szpat

taggi   łajza się ujeżdża w końcu
12 sierpnia 2022 22:45
dopiszę post pod postem, bo zniknęła mi możliwość edycji, a mam taką refleksję.... ostatnio prześwietliłam mojego konia w naprawdę wielu miejscach i wyszło zwyrodnienie na zwyrodnieniu... co w sumie nie jest dziwne zważywszy, że ma 19 lat... Początkowo się załamałam i naprawdę miałam totalnego doła, ale.... z drugiej strony koń jest w stałym treningu, te zwyrodnienia nie dają o sobie znać poza tym, że trzeba wiedzieć, jak jeździć i brać lekką poprawkę, że jest zwyczajnie trochę trudniej i wymaga to większej uważności, cierpliwości, ale.... te konie to naprawdę są wyjątkowe zwierzęta, które odpowiednią pracą można wyciągnąć z wielu opresji... Nigdy ZADNE leczenie, suplementowanie ani inne czary nie dały mi takiego efektu jak dobra praca. No i fizjo jeszcze swego czasu dawało ekstra efekty, ale to już nie na samego szpata tylko na całokształt samopoczucia konia
taggi nam jeden wet tez polecał ten zabieg ale ja jestem jakoś sceptycznie nastawiona.
To że ruch to wiem, jak już wyjdziemy jakoś na prostą to będziemy dreptać (moja Seniorka ze szpatem musiała codziennie chodzić na długie spacery, po jednym dniu wolnego było widać już pogorszenie w nodze ze szpatem) ale chciałam jeszcze wiedzieć jak poza tym dbać o te nogi (kucyk lat 7, szpat w obu nogach- już się boje dalej sprawdzać) . Ostrzykujecie czymś? Jak suple to w jakie celować? Grzać, zawijać?
Zeeet17   Jak żyć z koniem kaleką i nie zbankrutować
13 sierpnia 2022 14:27
RobaczekM, polecam Hempqualizer.
Mamy zalane szpaty w obu tyłach. W okresie jesień zima sprawdzają nam się ochraniacze magnetyczne. Kiedy jest powyżej 20 stopni stosuje Hempqualizer na zmianę z Boswellia i efekty są super. Mam fajnego, luźnego konia od początku jazdy, nie muszę go motywować do galopu na początku jazdy. Kiedyś bez galopu na początku sztywność i nieregularność pozostawała z nami do 30 minut pracy... Teraz problemu nie ma. Rabat 15% na hasło HORSE15. Jakcmasz pytania to pisz
Gillian   four letter word
03 września 2022 11:13
Zeeet17, patrząc na skład - jaka jest szansa, że ten preparat zamuli konia na amen?
Zeeet17   Jak żyć z koniem kaleką i nie zbankrutować
03 września 2022 15:46
Gillian, u moich nie ma efektu zamulenia, ale wszystkie należą do tych aktywnych. Nie wiem jak z efektami u koni bardziej stonowanych, bo takich aktualnie nie posiadam 😅
A pijawki na szpat? Podobno efekty są super, możliwe?
Zeeet17   Jak żyć z koniem kaleką i nie zbankrutować
04 września 2022 09:43
RobaczekM, z pijawkami na szpat się nie bawiłam, ale nie widzę tu do końca sensu działania. Jeszcze pytanie na jakim etapie jest szpat.
Jeśli macie tylko problem z rozchodzeniem to polecam wcierać Achillesa przed jazdą, a po jeździe rozciągać. Najlepiej spytaj się swojego fizjo o ćwiczenia. U nas diametralna zmiana kiedy ćwiczymy i wcieramy
Witam 🙂 mam ogromna prośbę o interpretacje filmiku.



Jest to 4 letni koń. Nie podoba mi się unikanie obciążenia wew zazdniej nogi w przejściu z galopu do klusa. Generalnie galop w koniu sieje panikę, gubi zad, w galopie na prawa stronę bardzo mocno wypada zadem na zewnątrz łamiąc się w szyi do srodka.
Czy to może być problem z równowaga czy wzywać weta? Skąd może wynikać problem ? Biodro? Staw skokowy? Pęcina ?

Będę ogromnie wdzięczna za nakierowanie !!
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
06 października 2022 13:23
Jak często lonżujecie wasze konie ze szpatem?
Pytam bardziej pod kątem tego co na ten temat mówią wasi weci, niż stricte tego ile faktycznie razy to robicie 😉
rybka   Różowe okulary..
07 października 2022 20:24
grando_, Często spotykam się u młodziaków z takimi przejściami, które wynikają z braku koordynacji i równowagi. W tym wieku warto mieć już zrobione prześwietlenia nóg aby się upewnić czy nie ma osteofitów, przy okazji można zrobi zdjęcia stawów celem sprawdzenia przestrzeni.
Cześć,
Dziś się dowiedziałam, że mój koń ma niewielki szpat, jest to chyba początek.
Weterynarz wykonał próbę zgięcia i wyszła negatywnie, na zdjęciu niestety zauważył małą zmianę szpatową w stawie skokowym, aż sam był zdziwiony bo po próbie kon nie dał żadnych objawów.
Lekarz zalecił wyłącznie kucie ortopedyczne w takim początkowym stadium, ja zastanawiam się nad operacją czy może ktoś z was operował konia ze szpanem? Jakie były efekty?
Aniii95, ile koń ma lat?
Fokusowa, 5 lat
Aniii95, ja bym to skonsultowała jeszcze z kimś. Kucie ortopedyczne może wywołać inne problemy, czy operacja w tak wczesnym stadium ma sens? Co ten koń ma robić?
Fokusowa, No koń chodzi w delikatnym sporcie, aktualnie skacze niskie przeszkody bo jest stopniowo we wszystko wprowadzany, ale nie daje absolutnie zadnych oznak bólowych i kulawizny, ten szpat był odkryty przypadkowo bo chciałam się upewnić czy nie ma żadnych chipów i pod tym względem okazał się czysty
Aniii95, - kto foty robił i gdzie? Może konsultacja z drugim wetem? Czasami podłoga lekko nierówna i od razu "szpat", a zrobi się lepsze zdjęcia i wcale nie ma.
Kucie szpatowe obciąża międzykostny, ja bym poszukała jeszcze drugiej opinii. Operacje się robi, mój poprzedni kowal mocno chwalił.
Jak często lonżujecie wasze konie ze szpatem?
Pytam bardziej pod kątem tego co na ten temat mówią wasi weci, niż stricte tego ile faktycznie razy to robicie 😉

zembria,
Podpinam się,
lepiej unikać lonż i wsiadać na plac, żeby nie chodzić po kole czy jak się u was sprawdziło?
foqeq, lepiej wsiadać i dużo jeździć po prostych. Mój zapomniał o szpacie odkąd jest na wolnym wybiegu.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się