własna przydomowa stajnia

saganek   shit happens
06 lipca 2022 11:48
Heja. Jeszcze nie wykończony, ale wrzucam już oddany do użytku paśnik. Użytkowanie zweryfikuje czy coś trzeba dorobić, zasłonić etc. Kusi mnie jeszcze zainstalowanie poideł z boku, ale to jak już to za jakiś czas. Pod spodem będą bardziej trwałe stopki, nie wiem czy kostka czy jakieś betonowe elementy. Może macie jakieś spostrzeżenia?
paśnik.jpg paśnik.jpg
paśnik1.jpg paśnik1.jpg
paśnik2.jpg paśnik2.jpg
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
06 lipca 2022 11:54
saganek, Super wygląda 🙂 Ja na "podłodze" mam kostkę ażurową, taką jak na parkingi, betonowe elementy. Bardzo jestem zadowolona z tego rozwiązania, woda wsiąka, łatwo się to sprząta.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
06 lipca 2022 13:06
saganek fajny paśnik, faktycznie spory, ale coś o podobnej konstrukcji ma moja znajoma i jak najbardziej jest ok. poza tym ma jeszcze jedną fajną cechę, można go przenieść w dowolne miejsce (dźwigiem czy turem 😜 , ale się da). Co do podłoża pod paśnikiem to my akurat nie mamy nic tam, grunt rodzimy. Myślę jednak, że pod taki paśnik, który ma pełną podłogę to kostka, bądź kratka by się sprawdziły.
Ja mam na ziemi położoną paletę. A pod pionowymi słupami zamontowałem stare narty. W zimie przestawiam go na pastwisko, jak najdalej od wiaty a na lato przeciagam na "parking". Zaczepiam linę za hak auta i jedzie. Na miejscu poprawiamy ustawianie ręcznie. Da się go przepchać nawet samemu. Mój jest lżejszy. Nie ma podłogi, nie ma zabudowanych ścian i na dachu nie ma deskowania tylko krokiewki, łaty i blacha. Wszystkie materiały miałem z recyklingu starego dachu. Tylko wkręty musiałem kupić.
Jeżeli konie mają wszystko w jednym miejscu (siano, pasza, woda), to nie łażą tylko stoją tygodniami. Dlatego stawiam pasnik 100m lub dalej od wiaty. Idą do niego stępem, ale wracaja galopem. Zawsze trochę ruchu jest lepsze niż bezruch.
uszatkowa   Insta: kingaielif
07 lipca 2022 00:55
Zastanawiałam się czy już ktoś to napisał, też polecam stawiać wodę w zupełnie innym, oddalonym od paśnika rogu padoku. Dzięki temu konie sobie wędrują, przy okazji skubną trawę czy się pobawią
jest cała ideologia na ten temat. Jest na fejsie, jak znajde to podrzucę
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
07 lipca 2022 09:14
A to nie jest oczywiste, że tak powinno być i że skłania to konie do wykonywania większej ilości niewymuszonego ruchu ? Kiedyś, ponad 10 lat temu, jak powiedzmy zaczął się wzrost świadomości posiadaczy koni może była nowością ta wiedza, ale teraz ?
Tez kiedys byl pomysl na te maty, zastanawiam sie jak to sie sprawuje w zimie (sliskie?) i ew jak kon na to wpadnie w pelnym galopie, wywali sie czy nie? Bo jak mniemam piasku czy czegokolwiek by tam nie wysypad to na padoku dlugo nie uswiadczysz 😉
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
08 lipca 2022 11:07
Egmont takich mat to bym na padok, tak po prostu nie wrzucała bo wiadomo ... ale jakby tak walnąć ścieżki na całej szerokości z krawężnikami by się nie rozjechało i przygotowanym pod nie podłożem na paddok paradise to ... 🤔 tylko koszt takiej inwestycji .... 🙈🙊 Obserwuje na fejsie kanał Gawsworth Track Livery i w takim systemie ścieżek to może maty na odcinkach by się sprawdziły. Oni używają czegoś w rodzaju podkładów kolejowych, ale nakład to tam musi być konkretny. W każdym razie fajnie podejrzeć.
rox   ogony trzy
08 lipca 2022 11:43
Aleks, też obserwuje ten profil, rewelacyjnie ten ich system utrzymania koni wygląda. Z chęcią bym im oddała mojego insulino na kurację odchudzająco-zdrowotną😅
Egmont,
Mam maty tam gdzie skarmiam sianem i w wiatach. W tym roku planujemy tez tam gdzie jest najbardzuej mokro. Maty padokowe maja wypustki, to nie jest sliskie, nawet jak zamarznie po deszczu. Nie mam kraweznikow tez, tylko dobrze moj mąż wsadził wgłab ziemi i ubił ziemie / piasek dookola.
Pytanie z innej beczki ,co stosujecie w stajniach na muchy ?
Tego dziadostwa w tym roku tyle że poradzić sobie z tym nie można ,pomijając fakt że w stajni gniazduje jakieś 7-8 par jaskółek . Zwykle lepy czy coś z bardziej zaawansowanych środków ?
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
09 lipca 2022 00:10
kasia2107rafal, pryskamy czarną absorbina. W wiacie spokój. Pastwiska mają otwarte non stop więc sobie chodzą kiedy im pasuje, a w najgorszym czasie siedzą w wiacie (mają tam lizawki i siano).
kasia2107rafal, k othrine flow
ja w tym roku dałam sie namówic na oprysk Cipexem i populacja zmniejszyła sie znacznie 🙂 nie do zera ale jest ich na tyle mało ze jest w miare komfortowo, jaskółki sa przereklamowane
🙂 u mnie w stajni jest masa jaskółek, po 3-4 gniazda w każdym boksie plus na korytarzu, a much zawsze było bardzo dużo.
Ja mam wrazenie ze jaskolka do stajni tylko wlatuje odpoczac 😂 a poluje na zewnatrz. Nie widzialam nigdy zeby smigala pomiedzy boksami, slupami etc, a przeciez zeby zlapac muche musi sie nieco rozpedzic do naddzwiekowej 😉
Egmont, Wiele zależy od otoczenia, woda itd. U mnie wystarczy lawenda w nasadzeniach dla ochrony domu , stosowałem też pułapki "feromonowe". Sezon przed nami zobaczy się.
U znajomego sprawdził się dwuskładnik na wszystkich framugach z zewnątrz. Całkiem skuteczne są lepy w formie linki, najlepiej po przekątnych boksu/pomieszczenia.
Egmont, u nas to samo. W stajni pełno much i komarów, a jaskółki polują na zewnątrz. A też mamy ich całkiem sporo.
U mnie w poprzedniej stajni polowały w środku.
Teraz jestem w nowym miejscu i nie wlatują do stajni, ale jeszcze nie mają tu gniazd
No właśnie też widzę że te moje jaskółki polują na zewnątrz a pod nosem tyle żarcia im lata 🤦
Zaopatrze się w jakieś lepy i coś czy posmaruje wejście i okna w koło może się sprawdzi ,bo już wytrzymać się nie da z tym dziadostwem.
U mnie podobnie, gniazdo i dzieci maja w stajni, ale polują na zewnątrz. Z mojego doświadczenia - mam niej much odkąd posypuję w boksach Sandezją - tak ze dwa razy w tygodniu
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
11 lipca 2022 16:11
Oprócz absorbiny walczymy jeszcze tak.
dd59cf1e7f7e4c666c47eefbcf7ee968.0.jpg dd59cf1e7f7e4c666c47eefbcf7ee968.0.jpg
Muchozol2, ooo jakie dorodne okazy 😲 skuteczne to ? Tzn rzeczywiście przyciąga je i się łapią ?
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
11 lipca 2022 21:48
kasia2107rafal, tak, w naszej poprzedniej stajni mąż zrobił taras im na dachu wiaty i sporo jadły. W naszej nowej stajni wiata ma za duży spadek, więc postawiliśmy szklarnię koło wybiegu 🙂.
Dopiero się rozpędzamy, ale z doświadczenia najlepiej sprawdza się połączenie kapturnic (tygo i flaga, leucophylla to moja ulubiona, ale nie łapie tak dobrze i dużo) + rosiczki i tlustosze (na mniejsze owady, typu meszki, komary).
Przychodzę do was z pytaniem o prowadzenie zajęć. Mam przydomowa stajnie często ludzie pytają czy prowadzę zajęcia i coraz częściej myślę nad otwarciem stajni. Tutaj rodzi się pytanie czy mam to gdzieś zgłaszać? Otworzyć działalność myślę że za wcześnie bo nie wiem ile tych klientów będzie. Jest jakieś ubezpieczenie w razie wypadku? Oczywiście papiery instruktora mam. Pomożecie 🙄
Jeżeli przychody z twojej działalności w żadnym miesiącu 2022 roku nie przekroczą kwoty 1505 zł to nie musisz rejestrować działalności gospodarczej.
Tylko musisz przychody z działalności nierejestrowej rozliczyć w zeznaniu rocznym PIT-36. Jest tam dodatkowa rubryka "działalność nierejestrowana", w której wykażesz przychody, koszty, dochód.
Było pewnie 100 razy, ale poratujcie na szybko, jaki elektryzator sieciowy na gnojka kn, który idzie jak w dym? 😤 Ile J powinien mieć? 10 będzie ok?
lenalena, ja też z powodu kn zmieniałam na wiosnę elektryzator 🙉 kupiłam taki bodajże 6J na dziki, jelenie i takie tam. Daje rade, od tego czasu nie wylazła ani razu.
lenalena, poza samym elektryzatorem to jeszcze kwestia czy ma on czas tego delikwenta 'popieścić'... bo jak wpada z rozpędu i rwie z miejsca taśmę/plecionkę/drut cokolwiek tam masz to raczej niewiele da mocniejszy impuls
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się