własna przydomowa stajnia

utwardzaja od razu. A przy płytach tyle samo (prawie) roboty co przy kostce. i pieniędzy.
Ale przy płytach boimy się, że będą zimą pokryte lodem, a przez to niebezpieczne. Myślałam też o tłuczniu, koni raptem 7 sztuk, więc nie powinno być dramatu. I mają poza tym wielki padok, więc tam raczej przechodzą tylko. Pomyślimy, dziękuję 🙂
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
26 sierpnia 2022 07:48
asiek13, na płytkach ażurowych nie robi się lód bo woda wsiąka w glebę, one po 2 latach tak zarastają trawą, że nawet ich nie widać. Mam pod stajnią niewielki kawałek w najbardziej uczęszczanym miejscu i jestem zadowolona.
Post został usunięty przez autora
Jak u was sytuacja z wodą? Studnia mi wyschła. Trawa co prawda zielona, ale głęboko w glebie sucho. Czekam z utęsknieniem na deszcze.
Mamy studnie ogolno użytkowa, do wszystkiego na codzień. Stajnia, dom, ogród. Nie jest gleboka.
A trawy dalej mam nadmiar. Gdybym nie była choleryczką na temat robali, odrobaczania itd to bym przywiozła stado kóz od znajomej aby wyzeraly. Ale jak pomyślę że to zasraja, przywloka jakieś pasożyty to az...
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
27 sierpnia 2022 22:49
Czy ktoś robił uzdatnianie wody dla koni? Czy prosto z wodociągów/studni?
Chodzi mi o coś takiego jak filtr odwróconej osmozy do picia dla ludzi. Ale oczywiście przy tym ile piją konie i jak wolno się napełnia, nie zdałby egzaminu.
u mnie przez 8 lat była woda żelazna. po kilku minutach na dole naczynia była ruda. Konie piły ją. Nawet kolega który przeniósł konie do wodociągu, twierdził, że u mnie lepiej im smakowała.
Osmoza ma swoje wady i niektórym ludziom nie służy.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
28 sierpnia 2022 11:10
siwaa wypasanie kóz po koniach to idealny sposób na ekologiczne czyszczenie pastwisk. Pasożyty kóz/owiec (małych przeżuwaczy) nie zagnieżdżają się w organizmach koni i odwrotnie.
Aleks, naprawdę?? Ja myślałam, że tak samo się mogą "zarazić". Kurde to chyba pogadam że znajoma, bo mnie zaraz coś trafi od koszenia.


Wodę w domu mamy że studni. Wszyscy cali zdrowi 😂 fakt mamy jakieś filtry itd założone. Do koni idzie prosto że studni. Nic nie leci powoli, nie jest chyba mocno żelazna. W wiadrze jak postoi to nie osadza się. Od 2 lat biorę ja do badania ale dojechać nie moge. 🙄
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
28 sierpnia 2022 12:38
siwaa tak, naprawdę 🙂 .Optymalny jest wypas mieszany czyli różne gatunki zwierząt na tym samym pastwisku w tym samym czasie ( konie, kozy, owce, bydło ). Taki wypas polepsza jakość pastwiska, dale lepsze wykorzystanie runi i mniejsze jej zniszczenie oraz wzmacnia ją w związku z tym staje się mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne, a także ogranicza ilość pasożytów. Żeby jednak go faktycznie stosować trzeba stworzyć więzi międzygatunkowe, tak by kozy, krowy i konie pasły się wymieszane, a nie w osobnych oddalonych od siebie grupach.
Między wypasem mieszanym, a jednogatunkowym jest właśnie następczy wypas określonych gatunków zwierząt po sobie na tym samym pastwisku 🙂 . Taki wypas następczy oprócz zwiększenia czystości pastwiska (mniej pasożytów), daje też lepszy start dla nasion, które się wysypały z kłosów. My stosujemy, mamy konie i kozy i wypasamy je tak. Z własnych obserwacji mogę dodać, że kozy są świetnymi samobieżnymi, rozrzutnikami nawozu, który składem różni się od końskiej kupy i potrafi dać na prawdę fajnego kopa pastwisku na kolejny rok, a przy tym jak trawa odrasta konie nie gardzą nią 🙂 jak mają w zwyczaju kiedy natrafią na własne, zeszłoroczne kupy .... Bardzo więc polecam 🙂 .
Aleks, o kurczaki. Dziękuję za informację. W życiu bym nie pomyślała. To muszę ogarnąć te kozy. Przynajmniej wyjedzą to co konie zostawiają.
siwaaa, Od kóz lepsze są owce - nie śmierdzą i są mniej "drapieżne" dla drzew i krzewów, Nie mniej wole przejechać kosiarka bijakową po niedojadach niż brać sobie na głowę dodatkowego zwierzaka, który i tak stanowi poważną konkurencje dla koniowatych na pastwisku, bo zanim zostaną niedojady to wpedzluje najlepsze trawy z dużo większą zawziętością i starannością niż koniowaty.
melehowicz, kozy mogłabym przywieźć od znajomej. Na czas wypasania. Ona ma i tak mało trawy to by im się przydało. A moje konie i tak nie dojadają, dużo zostaje. Trawy mają po korek. W tym roku nawet nie zdążą wejść na jedną ląkę, już 2 razy siano było z niej zbierane. Kolejne odrastają, już wolniej ale ciągle. Więcej koni swoich nie chce. Ew na pensjonat ale to młodziak lub emeryt. Bo typowej ujezdzalni nie mam, trawiasty padok do jazdy, i lonzownik z piachem.
siwaaa, wersja z gościnnym wypasem brzmi lepiej.
I to będzie najlepsza opcja. Bo chyba całodobowego "darcia" kozy bym nie wytrzymała poza sezonem 😂
Hej, polecana tu wielokrotnie taczka powoli się kończy. Chciałam prosić o polecenie czegoś do wyrzucenia obornika, pojemnego ale lekkiego.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
30 sierpnia 2022 14:16
Poszukuję mieszanki traw pastwiskowej, na gleby suche i piaszczyste, taniej niż 180-190 zł za 10 kg.
Widział ktoś takie cuda??
zembria, Czy DSV wychodzi drożej?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
30 sierpnia 2022 14:25
melehowicz, Jeśli piszesz o mieszankach Country horse, to tak, kosztują okolo 190zl za 10 kg
zembria, Od lat stosuję i wychodzi nieźle.
zembria, Przymierzam się do zakupu i podsiewu COUNTRY G 2001
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
31 sierpnia 2022 10:29
melehowicz, No ja też jestem zadowolona z poprzednio wysianych mieszanek i najchętniej kupiłabym to samo, ale szukam czegoś taniej.
olq, dziękuję, przeanalizuję sobie skład.
anetakajper   Dolata i spółka
31 sierpnia 2022 11:07
Gdzie dostanę słupki z tworzywa sztucznego? W ekoforme nikt nie odpowiada od paru dni
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
31 sierpnia 2022 11:25
anetakajper, Dzwoniłaś? Bo tam najlepiej dzwonić, meile to tam średnio.
anetakajper   Dolata i spółka
31 sierpnia 2022 13:38
zembria, Dzwoniłam i pisałam. Ale znalazłam w hurtowni niedaleko nas i nawet dowiozą :P za 15 zł 150cm. A na plac to w zupełności mi wystarczy
Kiedy podsiewacie? I czy sypiecie jakiś nawóz przed zima? Czy to nie ma sensu?
U mnie jest glina, trawę wysialiśmy (dosialismy puste miejsca) dopiero w kwietniu/maju w tym roku, więc sezon był lichy, a na przyszły rok chciałabym więcej i dłużej wypasać.
Jasnowata, podsiew robię w drugiej połowie marca. Wapno należałoby wysiewać jesienią, a pozostałe na wiosnę, można trochę później niż podsiew ale nie za bardzo.Podsiew poprzedzamy bronowaniem, po wysiewie nasion , najczęściej domieszką owsa jako nośnika wałuję całość.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
31 sierpnia 2022 14:28
Jasnowata, my jak konie zejdą z pastwisk najpierw kosimy, potem aerator, dosiew i nawóz płynny zgodnie z zaleceniem producenta - "Jesień : faza krzewienia (dla lepszego zimowania traw) : 3-4 L / ha"
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się