Dopasowanie siodła

Famfi, to nie zawsze dobry pomysł. Jakie to siodło?
Devoucoux Chiberta. Juz kiedys jedno zrobilam i efekt byl super. Z tym ze teraz ten Rymarz bierze 3000zl za taka zmiane. To juz taniej zrobic oryginalne we Francji u Devoucoux. Dodam ze chce panele uniwersalne, bo mam sporo koni.
Famfi, ale Devo ci wymieni na wełnę te panele?
Wlasnie nie. Oni robia z jakiejs gąbki z drukarki 3D
Ja wymieniałam cały panel w Daw Magu i hmm no o mało nie skończyło się rzecznikiem praw konsumenta...
amanda666, wysłałam ci PW
amanda666, rozumiem że nie wyszło jak miało wyjść?

Mi kiedyś Bogdan z HB tłumaczył ze najlepiej uszyć nowe panele, ale i tak terlica może nie wytrzymać
Czy ktoś z Was mi pomoże? Kupuję siodło z drugiej ręki. Pod przód siodła bez jeźdźca wchodzą mi 4 palce. Jak wsiąde - 1,5 palca niestety. Czy to dlatego, że jestem za ciężka - 70 kg? Zmienić łęk na węższy czy szukać innego siodła?
Czy nadal stosuje się patent z przeciąganiem linki/sznurka pod siodłem między panelami?
Pako, - ze zdjęciami będzie łatwiej 😉 Może być łęk, może być kształt siodła/paneli. Raczej nie za ciężki jeździec, 70kg to dość przeciętna waga (chyba, że siodło na kucyczka :P)
czy ktoś zna saddle fittera, ktory bierze siodla w rozliczeniu?
szon, sebastian z equipe
keirashara dziękuję - porobiłam wczoraj wieczorem zdjęcia.
Podniesiemy przód wstawiając węższy łęk. A co z resztą? Zastanawiam się jak sprawdzić czy kanał nie siada pod jeźdźcem i nie uciska koniowi kręgosłupa. Jak sprawdzić czy tył kanału jest wystarczająco podniesiony? Też ładować trzy palce?
1663650513045.jpg 1663650513045.jpg
1663650513101.jpg 1663650513101.jpg
1663650513111.jpg 1663650513111.jpg
1663650513122.jpg 1663650513122.jpg
Pako, - ile lat ma ten konik? Jest dość mocno przebudowany zadem. Jeśli to dzieciak, to na ten moment dałabym mu dorosnąć i odpuściła całkiem siodło. Jeśli starszy, to zdecydowanie poszukałabym dobrego saddlefittera, bo to nie są łatwe plecy do osiodłania. Imo to siodło jest za szerokie, nie tylko łęk, ale i kanał. Sama zmiana łęku może nie być wystarczająca.
keirashara To dziadek w okolicach 20-tki, może więcej. Nie wiemy dokładnie, uratowany przed transportem w jedną stronę, na który już miał wykupiony bilet. 😐 Co mam zrobić? Ile może wziąć saddle fitter? Kogo polecacie w okolicach Warszawy drogą na Białystok?
Pako, Saddle fitter na pewno weźmie mniej niż fizjo i weterynarz, którzy będą leczyć konia po niedopasowaniu siodła - tak na to bym spojrzała. Myślę, że w okolicach 200 zł znajdziesz kogoś na spokojnie. Spróbuj zagadać z Roksaną Szymańską z Get the balance.
Aletra dziękuję. 🙂
Mam jeszcze pytanie, czy ewentualnie w przypadku siodła ze zdjęcia, może wchodzić w grę dodanie podkładki lub korekta wypełnienia? Stosuje się to, żeby unieść siodło w górę?
Pako, - mogą, zasadniczo po to istnieją, ale z samych fot będzie tu ciężko coś wywróżyć 😉 Niech ktoś mądry w temacie zerknie na to na żywo, bo konik zdecydowanie nie wygląda na urodzonego wierzchowca.
Pomyślałabym też nad sensowną pracą z ziemi, na lonży i nabudową tych pleców, może być łatwiej z siodłem jak się poprawią.
Hej, ja przychodzę z prośbą o pomoc 🙂
Siodło kupione rok temu, wtedy pasowało super, wiadomo czas minął koniowi strzeliły 4 lata i hmm nie pasuje 😅 przez ten rok siodło było założone 2 razy dosłownie. Koń chwilowo nic totalnie nie robi, chciałabym czasami przejechać się na spacer do lasu, ale nie chce zrobić mu krzywdy a tył niestety nam lewituje...
Idzie teraz na wymiane wypełnienia, bo widać, że jest nierówno i chyba poprzedni właściciel w ogóle z tym nic nie robił.
Możecie podpowiedzieć co dalej? Poszerzenie łęku/ zwężenie? Czy w ogóle słabo z tym modelem (Prestige Lucky Dressage z systemem wolnych łopatek). Koń ma bardzo krótki grzbiet i mało miejsca na siodło 🤔 więc mocno mam zawężone pole manewru, a wiadomo, że dla przejażdżek raz od wielkiego dzwonu nie będę inwestować w siodło za 10tys.
Aaa i wiadomo, że saddlefitter to by była najlepsza opcja, ale niestety nikt nie jest chętny tego ogarnąć jeśli nie mam w planach kupić coś z ich komisu
Z góry dziękuję za rady😘
IMG_20220920_184254_743.jpg IMG_20220920_184254_743.jpg
IMG_20220920_184306_627.jpg IMG_20220920_184306_627.jpg
IMG_20220920_184319_856.jpg IMG_20220920_184319_856.jpg
IMG_20220920_184335_214.jpg IMG_20220920_184335_214.jpg
IMG_20220920_184359_599.jpg IMG_20220920_184359_599.jpg
IMG_20220920_184408_924.jpg IMG_20220920_184408_924.jpg
IMG_20220920_184436_256.jpg IMG_20220920_184436_256.jpg
keirashara, Aletra, dziękuję za Wasze wskazówki. Jestem umówiona z panią Roksaną z Get the balance na 5 października.

keirashara - praca z ziemi mnie bardzo interesuje. Niestety szukając informacji na własną rękę niewiele znalazłam i moja praca z moim własnym konikiem jest dość monotonna (choć on sam ją uwielbia, cieszy się że umie😉😉. Czy mogłabyś mnie naprowadzić na jakieś kompedium wiedzy nt. ćwiczeń z ziemi? Chętnie popracuję z obydwoma konikami.
Pako, polecam ściągnąć apkę Equisense. Mega dużo fajnych ćwiczeń i z ziemi i z siodła 😇
Pako, - ja jestem człowiekiem, który uczył się głównie w praktyce, od trenerów, na szkoleniach, nie z książek, więc nie pomogę 😅 Na pewno pomoc kogoś doświadczonego z boku byłaby nieoceniona, bo każdy koń ma swoje problemy, potrzeby, dla każdego etapu pracy ćwiczenia będą inne. Natomiast nawet takie proste, jak przejścia między chodami, pilnując rytmu i zaangażowania zadu, dają dużo na każdym etapie. Można je miksować na milion sposobów. Cavaletti, po prostych i łuku. Rozstaw powinien być taki, aby koń nie tracił rytmu idąc przez nie, pozostawał w dobrej sylwetce. Można chodzić nawet w ręku po górkach w lesie, jeśli masz.
Pako, - ja jestem człowiekiem, który uczył się głównie w praktyce, od trenerów, na szkoleniach, nie z książek.
keirashara, tak byłoby najlepiej. 🙂 Ale trenera "z ziemi" nie mamy. Trening z dojazdem nie jest dla mnie dostępny ze względu na budżet. Tak więc szukam książek i wskazówek w Internecie. I tak bardzo Ci dziękuję, bardzo mi pomogłaś.

tereska, Cresta, dziękuję Wam, skorzystam z tych źródeł.

A po wizycie pani saddle fitter wstawię nowe zdjęcia osiodłanego konika, to mam nadzieję będzie ciekawe zobaczyć różnicę.


Jak bardzo pod uwagę w dopasowaniu siodła bierzecie plamy potu po jeździe?
Mam dwa siodła. Po pierwszym cale plecy sa makre i nie ma bardziej suchych punktow, za to duzo mocniej leci na przod oraz ma twarde panele. Po drugim
Siodle wyraznie odbija sie siodlo, ale kon bardzo ladnie pracuje pod tym siodlem, takze sie luzuje. Dodam ze w pierwszym lek nie lezy tak ladnie dopasowany jak w drugim. Drugie tez ma mieciutkie panele. Co o tym myslicie?
53FE8EAD-54AA-4232-B789-9233C2118EE7.jpeg 53FE8EAD-54AA-4232-B789-9233C2118EE7.jpeg
Czy może mi ktoś przypomnieć, bo nie mogę znaleźć tego fragmentu, jak podkładać podkładki w momencie kiedy koń ma nierówne łopatki ?
Perlica, którą ma większą i na którą Ci siodło zjeżdża? To nie do końca tak, że jest jeden uniwersalny przepis 😉
Kolor, prawie wcale 😉 One są tylko pomocnicze. Generalnie niepokoić powinny punktowe, mniejsze, niż dłoń, w innych miejscach, niż okolica zamków i mocowania przystuł (tam siodło jest najbardziej ufiksowane, najstabilniej przylega i może się koń tam nie pocić), występujące niesymetrycznie.
Bombal, na żadną mi nie zjeżdża,leży idealnie wizualnie . Chyba prawa odstaje bardziej.
Perlica, to dlaczego chcesz poprawiać coś, co dobrze działa? Koryguje się wtedy, kiedy asymetria konia ma realny wpływ na to, jak leży siodło.
Bombal, bo się koniowi coś nie podoba i chce to sprawdzić.
Perlica, Jeśli większa/cofnięta jest lewa łopatka, to wsadzamy podkład na lewy przód i prawy tył podkładki (to jest sytuacja, w której siodło spada nam na prawą stronę, spychane przez większą, cofniętą lewą łopatkę). Ten sposób działa, jeśli przyczyną spadania siodła jest asymetria łopatek, a nie umięśnienia grzbietu.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się