Paka :-)

a.kaminska, - mi się ledwo ujeżdżeniówka mieści, ale to może być wina długich odnóży 😜 i pewnie też tego, że jest głęboka, więc tylni łęk jest głęboki. Po bokach też jest dość ciasno, nie wiem czy z drugim siodłem powiesiłabym kantary i ogłowia... i czy to byłoby wygodne w obsłudze.
Ogólnie to przeprojektowałabym ją, tj dodała kilka cm wysokości i głębokości, żeby czapraki ujeżdżeniowe wchodziły w szufladę/nastawkę. Obecnie na cebulę mam po prostu pudła z Ikei na niej 😂
PS. Jestem rozpuszczona, bo przez jakieś 10 lat miałam kanciapę dla siebie/z jedną osobą.
Cześć!
Zabieram się do zamiaru kupna paki - potrzebuję taką co pomieści wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy (siodło, ogłowie, ze dwa czapraki, dwie derki, szczotki, kometyki, kask i oficerki) i ma być to paka za równo stacjonarna jak i wyjazdowa. Co polecacie? Te Nortexa się sprawdzą jako wyjazdowe? (wyjazd średnio raz w miesiącu) Czy lepiej sobie darować i zainwestować w Alfako lub cos innego?
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
15 września 2022 17:46
A to jak Bajahorses pyta o pakę wyjazdową to i ja zapytam. W kwestii pak jestem zielona 🙂 dotychczas wszystkie graty woziłam w aucie, ale zdarzało się, że dla konia musiałam zabrać tyle rzeczy (na dłuższe wyjazdy), że już moje rzeczy się nie mieściły ... Pomyślałam więc o pace takiej typowo na wyjazdy. Widziałam jakiś czas temu (na wyjeździe) dziewczynę, która pakę miała w drugiej przegrodzie w przyczepie. Było to takie pudło z syntetycznego materiału. Czy ktoś z Was może mi podpowiedzieć co to mogła być za marka/producent ? I czy wyjeżdżając np. na zawody, wasze paki jadą obok konia w trailerach ? Jeśli tak to jak są umocowane ?

Generalnie paka za jaką się rozglądam musiałaby pomieścić, podobnie jak wyżej; siodło, ogłowie, kask, buty, ze dwa-trzy czapraki, max dwie derki, szczotki i jakieś tam drobiazgi.
Aleks, - większość pak ma blokowane kółka, wiec wystarczy nimi wjechać i je zablokować 😉 Jak są mało stabilne można dodatkowo przypiąć pasami do transportu (ja tak ze swoją starą robiłam).
Mój nie raz z paką jechał, a przeprowadzkę zaliczył z paką, plastikowym pudłem i plastikową taczką 😅
Bajahorses, - widziałam na żywo Nortexy i przekonały mnie do tego, że jakbym kiedykolwiek chciała jechać na zawody to jednak trzeba kupić Alfako 😝 Teraz pytanie skoki czy deptanie kapusty, bo ujezdzeniowe czapraki średnio wchodzą do Alfako Midi, ewentualnie do komory na siodło. Do szuflady niestety nie. Tak samo bata uje się nie wsadzi, tylko skokowe. Za to trzymam na codzień oficerki, kask, szczotki w torbie, siodło, dwa ogłowia, kawecan, z 5 kantarów, lonże, kosmetyki, ochraniacze (dwa komplety) pas do lonżowania, jakieś zapasowe popręgi i duperele, myślę, że spokojnie wejdzie jakiś polar czy inną derka do tego. I te rzeczy trzyma się raczej wygodnie. Trochę mnie wkurzała krótka komora i zawijanie wodzy przy ogłowiu, ale się przyzwyczaiłam. Po roku jest jak nowa. Tylko nie polecam żydzić na blachę antymyszową jak ja, bo wchodzą cholery bez niej 😅
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
15 września 2022 18:55
keirashara Dzięki za info, a powiedz jeszcze co z tymi Nortex jest nie tak, że lepiej pod kątem wyjazdów celować w Alfako ? Tak sobie siedzę i przeglądam i kurcze Alfako Mini to za mała, Midi mi chyba by stykła, ale już cena no jak dla mnie to spora jednak. Nortex wypada korzystniej, ale ?
Aleks, - blacha i farba są tak podłej jakości, że aż moje serduszko zawodowo związane z nimi płakało 😝 Błacha cieniutka, giętka, wykonanie trochę patrz na mnie nie rusz mnie, struktura farby wskazuje, że jest ona ewidentnie gorszej klasy. To taki typ paki, że stawiasz i ewentualnie przewozisz przy przeprowadzce.
Na plus możliwość zabawy kolorem, projektem i wielkość w stosunku do ceny, ale jakościowo no nie.
Widziałam też niestety kilka rdzewiejących, ale niespecjalnie mnie to dziwi patrząc na materiały 😅 Stawiam na blachę w drugim gatunku, gdzie dopuszcza się małe ogniska rdzy, do tego tańsza farba, nie zabezpieczy jak trzeba i wyłazi 🤷
Btw. pudło będzie jak Alfako mini. Pytanie, czy na wyjeździe absolutnie chcesz mieć wszystko w pace, jak często jeździsz, jak na codzień to sobie ogarniasz. Ja wcześniej miałam taką kostkę małą, samoróbkę i z nią jeździłam. I powiem Ci, że w sumie spoko, tylko na stałe wkurzał mnie pierdolnik w niej, że ciężko podosięgać do rzeczy jak napcham. Jak miałam ją plus kanciapy było spoko, jak miałam ją w ciasnej kanciapie to kupiłam Alfako po miesiącu.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
15 września 2022 19:10
keirashara a to dziękuje bardzo 🌷 rozwiałaś mój dylemat. Ja jednak bym potrzebowała coś trwałego, co będzie dużo jeździć ze mną i nie wgniatać się i rdzewieć od ciągania w tę i we w tę.
Dzień dobry, przychodze do wątku po poradę, chyba nastał czas zakupu paki jeździeckiej, poprzednia moja szafka końska sprzedała się razem z poprzednimi końmi. Tym razem chciałam taką z opcją trzymania jednego siodła i na kółeczkach. Tylko się zastanawiam jaką? Budżet mam ograniczony więc i wybór mniejszy, opcje mam takie: kupić blaszaną używaną, kupić płytową używaną lub nową, od biedy przerobić jakąś szafę na pakę, ale to już na prawdę od biedy. No i tak się zstanawiam, blacha czy płyty, jeśli płyty to jakie osb czy coś innego. Paka będzie raczej do użytku stacjonarnego ale ma być łatwa do załadunku w razie przeprowadzki. Na razie będzie stała w zimnej ale suchej kanciapie natomiast moze kiedyś się to zmienić i warunki przechowywania paki będą gorsze ( nie na dworze ale w jakimś bardziej wilgotnym pomieszczeniu lub pod wiatą). Jesli kupię używaną pakę to będę ją sama malowała, mam taką możliwość. Jeszcze jedno mam pytanie, jaka paka lepiej się sprawdza w pensjonatach taka, która jest szersza a niższa czy jednak typowa szafa węższa ale wysoka? Ja jestem średniego wzrostu więc do wysokiej normalnie sięgnę. Ewentuanie jeszcze czy może ktoś robił sam pakę i chciałby się podzielić spostrzeżeniami, będę wdzięczna.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
17 września 2022 14:12
Ewentuanie jeszcze czy może ktoś robił sam pakę i chciałby się podzielić spostrzeżeniami, będę wdzięczna.
MATRIX69,

O! To, to bo jak mam dać za pakę ( ładną, chciałabym 😋 ) równowartość dwóch klinik treningowych to no .... 🙄
Aleks, no własnie, tak mi się coś kojarzy, że w tym wątku lub DIY ludzie wrzucali zdjęcia i projekty takich ładnych samoróbek, chętnie poczytam jak te samoróbki mają się po latach.
Pamiętam, że sporo osób zachwalało opcję zakupu w castoramie płyt i docięcia ich na odpowiednie wielkości w markecie.
Ja od zawsze mam samoróbki, z tym, że z płyty meblowej. Teraz mam trzecią taką pakę - miałabym pewnie poprzednią ale sprzedałam jak straciłam konia i po kupnie nowego mąż mi robił nową. Niestety to nie jest tak, że się obecnie pakę z takiej płyty zrobi za grosze ale nadal jest to połowa ceny paki z Nortexu a mam np. dużo lepsze koła / zamknięcie. Środek także mam mocno pod siebie i doświadczenia, jakie miałam wcześniej (co mi się mieściło a co nie).
Jeśli chodzi o pensjonaty to tam nigdy nie ma dość miejsca na paki, stąd moja obecna jest węższa a wyższa i to mi się sprawdza dużo lepiej - starą miałam szeroką na 120cm, ta jest 100 i wysoka na 160cm + koła. Jest ogromnie pojemna.
MATRIX69, - przed Alfako miałam samoróbki, dwie. Obie z płyty. Jedna była na metalowym stelażu i jak miałabyś możliwość - polecam 😉 OSB daje radę przy wilgoci.
Taką oto miałam kosteczkę, wchodziła dwa siodła i pierdoły, lub jedno i więcej pierdół. W momencie zdjęć ma na karku jakieś 10 lat, kilka zawodów, przeprowadzek i okres stania w stajni, gdzie czasem padał na nią deszcz.
Co do kształtu - to zależy. Co będziesz w niej trzymać i jak jest ogarnięta kanciapa. Moja poprzednia była szerokim, wielkim klamotem i była do kitu tak szczerze mówiąc, szczególnie część otwierana do góry. Ta kostka spoko, ale ciężko się sięgało do rzeczy w głębi na dole.
20211122_180429.jpg 20211122_180429.jpg
20211122_180732.jpg 20211122_180732.jpg
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
17 września 2022 14:37
Niestety to nie jest tak, że się obecnie pakę z takiej płyty zrobi za grosze ale nadal jest to połowa ceny paki z Nortexu a mam np. dużo lepsze koła / zamknięcie.
epk,

No ale to już dużo lepiej brzmi. Ja chciałabym pakę na wyjazdy, nie musi być duża, taka by wjechała mi do przyczepy obok konia i zmieściła najpotrzebniejsze rzeczy. Tak z płyt zapewne wyjdzie cięższa niż z blachy, ale to jeszcze jakoś zniosę za połowę tej ceny.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
17 września 2022 14:46
keirashara a jak wagowo ta kosteczka ? Wygląda zgrabnie, w sumie by mi stykło. Jestem w stanie czapraki i torbę ze szczotkami dalej wozić w aucie, a pakę zagospodarować siodłem, ogłowiem i np derkami .
Koszt mojej z kołami, zamkami, zawiasami 6szt, wieszakami na ogłowia (3szt.), wieszakiem na siodło i z drążkiem na czapraki (u mnie czapraki wiszą na wieszakach jak w sklepie) - wyszedł 1200zł. Przy czym koszt samych kół, zamka i zawiasów to 300zł a wieszaki na siodło i ogłowia kolejne 150. Reszta to koszt płyty meblowej - zamówionej w firmie, z oklejonymi obrzeżami. Tylko to jest właśnie paka bardzo duża, z kilkoma półkami i ścianką działową i podwójnym dnem, także tej płyty jest sporo. Wg mnie jeśli paka byłaby tak ok. 90x140cm to jest szansa na zmieszczenie się w cenie 900-1000 bo to i mniej płyty i mogą być mniejsze koła itp. Tylko musisz mieć kogoś, kto ci to poskręca 🙂
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
17 września 2022 14:57
Dla mnie pakę robiłby mój mąż, stolarz z pasji i mój główny budowniczy wszystkiego 😉 . Płytę meblową bym jednak chciała z oklejonymi obrzeżami (nie wiedziałam, że jest taka opcja) choć dociąć też by miał na czym. Taka basic-owa by mi wystarczyła jak Alfako Mini nawet, bez półek w środku by nie zwiększać jej ciężaru. Ewentualnie ciut wyższa, ale na jedno siodło żeby te dwie derki na dole złożyć i na nie, ale pod siodło zmieścić torbę ze szczotkami.
Finansowo jest to opcja zachęcająca.
Aleks, - no lekka nie jest, bo rama to stal konstrukcyjna, dość gruba, nie lekkie aluminium. Ale śmiga na kółeczkach i jak trzeba było to nawet sama podniosłam jak się wykopyrtnęła na progu 😅 Zdarzyło mi się też kilka razy wsadzać ją do busa/koniowozu bez rampy z tyłu, zapakowaną z rzeczami. Jak jeździ to imo waga nie jest jakimś strasznym problemem.
Do niej na luzie wchodziła ujezdzeniowka, z 2/3 czapraki, oficerki, derka, szczotki, kosmetyki, kask, ogłowia i kantary, ochraniacze, no w zasadzie na kilkudniowe zawody to z placem w tyłku się pakowałam w nią. Problem pojawiał się, jak trzeba było trzeba cały majdan upchać i sięgnąć po coś z tyłu. Aczkolwiek siodło i ogłowie miało chyba lepiej niż w Alfako 😜
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
17 września 2022 15:54
A napisz jeszcze skąd miałaś tę ramę. Czy na zamówienie gdzieś można coś takiego dostać ? i ewentualnie byłabym wdzięczna za wymiary. Ja mam siodło crossowe, jedno 16,5 a drugie 17, ale zabieram zazwyczaj tylko jedno, max ze 3 czapraki, choć ostatnio na tydzień wzięłam tylko dwa i w zupełności było okej. Reszta to drobiazgi, pomijając derki.
Aleks, - rama była robiona przez zaprzyjaźniony zakład, nie robią tego na codzień 😅 Chyba największym wyzwaniem są narzędzia, bo sama robota to nie jest wielka sztuka, ot zespawać profile. Generalnie sama płyta też da radę, ale rama czyni ją dużo stabilniejszą i lepszą do transportu.
Dziękuję za odpowiedzi 🙏💐💐💐
Budżet zaplanowany mam na 1300zł ale musi mi starczyć na zakup, transport i malowenie ewentualnie kółeczka, zamknięcie na klodkę itp. Chyba faktycznie będę szukała takiej wyższej niż szerszej.
Jeszcze takie pytanie, jak wygląda wentylacja w waszych pakach, używacie jeszcze jakichś patentów do łapania wilgoci? Najbardziej bym nie chciala żeby mi siodło zapleśniało.
MATRIX69, - w tej OSB miałam nawiercone wiertarką dziurki w podłodze, żeby była wentylacja, ale myszy nie przeszły ani nie zaciekła od góry. Polecam to rozwiązanie 🙂
keirashara, mnie już życie nauczyło żeby nie trzymać w szafce/pace żadnych smaczków, ciasteczek, chlebka suchego i innego żarcia 😉 jakoś naszczęscie myszy moją poprzednią szafkę omijały chociaż rzadko w stajni bywałam (myszy za to często 😉 ) i szafka nie była szczelnie zamknięta. Z tymi otworami w podłodze to dobry pomysł, przeglądając paki olx widziałam też opcję otworów wentylacyjnych na górze paki po bokach, jak by zrobić jedne i drugie mogła by być całkiem dobra wentylacja. Dobrze, że mogę to sobie zrobić we własnym zakresie 🙂 Dzięki za info, przyda się.
MATRIX69, - jak jest szansa, że będzie stała na dworze to zdecydowanie nie robiłabym na górze, żeby nie zaciekła. Ogólnie bym w sumie nie zrobiła na górze, bo będzie przez to wlatywać do paki kurz, syf itd.
Z myszami to zależy od stajni, wcześniej też nie miałam problemów, ale była armia kitku. Teraz jest jeden i się opierbandala, stajnia na wiosce i jest masakra. Żarcia nie mam w pace nigdy, a gówna zbieram 🙄 Kask mi pogryzły zeszłej jesieni. Fakt, że przycebuliłam na blachę antymyszową w Alfako, bo przecież jak do metalowej paki i po co. No jednak wchodzą. Do starej nie było jak, a tu chyba pod spodem, dziurką przy szufladzie 😤
Kiedyś wyczaiłyśmy patent do tych pak metalowych nie zaburząjacy wentylacji a blokujący myszom włażenie (między innymi tyłem przez dziury za szufladami). Ten patent to siatka tuningowa: https://tiny.pl/wgb2k
epk, - omg, dzięki! W życiu bym na to nie wpadła. 🌷
Hehe dość popularne to było parę lat temu jak problem z myszami w stajniach był sporo większy niż teraz. Dobrze się to klei na klej do okien itp wynalazki. W każdym razie tanie i skuteczne.
Alfako maxi, kupiona na spontanie używana. Jakiś pomysł na baty? Zwykły uchwyt nie wejdzie na drzwi w środku 🙁
Na marginesie: mega pojemna ta paka 😍
_Gaga, - strona 53 tego wątku, Laguna wrzuciła super patent 🙂 Ewentualnie na płasko w szufladzie dolnej?
Nie mam dolnej szuflady 🙁 A w patent Laguny nie wejdzie zwykły bat z klapką 🙁 tylko ujeżdżeniowy... przeglądałam wątek i nic mnie nie zainspirowało niestety 🙁
Poniżej zdjęcie paki
W części na siodła mam teraz 2 półki (siodło zostało w ciepłej siodlarni). Część na ogłowia też pełniutka sprzętu - stąd plan uchwyciku na prawych drzwiach...
Zmierzę jeszcze - może wejdzie ten zwykły uchwyt na baty... ale szczerze wątpię niestety 🙁
Poza tym po co mi uchwyt na kilkanaście batów - skoro mam 4? 😉
20220915_164535.jpg 20220915_164535.jpg
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 września 2022 10:28
_Gaga, Przytnij taki uchwyt po prostu.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się