Co mnie wkurza w jeździectwie?

To jest chyba najgorsze z tym wszystkim. Dzisiaj masz zdrowego konia, a następnego nie wiesz czy uśpić, wiesz do kliniki czy może zakopać w ogródku. I tak się bujasz często z tymi zwierzakami gdzie co chwila cos się dzieje...
ElMadziarra, podobne objawy dał kiedyś grzyb w mózgu, zaatakował błędnik. Nie wiem czy da się to jakoś sprawdzić, bo u tamtego konia wyszło dopiero po uśpieniu i sekcji.
ElMadziarra   Mam zaświadczenie!
18 września 2022 20:07
Jesteśmy po 3 dniach kombo kroplówek. Teraz idzie steryd w zastrzyku codziennie i antybiotyk osłonowo. Witaminy z gr b i Wit C szły w kroplówkach, teraz już w żarciu.
Jest lekka poprawa. Już po pierwszej kombo było widać, że ciut lepiej. Zwieracz już nie wiotki, w boksie po 2 kroczki robił. Choć wywalił się, bo tak dziczył rano, że on też idzie na pastwisko. Najpierw wpadł w panikę, gdy zmęczył się to odpuścił i na szczęście po 10 minutowym odpoczynku na leżąco wstał, chyba silą woli. Nastraszył nas nieźle.
Z wyników wygląda, że na pewno nie toksyna, raczej nie infekcja, choć czekamy jeszcze na wynik z wymazu. Jednak wetka stawia na uraz lub/i zwyrodnienia w kręgach szyjnych.

Generalnie koń nie zauważył, że jest niepełnosprawny. Mordę drze, awanturuje się o niewypuszczanie na łąkę, o siano w siatce. Jak ma kumpla na placu przed stajnia w zasięgu wzroku, a najlepiej jak sianko se razem jedzą, to jest w miarę spokojny. Ale ogólnie we łbie pstro jak u 3 latka. Wigor starszemu panu dopisuje.
Jak wyprowadzony orientuje się, że nie panuje nad nogami, to zdziwko i przestrach w oczach. Ale walczy ze swoim cielskiem dzielnie.
jak u niego z poziomem selenu i magnezu ?
ElMadziarra, wymaz na herpes pobralas?
ElMadziarra   Mam zaświadczenie!
19 września 2022 00:54
Wymaz pobrany. Czekamy na wynik.

Selen, magnez, itd w porządku.

Lekki stan zapalny ma - nieznacznie podwyższony wynik wyszedł. No i trochę przekroczone monocyty.
Ździebko anemiczny, ale tak na granicy. Podobno w tym wieku może się zdarzać, nic specjalnie niepokojącego.

Mięśnie mu strasznie spadły. To ponoć też takie typowo neurologiczne. Przy niedowładach.

Za to żywy i żwawy jak nigdy. Oko bystre. Zazwyczaj przysypiał przy obsłudze, a teraz nie ustoi w miejscu mimo braku pełnej kontroli nad nogami. Jakby mógł, to wylazł by z drzwiami.
ElMadziarra, a CK w normie?
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
19 września 2022 10:09
ElMadziarra, i czy na odkleszczowe choroby też robiliście badania?
Wkurza mnie, że decyzja o uśpieniu zwierzaka jest tak cholernie trudna...
Co mnie właśnie wkurzyło i wkurza na co dzień?
Zawodowa ochrona kobiet... która im realnie robi bardziej pod górkę. Bezmyślne parytety i inne takie nieważne, że głupie ważne, że poprawne politycznie.

Aktualny przykład najlepiej obrazuje sytuację:
https://swiatkoni.pl/fei-blokuje-start-jessiki-von-bredow-werndl?fbclid=IwAR0m_yALRTohgBCVtK9lKN1t4hN7iFAVM7-BAR0hQbEennqcVHBgETDVaII
kotbury, - ja pier... 🤦 Jak ja bym chciała, żeby polityka i przepisy odstosunkowały się od macic i pozwoliły kobietą decydować za siebie.
To ciekawe w sumie co jest przyczyną, aż takiego jej blokowania. Bo to wygląda jak bardzo celowe blokowanie.

W social mediach widać, że ona z teamem po olimpijskim sukcesie ładnie planują odcinanie kuponów. Nie wyskakują z lodówki ale są obecni z wyważonym contentem regularnie, ona ma np. fajne współprace, otworzyła program z fitnesem dla jeźdźców i ćwiczy ona z fizjo. wiadomo są szmaty dla koni i jeźdźców itd. ale bez wcisku.
kotbury, to nie jest blokowanie jej bo niemieckie media pisały że problem nie tak dawno dotknął też zawodniczki skokowej. To jest tylko debilny przepis który narzuca sztywne zasady tam gdzie nie są potrzebne, wystarczyloby naliczać punkty rankingowe pro rata wg długości urlopu
Nevermind   Tertium non datur
19 września 2022 12:24
Zgadnijcie co właśnie wkurzyło konta edukacyjne? Babka która mówi prawdę, że dzielą się swoimi opiniami mimo że nie są autorytetami na ten temat 🙂
https://wydawnictwa.grupamtp.pl/hb/032022/90/
Nevermind, omg! Autorką tego felietonu jest świetny człowiek w jeździectwie tu wielkopolskim. Dobry bardzo instruktor z dłuuugim stażem, taki "stąpający po ziemi, nie po tęczy", dobry jeździec, prywatnie żona bardzo dobrego kowala (siłą rzeczy mająca pojęcie i o tej dziedzinie jeździectwa).

I gdzie poszło oburzenie? - może być na priv.
Już się tak nie podniecajcie, jedna dziewczyna skomentowała kawałek tekstu, a wy już mokro macie. 😂
Nie podniecamy się - nabijamy się! Przynajmniej ja teraz się nabijam... bo zaiste porównanie internetowej histerii po Mistrzostwach Polski do wypowiedzi "krytyków sztuki" robi dzień🙂

I ten słodki, niewinny flirt z publisia "dajcie znać co sądzicie"🙂

Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
19 września 2022 14:34
MalinaZGryzina, oj zaraz jej koleżanki po klikają udostępnij dalej i będzie się kręcić zapewne 😂
Strasznie mi brakuje emotki jedzącej popcorn
🤡
Nevermind   Tertium non datur
19 września 2022 14:41
Może i robię z igły widły, ale artykuł poruszył dokładnie to o czym myślałam od jakiegoś czasu - na jakiej podstawie czujemy się kompetentni do podważania autorytetów, kiedy sami nimi nie jesteśmy? A komentarz do niego jest conajmniej śmieszny. Ujeżdżenie jest tematem niezwykle skomplikowanym, w którym naprawdę wielu rzeczy nie widać bez wyrobionego oka i doświadczenia
F448045F-BC3A-4B56-B7BB-A7CEC88833A5.png F448045F-BC3A-4B56-B7BB-A7CEC88833A5.png
ElMadziarra, ile ma lat ? Miewał jakieś problemy wcześniej ? Ogolnozdrowotne, zabiegi?
Nevermind,
Nie mam pojecia czemu nazywasz heart2horses kontem edukacyjnym... .
Nevermind   Tertium non datur
19 września 2022 17:30
KaNie, Ponieważ wstawia posty i relacje głównie o charakterze edukacyjnym. Jakość tej edukacji to już inna sprawa 😉
Nevermind, to mniej więcej taka edukacja jak polska szkoła za Czarnka 🤦
karolina_,
Chciałam to samo napisać, bez kitu 😅
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
19 września 2022 19:36
Takiego pana Listera wszyscy mieli za idiotę, a o takim panu Semnelweissie to już nikt nie pamięta 😉. Może za 100 lat nauka wykaże że jednak h2h miała rację.
I sądzę że to pójdzie tym kierunku chociażby po książce "Mózg konia, mózg człowieka".
Muchozol2,
Kiedys jak ktos nie potrafił jeździć i nie miał pojecia, to sie bawił w 7 gier i join upy, teraz jak ktos nie potrafi to jest behawiorystą, kiedys bedzie jeszcze cos innego.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
19 września 2022 20:17
Ale to tylko Twoja ocena, a nie jakaś prawda naukowa. Znałam mnóstwo osób, które jeździć potrafiły dobrze i i tak się bawiły nikomu krzywdy nie czyniąc.
Tak jak i znam sportowców, którzy są dla mnie wzorem do naśladowania. Patrzę na konkretnego człowieka, a nie na jeździecki worek w jakim się go umieszcza.
Nevermind   Tertium non datur
19 września 2022 20:23
Muchozol2, nie mam problemu z mówieniem o końskim behawiorze, emocjach i tak dalej. Fajnie, że obecnie coraz więcej zwraca się na to uwagę. Natomiast to jak niewielkie ona ma pojęcie o rzeczach, których uczy innych, jest dość przerażajace.
Muchozol2, edukacja powinna być bezstronna. Okraszona jednowymiarową narracja pod konkretną tezę staje się indoktrynacja. Dlatego porównanie do szkoły Czarnka jest w 100% trafione imho
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się