Maści i odmiany

Siesiepy   Ponczek bez rączek
02 lipca 2022 10:59
zembria, niestety mają wpisane "siwa".
zembria, nie 😉 jedynie uwzględniane są srokatość/tarantowatość, może jeszcze coś, ale nadal bez maści podstawowej (swoją drogą co się dziwić jak w pytaniach na odznakę brązową bodajże było by wymienić maści podstawowe, a w odp poza kasztanem,gniadym,karym jest umaszczenie siwe...) - jak masz ochotę to sobie rozwiń listę umaszczeń w wyszukiwarce bazy pzhk - tam powinny być wszystkie możliwe opcje umaszczenia jakimi opisują konie 😉
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
02 lipca 2022 14:06
Tak też mi się wydawało. Strasznie głupio. To tak jakby miało być tylko "srokaty", czy "tarantowaty" bez napisania jaki. Powinno w nawiasie być dopisane z jakiej maści siwiał dany koń.
Siesiepy   Ponczek bez rączek
02 lipca 2022 16:49
zembria, no niestety, pozostaje tylko ewentualne określanie lub gdybanie po rodzicach i potomstwie. 🙁
Chciałam się upewnić: kasztany nie mają „okularów” prawda?
Nie ma czekoladowego kasztana z okularami - to będzie jakiś rodzaj ciemnogniadego/skarego?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 lipca 2022 10:30
Iskra de Baleron, Daj fotki.
Matka ciemnogniada, ojciec kasztan.

Na zdjęciu z pół siostrą.
404518D6-EF57-4CDF-B840-F43D98366216.png 404518D6-EF57-4CDF-B840-F43D98366216.png
09264044-1202-4EBE-B26D-1A92494F2D12.jpeg 09264044-1202-4EBE-B26D-1A92494F2D12.jpeg
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 lipca 2022 10:55
Iskra de Baleron, Ten źrebak ze zdjecia skarogniady jest, ewentualnie ciemno gniady, ale to trzeba jeszcze poczekać aż zgubi źrebięcą sierść, żeby mieć pewność, no i nogi zobaczyć.
zembria, urodził się czarno-brunatny 😉
Złote obwódki wokół oczu i pyska wyszły po zmianie sierści.
Myślę że jest ciemnogniady.
ED3BFD71-49AD-4618-93C2-41125BC3F80F.jpeg ED3BFD71-49AD-4618-93C2-41125BC3F80F.jpeg
D157827F-263B-435A-A0A1-074EEF67BA03.jpeg D157827F-263B-435A-A0A1-074EEF67BA03.jpeg
Iskra de Baleron, - te oczy i jaśniejsza chrapka to wskazują raczej na skarogniadego 😉 Zobacz jak straci resztę, czy przy słabiznach też nie będzie takich przepaleń jaśniejszym futrem.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 lipca 2022 11:39
Iskra de Baleron, Mi też bardziej na skarogniadego wygląda, niż ciemnogniadego. A na udkach z tyłu jak wygląda? Skarogniady też będzie tam od tyłu ud mieć takie przejaśnienia.
W każdym razie nie jest to czekoladowy kasztan 😉
W Niemczech nie ma zdaje się skarogniadego.
Jego pół siostra ma w paszporcie dunkelbraun - po naszemu to ciemnogniady.

Marzy mi się taki baaardzo ciemny kasztan
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 lipca 2022 11:50

Marzy mi się taki baaardzo ciemny kasztan

Iskra de Baleron,
To chyba musisz próbować dalej 😉
Iskra de Baleron, - grunt, że nie nudny gniady 😂 U nas 3/4 stajni to zwykłe gniade bez większych odmian, zawsze mam problem jak są na padokach - wypatrzeć dzierżawionego albo dorzucić mojego do jego kumpla. Dziś nie byłam pewna, to go wrzucałam solo na pusty padok, bo weź odróżnij gniadego bez odmian od gniadego bez odmian jak nie Twój 🤣 Jeszcze cholera kantary zmieniają i niczego nie można być w życiu pewnym 😂
Patrzę na to zdjęcie z siostrą i stwierdzam że bycie względnie wysokim psuje cholernie perspektywę 😅
Pytanie z serii żółtodziób, ale…
czy gniady koń może mieć czarną pręgę przez grzbiet i zad?
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
20 sierpnia 2022 10:48
infantil, może 😉 jak nie zapomnę to zrobię dziś fote
A to foty to nie potrzebuję, bo mój własny ma taką pręgę 😜
Zastanawiałam się tylko, czy to go nie dyskwalifikuje jako gniadego, bo nigdy wcześniej się z tym nie spotkałam
Są trzy możliwe wersje genu "bułanego":
D, czyli "dun", który odpowiada za maść bułaną, czerwonobułaną i myszatą - rozjaśniona sierść, pręga na grzbiecie, pręgowanie na nogach, czasem na kłębie itp. Wystarczy już jedna kopia, żeby był efekt.
Nd1 - "non-dun 1", nie jest to bułany, nie powoduje rozjaśnienia sierści, a już na pewno nie jeśli jest go tylko jedna kopia, ale może dać prymitywne pręgowanie, np. pręgę na grzbiecie, która zwykle jednak nie wchodzi na ogon, albo ewentualnie pręgi na nogach czy kłębie. Wiele koni różnych ras go ma, nie sprawia to, że są bułane (w końcu to "non-dun", czyli właśnie NIE bułany).
Nd2 - "non-dun 2", koń bez rozjaśnienia ani żadnych pręgowań. Wiele koni go ma.
Koń może mieć każdą kombinację powyższych genów (oczywiście maksymalnie dwa na raz).

Konie pierwotnie wszystkie były bułane, czyli gniade z genem D, a dopiero potem wyewoluowały geny non-dun. Starsze testy genetyczne nie były tak precyzyjne jak teraz i konie z Nd1 testowały się jako D, ale teraz każde porządne laboratorium powinno być w stanie rozpoznać wszystkie trzy warianty. Tak więc jeśli Twój koń jest gniady z pręgą, to pewnie jest Nd1 🙂

Tutaj link z wyjaśnieniem z UC Davis, najbardziej chyba znanego uniwersytetu i laboratorium w zakresie genetyki kolorów zwierząt https://vgl.ucdavis.edu/test/dun-horse
Wooo, to ciekawe. Nigdy nie słyszałam o czymś takim. Dzięki!
Tak więc jeśli Twój koń jest gniady z pręgą, to pewnie jest Nd1 🙂
Coriolania, Niekoniecznie - moja ma pręgę, a jest nd2/nd2 (testowana)
A no to nietypowo rzeczywiście, ciekawe co u niej powoduje ten efekt 🙂
Matka skara (dunkelbraun) + ojciec kary homozygota.
Jest szansa na zgubienie czerwieni? Na czysto kare źrebię?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
21 września 2022 16:02
Iskra de Baleron, Szansa jest. Jakbyś znała dokladny genotyp klaczy, to na pewno możnabu konkretniej powiedzieć.
Tu fajny kalkulator maści:
https://avian.animalgenetics.us/Equine/CCalculator1.asp
zembria, przez brak danych dot klaczy, kalkulator podaje 25% dla karego.
Trochę bez sensu - bez danych klaczy.

Klacz po kasztanie dała kasztana i skarego 😂
Iskra de Baleron W sensie chcesz, żeby źrebię było kare, a nie skarogniade? Może się udać, zależy, jaki genotyp dokładnie ma klacz. Z ogierem homozygotycznie karym masz dwie opcje, albo 1) masz szansę pół na pół albo na karego źrebaka albo na gniadego, albo 2) ta klacz nigdy nie da karego źrebaka i ten planowany na pewno będzie gniady. Tylko niestety wizualnie nie widać po niej, która opcja jest prawdziwa 😅 Kalkulator wyliczył czysto matematyczne średnie prawdopodobieństwo, bo nie może podać dwóch opcji.

Opcja 1) na pewno zachodzi, jeśli jeden rodzic klaczy jest kary, albo jeśli jeden jej rodzic jest kasztanem po dwóch karych, albo jeśli klacz dała kiedyś karego źrebaka. Jeśli nie, to bez testów genetycznych niestety nie wiadomo, która wersja jest prawdziwa. Natomiast jeśli celujesz w karego źrebaka, to najłatwiej właśnie z karym ogierem. Po kasztanie mogłoby się udać, ale musiałby być przebadany genetycznie na agouti, żeby był sens się bawić, a z kolei krycie gniadym to by był w ogóle sabotaż tego przedsięwzięcia 😉
Coriolania, chciałabym zgubić czerwony gen.
Klacz jest dunkelbraun z matki braun i ojca dunkelbraun.
Chyba ją zwyczajnie zbadam - chociaż nie wiem w czym mi to pomoże bo ogiery nie mają zazwyczaj informacji o genach dot koloru.

Mam drugą klacz, kasztankę, z karego ojca (kasztan+gniady) i z kasztanowatej matki (kasztan+kasztan).

Chciałam z którejś z tych klaczy wyprowadzić karego… ale widzę że zabawa w kolor zdecydowanie mnie przerasta 😅

Trzeba kupić klacz karą z dziada pradziada i już 😁
To jest to bardzo proste na papierze, ale znając życie będzie wymagać wielu prób, czyli czasu i pieniędzy, bo jak człowiek bardzo chce jakąś maść, to zwykle nie wychodzi 😂 "Najprościej" to wystarczy kryć ogierem EEaa, wtedy na pewno dostaniesz źrebaka karego albo gniadego, który nosi lub nie gen kasztanowaty. I wtedy, jeśli trzeba, to robota na kolejne pokolenie to po prostu znowu kryć ogierem EEaa do skutku, aż trafisz, że ten gen się nie przekaże. Można też kryć "zwykłym" karym i też może się udać, tylko trochę trudniej, mogą się jakieś kasztany pojawić po drodze. Ewentualnie jeśli tak najbardziej nie chcesz mieć kasztana, to można też kryć gniadym, ale wtedy oddalasz się od karego.

Jeśli chcesz po prostu mieć karego źrebaka, ale jakoś super Ci nie zależy, to możesz pokryć którąkolwiek klacz karym ogierem i liczyć na szczęście, jak będzie ogier homozygotycznie kary, to w ogóle super. Kasztanka na pewno może dać karego źrebaka. Natomiast jeśli chcesz wyprowadzić linię karych, które nie przenoszą genu kasztana, to najprościej przetestować klacze na gen agouti, żeby wiedzieć, na czym stoisz. Ich geny E, których też potrzebujesz, już znasz z rodowodu i przeszłych źrebaków (kasztanka jest ee a_, gniada EeA_). No albo można kupić karą klacz 😁
Coriolania, kobyły sobie zbadam - to wydaje się rozsądne 😀
Dziękuję ci bardzo za cierpliwe tłumaczenie 🌷
Co prawda wciąż czuję się jak swego rodzaju daltonista😅 muszę poświecić parę deszczowych wieczorów na analizę ogierów pod wzgl maści.

Mam skarą mocno płowiejącą, skarą czarną jak smoła tylko lekko podpalaną.
Brakuje mi kruczo karej.
Zdecydowanie kupię taką karą z karego, bo może mi czasu zabraknąć na wyhodowanie 😉
Chociaż podejmę próbę - dam znać co wyszło 😅
No to zobaczymy, co wyjdzie, a nóż widelec się uda 😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się