Jakie pasze dajecie swoim koniom?

melehowicz, rozwiń proszę punkt odnośnie lucerny? co masz na myślisz pisząc z wiekiem?
Chodzi ci o zbyt wysoki poziom białka?
Wraz z wiekiem dodatkowe dawki białka są łatwiej przyswajane i wbudowywane w masę mięśniową. Moim zdaniem można wspomagać lucerną już po odsadzeniu, ale potrzeba sporo wyczucia/ostrożności. Szczególnie gdy odsadek gorzej przechodzi moment odsadzenia lub dysponujemy nieco mniej wartościowym sianem lub źrebak był późno urodzony i wykorzystał nie cały okres pastwiskowy lub coś mu się przytrafiło w okresie sysaka. W wieku 2-3 lat zapotrzebowanie na białko wzrasta, szczególnie we wspomnianych przeze mnie wcześniej okolicznościach (trening rozród). Wtedy wsparcie białkiem jest wręcz nieodzowne.
melehowicz, jasne, rozumiem teraz.
Dziękuję.
uszatkowa   Insta: kingaielif
07 sierpnia 2022 10:13
melehowicz, dziękuję za radę
hej,
jakie macie opinie o tym nowym brandonie XS? Konie nie wybrzydzają, nie tracą na masie? Z tego co widzę to pasza jest teraz bardziej energetyczna, czujecie różnicę?
Mój koń nie chce nawet tego wąchać... ale mój koń jest generalnie wybredny.
Melehowicz jaką mieszankę zbożową masz na myśli?
_Karolina_, moja kobyla po 2 latach wypięła się na Builda Mebio... nie wiem czy coś zmienili czy jak, ale coś się zadziało. Myślę że skarmie do końca ale poważnie myślę o zmianie paszy..
xxagaxx, na przełomie 2021/2022 zmienili skład Mebio Basic to może i Build Upa teraz ruszyli. Mój tez średnio tą nową wersje jadł.
xxagaxx, - nie było zmian w Build-Up, na pewno nie teraz. Poszedł XS, La Rosset, High Preformer. Zmiany z początku roku nie kojarze dokładnie, ale raczej bez szans, że dostawałabyś do tej pory starą dostawę 😅 Na pewno od lutego nie było zmian w nim.
Może jakiś worek trefny, zleżały czy coś?
keirashara, jeszcze 2 inne konie które znam, z innej stajni zaczęły kręcić nosem. Moja po tygodniu protestów zaczęła z grubsza jeść, ale dalej sporo zostaje w żłobie...
xxAgaxx a próbowałaś dawać hilight improver conditioning mix? Kobyła wsuwa aż miło, bo to melasowane, mieszam teraz pół na pół z mebio buildup.
xxagaxx, - jasne, rozumiem, po prostu daję znać, że nie było teraz zmian, nie poszło takie info, a oni nigdy cichaczem nie podmieniają 😉 Może kwestia zamiany surowca, dostawcy, niby to samo, ale jednak w opini końskiego nosa nie.
Poncioch, na razie nic nie próbowałam, bo konisko marudzi dopiero ok. 2 tyg. Chuda nie jest, energię do pracy ma, więc na razie nie panikuje. Mam 3 worki do skarmienia, więc wolałabym żeby jakoś dała radę.

keirashara, mój koń to trochę śmietnik, zre co dostanie więc jestem w ciężkim szoku ze w ogóle takie coś ma miejsce. Zaczyna lepsza robotę więc dorzucę owies i może wejdą te 3 worki
Mój koń się wypiął na jedzenie wszelakie po raz kolejny. :/ Nawet tym najpyszniejszym meszem zaczęła gardzić, siana też nie dojada :/
Nie mam pomysłu o co chodzi. Czy to, że ma odstawione leki (Arthrotec, Ulgastrol) może mieć jakiś wpływ? Zazwyczaj na leki też kręciła nosem.
Sieczkę: https://sklep.hippovet.pl/produkty/palatin-glyx-wiese-musli-15-kg/ wciągała na sucho, a teraz powącha i nawet nie próbuje (i to z tego samego worka karmię)
martrix, sprawdzałaś temperaturę?
Nie. Nie sprawdzałam. Ale generalnie nie wygląda na jakąś chorą. Nawet powiedziałabym, że za dobrze wygląda. W trakcie leczenia też jej się zdarzały epizody "wypinania się" na jedzenie na 2-3 dni. Mam nadzieję, że tym razem też po 2-3 dniach jej przejdzie.
Jadę do stajni zaraz po pracy, więc jak znajdę termometr, to sprawdzę, ale nie sądzę, żeby były jakieś anomalie w tym kierunku.
W trakcie leczenia dosłownie wszystkie posiłki musiałam robić na mokro, bo na suche w ogóle patrzeć nie chciała. Ostatnie 2 tygodnie zaczęłam więcej na sucho podawać i jakoś wciągała, a teraz od przedwczoraj znów coś nie gra.
martrix, to może warto jeszcze sprawdzić zęby
Zęby robione w lutym.
Aktualizacja: Brandon XP wchodzi na sucho… No ale, ale… Przecież ona nie jest żaden sportpferd, żeby jadła mi wysokoenergetyczne pasze ;/
martrix, - jak działa, to 🤷 Szport, czy nie szport, ważne, że je i dobrze się czuje.
Do XP bardzo podobne jest mebio sport plus, a tańsze.
xxagaxx, - też bym była, bo mam podobny śmietnik 😜

Mój wraca do roboty i mam właśnie ciężki dylemat, czy dorzucić owsa czy iść od razu na jakąś paszę z lepszym białkiem. Jest gruby, ale mięśni zero. Je mash i witaminki, plus po pół miarki owsa gniecionego. Jak mu zwiększyłam ruch to od dwóch tygodni jest taki niechętny do roboty.
keirashara, w sumie… patrząc ile chęci do roboty wykazuje mój koń, to może to nie jest taki głupi pomysł…
martrix, ja bym obstawiała wrzody(rozumiem, że były leczone) - rzadko kiedy konie nie jedzą, bo nie...
elle, na ostatniej gastro żołądek już czysty. Zostały minimalne zmiany na kzywiznach, a equinor jeszcze podaję do końca miesiąca.
martrix,
a nie grzeje sie?😉
Epikea, wygląda na to, że chyba tu tkwi sedno... na tę chwilę koń się przeprosił względnie z jedzeniem, ale zobaczymy, czy faktycznie to to było przyczyną.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
16 sierpnia 2022 12:23
hej, <br>
jakie macie opinie o tym nowym brandonie XS? Konie nie wybrzydzają, nie tracą na masie? Z tego co widzę to pasza jest teraz bardziej energetyczna, czujecie różnicę? <br>

_Karolina_,

Mój póki co je, co prawda to dopiero pierwszy worek i jeszcze zmieszany z końcówką tego Brandona XS sprzed zmian. Z krótko jednak jeszcze by ocenić czy nie straci na masie. Jeśli chodzi o energiczność to nie widzę jakiejś różnicy na ten moment.
olq, Używając terminu "mieszanka zbożowa" mam na myśli określenie używane w tradycyjnym rolnictwie. Zazwyczaj są to uprawiane razem dwa lub trzy rodzaje zbóż jarych: owie, jęczmień i czasami w niedużej domieszce pszenicę. Owies powinien być w przewadze.
xxagaxx, Build Up wizualnie się zmienił. Dawniej był mokry i mocno pachniał ziołami, teraz jest suchy i na oko mniej atrakcyjny.
espana, strasznie duzo pyłu jest. Dodałam owsa i zaczęła jeść. Wczoraj dosypałam jej trochę Eggersmana Kombi pellets, wymieszałam i może skarmię.
Jakie muesli/paszę polecacie dla mini szetlandów?
Myślę, że najlepiej bezzbożową i bez cukru.
Jedynie jako dodatek - garstka dziennie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się