawy na łące).
martrix, według badań wapno na konie nie działa odczulająco....
xxagaxx, może nie odczuła, ale skutki alergii szybciej schodzą. Mojemu pomaga. Kupuję zwykłe rozpuszczalne w aptece, tylko bezsmakowe.
Też kupuję po prostu w aptece, awaryjnie nawet takie z żabki. Widzę różnicę, szybciej schodzą bąble po ugryzieniach.
Hippovet ma na pewno czyste w swoich produktach, z takich typowo końskich.
A jak to podajecie koniom? Strzykawką do paszczy?
Fokusowa, ja wrzucam do poidła automatycznego, rozpuszcza się i jak koń pije to wypija z wodą.
Fokusowa, - do poidła lub z meszem 😉 Mam mesz, który można zalewać na zimno.
Aaa, o meszu nie pomyślałam w ogóle. Z poidła to mój by chyba nie tknął. Sama mam problem z wypiciem wapna jak trzeba dlatego pytam 😂
Pytanie z serii teoretycznych, coby się dokształcić 🙂: jak pracować z koniem uwieszającym się na ręce? wiem, że w przypadku młodych (i nie tylko pewnie) koni takie wieszanie może być skutkiem braku równowagi konia, ale co w przypadku zwierza, który teoretycznie zajeżdżony jest dobrze i tę równowagę ma? Czy jakieś zachowania jeźdźca mogą prowokować takie wieszanie?
xymena, Trzymanie.
Jak się trzyma, to się można na tym uwalić.
Bierny dosiad jeźdźca i trzymajaca reka.
Trzymająca czyli zaciśnięta i sztywna - dobrze rozumiem? Czyli w teorii (oprócz innych pomocy) należałoby konia wypuścić czując uwalanie i pozbierać kontakt ponownie?
xymena, - zależy. Ciężkie na ręce konie są często nieprzepracowane w łydkach lub skrzywione, wypadające łopatkami. Z drugiej strony to często jeździec usztywnia rękę lub łokcie (łokcie dobrze znam z autopsji 😅 ). Tak w dużym skrócie to żeby konia zdjąć z ręki trzeba go odjechać łydką, uginając się, ustępując w bok powinien wodzę zluzować.
Nie zawsze należy wypuszczać, bo wypuszczenie=nagroda, a przecież nie chcesz nagradzać wiszenia na wodzy, prawda? 😉 Czasami trzeba zluzować, czasami właśnie przytrzymać, ale zadziałać dołem, dosiadem, łydką, przepchnąć. Czasem mocniej zadziałać zewnętrzymi pomocami, czasem wygiąć do przesady do środka. Tutaj na prawdę dobrze by było mieć pomóc z dołu, jeśli nie jesteś pewna co robić.
Btw. jeśli koń wiesza się na wodzy to nie jest ujeżdżony dobrze. Może być zajeżdżony, ale nie ujeżdżony.
keirashara, dziękuję 🌷 pytanie teoretyczne na potrzeby dyskusji ze znajomą 😉 ale kto wie, może i mi kiedyś taka sytuacja się trafi to chociaż zawczasu teorii liznę.
keirashara, chyba że jest moim Baleronem i zwietrzy że może 😉

xymena, w dużym uproszczeniu nie można być biernym. Ręka musi żyć, być elastyczna, Wszystkie stawy muszą być ruchome, obręcz barkowa luźna, łokcie, nadgarstki, palce. Dosiad muci pracować, koń być w łydkach itd.

Tak jak napisała
keirashara, najlepiej mieć kogoś kompetentnego z ziemi 🙂
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
14 lipca 2022 22:08
może to też wynikać z problemów fizycznych (usztywnienia pleców, bóle nóg, zęby itp.) oraz np. złej reakcji na pomoce... kwestia rozpoznania które
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
15 lipca 2022 08:44
xymena, pracować nad przyczyną tego, że koń się uwiesza. A przyczyn mogą być dziesiątki. Dosiad jeźdźca, źle dopasowany sprzęt, budowa, przeszły trening, brak odpowiedniego tempa…
Czy w Polsce kupię cos takiego? Nie wiem w sumie nawet co w Google wpisać bo kojarzy mi się tylko quick release 😅
Screenshot_20220716-160925_Samsung Internet.jpg Screenshot_20220716-160925_Samsung Internet.jpg
xxagaxx, a co to jest ? jak się to używa ? Do wiązania ?
xxagaxx, https://jnshop.pl/stajnia/104-bloker-uwiazu.html

W trochę innej wersji. Nie kojarzę, żeby ktoś inny to sprzedawał.
Fokusowa, 167zl ? To chyba jednak zakupie z UK 🤣🤣

Perlica, tak, do wiązania, w stajni, w przyczepie, tam gdzie kon może się odsadzic. Ja już w sumie nawet wiązać nie muszę bo kon stoi, ale fajne to rozwiązanie.
xxagaxx, bo to sklep JNBT, trzeba za fejm zapłacić 😂 a sznurek sizalowy do uwiązu/kantara? To chyba najpopularniejsze rozwiązanie i najtańsze.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
16 lipca 2022 17:43
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się