wrzody żołądka

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
10 sierpnia 2022 08:09
Wypróbowane. Reakcji na uciskanie wszystkich punktów, po obu stronach konia, brak. Niemniej koń nadal ogółem podkur...ony jak zawsze. Zdziwię się jeśli nic nie wyjdzie na kontroli.
Jak to jest z tymi paszami Eggersmann przy wrzodkach (chodzi mi o te dedykowane - zawartość cukru/skrobi). Mignęło mi gdzieś, że jako, że jest to na mączkach to nie jest to zbyt korzystne przy wrzodach... Ale pełno ludzi jednak jest na ich paszach.
Pytam, bo mam możliwość dość korzystnych cen tych pasz, ale się waham...
Melanie, co masz na myśli mówiąc o mączkach? Ja daje Eggersmanna ReVital Cubes (niska zawartość cukru i skrobi) i jest tam tylko mączka z lucerny, reszta składników jest w innej postaci. Ta konkretnie pasza chyba nie jest dla wrzodów, ale przez tą ilość cukru jest do zaakceptowania według mnie, ale mój żołądkowo zdrowy.
Melanie, ja karmię Kombi Pellets i karmiłam też tym w trakcie leczenia wrzodów. Obecnie koń jest wyleczony więc nie miało to akurat wpływu na stan jego żołądka. W składzie też tylko mączka z lucerny.
Chodzi mi bardziej o to czym jest mączka - zazwyczaj jest to "odpad" (jakiegoś przetworzonego produktu), która normalnie w żywieniu jest stosowana jako wypełniacz. Czyli jak rozumiem mączka z lucerny to jest np. odpad z sieczki z lucerny (przykładowo akurat sieczkę daję), czyli pył lub bardzo drobne jej kawałki.
No, ale np. mączki w produktach kotów/psów to są po prostu... wypełniacze.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
12 sierpnia 2022 13:25
Melanie, nie, mączka z lucerny to nie będzie odpad, to pełnowartościowy produkt. Nawet lepszy niż sieczka, bo właśnie w tych drobnych częściach, które się najlatwiej kruszą, jest najwięcej wartości odżywczych
Melanie, nie wiem gdzie żeś to przeczytała… Mączka z lucerny to inaczej susz. Susz produkowany jest poprzez suszenie ciepłym powietrzem całych roślin tj: łodygi, liści a następnie cięcie ich do postaci mączki.
Ok, dzięki za wyjaśnienie! 🙂
Liście lucerny są bardzo kruche, mączka z lucerny to właśnie listki. Sieczka to łodygi.
Mój wet jest na urlopie i nie chce mu zawracać gitary, bo sprawa nie jest aż tak na cito. Powoli ląduję z lekami i suplami (bo mi się zwyczajnie zaczynają wykańczać).
Zostaje mi jeszcze w kuracji: Equinor, rokitnik, gastro mash, resweratrol, yarrowia equinox gastro i zioła na trawienie.
Do tej pory podawałam Equinor zawsze rano, ale z racji tego ze skończy mi się jutro Asecurol (zawsze rano go zalewałam, żeby był do podania na południe z obiadem) i nie chce mi się już specjalnie rano jeździć tylko po to, żeby podawać sam Equinor to chciałabym go podawać popołudniu po jeździe.
Czy przechodząc na podawanie popołudniowe zrobić to tak, ze podać jednego dnia rano i po południu, czy mogę bez uszczerbku dla kuracji podać jednego dnia rano, a kolejnego już po południu?
Ja equinor w pascie miałam zalecony po 3 godz bez jedzenia, 1 godz. Przed jedzeniem. Konie mamy wypuszczane na pol dnia na piach, poł dnia na trawę z przerwą na obiad. Tylko że nie ma ustalonego schematu i czasem piach wypadał przed a czasem po południu (a wtedy mialam ten slot głodówkowy). Wet nie miał zastrzeżeń.

Przy okazji kupiłam ST. HIPPOLYT Calcium Sorbinum do zobojętniania kwasów. Na opakowaniu podane że dawka od 10 do 15 g na 100 kg dziennie. Tylko to 50 g w moim przypadku to wypada bardzo mało granulek. Czy uważacie, że lepiej podawać to na raz, czy rozbić na 3 posiłki. Na chłopski rozum chce dzielić na 2 (śniadanie i obiad) bo na kolacje wjeżdza mesz dla wrzodków albo gotowane siemie + wypchana siata siana na noc. Ale wolę się upewnić że dobrze rozumuje.
Nie wiem czy kobył będzie żarła, dopiero dziś dojechał, ale ten suplement nie wali rybą (jak się obawiałam) ma taki obojętny trochę może czosnkowy zapach.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 sierpnia 2022 08:18
azzawa, Rozbij, to ma za zadanie zobojętnienie pH po treściwym, więc do treściwego powinno być podane.
Chciałam się upewnić- makuch z wiesiołka 250gr na 500kg konia, na mokro albo część na mokro częśc na sucho?

W jakiej postaci najlepiej dawać rokitnik, sok, zioła, owoce?
Moon   #kulistyzajebisty
26 sierpnia 2022 08:40
Pewnie było to już wałkowane, ale szukajka mi nie wypluła nic konkretnego - czy jest na rynku jakiś zamiennik Yarrowi Gastro? W sensie podobny skład/działanie? Może być proszek.
Burza, nie ma znaczenia postać rokitnika. Kazde makuchy najlepiej dawac na mokro.

Moon, no prawie każdy preparat gastro na rynku ma podobne działanie. Podobny skład już gorzej, bo różnice są wszędzie, pytanie co akurat w tym składzie działa na twojego konia.
Moon   #kulistyzajebisty
26 sierpnia 2022 09:31
xxagaxx, i to jest kurdę coś, co mnie niemożebnie wku...rza 😒
Bo jaśnie książę zaczął grymasić z granulatem podawanym do posiłku, więc będę chyba musiała zacząć przemycać (znów) w meszu 😑
Plus, porzuciłam sieczkę Healthly Tummy na rzecz Performance (tak, wiem, ze to nie wrzodowa sieczka) ale jest to jedyna sieczka, które dotychczas skarmiałam, którą Książę wciąga "na łyso" bez żadnego dodatku do czystego żłoba. Tummy zostawia najdrobniejszą frakcję 😤 którą niby mieszam potem z meszem ale i tak czasem coś tam zostaje w żłobie na "świętego nigdy"... #koffanekonisie

Ale meldujemy, że samopoczucie wciąż nad wyraz dobre, uhodowałam terminatora, który targa mną nawet w upały 🤣 przestał wściekać się na siodło i popręg, kontrolną gastro mamy za tydzień, tak więc kciuki się przydadzą 💕
Moon, no to nie są zwykle smaczne rzeczy, ale ja już od dawna przerzuciłam się na trochę meszu, trawokulek itp żebyna mokro dawać.
Moon, wczoraj widziałam, że Dromy mają coś gastro co miało fajny skład.
Moon   #kulistyzajebisty
26 sierpnia 2022 09:50
xxagaxx, ja za szczyt finezji uznaję fakt, że udaje mi się przemycić Księciuniowi Omeprazol w meszu 🤣 A także Chevinal i spirulinę :P
A właśnie Pronutrin i Yarrowię wciągał z suchymi posiłkami i wylizywał żłób.
Nie miała baba problemu... 😒
Moon, Healthly Tummy to moja nawet wąchać nie chciała 😅 jak i większości pozostałych "wrzodowych" sieczek. Na razie na liście akceptowalnych zostaje nam Lucerne Mix z Hartoga i Glyx Wiese Musli z Hyppolita. Z przemycaniem suplementów już się pogodziłam z codziennym zalewaniem meszu, bo na sucho niezbyt wchodzą, a te z algami to nawet w meszu nie wchodzą do końca 😂
Kciuki będziemy trzymać.
Moon   #kulistyzajebisty
26 sierpnia 2022 09:55
Fokusowa, o, dzięki!
Ja teraz przed jazdą daje sieczkę Equimm i to jest jedyna sieczka, która wchodzi bez zająknięcia. Dengie przerobiłam wszystkie, jadły jadły aż przestały....
Pytanko do właścicieli wrzodków . Jak z wychodzeniem na trawę ? Po zaleczeniu i odstawieniu leków ,mogą normalnie iść na padok z innymi końmi na trawę ?
Ja w strachu moją trzymam na najgorszej takiej zdechłej wysuszonej trawie ,bo się boje ,że znowu będę miała akcje z kołkami . Ale szkoda mi reszty ,bo mam już kawałki pastwiska z piękną świeża trawą i chciała bym je tam wypuścić ,a też nie chce jej separować od stada ,bo to stresujące się babsko jest 😒
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
26 sierpnia 2022 13:11
kasia2107rafal, ja puszczam normalnie, nie mialam żadnego zakazu trawy w wytycznych od weta, ograniczenia też nie.
też nie mieliśmy żadnych wytycznych jeśli chodzi o trawę. Jak jest możliwość to chodzi.
Wszystkie nasze wrzodowe są 24 h na trawie w sezonie i nigdy nie było zaleceń, żeby ograniczać.
Ja się boje ,bo nawet podczas leczenia musieliśmy uważać na trawę bo były objawy kolkowe i mi zostalo takie cackanie z nią i się boje cały czas . Wetka mówiła ,że są konie wrzodowe którym trawa służy i takie którym nie służy i trzeba samemu do tego dojść... Ja już jestem na tyle wymęczona leczeniem jej ,że wolała bym uniknąć kolejnych niby kolek,bo za chwilę mnie szlag jasny trafi ,jak nie leczenie wrzodów to ślepota miesięczna i tak w kółko 🤦
kasia2107rafal, to nie puszczaj na trawę jak się boisz. Niedługo jesień, zima, i tak jest teraz susza. A od wiosny zobaczysz 🙂
kasia2107rafal, ja też nigdy nie słyszałam słowa o trawie. Zwykle właśnie wywalenie konia na łąkę 24h/7 powoduje mniej stresow I lepsze leczenie 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się