Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Aleks, bardziej bym poszukała przyczyny dlaczego młody koń nie chce jeść.
Dosmaczać można koniom chorym, z wrzodami , które nie jedzą bo coś je boli, a zjeść muszą.
Czy też koniom w ciężkiej robocie, nerwowym bo nie chcą jeść na zawodach w gorącym namiocie, a też muszą bo jutro konkurs.
Ale młody koń, nie pracujący? nie chce niech nie je paszy, bo wychowa się na terorystę, który nic jadł nie będzie ( jeśli jest zdrowy).
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
28 lipca 2022 12:12
uszatkowa zapytała konkretnie "Czym dosmaczyć paszę", to jedna z opcji na dosmaczenie, których jest trylion, równie dobrze zamiast marchwi można ucierać buraczki. Czy jej koń nie je bo coś jest nie tak czy jest terrorystą jedzeniowym to ja nie wnikam. Myślę, że ma już jakiś wachlarz możliwości: sprzedać, posłodzić, posolić, dorzucić innej i schodzić z 6 worków, diagnozować czemu nie je i jeszcze ktoś dorzuci poszukanie dziury w cały i można wybierać 😉 .
Moze chłopak zeby zmienia? cięzko mu wtedy gryźć.
Ze względu na brak irish mashu wzięłam od ręki worek dostępnego agrobsa alpen grun i kurka, super ten mash. Bardzo fajna konsystencja po zalaniu, bierze więcej wody niż irish. Micha wylizana. Chyba przy nim zostaniemy 🙂
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
28 lipca 2022 12:38
keirashara mówisz ? ja właśnie też się zastanawiałam na nim, za tydzień jedziemy się szkolić na dłużej i szukam meszu co by dorzucić trzecią porcie jedzenia dziennie. Może i ja bym go wzięła bo nuba już się nudzi.
Aleks, - no mój to raczej z tych wszystkożernych, ale ostatnio czasem nie dolizywał zupki, a tu weszła jak nie wiem. Bardzo mi pasuje konsystencja, nawet po zalaniu na zimno. Irish na zimno zalewany ma niestety mocno średnią konsystencję. Ten jest na sucho takim pyłem, bez grubszych fragmentów i przez to chyba się lepiej robi, taki jednolity.
W lecie mało kiedy zalewam gorącą wodą z czajnika, bo za długo stygnie. Także dobra konsystencja po zalaniu wodą z kranu jest dla mnie mocno na plus. Mogę zrobić fotki dziś 🙂
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
28 lipca 2022 13:55
Zrób jak możesz bo u nas konsystencja ma znaczenie 🌷 .

Jak zalana zimną wodą jest fajna to byłoby git, tam nie będę mieć ani czasu, ani za bardzo warunków na latanie z czajnikiem. Latem, w domu też nie zalewam wrzątkiem tylko lecę z kranówką i Irish faktycznie konsystencją nie zachwycał na zimno, a i mój książę nim gardził generalnie jakby.
helcia   Wiedźma z czarnym kotem
28 lipca 2022 14:03
Moja też lubi ten mesz z agrobsa, a nie zawsze wszystko zjada 🙂
Mój koń też żre ten mesz z Agrobsa aż mu się uszy trzęsą, zawsze zalewany na zimno 😉 oprócz tego że ma super skład to jeszcze smakowity.
czy ktoś wie gdzie można zamówić przykrywki do takich misek:
https://animalia.pl/waldhausen-wiaderko-z-przykrywka-na-musli-5l/szczegoly/30871/

Perlica, kurcze sama ostatnio kupiłam nowe takie, bo brakowało mi pokrywki i znalazłam, że ktoś sprzedawał właśnie same pokrywki, ale nie mogę teraz znaleźć. To chyba było Bergo? Ale głowy nie dam. Teraz nie mają na stronie niestety.

Edit. Mam - GNL https://www.gnl.pl/pokrywka-na-pojemnik-na-cukierki-waldhausen.html

Są do różnych miseczek, jak wpiszesz „pokrywka” w wyszukiwarce to Ci pokaże wszystkie.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
28 lipca 2022 16:05
Ponoć nie ma głupich pytań, więc...
Czy są trawokulki, które nie pęcznieją? Czy z racji swojego składu wszystkie będą pęcznieć?
Kupiłam koniom kulkę na smaczki i to był strzał w dziesiątkę, ale nie nasypie im tam smaczków pod korek, bo to niezdrowe (sporo tego tam wchodzi). Szukałam czegoś innego i przyszły mi na myśl trawokulki, ale one z kolei pęcznieją 🙁.
Chyba że przychodzi komuś inny pomysł na rozwiązanie problemu, który sobie sama stworzyłam 😁.
Fokusowa, dzięki, to właśnie widziałam. Tylko właśnie są pokrywki za 14 i 19 , a przy tych za 19 nic nie napisane i nie wiem teraz czy mi będą pasować czy nie na tą miskę muesli, która ma 5L. Ale może ta za 19 pln będzie dobra.
Perlica, ja widzę w opisie produktu „kompatybilne z ….”, musisz sobie sprawdzić jakie masz wiaderko.

Edit. Sprawdziłam - wiaderko 5L ma numer 15015, więc ta pokrywka za 19 będzie pasować 🙂
Meszyk agrobs alpen grun na sucho i mokro. Jedno zdjęcie z wiadra pod kątem, żeby było widać, że cały glutek/papka się cały przemieszcza, nie jak rosół 😉 Zalewany z kranu.

20220728_200013.jpg 20220728_200013.jpg
20220728_200005.jpg 20220728_200005.jpg
20220728_184204.jpg 20220728_184204.jpg
Fokusowa, dziękuję!
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
29 lipca 2022 08:28
keirashara Dzięki serdeczne 🌷 . Biere 😀 !!!
Muchozol2, Baleys ma takie trawokulki (Fibre Plus Nuggets)
Muchozol2 a Semper Cube z Hippolyta?
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
29 lipca 2022 13:01
_Gaga, dziękuję. Wygląda na to czego szukałam 🙂.
Nique, na tyle co bym chciała dawać to cena mnie zabije 😁.
Zeeet17   Jak żyć z koniem kaleką i nie zbankrutować
29 lipca 2022 17:24
uszatkowa, polecam Wytłoki owocowe, u nas daje rade jabłko. Oprócz smaku zdrowe pektyny, więc same plusy. Ale faktycznie jeśli mu nie smakuje to szukałabym powoli czegoś nowego do testowania i powolnego przestawienia.
Jaką paszę polecacie dla koni z tendencją do tycia? Zależy mi na wolno uwalnianej dawce energii, bez zbędnego przybierania masy. Koń do przodu, w stałym treningu. Aktualnie daję digest musli od nuby, na początku była poprawa ale nie spełnia jednak moich oczekiwań.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
30 lipca 2022 06:40
Salvia, struktur energetikum
Polecany tutaj wielokrotnie 😉
Salvia, - natur solo muesli, struktur energetikum, mebio sport plus. Na nich wszystkich mój nie tył, choć struktura głównie używałam jako booster na zawody. Natur ma ciut mniej energii niż mebio sport plus, ale za to na prawdę nie tuczy ni grama i fajnie się podaję go na mokro, co dla mnie jest plusem przy suplach 😉
Salvia mebio sport plus, podaje od dawna pączusiowi i się sprawdza.
uszatkowa   Insta: kingaielif
01 sierpnia 2022 09:58
Dzięki za komentarze, podjęłam próbę zmiany paszy bo do tej pory dawałam paszę dla źrebaków, ale widać nie podpasowala. Może jeszcze się przekona, do każdej zmiany żywieniowej kobyłka długo się przekonuje. Problemów z gryzieniem nie ma, je super jakości siano do tego teraz full trawy, nigdy nie ekscytowala się zbytnio treściwym. Najwyżej będę szukać dalej. Dopiero mając "niejadka" zrozumiałam, dlaczego tyle pasz jest melasowanych i aromatyzowanych 😅.
Zeeet17, Dajesz 3x 650 mg boswelli, na jaką masę konia? . 😉
Zeeet17   Jak żyć z koniem kaleką i nie zbankrutować
02 sierpnia 2022 18:34
siwaaa, jakieś 600kg. Jak są dłuższe przerwy w suple na stawy to pierwsze 7 dni polecam dawkę zwiększyć nawet dwukrotnie
Dopiero zaczynamy, waga coś ok700kg. Dam ze 4 tabletki. Dzięki za odpowiedź �
uszatkowa, Podawanie źrebakom i młodzieży pasz pełnoporcjowych czy jak kto woli przemysłowych jest moim zdaniem nie najlepszym rozwiązaniem. Proponowałbym czysty owies lub mieszankę zbożową z dodatkiem suplementu witaminowo - mineralnego np Chevinal lub w postaci peletu (np Eggersman ) z bazową paszą w postaci siana i/lub trawy z pastwiska. Pasze przemysłowe są drogie i łatwo o nadmierny przyrost wagi u koni nimi karmionych. Lepiej tą kasę wydać na suplement i/lub na sieczkę (z wiekiem warto ostrożnie wspomagać lucerną w okresie popastwiskowym lub w ramach przygotowania do pierwszej ciąży, stanówki lub rozpoczęcia użytkowania pod siodłem/w zaprzegu)
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się