własna przydomowa stajnia

Czy u was też jest plaga komarów? Wieczorem nie da się wysiedzieć, są wszędzie a konie szału dostają, oblepione są nimi całe a najgorsze że żaden środek na nie nie działa 😩
tak, jak do tej pory nic nie było, tak dziś wieczorem było strasznie, myślałam, ze konie wyjdą z siebie 🙁
Jeju myślałam, że tylko u mnie te komary 😐 pojawiły się przedwczoraj, jak przez całe lato był spokój, raz na czas się jakiś trafił tak teraz atakują jak wściekłe. Mam nadzieję, że tak jak szybko się pojawiły tak szybko znikną 😖
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
08 września 2022 07:26
U nas to samo! Inwazja jakaś! Masakra jest, konie całe w bąblach już, całe w komarach, wieczorem wściekłe. Myślałam, że to lokalnie u mnie tak jest, ale widzę, że nie. Całe lato był spokój, komarów nie było prawie wcale, to teraz kumulacja. Pula hula! 😝 Ja na noc derkuję i psikam czarną Absorbiną to co wystaje, ale słabo to działa 😕
U mnie identycznie, od dwóch dni plaga - konie mi wczoraj chciały bryczkę roznieść, bo przecież stępem się nie dało 😉
I to takie jakieś małe są, ale chmary
Aż strach pisać by nie wykrakać, ale u mnie spokój - owady odpuściły, jedynie w ciągu dnia trochę zwykłych much, ale już takie lekko niemrawe się raczej wydają 😉 oby plaga komarów już w tym sezonie nie wróciła...
U mnie już był 1 przymrozek i jest cudownie, konie się spokojnie pasą, da się posiedzieć na zewnątrz, a na jeździe konie się skupiają na pracy a nie na nierównej walce o przeżycie z milionami latających morderców😀
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
08 września 2022 10:52
olq, u mnie ostatnie 3-4 noce to 6 stopni, ale nie wystarczyło, żeby przestały latać, raczej je to jeszcze rozjuszyło 😝
a u mnie komarów nie było i nie ma, za to dużo much tych zwykłych i jeleniówek
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
10 września 2022 09:34
Tak licząc pi razy drzwi... Ile kosztowało was ogrodzenie łąk? Jaka powierzchnia i jakie ogrodzenie?
Myślę nad typowo prostym ogrodzeniem - drewniane paliki, 2 taśmy i linka do pastucha
Teraz to ciężko napisać bo wszystko poszło w górę. Słupki dębowe kupowałam po 10 zł 1 szt a teraz są po 35 zł 1 szt. Taśma, i paliki też poszły w górę.
Pati2012,

Nie powiem Ci dokładnie, ale w kwietniu słupki sosnowe 2,6m kupowałam po 12pln brutto, dzisiaj są już po 14. Taśmy miałam, izolatory kupowałam - 0,5pln za sztukę okrągłych i 0,7pln za sztukę tych do taśmy. Rączki do bram to około 9pln za sztukę (licz dyszkę), potrzebujesz minimum 6 (minimum dwie bramy myślę). Mam u siebie plecionkę na wysokości 55cm i 155cm oraz taśmę na wysokości 105cm. Plecionka kerbl STAR 400m za 200pln i taśma też kerbl z linii PROFI, 250pln za 200 metrów. Drogo, ale polecam bo już rok (były używane na poprzednim padoku z plastikowych słupków) i trzyma się ekstra + bardzo dobrze przewodzi prąd.
słupki sosnowe zaczną gnić i wypadac po 5 latach
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 września 2022 07:57
Chyba po dwóch 😉
To zależy - okorowane i zabezpieczone odpowiednim preparatem u mnie niektóre stoją 3 rok i mają się dobrze, inne, robione na szybko i bez zapezpieczania połamały się po roku (ale fakt, te były cieniutkie). No i chyba rodzaj gleby ma znaczenie - u mnie piachy mazowieckie więc większość roku jest mocno sucho.
Teraz sukcesywnie wymieniam na dębowe kołki - do kupieina u leśniczego, za w sumie grosze - potem tylko trzeba dwóch silnych, żeby to okorowali i wkopali 😉
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
14 września 2022 10:36
Dzięki wszystkim, jak będziemy działać to podsumuję zakupy, ale to może dopiero na wiosnę 😉
u nas kołki trzymają się min 3-4 lata, ale nie pamiętam z jakiego drewna dokładnie są
Ja mam. Impregnowane czymś czarnym, ale nie starym olejem. Tylko jakiś impregnat do drewna ciemny.
A ja od kiedy mam siatkę leśną i drut na wysokości 40 cm, ze względu na kozy ( maiłam dać jeszcze raz drut wyżej, ale nie miałam kiedy i tak zostało do dziś) i od 5 lat nic mi nie wylazło, ani koń, ani koza, ani cielak czy krowa 🙂 JEstem nbardzo zadowolona, w niektóych miejscach mam słupki drewniane, w innych betonowe.
A, nie dodałam - słupki sosnowe okorowane, toczone - to co pod ziemią i 10cm nad zaimpregnowane zanurzeniowo w oleju, reszta pomalowana impregnatem.
Niestety słupki drewniane, jakby nie były zabezpieczone, z czasem butwieją.
3 lata temu postawiłam słupki stalowe. Znajomi koniarze pukali się w czoło i mówili ze szkoda kasy, ich płot drewniany każdej wiosny przy sił tych wiatrach leży.
Wreszcie zrozumieli i wymieniają na kompozyty 😉
Iskra de Baleron, marzenie w tych czasach słupki metalowe lub betonowe. Niestety ceny robią swoje... Ja mam co ileś metrów drewniane do napinania taśmy i drutu. Pomiędzy są zwykle paliki 155cm. Już ponad 2 lata stoją pastwiska. Taśma pomarańczowa 4 cm chyba, ta z tańszych ale jest spoko, jedynie ciut wyblakła. Prąd ma dobrego kopa to nie kombinują. I jak nigdy nie byłam za drutem to dla hucula który w poprzedniej stajni szedł wszystko u mnie dotknął się raz i mam spokój. W razie czego pęka. Już się nie boję jak kiedyś , że się zapłacza albo coś.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
15 września 2022 20:46
My w zeszłym roku wymieniliśmy słupki drewniane na betonowe i tylko żałuję, że wcześniej tego nie zrobiliśmy. Lataliśmy jak głupki bo co chwilę te drewniane trzeba było wymieniać a teraz mamy spokój. I nie łamią się tak jak mnie tu niektórzy ostrzegali, nie wiem co by trzeba było im robić żeby pękły, nawet jak koparką facet zahaczył to słupek nie pękł tylko upadł. Może zimą jak ziemia zamarznięta to tak, ale to każdy jeden by pękł w takim wypadku.
TRATATA my też wymieniliśmy słupki na betonowe, tyle że 2 lata temu. Za każdym razem jak na nie patrzę to micha mi się cieszy🙃 nigdy więcej drewnianych słupków
A odnośnie tych betonowych to ekipa je musi mantować czy da radę samemu? Czyli wiertło i wykopujemy? One mają jakieś zbrojenie? I jak wyglądają izolatory do nich?
Właśnie jak macie założone izolatory?? Słupki można też samemu zrobić, rury zalać betonem, ale zastanawiają mnie izolatory. Wystarczy wywiercić i izolator na kołek??
shewolf, ja pomagałam kiedyś przy grodzeniu betonowymi - wierciliśmy wiertnicą spalinową i sami temat ogarnęliśmy 😉 z tym, że nie w pojedynkę bo to jednak trochę waży 😉 (tj. krótsze przy dobrej organizacji to i w pojedynkę dało by radę ogarnąć, ale te wysokie za ciężkie by się bez pomocnika z tym szarpać) i tak - mają druty w środku (z tym, że warto pytać kupując co siedzi w środku bo może się okazać, że producent przyoszczędził na jakości)
Większość słupków jest zborojona (ale właśnie lepiej pytać). JA również stawiałam z mężem i spokojnie daliśmy rade słupki 10x10 cm, można wywiercić dziury na wysokości jakiej się chce i wbić kołek i wkręcić izolator. I najlepiej dziury wiercić zanim słupki zaniesie się na pole 😀 Chyba, że macie bezprzewodową wiertarkę :P
Na taczce woziliśmy po dwie sztuki dołki kopaliśmy ręcznie szpadlami. Ogrodzenie stoi juz dobre 6 lat 🙂 A różne zwierzaki w tym ogrodzeniu chodziły.
Mam słupki betonowe 1,8m zbrojone, każdy taki słupek waży ok 30kg, mój znajomy wiercił wiertnicą ręczną spalinową i zakopywał, miał do pomocy kilka osób. U mnie robiła ekipa, wiertnica na minikoparce i 3 ludzi, każdy słupek został zabetonowany. Postawienie około 170szt słupków, zajęło chłopakom 2 dni 😁 Te słupki mają już otwory na 4 różnych wysokościach, dziurki trzeba było trochę poprawić (wiertarka akumulatorowa dała radę) wsadzaliśmy kołki rozporowe i wkręcaliśmy najzwyklejsze izolatory.
Ja zamawiałam stąd: https://www.olx.pl/d/oferta/slupki-betonowe-1-80m-ogrodzeniowe-szpalerowe-producent-CID628-IDHMmh4.html#37a3a34c18
tyle że wtedy kosztowały po 11zł za szt,
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
16 września 2022 14:38
shewolf, siwaaa, na izolatory są gotowe otwory, trzeba tylko kołki takie jak do ściany.
Słupki można wkopać ale szybciej jest wiertnicą. Nie trzeba mieć specjalnych kwalifikacji, tylko trzeba pamiętać żeby otwory na izolatory były z odpowiedniej strony
U nas wiertnica idzie ciężko, taka skala 😂. Myślę nad betonowymi ale nie prędzej jak w przyszłym roku. W tym koń daje mi popalić, kasa idzie jak ciepłe bułeczki 🙄
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się