Transport koni-co i jak. Wszystko na temat :)

MATRIX69, Poproś go o podstawę prawną.
Tak zrobię ale jak dojdziemy z materiałem do transportu zwierzą, na razie zapytałam w kontekście zezwoleń jakie muszę mieć wykonując transport międzynarodowy, akurat pytałam o transport z krajów poza UE. Co będą mi kontrolować jak mnie zatrzymają na drodze i pan Krokodyl powiedział, że między innymi to czy zwierzęta są uwiązane czy jadą luzem, ponoć ustawa mowi, że mają jechać luzemi, ustawa nie rozróżnia gatunków zwierząt co ciekawe 😉
MATRIX69, Sprawdziłem jest to nieprawda, konie nie dające się wiązać określane w prawodawstwie unijnym jako nieujarzmione można transportować co bardzo krótkich dystansach. Niewiązane powinny być sysak, ale na dużych odległościach.
melehowicz, Podasz proszę gdzie konkretnie znalazłeś te zapisy, druknę sobie i wezmę na zajęcia zobaczymy co mi powie pan Krokodyl 😁 Nie zdziwiłabym się jak by dwie ustawy wykluczały się wzajemnie 😉
Nań stronie PIP i PIW są poradniki unijne. Jak dojdę do kompa to może pdf podlinkuję, na telefonie mam problem. Wystarczy wpisać w Google warunki transportu zwierząt i wyskoczą.
melehowicz, dzięki wielkie 🙂💐
Dam znać jak zapatruje się na to ITD i co zrobią w razie kontroli na drodze.
Już nie jedna kontrole mialam jeżdżąc po calej Europie ciężarówka z końmi. Nigdy nikt nic nie powiedzial o wiazaniu koni. Ja bym nawet sie nie odwazyla wozic nieuwiazanych koni
MATRIX69, wieźliśmy raz dwa konie w koniowozie 5-konnym i się jeden odpiął - nie chciałabym drugi raz tego zobaczyć na oczy jak w furii zawiesił się na barierkach... więc ja nie rozumiem jak można konia nie przypinać, lae chętnie też posłucham opinii innych 😀
Bajahorses, Z praktyki rozumiem tak, że konie sportowe w sportowych koniowozach z przegrodami są wiązane, natomiast konie mięsne, jak było wyżej nieujarzmione jadą niewiązane w większej grupie pojazdem do przewozu dużych zwierząt gospodarskich nie mają przegród i jadą krótko....czyli do najbliższej ubojni. Nie miałam jeszcze zajęć z transportu zwierząt ale jak będę mieć to się dokładnie dopytam inspektora i podam wasze przykłady, sama jestem ciekawa co inspektor powie, napiszę tu na pewno.
MATRIX69, W warunkach europejskich ubojnie są ok 1000 km. Przewóz koni nieujar,mionych jest traktowany jako wyjątek i podane są warunki brzegowe. Ogólnie jako niedopuszczalny. Jest nawet wskazanie ogólne o zasięgu opuszczania głowy w koniowozie w domyśle konie jadą wiązane w przegrodach.
Jest też cały punkt na temat linek do wiązania ich długości i wytrzymałości, czytam to, czytam, ale na razie nigdzie wprost nie trafiłam na jasne określenie czy koń ma być uwiązany (kiedy i dlaczego) albo koń ma być nie uwiązany. Jeszcze trochę lekture przede mną 😉
Minął tydzień, a ja zmęczyłam czytanie tych przepisów i wychodzi na to, że zaleca się niewiązania koni w czasie transportu, natomiast można uwiązać, odpowiednią linką ( długośc i grubość), w bezpieczny sposób, z taśmowym/ paskowym kantarem ( nie sznurkowym), żeby koń mógł podnieść i opuścić głowę oraz zjeść i napić się ale nie zaplątać nóg. W razie dyskusji z inspektorem można powołać się na odseparowanie od siebie zwierząt wzajemnie wrogich i nawet nie będzie w tym ściemy 😉 Znalazłam obrazkowy poradnik na unijnych ulotkach. Może komyś się przyda żeby nie czytać suchuchego gąszczu przepisów 😉 https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/materialy-opracowane-w-ramach-projektu-finansowanego-przez-ke-dotyczace-transportu-zwierzat/printpage konie są zaraz poniżej świń, strona jest ogólnie o zwierzętach gospodarskich.
Ja mam pytanie tak na szybko. Jadę jutro po konia do kliniki.
Pierwszy raz jedziemy własnym transportem (auto plus przyczepa). Cały zestaw będzie raczej powyżej 3,5 t (Ford mondeo combi +dwukonna przyczepa, ale nie znam jej parametrów). Tata ma prawko na B+E, wiec wymogi formalne spełnia.
Tylko czy ktos mi może powiedzieć, jak to w e-TOLL zarejestrować? Ogarnelam już swój profil zaufany i dodane auto do profilu i doladowalam saldo na koncie.
Czy jak mam auto z przyczepą dwukonną to muszę tam zaznaczyć w aplikacji info o przekroczeniu kategorii wagowej, czy nie? Bo nie wiem czego to się tyczy, a nie chciałabym żeby mnie ktos potem ścigał za niedopełnienie czegoś czego nie wiedziałam.
Tak. Trzeba zaznaczyć przekroczenie kategorii wagowej.
Ok. Dziękuje bardzo.
Hej. Czy orientuję się ktoś jakie aktualnie szczepienia musi mieć koń jadący do Szwecji? Jeżeli koń nie był czipowany ( koń z czasów -nie czipowych😉 to musi zostać też oznakowany w ten sposób? Będę wdzięczna za pomoc. Bo bez problemu znalazłam wszystko o transporcie kota/psa...a o koniach niekoniecznie :/
bg, Musi mieć czip i zezwolenie powiatowego weta. Być może jeszcze coś..
Ile czasu ma e-toll po przejeździe na ściągnięcie kasy z konta? Jechałam w środę. Jak miałam saldo 20 zł tak mam do dziś... Nie wiem, czy mam się czymś przejmować?
Hej dawać coś na podłogę przyczepy podczas transportu? Spotkałam się że słoma, trocinami i niczym. Mam podłodze pokryta gumowa mata.
shewolf, Spotkałem się z tym, że sypie się piasek na podłogę, zeby ograniczyć ewentualny poślizg, ale ja zazwyczaj niczego nie daję
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
23 sierpnia 2022 14:07
Ja też nic nie podsypuję. Sama guma dobrze trzyma.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
23 sierpnia 2022 14:07
Ja też nie daję nic. Mam na podłoże gumową matę.
shewolf, trociny, łatwo się sprząta, a jak wałach/ogier się ze sika to mu nie chlapie na nogi.
Ja tak samo, gumowa mata wystarcza.
Dzięki. Chodzi mi tez o ochronę przyczepy bo mocz pod tą gumę wchodzi. I nie wiem sama.
shewolf, Tu niczym nie poradzisz jak tylko podkleić gumę. Sa teraz takie kleje i uszczelniacze w jednym, że dadzą radę.
Melehowicz w kwestiach technicznych jestem na poziomie średnio rozwiniętego czwartoklasisty.mam szukać kleju i uszczelniacza? Czy jest jakiś specjalny do podłóg przyczep?
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
23 sierpnia 2022 15:10
shewolf możesz też użyć silikonu dekarskiego, żeby zabezpieczyć tę szczelinę między gumową matą podłogową, a ściankami przyczepy.
shewolf, Jest takie coś jak klej i uszczelniacz jednocześnie- oba wyrazy występują w nazwie produktu.
Daj trociny. Nie wyobrażam sobie wozić koni bez niczego szczególnie w dłuższe trasy. Jest ryzyko że koń nie będzie chciał sie wysikać na pustą podłogę a to duży problem. Poza tym nawet jak sie zsika na pusta to jest to wg mnie obrzydliwe jak sie rozlewa po całej przyczepie a tak trociny wchlona i spokój.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się