ciąża, wyźrebienie, źrebak

olq, ale ma włochate i długie uszy 😍 piękny! Tfu tfu!
olq, teraz możesz pisac post pod postem bo nie da się edytować po upływie 10 min.
a chłopak cudny !
olq, Jaki cudak!!! 😍
Tfu tfu - paskudny!!!
gratki 🙂 piękne malowanie 🙂
olq gratulacje,brzydal pięknie malowany 😍 Niech się zdrowo chowa 🍀

Moja nie ma zamiaru się rozpakowywać... Czeka pewnie na przyszły tydzień ,jak Pani ma iść w sobotę na wesele ,wtedy pewnie zechce się rozdwoić 🤣
Olq cudny brzydal i te uszy 😍
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
18 lipca 2022 11:20
olq Te uchi są cudne! 😀
Tfu - już się powoli zaczynam uspokajać a maluch odpukać 100% dobrze - mieliśmy ciężki poród (wychodziła bardzo długo tylko jedna noga), a ja do tego sama w domu 😉. No, ale na szczęście (chociaż sama nie wiem jakim cudem - chyba tylko siłą mojego poziomu adrenaliny;p) udało się dziada wyjąć, przekonać, że na tym świecie jest fajnie, postawić na nogi i napoić cycem, a potem to już sam uznał, że z nami zostaje 🐴.

A tymczasem Corillo wczoraj już zdążył zaliczyć pierwszy spacer 🌞
294428246_10159871524409788_2432288849010456267_n.jpg 294428246_10159871524409788_2432288849010456267_n.jpg
294069190_590037832846144_7346293383210444801_n.jpg 294069190_590037832846144_7346293383210444801_n.jpg
W końcu mamy piękne świeczki 😁 a znając tą klacz to źrebak będzie albo wieczorem ,albo w nocy ,albo rano 😍
Kasia2107rafal to czekamy na foteczki 🙂 Powodzenia!
anetakajper   Dolata i spółka
18 lipca 2022 12:29
olq, gratulacje, piękny maluch
saganek   shit happens
18 lipca 2022 13:45
olq, tfu tfu, teraz niech już tylko rośnie😁
kasia2107rafal trzymamy kciuki 🙂 a moja jedna niestety będzie do powtórnego zalania 🙁 nigdy jeszcze nie miałam tak póżnego żrebaka .
kasia2107rafal, czekam z Tobą 🤞

Ja badam w czwartek. Więcej prób nie będzie. Odpoczniemy sobie wszystkie 😉

Dawno temu pisałam w tym wątku że zimowe źrebaki to w moim przypadku pomyłka 😉 Nie mam hali ani biegalni. Do tych uciążliwych dodaję letnie 😉
Tym razem nie z powodu temperatur czy warunków a zwyczajnie z egoizmu 😅
Bardzo ciekawa informacja.
https://eurobreeding.com/premia-vet-dla-klaczy-hanowerskich/?fbclid=IwAR0BJenYaZArmyN1BQQMa_e7ekXd60gMjqPZ7jHqIL1cmIyD0UONX6kpMXE

O tym, że Kwpn coś takiego wprowadził nie wiedziałam.
Myślę, że to super idea, jeśli uczciwie prowadzone.
Perlica, KWPN ma to już dawno i lepsze, bo korzysta (dla koni wierzchowych) już nie z PROK, predykatu nadawanego na podstawie zdjęć RTG, a z genetycznej oceny predyspozycji do OCD (predykat D-OC). Niemniej, ta decyzja związku han to krok w dobrą stronę
karolina_, wyjaśnij co to znaczy z genetycznej predyspozycji? Czyli na jakiej zasadzie?
Perlica, nie trafiłam na publikację opisująca ich metodologię. Na podstawie innych dostępnych informacji na ten temat mogę tylko podejrzewać, że analizują SNP związane ze zwiększonym ryzykiem występowania osteochondrozy. Mają dużą bazę, więc mogli też zidentyfikować dodatkowe SNP związane z predyspozycjami do OCD poza tymi które są opublikowane. Właściciel nie dostaje mało czytelnych dla niego informacji o sekwencji genetycznej swojego konia, tylko informacje jak duże jest genetyczne obciążenie konia OCD w stosunku do całej bazy, obliczone jako index. Tylko koń o indexie 96 i większym dostanie predykat D-OC, poniżej tej wartości indexu ryzyko przekazania OCD na potomstwo jest większe niż standardowe u koni KWPN i predykat nie jest przyznawany. Warto wziąć przy tym pod uwagę dwie rzeczy: 1) test jest niedostępny komercyjnie, tylko dla członków KWPN (pytałam u źródła) i 2) ten test ma tylko wartośc hodowlana. Na OCD wpływa też środowisko (żywienie, ruch) a test genetyczny to nie RTG, nie mówi czy sam testowany koń ma czipy albo cysty. Przykładowo, koń z typowo urazowym czipem może genetyczny index mieć wysoki (niskie ryzyko OCD u potomstwa) i D-OC dostać. W drugą stronę, żaden ogier zoperowany jako roczniak przez super chirurga który usunie czipy z 3 czy 4 stawów bez śladu na RTG przez test genetyczny się nie prześlizgnie jeśli ma predyspozycje genetyczne do OCD, więc wprowadzenie takiego testu to jest zaoranie tego procederu i wymaga dużych jaj
karolina_, właś nie tak myślała. Idea fajna, ale ja bym właśnie do tego dodała rtg po prostu. W teorii z dwóch super przodków może wyjść genetycznie nie zdrowy żrebak, nawet bez wpływu środowiska. A dodanie do tego innych czynników uniemożliwia w sumie stwierdzenie jaka przyczyna, bo wykluczyć nie można przecież genetycznej ( pokolenia wtecz niż rodzice). Nie wiem czy to zrozumiałe co mam na myśli.
A ciekawe jak to jest przy np rtg jak właściciel czipy sobie wcześniej usunął i nie ma już śladu na samym koniu? albo kupił klacz i nie wie o tym że, poprzedni jej czipy usunął?
No ale idea mi się podoba i dobrze, że to się zmienia vs podejscie że 3 latki na wyjęcie czipów i potem funkiel nówka do pracy 🐴 i na sprzedaż, a potem może i hodowla i koło zamknięte.
karolina_, i bardzo dobrze. Teraz nie H pozostałe liczące się związki pójdą ich śladem.
Jeszcze niech wprowadzą obowiązek publikowania tuv ogierów.
Wiecie co ,dzisiaj wypadał akurat 18 dzień od inseminacji i przypadało badanie klaczy ,ale że dzisiaj dzień moich urodzin a od rana czułam się co najmniej źle to chciałam to przełożyć na jutro ,bo i tak nie ma co liczyć na cud ,z nie ruszającego się nasienia niczego nie ulepisz ... Ale jak poszłam sparwdzic druga klacz i okazało się że ma piękne świeczki co u niej oznacza poród w ciągu 24 h to postanowiłam wyciskać to urodzinowe szczęście na maxa i zadzwoniłam że badamy . Podczas USG usłyszałam tylko " ehe ... " i mówię - co ? Znowu nic nie ma pewnie ? A on mi na to że cuda jednak się zdarzają ,bo mamy źrebność 😁 ja tam wręcz skakałam ze szczęścia przy tym koniu ,o mało weta nie ściskałam ze szczęścia 🤣 nawet robił ponowne USG żebym mogła sobie nagrać na filmie ten cud niepokalanego poczęcia 🤣😂 a druga ,kręci się po boksie ,mleko białe już kapie więc stawiam na noc lub godziny ranne . Ale takich prezentów nigdy w życiu na urodziny nie miałam 😁
Plus jeszcze niespodzianka na korytarzu na mnie czekała ,mój trzy miesięczny źrebak wyskoczył z boksu i stał sobie na korytarzu,ja prawie zawału dostałam i cała w strachu byłam czy sobie debil nic nie zrobił 🤦 z niego to dopiero będzie skoczek .
Perlica, co do dodania RTG - robią na trzeszczki i szpata koniom hodowlanym (czyli młodym ogierom i klaczom przystępującym do uzyskania predykatów hodowlanych), pamiętaj że ten test nie ma zastąpić badania kupno sprzedaż tylko dać informacje hodowlane.

Co do przyczyny genetycznej - ten test jest tak dobry, jak dobry jest związek testowanych fragmentów DNA ze zmianami radiologicznymi. KWPN jest dużym związkiem (duża baza koni) i na pewno mogą ta zależności potwierdzić lepiej niż np. badanie na próbie 100 koni prowadzone przez uniwersytet. Ale naprawdę nie wypowiem się tutaj z żadną ocena bez w ogóle żadnego wglądu w dokładna metodologię.

I ten test wyklucza albo potwierdza predyspozycje genetyczne. Nie ma czegoś takiego jak dziedziczenie po dalszych przodkach bez udziału rodziców - pewne cechy moga się nie ujawniać, ale w sekwencji DNA są zapisane. Potomstwo może odziedziczyć np. po dziadku ze strony matki tylko coś co matka ma we własnym DNA. To już taka biologia z liceum nie żadne wielkie prawdy objawione 😉


Jeszcze niech wprowadzą obowiązek publikowania tuv ogierów.

Iskra de Baleron, pomarzyć dobra rzecz. Holsztyn publikuje ogólne informacje, ale dla związkowych ogierów. Myślę że za duży opór w środowisku na to
Iskra de Baleron, na to nie licz nigdy, nie ma na to szans.

karolina_, ale skad wiadomo, że akurat ta sekwencja DNA odpowiada powiedzmy za szpat?
kasia2107rafal, Yaaay!!!
Super! Bardzo się cieszę że kobyła zaskoczyła!!!

Karolina, Perlica Nadejdzie kiedyś taki dzień, chyba że wprowadzą faktycznie predykaty zdrowotne i rygorystyczne do nich reguły.
Perlica, przy szpacie (jeszcze ?) nie wiadomo, przy trzeszczkach też - to dalej bazuje na RTG. Wiadomo przy osteochondrozie, czyli czipach/cystach. W dużym skrócie, żeby określić sekwencje które są związane z ryzykiem osteochondrozy bierze się dużą, jak największą grupę koni, raczej nie przypadkowych (fryzy, xx i trakeny w jednym badaniu to słaby pomysł - w miarę podobna genetycznie populacja, żeby ograniczyć wpływ różnic między rasami). Porównuje się SNP między końmi z osteochondroza i bez i potem stwierdza statystycznie czy dany SNP jest związany z występowaniem OCD czy nie. SNP (skrót od single nucleotide pomylorphism jakby komuś się nudziło i chciał poczytać) to pojedyncza zamiana jednej bazy ("cegiełki") w DNA z takiej jak u dużej większości populacji na inną.

Iskra de Baleron, czy ja wiem? W krajach gdzie jest duży rynek źrebiąt nie jest to ani w interesie hodowców (bo im może zwisac) ani właścicieli ogierów. To musiałaby naprawdę być powszechna świadomość i zrozumienie czemu to jest potrzebne, przy jednoczesnym uświadamianiu nabywców, że koń który nie dostał predykatu zdrowotnego spokojnie nadaje się do tego żeby go zoperować/ostrzykac/ w inny sposób ogarnąć weterynaryjnie i jeździć. Przy polskim tuvo-centryzmie myślę że siegnelibysmy w ogóle nowych poziomów śmieszności uruchamiajac taki predykat
Mamy to 😍
O 01😲0 urodziła się klaczka .
Tyle szczęścia w tak krótkim czasie to na prawdę fart 😁
anetakajper   Dolata i spółka
19 lipca 2022 07:06
kasia2107rafal, Gratulacje! wstawiaj fotki małej paskudy
kasia2107rafal super prezent urodzinowy 🙂 pokaż brzydala 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 lipca 2022 07:59
kasia2107rafal, Gratulacje!!! To masz urodzinowe prezenty! Wymarzone 😁 ps. Też mam ur. 18 go lipca

A co do dyskusji o zdrowotności koni do hodowli, mi się marzy, żeby coś takiego na rao też weszło w życie, już wiadomo, że to dziedziczne więc może kiedyś.
karolina_, dziękuję za wyjaśnienie. Szpat podałam jako przykład tylko, bo chodziło mi o zasadę działania. Nie wiedziałam, że po prostu ktoś korzysta z takiej wiedzy i możliwości.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się