własna przydomowa stajnia

anetakajper   Dolata i spółka
21 lipca 2022 07:53
U mnie niestety prądu już nie ma od ok 10 dni :/ pomimo podlewania nic to nie daje. nie wyobrażam sobie trzymać koni na samym pastuchu. Młoda gnida wsadza głowę między żerdzie i zajada się liśćmi dębu i lipy :/
U mnie też potworna susza.
Ziemia popękana. Trawa spalona. Rok temu po pierwszym pokosie konie nie nadążały przejadać, była gęsta i bardzo bujna. Teraz ledwo co odrasta.
Nawozu sypać nie ma sensu.
Straszna nędza.
anetakajper   Dolata i spółka
21 lipca 2022 08:08
Trawka do skubania :/
Iskra de Baleron, w tamtym roku to ja z jednej części musiałam siano zrobić, a i tak na jesień musiałam dokaszać niedojady.
DSC06400.JPG DSC06400.JPG
anetakajper, pastuch na ogrodzonym trwale naszym terenie, na zewnątrz to rzeczywiście strach trochę.
zembria, dokładnie, nie ma tego złego. :P
Ja od 16-stu lat mam konie na samym pastuchu i nigdy nie było problemu, były również źrebaki. Przez większość czasu były tylko dwie taśmy. Potem musiałam dołożyć trzecią, bo mi jedna kobyła zaczeła nurkować pod spodem. Teraz z uwagi na kn, są cztery taśmy i mocniejszy elektryzator. Jakby był kiedyś jakiś problem to dołożę drut lub plecionkę.
Raz jeden mi konie nawiały, dlatego, że przewrócił się narożny, drewniany słupek, na końcu pastwiska.
anetakajper   Dolata i spółka
21 lipca 2022 12:23
NowaJa, Mieszkam przy samej A4 na dużej strefie gdzie jest przeładunek aut, z 6 CPNów....szkoda gadać :/
2500 zł za aplikację?!
Czy trzeba zglaszać do związku fakt dzierzawy konia?
Mam u siebie klacz ze źrebakiemktory nie urodzil sie u mnie. Źrebak kupiony a klacz poki co jeszcze w dzierżawie za koszty jej utrzymania.
Zrebak nie został jeszcze opisany. Jak to teraz uporządkować prawnie? Zgłosic fakt zmiany wlasciciela źrebaka i zglosic że chce go opisac zarejestrowac i wyrobic mu paszport. Nadal ssie matkę wiec obedzie sie bez markerow. Mam paszport matki i karte krycia po ktorym ur. Sie zrebak.
Właściciel konia powiniemn zgłosić fakt dzierżawy w swoim związku okręgowym. Miałam taką sytuację, że wydzierżawiłam klacz w celach hodowlanych, zadzwoniłam i zgłosiłam to do naszego ozhk, jak źrebiczka się urodziła dzierżawczyni bez problemu zgłosiła ją do opisu na podstawie naszej umowy dzierżawy gdzie był zapis o tym, że wszystko co się w czasie dzierżawy i jakiś czas po niej od tej klaczy urodzi nie jest moją własnością tylko jej. Oczywiście dzierżawczyni miała paszport klaczy matki u siebie. Sombre najlepiej zadzwoń do swojego związku i ich tam zapytaj jak to widzą i jak będzie najlepiej zgłosić i zrobić taki opis.
MATRIX69, ale ten źrebak został kupiony, nie urodził się u Sombre. Więc według mnie powinien właściciel klaczy paszport wyrobić i od razu na podstawie umowy kupna-sprzedaży zmienić właściciela.
Dlatego najlepiej zadzwonić do swojego ozhk i się tam bezpośrednio zapytać, oni pewnie co roku mają ileś takich sytuacji, więc najlepiej doradzą co z tym fantem zrobić.
Sombre, Fokusowa ma rację. Nie mniej zdać się na sprzedającego to duże ryzyko pogorszenia statusu hodowlanego konia. Zgłosiłbym samemu i podparł to telefonicznym kontaktem. Nie zwlekałbym ani chwili.
Hodowca sie nie spieszyl z paszportem dla zrebaka bo nie myslal ze bedzie go szybko sprzedawal. Ale wyszlo ze moge wziasc matke w dzierzawe tymczasową ze źrebakiem przy cycku. I tak oto dziewczyny sa u mnie ale zrebak bez paszportu. Chce to teraz uregulowac poki mała jeszcze mleko ciagnie.
Nokia6002 ja kiedyś szukałam towarzystwa - kogoś, kto by ze mną pojeździł, a w zamian pomógł trochę przy koniach i nikt sie nie znalazł. Konie fajne, nieźle zrobione, w miarę grzeczne itp. Jakoś takie dziwne czasy 🤔. Tyle, że ja, w pocie czoła, jak nie ma źrebaków to wsiadam na wszystkie 3 w miarę regularnie, bo jednak mi jakoś szkoda, żeby tak stały i obrastały tłuszczem 😉
olq,


czemu tak daleko mieszkasz? :P
Wreszcie solidnie popadało!
Szkoda że tak późno, mam jednak nadzieję że trawa wreszcie ruszy 😋

Gdzie kupujecie i ile płacicie za słupy drewniane - czy stemple budowlane?
Mój leśniczy ma tylko spróchniałe świerki z cięć pielęgnacyjnych.
Tartak liczy jak za zboże.

Muszę tymczasowo ogrodzić teren który normalnie jest kośny, więc nie będę szła w kosztowne rozwiązania, a w same paliki do taśm strach moje konie puścić...
Najtańsze i najtrwalsze z drewnianych są słupy modrzewiowe i dębowe -zaopatrzenie w Lasach. Rozważałbym jednak Astosowanie słupków betonowych. Prawdopodobnie w kolejnych latach będą się powtarzać potrzeby użytkowania pastwiskowego więc może warto zainwestować. Niezłym rozwiązaniem jest posadzenie zadrzewień w formie nieformowanych żywopłotów lub jakiś form mieszanych. To jest rozwiązanie na przyszłość, bo na szybko nie urośnie.
melehowicz, nie mogę zrobić nasadzeń - teren jest dzierżawiony.
Betony lubią pękać.
Dębowych nie idzie zdobyć.

Mam w trakcie zakładania 4ha pastwisk. Ogrodzone słupkami stalowymi, zostało tylko zamontować żerdzie. Za rok 2 ha będą wypasane a kolejne albo w sierpniu przyszłego roku albo na wiosnę ‘24
Także „górna łąka” pozostanie kośna… No chyba że zwiększę pogłowie 😅
Iskra de Baleron, Zostaje zatem poszukiwanie słupów drewnianych w okolicznych lasach lub zastosowanie rur PE od instalacji wodnych lub gazowych.
https://allegro.pl/oferta/rura-gazowa-rc-90x5-4-pe-pe100-sdr17-tytan-11617438063
melehowicz, o! To wygląda na ciekawe rozwiązanie!
Dziękuję 🙂
poszukać na OLX w okolicy
blucha, ej bez jaj 😂
Nie przychodziłabym tu gdyby to było takie proste. Nie ma w mojej okolicy kołków dębowych, na drugim końcu polski są 😉
Leśniczy powiedział że to co maja używają na budowę ogrodzeń młodników.
Obejrzę te rury.
Jak się nie nadadzą (widziałam w de ogrodzenia placów do jazdy z ich zastosowaniem) to kupię świeże, żywiczne stemple w tartaku za milion monet 😅
rury od wody odradzam 🙂 one tylko wygladaja solidnie w dodatku łamiac sie maja mega ostre krawędzie. jak nie ma dębowych to może akacjowe, też długo stoją
blucha, które konkretnie odradzasz(kolor)?
To dosyć istotne 😀
Iglaste mają ten plus (minus jednocześnie) że po 3 latach łatwo będzie je wyłamać 🤣
Nie trzeba by było wyciągać i dziur zasypywać.
Iskra de Baleron, Po trzech latach złamią się świerkowe i zostanie kawałek próchniejącego kołka w ziemi czyli pułapka na konie.
Akacjowe dostępne w Wielkopolsce, Lubuskiem i Zachodniopomorskim, - bardzo dobre , trwałe kołki.
Rury od wody czy gazu nie łamią się na ostro. Od wody są czarne lub niebieskie, a od gazu żółte.
melehowicz, Po trzech latach złamią się świerkowe i zostanie kawałek próchniejącego kołka w ziemi czyli pułapka na konie.
Racja

Rury od wody czy gazu nie łamią się na ostro. Od wody są czarne lub niebieskie, a od gazu żółte.
Dlatego zapytałam bluchę które konkretnie ma na myśli. Kruche są kanalizacyjne.
rury były w kolorze szarym, właścicielka stajni mówiła ze wykorzystali rury od wody, a sama widziałam złamaną taką ze sterczącym ostrym trójkątem, podobno koń w nią przyłożył
blucha, Szare rury to też rury kanalizacyjne, które do takich zastosowań się nie nadają.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 sierpnia 2022 08:22
Iskra de Baleron, A Ekoforme? Kompozyt, nie jest to super tanie, ale podobnie cenowo do rur, a trwałe na zawsze, jak zmienisz pastwisko, to je wyjmiesz z ziemi i wykorzystasz gdzie indziej. Mamy od jakiegoś czasu i sprawdza się to super, mamy narożne tylko wstawione takie, pozostałe to zwykłe paliki "białe", tam gdzie trzeba wzmocnić, to daliśmy kompozytowe też, ale takie cienkie, które i tak są o niebo solidniejsze niż zwykłe.
zembria, mam 5 ha ogrodzone ekoforme z taśmą transportową 😉
1,5 ha ogrodzone słupami metalowymi z żerdziami z desek - pracochłonne rozwiązanie
4 ha za młode do wypasania, ze słupami metalowymi jeszcze bez żerdzi - rozważam zastosowanie tej samej taśmy co w ekoforme.
Mam rezerwowe 3,5 ha po drugiej stronie polnej drogi, koszę tam siano i będę kosić.
Myślę że mam wystarczający areał ogrodzony trwale.

Chcę tylko wypuścić konie na te 3,5 ha kośne bo:
szkoda paliwa
5ha jest wyżarte i nie odrasta z powodu suszy
4ha się nie nadaje do wypasu - za młoda łąka.

Ściągnę stemple z i niego nadleśnictwa ponieważ u mnie mają tylko próchno świerkowe.
Dam co 4 paliki stempel i jakoś może przeżyję 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się