Aktualizacja regulaminu forum - propozycje, dyskusja

Ostatni wpis tydzień temu pora więc przenieść wątek z powrotem na techniczne.

Podsumowanie dyskusji piszę tylko we własnym imieniu, ponieważ od tygodnia na forum moderatorskim wisi mój wpis o uzgodnieniu stanowiska moderacji odnośnie ogłoszeń i ew. zmiany w regulaminie, ale niestety bez odzewu ze strony pozostałych moderatorek.

Ja mam wątpliwości czy tą liczbę wpisów można traktować jako większość forumowiczów która byłaby wystarczająca dla zmiany zapisów regulaminu w sprawie ogłoszeń. Wątek nie przekroczył nawet pierwszej strony, a początkowe wpisy dotyczą poprzedniej aktualizacji regulaminu.

Pozostawiłabym więc regulamin niezmieniony a tylko zluzowała podejście moderacji do wycinania ogłoszeń.
Tym bardziej że chyba większość z Was interpretuje zapis o dopuszczeniu w odpowiednich wątkach jako pozwolenie na ogłoszenia drobne w wątkach tematycznych.

Wątek zostawię tu jeszcze do wieczora, potem przeniosę na techniczne.
BeAtra, żartujesz sobie? 😂
Większość, jak nie wszyscy, którzy odzywali się w tym wątku i poprzednim, w którym trwała dyskusja, wyraźnie napisali, że chcą zmiany. Ja się odzywałam w poprzedniej dyskusji, tu nie, ale proszę bardzo - JESTEM ZA ZMIANĄ.
Niska frekwencja nie upoważnia cię do anulowania wyborów 😉
Swoją drogą, kim ty jesteś, żeby sobie decydować, czy zmienimy regulamin, czy nie? Większość chciała zmiany, ale „ja bym zostawiła niezmieniony” bo tak. No hit.
Zmieńmy zarówno regulamin, jak i moderację, bo ktoś tu ma jakiś narcystyczny, wielkościowy problem, który przebija się kolejny raz w krótkim czasie 🤠
infantil, napisałam swoje zdanie, chyba mam do niego prawo jak każdy forumowicz?
Gdzie napisałam że anulowałam wybory?
I że od mojej decyzji zależy czy zmienimy regulamin czy nie?
Większość wpisów jest za dopuszczeniem ogłoszeń a nie za zmianą regulaminu. Przecież proponuję zluzowanie moderacji tzn żeby moderacja nie wycinała ogłoszeń.

Po co zmieniać regulamin jeśli zdaniem większości jest tam zapis dopuszczający ogłoszenia?
Może wystarczy tylko żeby osoby takie jak ja pamiętające czego pierwotnie dotyczyło to zdanie zinterpretowały je tak jak osoby nie pamiętające osobnych dedykowanych ogłoszeniom wątków, czyli dopuszczenie ogłoszeń drobnych w wątkach tematycznych. Takie jest moje zdanie w dyskusji, zresztą nie pierwsza o tym piszę bo już takie głosy były:
Stary zapis o ogłoszeniach drobnych w odpowiednich wątkach jest fajny, jeśli go zinterpretować, że w wątku o siodłach mogę poinformować, że mam na zbyciu siodło, którego ktoś akurat poszukuje. Albo w wątku o arabach, że odsprzedam siodło na krótki grzbiet.
Skoro w regulaminie wciąż funkcjonowały (i chyba funkcjonują) 2 zapisy, o tym że nie można zamieszczać ogłoszeń na forum i, że można tylko ogłoszenia drobne w odpowiednich wątkach, to moderacja mogła zinterpretować to jako - zakaz handlu na forum, ale pojedyncze ogłoszenia wynikające z tematu wątku i/lub z toczonej w nich dyskusji - tak.
A nie bezlitośnie wycinać wszystkie posty, zawierające słowo "sprzedam".



Wiedziałam że jak się odezwę to zaraz g.burza poleci od nowa.
Żadna z pozostałych moderatorek nie zajmuje się tą zmianą w regulaminie ani nie odpowiedziała na moje wpisy w tej sprawie na forum moderatorskim.
A skoro zaczęłam temat przenosząc tu wątek to chciałam go zakończyć bo nie ma nowych wpisów od tygodnia.

Może zaproponujesz konkretnie jak miałby wyglądać zmieniony punkt w regulaminie zamiast bić pianę?
Nevermind   Tertium non datur
16 lipca 2022 07:50
Skoro potrzebna jest większość, to może zróbmy jakąś ankietę lub coś takiego. Ja chociażby nie dodałam mojego „jestem za”, bo wersja która mi się podoba była najbardziej popularna i nie widziałam sensu w publikowaniu kolejnego takiego samego wpisu.
I szczerze mówiąc zupełnie nie widzę jaki jest sens w przenoszeniu tego wątku na techniczne
Nevermind, bo sprawy techniczne forum zawsze były na forum technicznym a zmiana w regulaminie nie jest sprawą "końską".

Dobra, kończę swoje wpisy bo to nie ma sensu.
Wątku nie przenoszę skoro chcecie żeby został, niech sobie tu wisi.

edit. Dopiszę jeszcze 2 uwagi:
Zmiana regulaminu w formie wywalenia zakazu ogłoszeń i zostawienia zapisu o dopuszczeniu będzie obowiązywać wszystkich forumowiczów a więc również takich którzy zarejestrowali się tylko po to żeby ogłoszenia po wątkach powstawiać, chyba że ktoś ma konkretne propozycje jak zawrzeć w zapisie że jednych dopuszczenie ogłoszeń dotyczy a innych nie i jakie kryteria o tym decydują.
A po drugie, to że sobie tu wymyślimy że chcemy zmienić regulamin to jedno, jeszcze musi taka zmiana zostać zaakceptowana przez administrację (właścicieli) forum, bo to oni się pod regulaminem podpisują.
Starsi stażem forumowicze na pewno pamiętają, że administracja zawsze stała za zakazem ogłoszeń na forum, nie bez powodu jest to punkt na samym początku regulaminu. Tak więc nowe zapisy mogą nie zostać zaakceptowane lub nawet nie doczekamy się odpowiedzi bo kontakt z administracją jest jaki jest.

To tyle z mojej strony.
BeAtra, skopiuję Ci post z poprzedniej dyskusji, tu sa cjyba dość konkretnie opisane kryteria (czytelnie i jasno):

NowaJa 22 czerwca 2022 09:33

BeAtra, skoro pytasz to ja spróbuję napisać co widzę jako dozwolone, a co nie. (Oczywiście z mojego skromnego punktu widzenia, ale czytam to forum od początku jego istnienia więc jako tako się orientuję)
Dla przykładu wątek pt. "Siodło"
1.Ktoś wchodzi do wątku i nie zważając na tocząca się dyskusję pisze: " cześć, mam siodło x na sprzedaż, jakby ktoś był zainteresowany to tu jest link do ogłoszenia" (to jest dla mnie typowe ogłoszenie którego bym nie chciała)
2. Ktoś wchodzi do wątku, widzi, że toczy się dyskusja o siodle x, a ma akurat takie na sprzedaż bo mu przestało pasować na konia. Więc odpisuje konkretnej osobie, że siodło jest fajne/niefajne i gdyby chciała kupić to ma takie na sprzedaż. (To jest jak dla mnie dopuszczalna forma ogłoszenia, bo nawiązuje do toczącej się dyskusji, nie jest to żadna nachalna forma ogłoszenia/reklamy/spamu. Przynajmniej ja nie mam problemu z rozróżnieniem takowych. Przecież jeśli ktoś pisze tylko po to żeby wstawić ogłoszenie, a nie uczestniczyć w dyskusji to to gołym okiem widać🤷🤷



macbeth, tak, czytałam to wtedy i dla mnie to wytyczne do moderacji.
A teraz chodzi o regulamin, bo na moją propozycję pozostawienia regulaminu bez zmian zostałam "poinstruowana" że "wszyscy" chcą zmiany regulaminu. Twoim zdaniem przepisać ten tekst jako punkt do regulaminu?

edit. Dopiszę jeszcze 2 uwagi:
Zmiana regulaminu w formie wywalenia zakazu ogłoszeń i zostawienia zapisu o dopuszczeniu będzie obowiązywać wszystkich forumowiczów a więc również takich którzy zarejestrowali się tylko po to żeby ogłoszenia po wątkach powstawiać, chyba że ktoś ma konkretne propozycje jak zawrzeć w zapisie że jednych dopuszczenie ogłoszeń dotyczy a innych nie i jakie kryteria o tym decydują.



Pisałaś o kryteriach, więc je przytoczyłam. Ktoś już napisał konkretne i klarowne.
I nie, moim zdaniem nie należy przepisywać tego tekstu jako punkt regulaminu, patrz wyżej.
macbeth, Chodziło mi o konkretne kryteria do umieszczenia w regulaminie, myślałam że jasno napisałam.
Gdzie ma być granica, kto zalicza się do forumowiczów którzy mogą wstawić ogłoszenie a kto nie i od czego to zależy, od daty rejestracji? ilości postów na dzień czy na tydzień?

infantil
21 czerwca 2022 10:43


dokładnie o tym samym pomyślałam - zaraz post w wątku typu kącik rekreanta, że się planuje sprzedaż konia, bo się nie ma czasu, też będzie traktowany jako reklama, bo jak masz konia na sprzedaż to do ogłoszeń 😅

Też uważam, że zbyt ostry regulamin w aktualnej sytuacji, kiedy na forum prawie nikogo nie ma, jest... słaby. Odstrasza. Ja i tak z użytkownikami, których lubię, mam kontakt np. przez instagrama i nie potrzebuję forum, by wiedzieć, co u nich słychać.
Oczywiście, nie mówimy o jawnych reklamach ze świeżo zarejestrowanych kont, ale gdy w wątku o żarciu pada pytanie gdzie można coś kupić, a inny użytkownik odpowiada, że został mu worek i może sprzedać albo kiedy komuś zostały jakieś suple/preparaty i też daje znać, że ma opakowanie na sprzedaż i za to lecą ostrzeżenia, no to... 🤡

macbeth, No tak, ale pojęcie świeżo zarejestrowanego konta jest zbyt ogólne bo co to znaczy? Dzisiaj zarejestrowany forumowicz jest świeży a kiedy przestaje być, jutro, za tydzień, za miesiąc czy może po napisaniu 10, 20, 50 postów.
Odpadam, chyba nie potrafię jaśniej napisać że chodzi o konkrety do umieszczenia w regulaminie a nie ogólniki.
Zresztą ja proponowałam nie zmieniać regulaminu tylko podejście moderacji i do tego jak najbardziej wystarczy kierować się wstawianymi przez Ciebie cytatami.


Świeżo zarejestrowany użytkownik czyli taki, który pierwsze co robi po zarejestrowaniu konta to piszę ogłoszenie. Dla wszystkich w tych dyskusjach jakie się toczyły, było to jasne.
Użytkownik, który nie pisze nigdzie i o niczym, tylko dodaje ogłoszenia - to też jest słabe, bo od tego akurat są same ogłoszenia.
Zarejestrowany użytkownik, nawet dzisiaj, ale uczestniczący w dyskusji i który w ciągu jej toku napomknie o czymś, że coś ma na sprzedaż - nie kwalifikuje się do bana. Oczywiście nie w sytuacjach, w których widać, że dyskusja jest na odczepnego, byleby coś napisać (tzw. byle nabić post) i chamsko wstawić, że ma się coś na sprzedaż. - co widać jak się czyta posty, nie każ sobie tego tłumaczyć.
Użytkownik, który w każdym poście podkreśla, że ma firmę/zna firmę która sprzedaje coś - no słabo.
macbeth, nadal nie rozumiemy się 😉
Może to wynika z tego że Ty chyba proponujesz ująć w regulaminie opisowo różne przypadki kiedy niedozwolone będzie wstawianie ogłoszenia.
A wg mnie w regulaminie powinien być krótki i jasny przekaz, np taki jak tu (cytat z regulaminu innego forum z którego korzystam):

"Wątki dotyczące sprzedaży (...) mogą być umieszczane wyłącznie przez osoby, które maja na swoim koncie min. 300 merytorycznych postów i przynajmniej półroczny staż na Forum."

To są dla mnie jasne kryteria w regulaminie kto i w jakich okolicznościach może wstawiać ogłoszenia sprzedaży. I o takie kryteria pytałam.
Ja opisuję to, co chcesz ode mnie uzyskać, daję na tacy to, czego nie rozumiesz/nie chcesz zorzumieć/nie wyczytujesz z dyskusji. Masz napisane wszystko, teraz tylko jako moderacja powinniście stworzyć krótki i jasny przekaz z tego, o czym wszyscy piszą. Nie będę odwalać w sumie chyba waszej roboty?

Z drugiej strony, czy zawarcie czegoś opisowo nie byłoby lepsze w odbiorze? Przynajmniej nie byłoby niedomówień, jak podczas całej tej dyskusji od prawie miesiąca.

A co do Zresztą ja proponowałam nie zmieniać regulaminu tylko podejście moderacji i do tego jak najbardziej wystarczy kierować się wstawianymi przez Ciebie cytatami., to jeżeli to, co opisuję nie będzie gdzieś zawarte (nie wiem, czy macie jakieś wewnetrzne regulaminy własne), to i tak nie będzie stosowane, bo kto o tym będzie pamiętać. Jak się znowu zmieni moderacja, to już w ogóle.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
18 lipca 2022 13:44
macbeth, ja tylko przypomnę, ze to nie jest praca i moderatorzy nie dostają za to pieniądze, żeby od nich żądać różnych rzeczy.
To zamień moje "powinniście" na "moglibyście".

Praca to nie jest, ale zgłaszając się do pełnienia jakiejś funkcji (dobrowolnie przecież), zna się obowiązki pracy moderatora, a jeżeli nic nie można od nich "wymagać" to po co jest w ogóle ta funkcja?
macbeth, no sorry, może inne moderatorki są w stanie z Twoich "podanych na tacy" kryteriów stworzyć wpis do regulaminu bo ja się poddaję.
Dla mnie Twój wpis brzmi mniej więcej tak:
Świeżo zarejestrowany forumowicz nie może wstawić ogłoszenia jeśli będzie to jego pierwszy post, ale jak drugi lub kolejny, szczególnie jeśli weźmie udział w dyskusji to już może, nawet w pierwszym dniu po rejestracji. No chyba że jego wpisy będą na odczepnego, wtedy już nie może.
Że tak zacytuję odpadam, chyba nie potrafię jaśniej napisać.
Miłego dnia.
To zamień moje "powinniście" na "moglibyście".

Praca to nie jest, ale zgłaszając się do pełnienia jakiejś funkcji (dobrowolnie przecież), zna się obowiązki pracy moderatora, a jeżeli nic nie można od nich "wymagać" to po co jest w ogóle ta funkcja?

macbeth, możesz mi przybliżyć gdzie są spisane te obowiązki?
Tam pisze że moderacja ma obowiązek formułować zmiany w regulaminie?
Moderator – osoba oceniająca komentarze oraz inne treści wprowadzane na stronie WWW, kanale IRC, liście dyskusyjnej, serwisie społecznościowym lub na forum, zazwyczaj posiadająca dostęp do narzędzi technicznych, zarządzania treścią oraz kontami uczestników na poziomie wyższym niż zwykli uczestnicy (jak np. edytowanie lub trwałe usuwanie komentarzy/postów, blokowanie kont). Celem moderacji jest zapobieganie trollowaniu, nadużyciu systemu komentarzy, zapewnieniu, że wpisy nie będą powodować kłótni i rozstrzyganie sporów między użytkownikami. Moderatorzy dbają o przestrzeganie zasad netykiety, a czasami również o czystość języka polskiego używanego w dyskusji poprzez zwracanie uwagi lub poprawianie błędów ortograficznych. Moderowanie może być wykonywane w trybie prewencyjnym – publikacja treści zależy wtedy od moderatora.
Dzięki, tak jak myślałam nic tu nie ma o obowiązku moderatora pisania regulaminów czy ich zmian 😉

Wstrzymajcie się z dalszą dyskusją dot. treści zmian w regulaminie.
Wysłałam zapytanie do administracji czy w ogóle mamy zielone światło na taką zmianę.


ElMadziarra   Mam zaświadczenie!
18 lipca 2022 17:35
Moja propozycja:
Dopuszczalne jest umieszczanie nienachalnych ogłoszeń drobnych w odpowiednich tematycznie wątkach i/lub zamieszczenie linku do ogłoszenia, jeśli treść ogłoszenia nawiązuje do kontekstu toczonej dyskusji i/lub jest odpowiedzią na zapytanie innego użytkownika. Ogłoszenia użytkowników, których aktywność na forum ogranicza się do wstawiania ogłoszeń będą usuwane.
To jest bardzo dobra propozycja.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 lipca 2022 09:37
BeAtra,

Ja mam wątpliwości czy tą liczbę wpisów można traktować jako większość forumowiczów która byłaby wystarczająca dla zmiany zapisów regulaminu w sprawie ogłoszeń. Wątek nie przekroczył nawet pierwszej strony, a początkowe wpisy dotyczą poprzedniej aktualizacji regulaminu.


Trzeba by zrobić ankietę, ja osobiście nie piszę postów tutaj, bo zgadzam się z dziewczynami w sprawie zluzowania podejścia do ogłoszeń wynikających z rozmowy lub będących odpowiedzią na pytanie. Skoro 2-3 osoby już to napisały, to nie widzę sensu żebym powtarzała to samo, przypuszczam, że parę osób myśli tak jak ja i nie widzi potrzeby wstawiania kolejnego posta z potwierdzeniem tego. Ankieta myślę, że załatwi tą sprawę.
zembria, tak, ankietę proponowała Gillian na samym początku dyskusji, tylko jest taki problem że na nowym forum nie ma takiej opcji.

w sprawie zluzowania podejścia do ogłoszeń
Ale zluzowanie (podejścia moderacji) jest już przyklepane, przynajmniej przez 2 moderatorki czyli Gillian i mnie.
Pytanie czy musi za tym iść zmiana regulaminu bo póki co nie ma odpowiedzi od administracji czy mamy zielone światło na taką zmianę a to do administracji należy decydujące słowo jeśli chodzi o regulamin.

Generalnie to ja od razu mówiłam, żeby zluzować więc nie widziałam sensu żeby drugi raz się powtarzać.
No i ja jestem za zluzowaniem, czyli wszystkie jesteśmy akurat w tym temacie zgodne
Jest decyzja administracji - Quanta napisała że złagodzenie regulaminu nie wchodzi w grę i zakaz ogłoszeń ma zostać utrzymany.
Jest zgoda że można nienachalnie napomknąć w toku dyskusji że ma się coś na sprzedaż ale nie robić z forum tablicy ogłoszeń żeby nie było że ktoś o coś zapyta i posypią się przez x postów ogłoszenia.
Zostanie przywrócony przycisk z linkiem do ogłoszeń forumowicza.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
22 lipca 2022 12:25
BeAtra, Myślę, ze przycisk z linkiem załatwi sprawę! Brakowało tego, czasem z kontekstu można było wywnioskować, że ktoś coś ma, a nie było jak tego sprawdzić.
zembria, wpisałam brak tego przycisku na liście poprawek (chyba Ty zgłaszałaś) ale jak dotąd nie przywrócili, może teraz się uda 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się