Aparaty fotograficzne i inne sprzęty foto

Może mi tu ktoś odpowie:
1. W jakim rozmiarze (pikseli) oddajecie zdjęcia z sesji?
2. Jak się wyceniacie? 😅 Robię dopiero fotki "do portfolio", ale ludzie część chcą kupić i nie chcę przesadzić w żadną stronę. W życiu żadnej foty nie sprzedałam.
Już nie mogę edytować, a jeszcze się zastanawiam czy dać miniatury z watermarkiem, czy przesadzam? 🙃
Moon   #kulistyzajebisty
08 września 2022 09:19
budyń,
1. zakupione fotki w max rozdziałkach, na jakie Ci pozwala aparat. Bez watermarków. Robię też folder z mniejszą rozdziałką z watermarkami, które opisuję jako do wykorzystania w necie. I mimo, że dodaję specjalną "instrukcję" do paczki, to chyba jeszcze nikt nie wykorzystał tego poprawnie... xD

Miniaturki, podglądy różnie - osobiście sesje indywidualne oddaję miniatury 900x600px bez watermarka, podglądy z zawodów - 900x600px z watermarkiem. To, czy będzie on na całe foto, czy tylko w rogu, czy będzie dodatkowy napis "ZDJĘCIE NIEOPŁACONE" to zależy tylko od Ciebie.
Można też oddawać większe rozdziałki, np 2048px na dłuższym boku, ale ze zjechaną znacząco jakością zdjęcia. Żeby było widać ogół, ale żeby było ono mało atrakcyjne w takim formacie do "ukradzenia" 😉

2. Zależy od Ciebie xD Obecnie w moich okolicach jest standard 15zł/zdjęcie z zawodów, przy kupnie większej ilości, jakieś rabaty. Sesje indywidualne się wycenia indywidualnie - ja np. oddaję tyle fot, ile obrobię, czyli ok 25-30szt i tak zakładam wycenę, a są i tacy co zakładają max 10 (mając na dysku np 2k zdjęć...) i za to już biorą 500zł na przykład... 😉
Dzięki bardzo 🙂
Czy ktoś z Was miał w rękach lub używa Canona R7?
Facella   Dawna re-volto wróć!
08 września 2022 13:03
budyń, zdjęcia zakupione czy z sesji, czy z zawodów zawsze oddaję full size, bez watermarka. Kiedyś się bawiłam jak Moon w dwie wersje, ale nikt nigdy z tego nie skorzystał, więc przestałam, zwyczajnie mi się nie chce. W e-mailu mam tylko formułkę z odniesieniem do moich social media i prośbą o podpisanie autora i oznaczenie SM, ale też nie pilnuję tego jakoś bardzo, zapłacone więc wszystko cacy.
Za zdjęcie z zawodów biorę 20 zł, ludzie kupują chętnie, mam osoby które regularnie fotografuję na zawodach i już nawet mi się nie zapisują, po zawodach dostają miniaturki (2048 na dłuższym, watermark przez całość obrazu), wybierają które chcą, już nawet nie pytają o numer do blika a ja o email do wysyłki, bo cały sezon tak działamy 😀. Zdjęcia z sesji - zależy, standardowo 10 zdjęć 250 zł plus dojazd, z opcją dokupienia dodatkowych ujęć 25 zł/szt. Jak ktoś bierze naprawdę dużo zdjęć to dostaje zniżkę, ostatnio zamiast zniżki dorzucam gratis jakiś krótki filmik do zrobienia rolki na insta, o ile czymś takim dysponuję. Ja jestem reportażystą, więc te sesje to tak robię raz na ruski rok i na pół gwizdka, czasami po prostu umawiam się z osobami, którym JA chcę zrobić zdjęcia albo potrzebuję coś przećwiczyć (ostatnio tak się zgadzałam z flygirl), wtedy mam "do portfolio" i ta osoba też dostaje parę fotek. Jeśli mam daleko to umawiamy się na zwrot kosztów, a wokół komina to mi się nie chce o te 10 zł za paliwo nawet pytać. Pewnie zostanę zjedzona za psucie rynku 🤣 ale działam bardziej na zasadzie TFP, tzn. ja mam pomysł i potrzebuję konia, ktoś ma konia i jest gotów zrealizować pomysł...
No i moja BFF ma na wieki wieków u mnie zdjęcia, ale to jest zupełnie inna kwestia.
Ja właśnie chciałam do portfolio i zaoferowałam 3 obrobione fotki za free i przez głowę przemknęło, że z opcją dokupienia, ale nie sądziłam, że ktoś skorzysta 😂 I teraz zagwozdka jak to rozegrać. Ale dzięki, trochę mi rozjaśniłyście.

Jeszcze tylko wyzbyć się tego poczucia, że się robi szajs i wstyd brać za to kasę 🤣
A może ktoś na szybko mi podpowie jak z Tamron 70-200mm F/2.8 Di LD (IF) Macro do Nikona D7100. Nada to się? W planach mam jakieś zawody konne, zdjęcia w ruchu a do reszty zdjęć w stój to mam stałki. Zastanawiam się czy z prędkością nie będzie zbyt wolny. No i czy brak redukcji wibracji nie będzie problemem na wyższych ogniskowych?
Edytować już nie mogę ale jeszcze zastanawiam się nad Sigma 50-150mm F2.8 APO EX DC II, z tym, że nie wiem jak bardzo odczuje ten brak ogniskowej. Jak myślicie? Lub może macie coś w polecajce do 2tys używka.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
03 listopada 2022 18:18
Ja tym tamronem robiłam sport bez problemu i był spoko, tylko ja to robiłam z canonem 5d m iii. Tak mi się wydaje że to był ten obiektyw. W tej cenie to chyba mało co mu dorówna
Facella   Dawna re-volto wróć!
03 listopada 2022 22:18
Grettiena, Tamron jest spoko. Sigma 50-150 byłaby dla mnie za krótka na zawodach.
Gdzieś tu kiedyś był podawany link do zdjęć wykonanych różnymi aparatami i obiektywami. Nie mogę go teraz znaleźć. Czy możecie mi go podrzucić?
Super! Dzięki. O to mi chodziło. Ale może przy okazji spytam o radę. Mam obiektyw 24-200 ale z marnym światłem 4-6,3. Generalnie jest super na wakacje, ale w warunkach domowych brakuje mi światła. Zatem potrzebuję dokupić obiektyw "do kotleta". Czyli żeby zrobić zdjęcia rodzinne, domowe. Mam do wyboru takie obiektywy:
- 50 f1,8
- 85 f1,8
- 28-75 f2,8
No i teraz co? Jako uzupełnienie do tego co już mam, ale jednocześnie, żeby spełniło tą nową, ważną dla mnie funkcję? Który byście wybrali?
madmaddie   Życie to jednak strata jest
06 listopada 2022 19:16
EMS, jeśli masz aparat z aps-c to 50mm, 85mm będzie stanowczo za ciasne. Bierz 28-75.
Mam pełną klatkę.
Też się boję, że 85 będzie za ciasne. Ale mocno się skłaniam do tej 50-tki.
Facella   Dawna re-volto wróć!
06 listopada 2022 20:00
EMS, ja bym wzięła na Twoim miejscu 28-75. 85 do pomieszczeń to ciasno. 50 też może wypadać wąsko, jeśli będziesz chciała objąć większą grupę. 28-75 daje Ci pewne pole do manewru, jak zoom nożny skończy się na ścianie. Ja mam niepełną klatkę wprawdzie i rzadko robię tego typu zdjęcia, ale jak już robię, to wybieram kitowy 18-55 nad 50/1.8. Pamiętaj też że nie wykorzystasz pełnej dziury w tym obiektywie, raz że będzie mydło, dwa że w przypadku grupy 1.8 będzie za płytko więc i tak będziesz zamykać do 2.8
EMS
Chyba poszłabym w zooma.
Ja sporo zdjęć robię na rodzinnych spotkaniach.
Lubię robić 50mm ale jednak najczęściej lecę na Tamronie 28-75 f/2,8 Jest bardziej uniwersalny.
Hm, mydła nie będzie, bo to jest nowy nikonowski system Z. Według wszystkich danych i opisów - mega dobre obiektywy. Ale reszta mnie przekonuje. Jeszcze tylko tyle, że ten 28-75 jest mimo wszystko sporo droższy.
Bierz zooma, stałki to w sumie tylko konkretne portrety, 85 za długie, a 50 to taka do niczego w sumie :P Do zetki masz jeszcze 24-70 2.8 i to jest najbardziej uniwersalny, jasny obiektyw. 28-75 nie ma stabilizacji, jeśli nie masz nikona Z z wbudowanym IS, to możesz mieć problem robić z ręki w gorszym świetle.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
06 listopada 2022 23:14
budyń, lata fotografowałam prawie tylko stałkami, kto co lubi 😉
budyń, ale ten 24-70 to kosztuje ponad 9 tyś. To jest kosmos. 😮
Mam Z5, dlatego patrzę na obiektywy Z. Chyba, że jakiś zamiennik z innych firm. Ale nie ma tego jeszcze zbyt dużo niestety.
Jak masz ograniczony budżet, to najlepiej sobie kupić adapter ftz i do tego dobry obiektyw af-s. I polecam polować na używki. Do z są ogólnie drogie szkła, zwłaszcza te S-line, ale fakt, że to już top półka. Jakość obrazu i ostrość jest top notch.

madmaddie, no to prawda, każdemu wedle potrzeb. Mam dwie stałki i meh, jednak zoomy to jest to :P Zostawię sobie 85 do portretów i wymieniam 50 kupioną z aparatem na jakieś klasyczne 70-200.
Sorry... czegoś tam niedoczytałam 😇
EMS szukaj używanych - to jest niegłupia opcja.
50 do pomieszczeń małych też nie zawsze pyknie, ale do pełnej klatki to jest dobra opcja.
24-70 idealnie, ewentualnie 35mm i 50 uzupełniająco. Ewentualnie jeśli jedno szkło to sigma 40 - jest genialna, ciut szersza niż 50, a nie zniekształca tak jak 35.
budyń,
ja oddaję ludziom max. ok 4000/5000px na dłuższym boku i do tego 2048 na sociale/IG etc.
a co do wyceny - policz swoje koszty, dolicz zarobek, amortyzację sprzętu, podatki 😉 I wyjdzie samo. Ja mam też podział na session fee i photo fee - czyli oddzielnie sesja (przyjazd, robienie zdjęć) i foty.
Najtaniej chyba coś z rodzaju Sigma 24-70 f 2,8. 50ka też się przy pełnej klatce robi ciasna, jak się chce objąć większą część np. rodziny 😉
A wszelakie 16-35 czy 17-40? (to z przykładu akurat Canona, ale są odpowiedniki konkurencji i do innych systemów)

Czy ktoś z Was posiada Samsunga nx300? Z kitowym obiektywem? Mam kilka pytań 😉
Wszystko fajnie, ale z obiektywami używanymi i nienikonowskimi jest taki problem, że to jest nowy system mocowania obiektywów - Z. Nie ma jeszcze za bardzo używek. Zamienników za dużo też nie ma. W obiektyw z manualnym ostrzeniem nie pójdę, bo mam taką wadę wzroku, że nie widzę ostrości/nieostrości. Więc to musi być obiektyw "z systemu" z pełną współpracą z aparatem.
No to mówię ci, żebyś sobie kupiła adapter FTZ i wtedy możesz używać starych obiektywów z mocowaniem F na aparacie z mocowaniem Z.
budyń, szczerze mówiąc to jest bez sensu - kupować adapter, żeby kupować przestarzałe obiektywy. Ja wiem, że one są dobre jakościowo i teoretycznie długo jeszcze popracują, ale cały system już się kończy. Gdybym miała jakieś obiektywy na mocowanie F to na pewno bym z adaptera korzystała, ale w tej sytuacji to jak cofać się o krok. Zwłaszcza, że sam adapter kosztuje coś około chyba tysiąca złotych.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się