Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?

gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
20 lipca 2022 14:26
Proszę o radę.
Mam arabka który pracuje w siodle 2-3 razy w tygodniu. Siano bez ograniczeń, raz dziennie 1/2 L Krauter pellet, 1 L otrąb ryżowych i 1 L owsa.
Jest fajnie umięśniony ale wydaje mi się, że trochę za chudy. Co zmienić żeby żebra okryły się warstwą tłuszczyku.
IMG_20220720_142133.jpg IMG_20220720_142133.jpg
IMG_20220720_142053.jpg IMG_20220720_142053.jpg
IMG_20220720_142028.jpg IMG_20220720_142028.jpg
IMG_20220720_142008.jpg IMG_20220720_142008.jpg
IMG_20220720_141945.jpg IMG_20220720_141945.jpg
Screenshot_2022-07-20-14-12-58-568_com.miui.gallery.jpg Screenshot_2022-07-20-14-12-58-568_com.miui.gallery.jpg
gracja03, - możesz zrobić fotkę bez siodła, w pozycji zootechnicznej? Imo wcale nie jest dobrze umięśniony, brakuje mu zdecydowanie mięśni grzbietu, dlatego widać żebra. Jednak po tych zdjęciach to trochę ciężko ocenić.
Często nawet grube konie mają widoczne żebra, przez brak mięśni grzbietu i opuszczone mięśnie brzucha. Oczywiście tego nie nazwałabym grubym i może rzeczywiście przydałoby się więcej masy 😉 jednak ciężko to po przedstawionych fazach wyłapać.
Jak zęby, odrobacznie, wyniki, ile pracuje?
gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
20 lipca 2022 15:03
Zdjęcie z początku kwietnia, pracuje 2-3 razy w tygodniu pod 12 latką, lekki trening, trochę skoków do 50 cm. Czasami teren . Odrobaczany.
IMG_20220409_135314.jpg IMG_20220409_135314.jpg
gracja03, koń nie jest chudy, tylko nie ma mięśni...
Chuda szyja, duży brzuch. Koń nie jest w formie. Tak jak już inni napisali, mięśni brak. Raczej źle jeżdżony skoro przez 12 letnie dziecko.
gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
20 lipca 2022 16:51
Nie jest to koń sportowy, jeżdżony rekreacyjnie więc i mięśni na grzbiecie brak 😔, będziemy pracować nad tym. Obawiałam się tylko czy nie za chudy.
gracja03, nie tylko konie sportowe powinny mieć mięśnie. Rekreacyjne też noszą jeźdźca, co gorsza jeździec niejednokrotnie nie siedzi za dobrze - tym bardziej przydają się mięśnie grzbietu.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
21 lipca 2022 07:56
gracja03, Moim zdaniem ten koń jest za chudy, poza mięśniami, to tam tkanki tłuszczowej brak. Przydałoby się podtuczyć troszkę, poza pracą oczywiście.
Polecam otręby ryżowe i odpowiednią pracę.
gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
21 lipca 2022 09:52
mindgame, otręby ryżowe dostaje, rozważam dodać otręby pszenne i sieczkę z lucerny.
gracja03, a jaki ten koń jest? Nie spala się aby czasem za bardzo...? Wychodzi na całodzienne padoki?
Może wartałoby dołożyć ogólnie więcej żarcia i rozdzielić je na kilka posiłków, a nie tylko raz dziennie? Nie wiem który to Krauter pellet, ale jeśli ten z Hippolyta, to tam jest dawkowanie od 2 - 3,2 kg/dzień. Pół litra to nie wiem ile kg, ale raczej nie nawet kilogram... No, nie wiem, ja bym rozłożyła posiłek przynajmniej na 2 osobne i zwiększyła ilość wszystkiego. Może morfologię wartałoby zrobić przy okazji....
gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
21 lipca 2022 10:46
Stajnia wolno wybiegowa niestety nie mam możliwości rozdzielić na dwa posiłki. Koń w typie spokojnego wolnego miśka więc sie nie spala. Krauter pellet Hippoyt + Otręby ryżowe i owies. Zwiększając dawkę jednego muszę zmniejszyć innego bo na jeden raz będzie za dużo.
gracja03, zęby sprawdzone? Odrobaczany regularnie?
Można spróbować z lucerną jeśli otręby go nie budują.
ElMadziarra   Mam zaświadczenie!
21 lipca 2022 11:09
Jak nie da się zwiększyć dawki, to ja bym poszła w tłuszcz. Skondensowana dawka kalorii. Wszelkie makuchy dobrze się przy tuczeniu sprawdzają, słonecznik czarny ziarno albo dobry olej poprostu.
gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
21 lipca 2022 14:12
jakie proporcje zastosować żeby porcja była odpowiednia ?
Otręby ryżowe- zalecana dawka dzienna 100-900 g (jak skończę worek spróbuje zamienić może na pszenne lub sieczkę z lucerny)
Makuch lniany - zalecana dawka dzienna 100-200g
Krauter pellet Hippolyt- zalecana dawka dzienna 2,8 kg
owies dostaje 1 L
Chyba że coś z tego zamienić na coś innego?
Stajnia wolno wybiegowa niestety nie mam możliwości rozdzielić na dwa posiłki. Koń w typie spokojnego wolnego miśka więc sie nie spala. Krauter pellet Hippoyt + Otręby ryżowe i owies. Zwiększając dawkę jednego muszę zmniejszyć innego bo na jeden raz będzie za dużo.
gracja03,
1) Może przeżywać "wewnętrznie" albo, skoro spokojny, być gdzieś na szarym końcu łańcucha pokarmowego, gdzie go konie wyganiają od jedzenia.... ale zakładam, że miejsc z sianem jest więcej, więc...
2) wolnowybiegowe konie czasem potrzebują naprawdę dużo żarcia. Wiadomo, wszystko zależy, ale zauważyłam, że najlepiej tyją te konie, które zostają jednak w stajni dłużej lub krócej. Te wolnowybiegowe jednak się ruszają (co ofc jest zdrowe dla konia, ale nagle się okazuje, że dodając koniowi jeszcze pracę, może zaistnieć potrzeba innego jedzenia... nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się, że kaloryczność posiłków musiałaby się zmienić.... czyli...... ->
3) jeśli koniecznie nie można zwiększyć ilości na posiłek, to chyba trzeba byłoby zamienić Krautera na jakąś porządną, kaloryczną paszę (może dla seniorów? albo coś w stylu "build up"? Saracen Show Improver, Brandon XS, te wszystkie Build Upy...), zamiast otrębów ryżowych (nie wiem jakie dajesz, zakładam, że takie, hmmm, normalne, zwykłe), wrzucić np. EquiJewel albo w ogóle wyrzucić otręby, tylko walnąć tą "show" paszę pełnoporcjowo + dołożyć olej. Ewentualnie zostawić owies, ogarnąć porządny balancer + dołożyć olej albo właśnie makuchy...
Zamiana na otręby pszenne nic nie da (albo inaczej - jak żyję, nie widziałam jeszcze spektakularnych efektów tuczenia koni otrębami pszennymi. "Ogólne tuczenie" zobaczyłam, jasne, ale myślę, że to wynikało po prostu z faktu, że koń dostał normalnie jeść).

Trzeba szukać pasz opisanych jako "dla chudych koni" np. Mebio, Hippolyt, Eggersmann, Spillers... Choć mój się na Sukcesie upasł, trzeba było odchudzać, a dawałam tylko mesz....
gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
21 lipca 2022 22:44
Sankaritarina, dziękuję Ci bardzo 💐 za rzetelną odpowiedź.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
22 lipca 2022 11:44
gracja03, ja karmie pelletem z mebio sport i ładnie tuczy 😉 a koń 640kg wolnowybiegowo trzymany dostaje ok 1.3 kg w dwóch posiłkach
gracja03, - a może dodatkowy posiłek po ruchu, np. mash? Żeby faktycznie nie ładować wszystkiego na raz, ale jednocześnie ogarnąć to logistycznie. Mash 3x w tygodniu może już zrobić różnicę, a jest lekkostrawny. Można zalac przed jazdą, a zanim się ogarnie konia po jeździe i poskłada sprzęt to zwykle akurat mija tyle czasu, żeby bezpiecznie podać.
Zastanowiłabym się też nad morfologią i biochemią z krwi lub trichoskopią z włosa, jeśli nie miał robionej. Czasem można znaleźć niespodzianki, których człowiek za nic by nie zgadł i zamiast worków żarcia wystarczy puszka supli 😉
Cześć, ma ktoś może pomysł dlaczego koń mi chudnie latem? Zęby robione niedawno, na wolnym wybiegu 3 paśniki z sianem bez ograniczeń (w nocy na 6 koni) plus w dzień ze stadem na trawie. Zauważyłam, że chudnie gdy puszczam go na 24, jak zimą noce spędza w boksie to nie ma problemu z masą. Zabrać go na noc do boksu? Treściwe bez zmian dostaje owies + buildup, sama nie wiem co może być powodem bo reszta koni na 24 wręcz latem tyje.
jagoga, może jest sierotą ostatnią do żarcia, wtedy nawet przy 3 paśnikach się „nie dopcha”

Może czuwa i nie odpoczywa.
też na to stawiam, potrzebuje odpoczynku a ten zapewnia boks. znam takie konie 🙂
Dzięki za pomoc, tak podejrzewałam właśnie. No nic od jutra wraca do boksu i będę obserwować 🙂
Proszę o doradzenie w sprawie mojego konia rasy sp (75% xx), w chwili obecnej waży 415kg (był ważony). Koń ciężki do utuczenia.
Aktualnie dziennie dostaje 2kg owsa, 700gr otrębów ryżowych, 600gr sieczki z lucerną i olej lniany 100ml. Zastanawiam się czy podając otręby ryżowe mogę zwiększyć jeszcze ten olej?
Do siana ma dostęp non stop więc ciężko mi powiedzieć ile dziennie go zjada, w dzień je luzem siano z belki, a na noc ma siatkę z sianem, której i tak nie dojada.
Koń pracuje 6 dni w tygodniu średnio intensywnie, 1-1,5h dziennie głównie stęp, kłus, galop i czasem niewielkie skoki. Koń jest chętny do pracy, nie jest ani nadmiernie pobudliwy ani nie brakuje mu energii. Nie muszę się martwić, że jakakolwiek pasza spowoduje gorącą głowę, nie ma z tym problemu.
mon-mal, polecam Nuba ProMass. Dobrze wpływa na masę.
mon-mal, skąd wiadomo, że jest za chudy? Ile ma wzrostu?
melehowiczStąd wiadomo, że widać zebra, mocno wystające kości biodrowe itd, nie trzeba być znawcą by to zauważyć, jest po prostu za chudy.
Koń ma 160cm wzrostu.
_Gaga u nas dodatek z Nuby nie przyniósł żadnego efektu, najlepiej wygląda o ile można to tak nazwać na obecnej diecie.
jedyne co mi przychodzi do głowy, to zwiększyć jeszcze ten olej, ale boję się przesadzić z tłuszczem
mon-mal, nie mamy daru wróżenia, pytanie o wzrost jest zupełnie normalne. Z samej wagi bez opisu kondycji lub zdjęcia, nic nie wynika.

zęby w porządku i objawów wrzodowych brak?
Z białek masz jeszcze soję, można też zamiast sieczki z lucerną (jaki jest jej udział?) podawać lucernę np w granulacie.
Może otręby ryżowe „nie lezą” twojemu koniowi.
Pełne ziarno słonecznika ładnie podnosi kaloryczność.
mon-mal, pełnoporcjowo karmiony ProMassem, czy jak piszesz - jako dodatek?
Olej daje energię. Masy za bardzo nie poprawia...
może wysłodki buraczane i makuch lniany? my na tym odkarmiliśmy chudego konia
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się