wrzody żołądka

Moon   #kulistyzajebisty
05 września 2022 08:36
dopiero teraz przeczytałam, kurdę, wyrwałam się jak Filip z konopii :/
zembria, ehh, współczuję mocno, masakra jakaś 🙁 Ja się strasznie obawiałam tej wczorajszej gastro, że byłam niedostatecznie skrupulatna/dokładna w tym podawaniu supli/leków etc, zwłaszcza patrząc na ten wątek, i nie będzie poprawy, albo i pogorszenie (tak, czytałam artykuł, gdzie koń z odźwiernikiem jedynką, po 6 tygodniach miał pogorszenie do trójek... 🤦 ) no i się kurdę nie dojdzie dlaczego tu leczenie zadziała, a u innego konie nie - ruska ruletka :/

Mnie właśnie na początku wetka przestrzegała, żeby nie ładować wszystkich supli jak leci, bo wtedy właśnie - albo nic się nie poprawi lub nawet pogorszy (co jeszcze bardziej sfrustruje, bo hajs w błoto wywalony) albo nie będzie wiadomo dokładnie co działa, a co nie.
Strasznie głupie te wrzodziska, ble 😤🤢
Moon, dokładnie, ja też własnie po poczatkowym szale co kupić dla wrzoda odpuściłam. Zostałam obcenie na gastro paszy i jednym suplu z Omegi i koniec.
Moon   #kulistyzajebisty
05 września 2022 09:28
xxagaxx, przespałam się z tematem i osobiście zostaniemy na gastro paszy/sieczce, algach i okresowo na Yarrowi (jesień/wiosna) i zobaczymy jaki będzie efekt. Ale mam nadzieję, że będzie git.
Ja miałam zalecone w sumie dużo (a podawałam jeszcze więcej)... więc co pomogło to teraz ciężko stwierdzić, ale ważne że pomogło. Póki co zostały mi ziólka, Yarrowia i resweratrol. Na "potem" mam zalecony Ulcosan.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
05 września 2022 10:16
Moon, Nie no, daj spokój! Ciesz się, masz z czego! Trzymam mocno kciukasy, żeby wam już problem nigdy nie wrócił 💪
Niestety my także dołączmy do grona wrzodowców. Młody koń świeżo zakupiony, od początku sieczka z lucerny do paszy, wolny wybieg 24/h, pastwiska
...i doopa. Wrzody. Pierwsza chwila załamanie.

Koń niejadek co dodatkowo utrudni dobór paszy. Szkoda bo przynajmniej znalazłam już co lubi jeść i musimy to zmienić. Więc mam pytanie jakie paszę wam sprawdzają się? Koń do tej pory pogardził eggersmannem, st hippolytem, eponą i niektórymi saracenami. Znalazłam dosłownie dwa rodzaje ktore jej podchodzą. Chyba że ktoś z was byłby łaskaw mi odsprzedać jakieś próbki?
Gillian   four letter word
06 września 2022 16:47
Ossesmayer, koń mojej znajomej dostał wrzodów na wolnym wybiegu, w zgranym stadzie. Leczony kilka lat bez skutku większego. Przestawienie do boksu i wybieg kilka godzin plus krótka terapia, aktualnie koń nie ma zmian na żołądku. Fajne te konie, takie nie za skomplikowane.
Ossesmayer, ale te marki co wymieniłaś to wrzodowe pasze brałaś?
Ossesmayer, moja jest cały czas na sieczce i musli Hovelera Pur Itan plus otręby ryżowe ,ja sobie chwalę to musli,ekonomiczne a i klacz karmiąca źrebaka dobrze wygląda.
Ossesmayer, ale te marki co wymieniłaś to wrzodowe pasze brałaś?
xxagaxx, jeszcze wtedy nie wiedziałam że mamy wrzody. Najchętniej koń wcina multibeet horsefood i przy tym zostaje. Okazało się ze to co jej dawałam miało poniżej 6 procent cukru i 8 procent skrobi. Ale potrzebujemy jeszcze jakiegoś musli. I tutaj coś dobrać wiem że będzie problem.

.[/quote]
kasia2107rafal,
Czy hoveler będzie dla niejadka?. Tak jak pisze, koń przerobił wcześniej pasze naprawdę dobrych marek i polowe odrzucił bo nawet nie chciał tego tknąć
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
07 września 2022 07:42
Fajne te konie, takie nie za skomplikowane.
Gillian, 🤣

Ossesmayer, Ja karmię Nuvena Light, to nie jest pasza dedykowana wrzodkom, ale składem jest odpowiednia. Moje wcinają, choć to nie są jakieś marudzące egzemplarze. Do tego jest raczej ekonomiczna.
Ossesmayer, ja daję otręby ryżowe Arrozza i musli niskoskrobiowe Sukces. Jak chcesz próbki pisz priv.
[/quote]
Tak jak pisze, koń przerobił wcześniej pasze naprawdę dobrych marek i polowe odrzucił bo nawet nie chciał tego tknąć[/quote]

Tak czytam i się zastanawiam jak wprowadzacie nowe pasze? Bo zdecydowana większość koni z dystansem i ostrożnością podchodzi do zupełnie nowych smaków i zapachów w jedzeniu. Nawet moje ślązaki, które "żrą" wszystko potrafią się wypiąć na nowości. Wystarczy zacząć podawanie od minimalnych ilości dosypywanych do dotychczasowej paszy, żeby koń się przekonał i zasmakował.

Ossesmayer, może twój koń nie miał czasu, żeby do tych nowości się przekonać
Ossesmayer, czasami bywa, że koń wrzodowy sam z siebie odrzuca wszelkie pasze :/

Ja, jak leczyłam wrzody siwej to musiała być na owsie + pasza/mesz bo inaczej nie tknęła nic.
Po zaleczeniu, mój koń ozdrowiał na wszelkiego rodzaju pasze i teraz nie przeżywam stresa że z Panto muszę przejść na inną (cena zwala mnie z nóg!). Ja bardziej to przezywam bo nie znalazłam lepszej paszy (zapach, konsystencja itd) ehhh

Nowe pasze wprowadzam bardzo ostrożnie w ilości od 50 g nowej dodanej do posiłku ze starą.
Ossesmayer, czasami bywa, że koń wrzodowy sam z siebie odrzuca wszelkie pasze :/

[...]Po zaleczeniu, mój koń ozdrowiał na wszelkiego rodzaju pasze [...]

anetakajper, o to to... moja królewna pluła wszystkim. Skończyło się na półrocznym gotowaniu meszu 3 razy dziennie i mieszaniu z paszą. Okresowo nawet i tym pogardzała.

Z pasz, które podawałam (a mój koń jest bardzo wybredny) i wchodziły bez problemu to: Mebio Build Up, Brandon XP, struktur energetikum bezzbożowy, natur solo musli.
Ossesmayer, czasami bywa, że koń wrzodowy sam z siebie odrzuca wszelkie pasze :/

O właśnie. U mnie wcześniej był owies + balancer i mogłam sobie przerzucać paszami jak chciałam, póki był zawsze ŁOWIES. A po diagnozie ban i nagle żadna pasza nie wchodziła jaśnie panu, bo jak to tak bez ziarna. Po przerobieniu kilku różnych worków i zaleczeniu wrzodów został na struktur getreidefrei i to żre bez wydziwiania. Ale ręki nie dam, bo każdemu koniowi podpasuje co innego, więc pytanie o paszę dla niejadka trochę nie ma sensu :P Np. polecany mi tu marstall był tak obrzydliwy dla mojego konia, że nawet na mokro nie jadł, nawet po dosmaczaniu przeróżnymi rzeczami, no ohydne i kropka.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
07 września 2022 10:31
Podawał już ktoś żelatynę z zalecenie Dr. Biazik? Kupiłam na początek 3kg, żeby kasy nie wywalać na wór 25kg od razu. Planuję zacząć dawać, tylko jeszcze się zastanawiam jak to technicznie rozegrać. Może ktoś już podaje i może podpowiedzieć co i jak? Czy rozpuszczać w we wrzątku osobno, czy można po prostu namoczyć, czy można zalać wrzątkiem z makuchem od razu np.? itp. itd
zembria, ja nie daje z zalecenia doktor Biazik, ale podaje 😉 Ja zalewam razem z meszem, widać wyraźnie różnicę, bo cały mesz jest bardziej kleisty. Ale ja nie daje tego 2x dziennie, przed czy po posiłkiem tylko dodatkowo.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
07 września 2022 10:59
xxagaxx, Ile podajesz? My mamy zalecone 55g 2x na dzień. Nie wiem jak rozrobić taką ilość, żeby koń nie marudził. Twój żre chetnie?
zembria, ja daję ok 30/40gr raz dziennie, jedzą obie bez mrugnięcia z meszem Recovery z Saracena.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
07 września 2022 11:51
xxagaxx, dzięki 🙂
Ossesmayer, kurcze trudno powiedzieć ,bo moja jakoś specjalnie wybrzydzająca nie jest ,ale myślę że dodatek otrębów ryżowych uatrakcyjnia i dosmacza każda pasze ,moja z otrębami ryżowymi wszystko szama .
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
09 września 2022 14:28
Na stronie Hippovetu jest fajna promka na algi wapienne, z kodem "weekend" wchodzi -20% do regularnej ceny i jest darmowa wysyłka.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 września 2022 09:47
Pytanko mam. Koń na lekach znów mi chodzi taki nadęty, zatkany w klatce piersiowej i napompowany z tyłu. Jeżdżąc ma się wrażenie jakby stale się do robienia kupy szykował, okropnie się tak jeździ, plecy mnie przez to już bolą. Macie na to jakieś sposoby? Poza podawaniem probiotyku oczywiście.
Dostałam już zalecenia od weta. Zaczynamy leczenie.
Pasze jakoś je, może szału nie ma, ale je. Mieszam z garścią paszy z horsefood i zjada. Co chwilę odchodzi od wiadra, wraca zje, odchodzi itd.
W takim razie czy ktoś będzie miał na zbyciu pasty equinor. Może komuś zostało po leczeniu
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 września 2022 13:17
Ossesmayer, dołącz do grupy na fb, https://www.facebook.com/groups/wrzodki/?ref=share
Tam często ludzie odsprzedają pozostałe po leczeniu rzeczy.
Czy którejś z was koń po przeleczeniu ma chroniczny ból brzucha? Koń mi po leczeniu ładnie przytył, ogólnie te objawy wrzodowe które miał zniknęły. Ale ewidentnie boli go brzuch, poza tym nie ma żadnych problemów z jedzeniem ani w zasadzie z niczym.
flygirl, a po czym wnosisz, że boli go brzuch? W sensie jakie objawy, kolkowe?
Po reakcji na każdą łydkę, spina się i buntuje najpierw, a dopiero potem reaguje tak jak powinien. W środę dostał domięśniowo przeciwbólowy, żeby zobaczyć, czy stawia tylne nogi inaczej niż koń normalnie, bo go bolą, czy "tak ma" przez te zwapnienia, a okazało się, że go boli brzuch. Zupełnie innego konia miałam pod tyłkiem. On ogólnie z natury nie jest wyrywny ani elektryczny, ale też nagle się okazało, że ta jego tępawość na łydkę jest spowodowana bólem. Teraz mam wyrzuty sumienia za te wszystkie razy, gdzie musiałam użyć mocniejszych pomocy. Nie wiem, co z tym teraz zrobić. Pomysł jest na kurację Omeprazolem w ciemno, ale ja nie jestem do końca przekonana, że to tylko wrzody. Bardziej sie skłaniam ku temu, że może jednak coś nie do końca dobrze trawi, z tego co dostaje i go przez to boli, ale nie wiem, czy taka opcja jest możliwa. Ogólnie żadnego innego objawu tego bólu nie ma, poza tą reakcją na samą łydkę. On też jest z tych koni, które się denerwują i stresują, ale trzymają wszystko w sobie. Nie wiem, co mam zrobić i czy w ogóle wsiadać w najbliższej przyszłości, dopóki nie znajdę rozwiązania na to.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się