Ścięgna - urazy, leczenie, pielęgnacja

Azbuka, zerwany a naderwany to jest różnica. Może lepiej znaleźć sposób na opuchliznę na tę drugą nogę. Może jakieś okłady, chłodzenie, ochraniacz magnetyczny...?
Już jest lepiej, zmieniłam już z wcierek chłodzących na grzejące i zawijam na noc. Od wczoraj na kwaterce i nie ten koń. Wyraźnie lepiej się czuje.
Post został usunięty przez autora
Hej, mam pytanie co do zbierającego się płynu w pochewce. Mam zdiagnozowany uraz ścięgna, razem z opuchlizna spowodowana właśnie płynem w pochewce. Zalecono laser na ścięgno i ultradźwięki na opuchliznę, jestem już po zakończeniu obu terapii ale płyn dalej nie zszedł… martwię się ze nawet jak noga się wyleczy to juz tak zostanie, podobno taki płyn może potem przejść w tkanki i już zostać ma stałe.

Pytanie do was, po jakim czasie może się tak dziać, ze ten płyn właśnie zostanie na zawsze?
Zalecono mi tez pijawki, ale one chyba są na świeże opuchlizny, a ta jest już ponad 2 miesiące, czy to nie za późno?
Goneflying, w zasadzie to trudno dać jednoznaczną odpowiedź i myślę, że nikt takiej nie da.
Pijawki rób jak najbardziej, 2 miesiace to nie jest jakiś stary uraz.
Skarpetki uciskowe się sprawdzają w takich przypadkach.
Goneflying, ja mam rewelacyjne efekty z equicrown. Mega polecam.
Dzięki wielkie za odpowiedzi, w takim razie spróbuje pijawek🙂

Poszperałam o tych bandażach equicrown, ale trzeba osobno kupić na każda noge, a jedna kosztuje 99€, wiec raczej odpada
Czy ktoś miał doczynienia z uszkodzeniem więzadła skosnego trzeszczki pecinowej? Jak można pomoc koniowi, jak długo trwał powrót do sprawności?
nutkowa, robiliśmy serię shock wave
rox, I jakie były efekty? Seria tzn? Czy fizjo sama mi dostosuje to? Koń wrócił do pełnej sprawności?
trzeszczki   kto nie miał rudego, ten nie miał najlepszego
12 czerwca 2023 09:51
nutkowa na ścięgno/więzadło to raczej taki sam schemat: shockwave, PRP, kontrolowany ruch systematycznie zwiększany i czas
nie ustalałabym schematu rekonwalescencji sama tylko zdała się na DOBREGO weta

i tak. konie wychodzą z tego tylko czas, czas, czas
Jutro będzie wet ale muszę zapytać już dziś 🙂
koń jest po urazie międzykostnego (2 lata temu) i od kilku dni ta noga jest trochę spuchnięta. Po ruchu opuchlizna minimalnie schodzi, ale w porównaniu do drugiej jednak da się wyczuć, że jest grubsza. Z resztą druga noga też jest suchsza po spacerze, więc nakłada się na to jeszcze opuchlizna zastoinowa. Nie grzeje. I teraz zastanawiam się czy już panikować czy dopiero za chwilę 😉 Fakt też że ostatnio mamy straszne upały po ponad 30 stopni, w nocy było nawet 24. Koń nie kuleje. Gdzieś słyszałam, że noga po urazie może mieć tendencję do puchnięcia, ale nie wiem czy to prawda.
mindgame, tak to prawda, po urazie międzykostnego on może już być na zawsze zgrubiały i wyczuwalny dla sprawnego oka.
Wysoka temperatura też tezmu sprzyja.
Jednak wiadomo jak jest, lepiej chuchaćc na zimne i usg zrobić, tu pomocna będzie współpraca z jednym wetem bo ma zapamiętane obrazy usg przed kontuzją czy po i sobie porówna zawsze.
Perlica, to trochę mi lepiej, ale kamień z serca dopiero spadnie po usg (mam nadzieję) 🙂
https://galloper.pl/pl/p/Glinka-Pharmaka-Tonerde-Gel/1544 Ta Glinka jest chłodząca czy rozgrzewająca? Bo jej skład bardzo wiele mówi…
patkahm, wg mnie chłodząca
Gillian   four letter word
13 lipca 2023 12:51
Moja noga po miedzykostnym także spuchła odkąd są upały. Dodatkowo koń nie chodzi już pod siodłem więc lekko kaplica :/
Gillian, czyli możliwe że to podobny przypadek. U mnie wczoraj upał 32 stopnie więc pojechaliśmy tylko na spacer do lasu i tylko z ciekawości po powrocie przekłusowałam na hali i od kontuzji koń ruszał się chyba najlepiej w życiu. Aż oko się cieszyło, ale póki wet nie rzuci okiem to pewności nie będzie.
No i diagnoza zapalenie pochewki ścięgna. Czyli tragedii nie ma, ale jednak coś się dzieje.
Btw. czy zna ktoś przypadek, żeby międzykostny tak się zrósł po urazie, że nie widać śladu na usg? nawet blizny? Fakt, że stawałam na rzęsach żeby jakość blizny była jak najlepsza, ale zaczynam się zastanawiać czy to możliwe żeby śladu nie było i czy wet dobrze zrobił swoją robotę...
Teli   Koń to zwierzak. Animal.
Rży i wierzga. Patrzy w dal.
Konstanty Ildefons Gałczyński

14 lipca 2023 22:29
Tak, ja mam takiego konia. Wprawdzie było to tylko zapalenie, a nie dziura, ale nie ma śladu, ze coś sie działo.
mindgame, - tak, mój za pierwszym razem, aż wet był w szoku. Za drugim w tym miejscu ma już bliznę, za to w drugim właśnie też nic.
mindgame, od czego to zapalenie pochewki ścięgna, wiadomo? Jakie macie zalecenia.
patrycjasz, nie wiadomo, może od treningu, może od podłoża, może na padoku krzywo koń stanął. W zaleceniach mamy odpoczynek przez tydzień i smarowanie compagelem lub póki opuchlizna nie zejdzie i chłodzenie po 20 minutowych spacerach. Ale jak nie zejdzie opuchlizna w ciągu 2ch tygodni to chyba poproszę innego weta o usg, bo nie chce mi się wierzyć żeby nie było widać śladu po bliźnie na ścięgnie, więc nie jestem przekonana czy ta diagnoza jest trafna.
No o weterynarz zalecała areszt boksowy, ale przy początkach artrozy nie wyobrażam sobie żeby koń nie mógł iść sam na padok zwłaszcza że jest bardzo grzeczny.
mindgame, dzięki za informację. Zapytałam z ciekawości trochę bo też czekamy na USG. Mamy opuchliznę nad stawami pęcinowymi, wszystkie 4 nogi. Po ruchu nie schodzi, koń nie jest kulawy, jakoś specjalnie nie grzeją i się zastanawiam co tym razem bambus wymyślił. Właśnie mi to wygląda na zapalenie pochewki ścięgna tylko nie wiem czemu:P
patrycjasz, jak wszystkie 4 nogi to może jakaś alergia albo problemy krążeniowe?
mindgame, nie mam pojęcia. Na początku wydawało mi się, że to od trawy bo dostał tej opuchlizny dokładnie w dzień kiedy poszedł na łąkę. Ściągnęłam go z łąki ale problem nie minął. Mam go trzecie lato i nigdy nie miał żadnej opuchlizny w tym okresie. Treściwego dostaje baaardzo mało. Jeżdżony po bożemu więc zastanawiam się co tym razem:P No i zdziwiło mnie, że 4 nogi. Wcześniej jak mu walnęło ścięgno, to w jednej:P

Edit: podejrzewam, że to alergia na regularne treningi:P
Jaki jest obecnie orientacyjny koszt usg ścięgna? Możliwe że w przyszłym tygodniu będę musiała wykonać takie badanie, weterynarz nie podał kwoty, a ja nie dopytałam - mój błąd.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 lipca 2023 11:48
patkahm, Samo usg 50-100zł do tego zapewne dojazd itp.
W ramach update'u okazało się że opuchlizna nie była wynikiem zapalenia pochewki ścięgna tylko złamania kości rysikowej 😉 całe szczęście że skonsultowałam się z innym wetem bo zamiast 3ch miesięcy koń miałby wolny tydzień i chodziłby z urazem 🙈 a i bliznę jednak okazało się że widać 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się