ciąża, wyźrebienie, źrebak

W jakim wieku (tak tak wiem, że to zależy od osobnika) bezwzględnie odłączacie ogierki od klaczy (nie matek)? Mam dwa tegoroczne, a tak to w stajni same kobyły. Chciałabym odsadzić do starszej kobyły i kuca (jeśli kuc to przezyje;p), ale że muszę trochę poprzegradzać padoki to zastanawiam się czy to ma w ogóle sens 😀
olq, Przepisy nakazują przed ukończeniem jednego roku.
melehowicz, są przepisy regulujące odsadzenie?
Myślałam ze to tylko kwestia dojrzałości płciowej 😀
Iskra de Baleron, Chodzi o rozdzielenie płci a nie odsadzenie.
Tak o rozdzielenie płci. Dziękuję - to chyba jednak od razu robię osobne padoki 🙄
melehowicz, fakt.
Na to są przepisy regulujące?

Rozważam postawienie wiaty dla 3-4 klaczy ze źrebakami - jaka powierzchnia na klacz ma szansę zapobiec awanturom? W domyśle miałaby być dostępna cały sezon.
Iskra de Baleron, Te sprawy regulują przepisy o dobrostanie. Na stronie PZHK jest na to zakładka.
Co do wiat to przepisy o minimalnych wymiarach na nic się nie zdadzą jeśli mamy klacz która zawłaszcza wiatę dla siebie i swojego źrebaka . Krótsze boki moim zdaniem nie dłuższe niż 3.5 m. Dłuższe im więcej tym lepiej, tu 9-11 m. Warto rozważyć tylko dwa boki zabudowane, lub trzy ale na planie trapezu, co ułatwia ucieczkę w razie nieporozumień.
A moze ktoś z Was ma na sprzedaż swoje odsadki ( potrzebuje klacz i ogierka )?. Pogrubianych, ślazaków etc nie chce. Szukam fajnych, ciekawej maści, chetnie ze skokowym rodowodem lub ujeżdżeniowym.
KaNie, w mojej stajni są na sprzedaż fajne odsady, ale skokowe. Wyśle ci link na pw.
KaNie, będę sprzedawać dwa źrebaki ujezdzeniowe. Ogłoszenie będę wystawiać w przyszłym tygodniu.
Podeślij jak bedziesz je miala wystawione 🙂
Mój siwek niedługo też będzie na sprzedaż.
Eh... Jak ten czas szybko leci a te gówniarze szybko rosną 😒
Dobrze,że kolejne w drodze 😁😂
A jak tam Wasze właśnie tegoroczne łobuzy? 😉 Pomiary wzrostowe ktoś robi? 😎
Choć jak wiadomo, natura/geny/żywienie mają tak kolosalny wpływ, że jedne rosną jak szalone, drugie wystrzelą na początku i jest stop, a jeszcze trzecie "zaśpią" trochę i potem startują - ale w tym temacie to pewnie wypowiedzą się bardziej wprawieni hodowcy😀

Mój 5,5 msc właśnie ze 135cm ma🤔 ciekawe co to wyrośnie.. może do 170 kiedyś dobije.. ale kto to wie😉 podobno lepiej wolniej, spokojniej.. z tym wzrostem.. a do celu
KaNie - ja będę miała ogierka maści jeleniej o skokowym rodowodzie (matka po Uccello, on sam po Coriano's Ass) na sprzedaż po odsadzeniu. Zapowiada się na dobrego ruchowo, zrównoważonego chłopaka.
Matrix nie powiedziałabym, że ziemniaki sprzedają się zawsze Chyba, że masz na myśli hak.
Ja mam do sprzedania 1.5 rocznego ogierka i każdy kto dzwoni pyta o wagę. A jak do hodowli to chcieliby za pół darmo. Ale dzięki temu chłopak ma dobre życie u mnie, wykastruje go i może znajdzie swojego człowieka do kochania i jazdy rekre 🙂 Spokojny jest bardzo i grzeczny i nie oddam go ani handlarzom ani za półdarmo :P
Hejka, polecicie jakieś witaminy dla klaczy źrebnej, ale w płynie.
Mam problem bo obecnie się wypięła na witaminy w formie granulatu, proszku i cukierków 🤦

Mamy skończony 5 miesiąc no i chcę tą moją 17 latkę czymś wspomóc
Czy można klaczom zrebnym podawać jakieś suplementy aby wspomóc stawy i ścięgna? Moja 17 letnia kobyła przez ostatnie kilka lat dostawała suplementy na stawy ze względu na słabe nogi. Teraz jest w 5 miesiącu ciąży, wszystko ma odstawione ale zastanawiam się czy moZnaby jakoś ją wspomóc?
dzikadermi, Proponuję Chevinal.
Karot, ś suplementy aby wspomóc stawy i ścięgna
Karot, na ten temat się nie wypowiem, ale klacze źrebne wymagają dobrze ułożonej , maksymalnie kompletnej dawki żywieniowej. Jest na ten temat trochę literatury, a polecam też artykuł Katarzyny Wiszowaty na stronie Cichoń dressage w zakładce "poradnikowej" Dobrze przyswajalne suplementy spełnia swoją rolę i nie szukałbym jakichś dedykowanych na "stawy i ścięgna"
Moje dwie na przyszły rok znowu źrebne 😁
Badaliśmy wczoraj pierwsza w trzecim miesiącu a druga na osiemnastkę . U obu same dobre wiadomości więc tylko się cieszyć 😍
kasia2107rafal, gratulacje, ale na 18tke we wrześniu 😳 ?
karolina a co w tym dziwnego, że we wrześniu? Kobyła oźrebi się gdzieś w połowie sierpnia, a jak dobrze pójdzie to i nawet dwa tyg wcześniej. To nie jest jeszcze tak późno.
Kasia Rafał Ja tez w poniedziałek badałam kuckę na 18-nastkę i też źrebna. Także będziemy świętować i wyczekiwać razem 😀
nokia6002, jak dla mnie późno, jak źrebak zacznie sam jeść skończą się pastwiska, do tego duża część wczesnego, szybkiego wzrostu przypadnie na czas jak jest mokro i miękko (mało ruchu po twardym). Mam jedno źrebię z początku lipca i widać że jest mocno do tyłu w porównaniu z kolegami urodzonymi wiosna, ma dwa lata a wygląda jak roczniak. Nigdy więcej
Ja nie mam wielkiego doświadczenia, ale mam w tym roku jedno źrebię z kwietnia, jedno z połowy lipca i różnica w tempie rozwoju kolosalna. Niby ten lipcowy jeszcze na dolidne kilka tygodni trawy się załapał, ale jednak to nie to samo co pierwsza wiosenna zielenina.
Też mam źrebaka z lipca - kupiłam źrebną kobyłę.
Na tą chwilę nie widzę różnicy między nim a resztą gdy była w tym samym wieku.
Będę wypasać póki pogoda pozwoli.
Rozważam skarmiania trawokulek po zakończeniu wypasu, tylko nie wiem czy jest to sensowne - przy suplementacji witaminami.
Iskra de Baleron, Ty daj se spokój z tymi kulkami .Masz dobre siano + pasza+ witaminy.
Ja zamykam w poł. pażdziernika. Od września dowozimy lucernę- jakimś cudem ładnie odbiła po suszy.

czerwiec-wrzesień nie ma trawy bo susza i to zdarza się ostatnio notorycznie więc żrebak z tego roku z kwietnia je dopiero pierwszą trawę/lucernę :/
anetakajper, chyba masz rację. Będzie też dostawać odrobinę granulatu dla źrebiąt.

W tym roku deszcz totalnie spóźniony... ehh
karolina_, kobyła wyźrebiła się 19 lipca ,na 10 kryłam w zeszłym roku żeby trochę to przyspieszyć na przyszły rok i i tak wyszła z tego kicha więc w tym roku jechaliśmy kryć dopiero na kolejny miesiąc po wyźrebieniu. Gdyby nie zaszła to odpuściła bym i w przyszłym roku zaczynała prędzej ,ale się udało i bardzo się cieszę . A jeśli chodzi o rozwój źrebaków to nie widzę szczerze mówiąc większej różnicy ,mam jednego z początku kwietnia i druga z połowy lipca i jak na razie ta lipcowa to kawał baby ,a trawy mam pod dostatkiem do skarmienia w tym roku na padokach także luzik ,myślę że nawet jak będzie dobra "jesienna " zima to będą jeszcze miały trawę .
Post został usunięty przez autora
Post został usunięty przez autora
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się